Turi rimtų asmeninių problemų, dėl kurių nori pasiimti akademines atostogas? Kai kurioms aukštosioms mokykloms tai nė motais. Reikalauja pristatyti gydytojo pažymą dėl sveikatos problemų, kurių iš tiesų gali net nebūti. Tuomet prasideda „ligos medžioklė“ arba kitaip tariant – ieškoma įvairiausių būdų tą pažymą gauti, o šeimos gydytojai spraudžiami į kampą.
Pagal įstatymus studentas turi teisę į akademines atostogas, tačiau panašu, kad jų pasiėmimo tvarka nėra taip aiškiai reglamentuojama. Kiekviena aukštoji mokykla šiuo klausimu gali vykdyti skirtingą politiką.
Pasipiktino reikalavimu
Redakciją pasiekė pasipiktinusio studento skundas: „Mokausi bakalauro trečiame kurse vienoje iš Vilniaus aukštųjų mokyklų. Susiklostė sudėtinga šeimyninė padėtis, todėl noriu pasiimti akademinių atostogų metams. Kreipiausi į savo studijų koordinatorę, išsamiai viską paaiškinau. Gavau atsakymą, kad privalau pristatyti gydytojų konsultacinės komisijos pažymą. Taip suprask – turiu „susiveikti“ sveikatos problemų, nors jų iš tiesų neturiu. Ir pikta, ir juokinga. Administracija supranta, kad priežastys kitos, bet reikalauja tos pažymos ir viskas. Internete teko skaityti, kad reikia ieškoti supratingo šeimos gydytojo. Esu įsitikinęs, kad ne tokiu būdu viskas turėtų vykti. Juk turiu teisę į akademines atostogas“, – piktinamasi laiške. Studentas prašė nerašyti pavardės, argumentuodamas baime „išlėkti iš universiteto“.
Tiesa, įstatymiškai studijuojantieji turi teisę į akademines atostogas, tačiau jų pasiėmimo tvarka nėra aiškiai reglamentuojama. Kiekviena aukštoji mokykla šiuo klausimu gali vykdyti skirtingą politiką.
Kreiptis į teismą
Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas sutiko, kad studentai turi problemų. „Ne kartą kalbėjome ir su ministerija (Švietimo ir mokslo – aut. past.), šiuo klausimu. Aukštosios mokyklos labai savotiškai interpretuoja įstatymo nuostatą, kad studentas turi teisę pasiimti akademines atostogas. Ten nėra parašyta apie kokį nors tos teisės ribojimą susijusį su sveikata. Deja, kai kurios aukštosios mokyklos bando sudaryti labai daug papildomų kliūčių. Su nauja Mokslo ir studijų įstatymo redakcija, jei ji bus priimta, ši problema turėtų išsispręsti. Bet kol kas tai visiškai priklauso nuo aukštųjų mokyklų. Vienoje tu gali pasiimti akademines atostogas du kartus savo noru, kitoje – vieną kartą savo noru, kitą – tik dėl sveikatos problemų, trečioje – negali pasiimti akademinių atostogų, jei tavo akademiniai rezultatai yra blogi ir taip toliau. Situacija neadekvati“, – aiškino studentų atstovas.
Anot jo, tokiu atveju, kai aukštoji mokykla reikalauja pažymos dėl sveikatos, studentai turi du pasirinkimus – arba laukti geresnių laikų, arba ginti savo teises institucijose. Kitaip tariant – kreiptis į teismą.
Apsauga nuo nesąžiningumo
Vilniaus universitete taikoma diskutuotina sveikatos pažymų pristatymo sistema. „Studijų sustabdymas iš esmės priklauso nuo padalinio vadovo valios. Tad problemų dėl to studentams iškyla iš tiesų dažnai. Kartais bandome apeiti sistemą, tartis su administracija“, – sako VU studentų atstovybės prezidentas Andrius Uždanavičius. Anot jo, nuostata akademines atostogas leisti pasiimti tik dėl sveikatos ar motinystės atostogų, yra savotiškas saugiklis nuo studentų nesąžiningumo. „Pavyzdžiui, jei semestro viduryje nori nutraukti studijas, tuomet valstybiniam studijų fondui turi grąžinti pusės metų studijų kainą. Pasiėmęs akademines atostogas žmogus gali nutraukti studijas ir tų pinigų grąžinti nereikės.“
Nors studentų atstovas sutiko, kad visiškai realūs atvejai, kai norintiems pasiimti akademines atostogas tenka tartis ir su gydytojais ir ieškoti nebūtų diagnozių.
Šeimos gydytojai neišsiduoda
„Lietuvos sveikata“ kreipėsi į kelis šeimos gydytojus dėl tokių studentų prašymų. Be abejonės, atsakymas žiniasklaidos atstovams buvo kategoriškas: „Diagnozės išgalvoti mes neturime teisės“.
Tačiau interneto forumuose tik ir plyšaujama apie tai, kaip ir kur reikia gauti tokią pažymą. Kaip galima „suvaidinti“ lėtinį nuovargį, net gauti pažymą iš psichiatro! Esama ir pasiūlymų veikti senuoju būdu – „saldainiais ir konjaku“. Kitaip tariant – interneto liaudies neužčiaupsi. Akivaizdu, kad pažymą dėl sveikatos problemų, jų iš tiesų neturint gauti, įmanoma. "Supratingi" gydytojai pagelbsti studentams, tačiau dėl to gali nukentėti patys.
Komentaras
Vilniaus universiteto Studijų direkcijos atstovė Neringa Purvytė:
- Teisė išeiti akademinių atostogų, neprarandant studento statuso, numatyta Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo. Akademinės atostogos yra mokymosi arba studijų pertrauka, be to – ji suteikiama aukštojoje mokykloje nustatyta tvarka. Tai reglamentuojama Vilniaus universiteto Studijų nuostatuose. Laikinai negalinčiam tęsti studijų dėl ligos, nėštumo ar kūdikio priežiūros studentui, pateikusiam tai įrodančius dokumentus, suteikiamos akademinės atostogos. Dėl ligos – iki dvejų metų; dėl nėštumo ir kūdikio priežiūros – įstatymų numatytam laikui, bet ne ilgiau kaip trejiems metams. Tuo tarpu, jeigu studentas laikinai negali tęsti studijų dėl kitų svarbių priežasčių, vadovaujantis tomis pačiomis Studijų nuostatomis, gali būti leidžiama sustabdyti studijas ne ilgiau kaip vieneriems metams.
Išimtinai dėl minėtų priežasčių, bet ne dėl kitų asmeninių priežasčių, išleidus asmenį akademinių atostogų, jis galėtų būti atleidžiamas nuo lėšų grąžinimo. Numačius galimybę suteikti akademines atostogas dėl kitų asmeninių priežasčių, manytume, atsirastų studentų suklaidinimo galimybė: jeigu studentas, tikėtųsi būti atleistas nuo lėšų grąžinimo į valstybės biudžetą.
.jpg)
Komentuoti: