Sporto medikai reikalauja tvarkos

Janis Muchks
2020-10-19
Aštuonerius metus Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui (LTOK) vadovavusi olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė generalinės LTOK asamblėjos išrinkta trečiajai kadencijai. Pasak prezidentės, jos svajonė Lietuvos olimpinėje rinktinėje matyti šimtą valstybei atstovaujančių sportininkų, tačiau šiuo metu rinktinė teturi dvidešimt tris. D.Gudzinevičiūtė taip pat nepamiršta ir sportininkų sveikatos klausimų.
Sporto medikai reikalauja tvarkos
Pasak trečiai kadencijai praėjusią savaitę išrinktos LTOK prezidentės Dainos Gudzinevičiūtės, sportininkų sveikatos klausimai šiuo metu yra „mediciniškai apleisti“.

Viskas ant federacijų pečių
Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojas Dalius Barkauskas teigia visiškai sutiksiantis su LTOK prezidentės teiginiu dėl nepakankamo dėmesio sportininkų sveikatai.
„Jeigu kalbėsime apie elitinį sportą, mano nuomone, čia iškyla keli aspektai. Visų pirma – sportininkų sveikatos prevencija. Sportininkas turi būti nuolatos stebimas, kad specialistai žinotų jo silpnąsias grandis. Ši analizė yra itin imli laikui bei finansiniams resursams. Tokia stebėsena ne visada atsiperka, tačiau ji yra būtina, kadangi be to treniruočių ar varžybų metu patirtų traumų pavojus ženkliai išauga. Tada yra profilaktinis sveikatos patikrinimas, kuris taip pat eikvoja finansinius resursus bei ne visada pasiteisina, tačiau leidžia stebėti sportininko būklę kasmet.


Dar vienas aspektas yra nuolatinis sportininkų testavimas, leidžiantis nustatyti, kokia yra jų fizinė forma. Visa tai galime apibendrinti į terminą „sportininko sveikatos priežiūra“, – aiškina gydytojas.
Pasak D.Barkausko, šalyje pasikeitus sporto politikai už sportininkų sveikatą tapo atsakingos federacijos. Gydytojas teigia, jog dėl to kyla tam tikri iššūkiai ir jiems sprendimo kol kas nėra.
 

„Dar prieš įvykstant sporto reformai kalbėjome, jog modelis, kurį tuo metu turėjome Lietuvos olimpiniame sporto centre, veikė. Galima buvo sakyti, jog jis nėra tobulas. Ydingas. Tačiau tai buvo modelis, leidęs stebėti sportininkų sveikatą bei vykdyti tam tikrą prevenciją. Dabar gi nebeliko jokio. Jeigu manęs paklaustumėte, ką aš pasirinkčiau, jokio modelio ar kažkoks modelis – pasirinkčiau tą ydingąjį, netobulą, tačiau bent kažkokį variantą“, – įžvalgomis dalinosi Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojas Dalius Barkauskas.

 
Kaip gydytojas jau paminėjo, didžioji dalis sportininko sveikatos priežiūros apsektų yra finansiškai imlūs. Tokiu atveju, anot D.Barkausko, sporto federacijos arba nebus suinteresuotos, arba tiesiog finansiškai nepajėgs to užtikrinti.
„Kadangi skirtingų sporto šakų federacijoms yra prieinami skirtingi finansiniai ištekliai, tai nesudaro galimybių visiems profesionaliems šalies sportininkams užtikrinti vienodą priežiūrą. Manau, jog kiekvienai federacijai priklausantys elitiniais sportininkai tą priežiūrą bei reikiamas paslaugas gauna ir gaus, tačiau sportininkams, kurie dar nėra pasiekę aukštumų, tai gali būti rimta problema. O jie visgi yra Lietuvos sporto ateitis“, – papildo olimpinis gydytojas.
 
Gydytojas – ne artistas

Anot Sporto medicinos federacijos prezidento Algimanto Blažio, žingsniai, vedę prie sportininkų sveikatos priežiūros sistemos blogėjimo, buvo žengti dar tada, kai Kūno kultūros departamentas pakeitė Sporto medicinos centro struktūrą. Iš šio centro buvo atleisti visi gydytojai ir buvo priimtas sprendimas, jog sportininkų sveikata turės rūpintis kiekvienos sporto šakos federacija individualiai, tai yra jos pačios turės samdyti medicinos specialistus.
 

„Tačiau gydytojas nėra artistas. Jis negali sėdėti ir laukti, kol jį kas nors pasamdys ir duos darbo, bus tos gastrolės ar nebus. Gydytojas privalo dirbti pastovų darbą, kad turėtų licenciją. Pabrėžtina, jog medikas licenciją gali turėti tik tuomet, kai turi nuolatinę darbovietę. Sporto federacijos, deja, to garantuoti negali“, – teigia medicinos sporto federacijos prezidentas Algimantas Blažys.

 
Algimantas Blažys pabrėžia, jog sistema šiuo metu visiškai nefunkcionuoja, todėl tikisi šį klausimą aptarti su trečiai kadencijai išrinkta LTOK prezidente.
„Konkretesnius iššūkius tikrai galėtų įvardinti patys sportininkai bei juos vienijančios nevyriausybinės organizacijos ir asociacijos, tačiau, kaip vadovas, galiu drąsiai pasakyti – sistema neveikia. Senoji suardyta, o nauja nebuvo sukurta. Kalbame apie tai, teikiame pasiūlymus, tačiau atkurti iš naujo tai, kas buvo visiškai sugriauta, yra itin sunku“, – sako A.Blažys.
 
Ko reikia valstybei
Olimpinės rinktinės gydytojas D.Barkauskas įsitikinęs, jog valstybė turi aiškiai išsidėlioti elitinio sporto Lietuvoje prioritetus.
„Sportininkų sveikatos apsauga nėra esminė LTOK užduotis. Tai - užduotis valstybei. Ji turi aiškiai įvardinti, reikalingas jai elitinis sportas ar ne. Jei valstybė sako, kad ne – aišku. Skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas, kaip mūsuose dažnai ir būna. Kalbu būtent apie valstybės politiką. Ar elitinis sportas jai reikalingas tik tam, kad politikai galėtų nusifotografuoti su medalį iškovojusiais sportininkais? Jeigu visgi aukščiausiu lygiu įvertinama, jog elitinis sportas mums reikalingas, vadinasi, reikalinga vieninga struktūra“, – kalbėjo olimpinis gydytojas D.Barkauskas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...
  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica