Startuoja informacinė kampanija „Atsuk ligą atgal“ – kvies užkirsti kelią ligoms

www.lsveikata.lt
2022-11-28
Startuoja Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) visuomenės informavimo kampanija „Atsuk ligą atgal“. Jos dėmesio centre – atkreipti gyventojų dėmesį ir paskatinti pasinaudoti ligų prevencijos programomis, kompensuojamomis iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF).
Startuoja informacinė kampanija „Atsuk ligą atgal“ – kvies užkirsti kelią ligoms

Reprezentatyvios „Spinter tyrimai“ apklausos duomenimis, beveik 9 iš 10, arba 86 proc., žmonių yra girdėję apie ligų prevencijos programas, o pusė apklaustųjų yra kurioje nors iš jų dalyvavę. Geriausiai žinoma yra krūties vėžio prevencinė programa – ją minėjo 68 proc. apklaustųjų. 67 proc. respondentų teigė girdėję apie gimdos kaklelio vėžio, 63 proc. – apie širdies ir kraujagyslių ligų, 61 proc. – prostatos vėžio, o 58 proc. – storosios žarnos vėžio prevencinę programą.
 
„Džiaugiamės, kad prevencinių programų žinomumas Lietuvoje yra didelis, tačiau neramina tai, kad pasitikrinti vis tiek neskubama. Dėl šios priežasties kasmet turime liūdną statistiką. Pavyzdžiui, Lietuvos gyventojų mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų – vienas didžiausių Europoje“, – sako tyrimą užsakiusios VLK direktorius Gintaras Kacevičius.

Lietuvoje vykdomos 5 ligų prevencijos programos: gimdos kaklelio, krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų.
 
Jaučiasi sveiki
Tyrimo duomenimis, dažniausia žmonės atsisako dalyvauti nemokamose programose, skirtose ankstyvam vėžiui, taip pat širdies ir kraujagyslių ligoms diagnozuoti dėl to, kad nejaučia tam poreikio, jaučiasi sveiki (atitinkamai 57 proc. ir 43 proc.). Tarp kitų priežasčių įvardijama nuostata, kad dar per anksti ieškoti ligų, nenoras gaišti laiko, prasmės nematymas.
 
„Anksti aptinkamos ligos yra daug lengviau pagydomos nei aptiktos vėlesnėse stadijose. Tačiau žmonės yra įpratę eiti pas gydytoją tik pajutę simptomus, bet būtent jie yra ženklas, kad jau yra per vėlu, nespėta užkirsti kelio ligai. Prevencinių programų tikslas – nelaukti simptomų pradžios“, – primena G. Kacevičius.
 
Pasak VLK direktoriaus, šia kampanija ligonių kasos nori paraginti žmones nebūti abejingus savo sveikatai, nepasikliauti likimu ir išnaudoti visas siūlomas galimybes išsitirti, kad vėliau nesinorėtų atsukti laiko atgal.

 
Siūlo laimėti kovą su laiku
Kampaniją įgyvendinančios komunikacijos agentūros „Idea prima“ partnerio Lino Damanskio teigimu, siekiant perteikti žinią tikslinėms auditorijoms pasirinktas nesudėtingas, lengvai nuskaitomas ir žaismingas šūkis.
 
„Atsuk ligą atgal“ šūkis siunčia aiškią žinutę – kad norint išvengti galimų sveikatos problemų tereikia imtis veiksmų anksčiau, nei ištinka liga. Kadangi ligų prevencijos programų žinomumas yra tikrai nemažas, svarbiausias šios kampanijos tikslas yra paskatinti šalies gyventojus veikti – tikrintis sveikatą preventyviai. Šio šūkio ištakos yra visiems gerai žinomame posakyje „laiko neatsuksi“, kurį vartojame kalbėdami apie norą pakeisti ankstesnius savo veiksmus ir nuostatas, kurie galbūt pagerintų dabartinį gyvenimą“, – sako L. Damanskis.
 
Visuomenės informavimo kampanijai specialiai sukurtas vaizdo klipas, kuris bus transliuojamas per televiziją, taip pat šalies miestų viešajame transporte. Kampanijos metu radijo stotyse skambės specialiai sukurtas garso klipas, pagrindinę žinutę skelbs lauko reklama, o informacija bus skelbiama socialiniame tinkle „Facebook“.
 
Kampanijos vaizdo klipą pamatyti galima čia
Reprezentatyvioje bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausoje šių metų rugpjūtį dalyvavo 1 011 gyventojų, kurių amžius 18–75 metai. Tyrimo rezultatus galima rasti čia.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  A.Kukulskis: skubiosios medicinos gydytojai – idealistai

  A.Kukulskis: skubiosios medicinos gydytojai – idealistai

  „Visuomenei dar trūksta supratimo, kad skubios pagalbos skyrius nėra vieta, kur paslaugos suteikiamos greičiau – tai v...
  Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes

  Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes

  Karolio ligos istorija prasidėjo tada, kai jis, įstojęs mokytis kolegijon, išsityrė dėl tuberkuliozės (TB). Siurprizu jam t...

  Budinti vaistinė


  „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

  „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

  Konkurencijos taryba (KT) nustatė, kad Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) ir kelios vaistinės neleistinai susitarė dėl kompensuoj...
  Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

  Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

  Kasmet utilizavimui iš gyventojų surenkama vis daugiau tonų vaistų, tačiau nemaža dalis žmonių iki šiol nežino, kaip...

  razinka


  Sveika šeima


  Mityba – prieš vėžį

  „Gyvenimas per trumpas, kad neskaniai valgytume“, – turbūt ne kartą teko girdėti šią pilvui palaimingą frazę iš kulinarijos atstovų lūpų. Vis dėlto sveikos mitybos specialistai atkerta: valgome, kad gyventume, o ne gyvename, kad valgytume. Pasaulinės kovos su vėžiu dienos išvakarėse gydomosios m...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Prievartinė kontracepcija: nelemtas eugenikų palikimas

  Tūkstančių Grenlandijos moterų įsčiose, vykdant Danijos inicijuotą Grenlandijos inuitų populiacijos kontrolės kampaniją, šeštajame ir aštuntajame XX a. dešimtmečiuose buvo implantuota kontraceptinė priemonė. Danijos Vyriausybė neseniai paskelbė apie nepriklausomą šios vadinamosios „spiralių ka...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kuri jūsų akis verkia?
  Henrikas Vaitiekūnas Kuri jūsų akis verkia?
  Kaip sutaupyti 99 centus
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sutaupyti 99 centus
  Buvo buvo, kaip nebuvo!
  Henrikas Vaitiekūnas Buvo buvo, kaip nebuvo!

  Naujas numeris