Sveikatos apsaugos ministerija siekia įteisinti skiepus vaistinėse

Ignas Jačauskas, BNS
2019-10-21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia įteisinti skiepus vaistinėse, numatyti galimybę skiepyti ir akušeriams bei slaugytojams. SAM nuo 2023-iųjų taip pat siūlo įvesti licencijas visiems sveikatos priežiūros specialistams.
Sveikatos apsaugos ministerija siekia įteisinti skiepus vaistinėse

Galimybė patiems priimti sprendimą skiepyti sveikus pacientus akušeriams ir slaugytojams sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu numatoma jau kitą savaitę. Šiuo metu minėti medicinos darbuotojai skiepus atlieka tik po kitų specialistų konsultacijų ir siuntimų.
Tuo metu teisės aktų pataisoms, įteisinančioms išplėstinės praktikos vaistininkus, taip pat įvedančioms licencijas visiems sveikatos priežiūros specialistams, dar turėtų pritari Vyriausybė ir Seimas. Tikimasi, kad pataisos įsigaliotų po metų.

A. Veryga sako, kad šiuo metu norintis pasiskiepyti žmogus, net ir būdamas sveikas, privalo laukti eilėje pas šeimos gydytoją, tad įvedus naujovę, medikams sumažėtų darbo krūvis ir atsirastų laiko kitiems darbams.

„Norime padidinti vakcinacijos apimtis. Kai kur jos gal ir neblogos, bet sezoninės vakcinacijos apimtys tikrai nedidelės, pavyzdžiui, ta pati gripo vakcina, nėra rodiklis toks, kuriuo galima didžiuotis. Kitas tikslas – mažinti eiles prie šeimos gydytojų, nes žmonės ateina profilaktiškai skiepytis, bet jiems reikia registruotis, reikia užimti laiką. Tuo metu šeimos gydytojas negali priimti kitų pacientų“, – spaudos konferencijoje sakė A. Veryga.

Siekia licencijuoti visus medikus

SAM teikiamomis teisės aktų pataisomis taip pat siekia iki 2023-iųjų visiems medikams įvesti licencijas. Šiuo metu licencijas veiklai turi gauti gydytojai, slaugytojai, akušeriai, odontologai ir burnos priežiūros specialistai. Dabar pokyčiai paliestų ergoterapeutus, kineziterapeutus, masažuotojus, medicinos psichologus, medicinos biologus, medicinos genetikus, biomedicinos technologus, radiologijos technologus, dietistus, optometrininkus, paramedikus ir skubiosios medicinos pagalbos paramedikus ir minėtus išplėstinės praktikos vaistininkus.

Pastarieji galėtų teikti papildomas paslaugas vaistinėje, t.y. skiepyti sveikus asmenis tam tikromis vakcinomis (gripo, tymų, erkinio encefalito) – ministerija tikisi, kad tai mažins eiles poliklinikose, didins skiepų prieinamumą. Vaistininkas tam turės įgyti papildomą licenciją.
Anot A. Verygos, išplėstinio licencijavimo idėją palaiko 80 įvairių sričių specialistus vienijančių asociacijų.

„Licencijavimas pirmiausia reikalingas norint užtikrinti pačių specialistų darbo kokybę, kad būtų keliama kvalifikacija, būtų galima ją prižiūrėti. Iš tiesų, tokį norą išsakė ir specialistai“, – tvirtino jis.

Pataisoms pritaria Vilniaus Universiteto Medicinos fakulteto, taip pat Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto atstovai.

Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorė Nora Ribokienė tvirtina, kad licencijomis yra užtikrinama paslaugų kokybė ir paciento saugumas, o licencijuojamų medikų ratas plečiamas jiems patiems pageidaujant.

„Vieni specialistai aktyviai tobulinasi, kiti gi ilgus metus nepraktikuoja, nenuosekliai teikia paslaugas, kurios iš tiesų kelia tam tikrų abejonių ne tik mums, bet ir jų kolegoms (...). Nesitobulinantys, gadina visos grupės specialistų įvaizdį, atsiliepimus“, – tvirtino ji.
Nelicencijuotiems specialistams šiuo metu nėra prievolės tobulintis, tuo metu turintiems licenciją būtų numatyti griežti tobulinimosi normatyvai penkeriems metams. Anot jos, asmens sveikatos priežiūros įstaigoms mažėtų administracinė našta, nes dabar pati įstaiga turi spręsti dėl tokių specialistų tinkamumo, rūpintis jo tobulinimusi.

N. Ribokienė pabrėžė, kad visų grupių medikų padėjėjai, atsižvelgus į išsakytas pastabas, neįtraukti į sąrašą asmenų, kuriems būtinos licencijos.


Vaistinėms skiepyti nebus privaloma

A. Veryga tvirtino, kad vaistinių tinklai buvo raginami pagalvoti apie papildomas paslaugas, tačiau ministerija „didelių siūlymų nesulaukė“. Anot jo, apribojus vaistų priemokų galimybes, jos ėmė ieškoti būdų užsidirbti, tad ėmė prekiauti, pavyzdžiui, kosmetika, tačiau tuo nėra patenkinti patys vaistininkai.

„Kosmetika gal ir gerai vaistinėse, bet pačių farmacijos specialistų, profesinių sąjungų manymu, specialistai ne pardavimams ruošiami. Tad ne čia yra jų potencialas. Jei jau juos turime, geriau būtų juos išnaudoti vakcinacijai, o ateityje – galbūt tam tikriems sveikatos patikrinimams, tam tikrus tyrimus jie galėtų atlikti ir interpretuoti“, – dėstė A. Veryga.
Anot jo, vaistinės siūlymus vertina teigiamai, patys farmacininkai yra atsargūs bijodami, jog tokios papildomos licencijos vaistininkams gali būti privalomos.

„Bet tai nėra prievolė, tai yra galimybė: jei vaistininkas nematys reikalo įgyti tokią kompetenciją, jo niekas nevers“, – tikino ministras.
Pasak SAM, vaistinėse skiepyti leidžiama 7 Europos valstybėse.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris