Socialinis darbuotojas: pacientai mus puola peiliais

Miglė Petkutė
2024-12-06
„Pacientai mus peiliais puola, o mums pavyko išsikovoti tik dvi papildomas poilsio dienas“, – ironizavo socialinių darbuotojų atstovė, pasirašius Socialinių paslaugų šakos kolektyvinę sutartį. Už borto liekantys socialiniai darbuotojai susiduria ne tik su sudėtingomis darbo sąlygomis, bet ir su emociniu perdegimu.
Socialinis darbuotojas: pacientai mus puola peiliais
Socialiniams darbuotojams atstovaujančių profsąjungų atstovai teigia, kad darbas šioje srityje yra priimtinas, deja, sąlygos dažnai yra nepakeliamos.

Priimtos naujos nuostatos
 
Socialiniai darbuotojai su laikinuoju socialinės apsaugos ir darbo ministru Vytautu Šilinsku pasirašė Socialinių paslaugų šakos kolektyvinę sutartį. Pagrindiniai punktai, dėl ko buvo derėtasi: papildomas poilsio laikas tėvams, papildomos atostogos, trumpesnės darbo valandos bei didesni atlyginimai. Vis dėlto socialiniai darbuotojai įsitikinę, jog net geresnės poilsio galimybės nepanaikins jų didžiausios problemos – įtemptų darbo sąlygų.
 

„Praėjusią savaitę su kolegomis pasirašėme socialinių paslaugų kolektyvinės šakos sutarties papildymą ir aptarėme, kad nors situacija pagal statistinius duomenis ir gerėja, vis tiek turime įdėti daug darbo“, – komentavo Lietuvos socialines paslaugas teikiančių darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Gedvilas.

 
Pirmininkas tvirtino, kad, nepaisant ir anksčiau įtvirtintų nurodymų, dalis įstaigų atsisako vykdyti reikalavimus.
 
„Teko aiškintis su įstaigų administracija, kokia kompensacija priklauso darbuotojui ir kodėl iki šiol nebuvo apmokama už pavadavimus ar kvalifikacinę kategoriją. Sąraše yra keletas įstaigų, kuriose piktybiškai ignoruojami arba iš dalies vykdomi tam tikri kolektyvinių sutarčių punktai. Ne paslaptis, kad siekdami tinkamai atstovauti darbuotojų interesams ir išsireikalauti tai, kas jiems priklauso, turėjome ir Darbo ginčų komisijos posėdžių“, – situaciją apžvelgė E.Gedvilas.

 
„Šakos kolektyvinės sutarties pasirašymo metu yra siekiama socialinių įstaigų darbuotojų sąlygų gerinimo. Aptariamos poilsio dienos, išsiderama dėl kvalifikacinių kategorijų, kovojama, kad būtų didesnis atlyginimas. Na, o darbas su psichinės sveikatos problemas turinčiais pacientais yra sudėtingas. Tokia atmosfera išsunkia žmogų“, – kolegai antrino Lietuvos socialinių įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Vičiūnas teigdamas, jog vengiama skirti dėmesio pagrindinei problemai.
 
Darbas itin pavojingas
 
Socialinė darbuotoja, nenorėjusi atskleisti vardo ir pavardės, paminėjo ne vieną atvejį, kai agresyvūs paslaugų gavėjai grasino ir bandė fiziškai ją sužeisti.
 
E.Vičiūnas pripažino, kad pavojingų situacijų yra pasitaikę ne vienoje įstaigoje, tik tai daug kas nutyli: „Tokius įvykius reikėtų viešinti. Visur kalbu, kad agresyvūs paslaugos gavėjai yra problema. Neseniai pacientas sumušė darbuotoją, vyko ikiteisminis tyrimas. Po to tas pacientas panaudojo smurtą mirtinai sužalodamas kitą pacientą. Medicinos sritis nuo savo pečių šias situacijas nustumia, nepripažįsta problemos, todėl grėsmės tęsiasi toliau.“
 
Pirmininkas sutiko, kad daugiausiai problemų kyla su paslaugų gavėjais, turinčiais psichikos negalią.
 
„Sunkiausia yra dirbti su agresyviais pacientais, kurie turi teisę ir gali atsisakyti gerti vaistus, slopinančius agresiją. Aišku, tai nėra nuolatinė situacija, bet atsiranda 2-3 atvejai, kai individualios priežiūros darbuotojas nukenčia fiziškai. Buvo įvykis, kai pacientas peiliu perpjovė darbuotojai drabužius, kiti darbuotojai pirštu beda į sienas ar duris įmuštų kumščių žymes“, – minėjo E.Vičiūnas.
 
Nemažai įstaigų vadovų skaudžius atvejus praleidžia pro akis, siekdami esą išlaikyti reputaciją.

 
„Yra įstaigos vadovų, kurie nori įvykių skaičių šiek tiek nuslėpti parodant, jog įstaigoje viskas gerai, saugu. Tačiau vienus pacientus galima nuraminti, o kiti kalbų net negirdi, darbuotojai patys bijo prieiti, nes juos gali ir pastumti, ir primušti“, – kalbėjo pirmininkas.
 
Abejingumas iš vadovų
 
E.Gedvilo teigimu, darbo sąlygos yra neblogos atsižvelgiant į infrastruktūrą, patalpų įrengimą, prieinamumą, tačiau yra kita medalio pusė – įstaigoje netinkamai formuojama pasitikėjimo kultūra.
 

„Kaip darbuotojų ir profesinės sąjungos atstovas galiu drąsiai teigti, jog šioje srityje dar turime įdėti daug darbo. Nors yra kalbama apie demokratišką, brandžią visuomenę, mums skambina darbuotojai iš įstaigų, konsultuojasi, nes dažnai bijo persekiojimų iš vadovo ir administracijos pusės, – sakė pašnekovas ir pridūrė, jog emocinė našta įstaigos viduje skatina didelę darbuotojų kaitą. – Statistiškai, Panevėžio socialinių paslaugų centras pagal tai pirmauja. Būta ne vieno straipsnio, teko bendrauti su miesto tarybos atstovais, išryškinant faktą, jog darbuotojai gali rinktis jiems tinkamesnes darbo sąlygas kitose institucijose. Dalis skambinančių sako, kad darbas yra priimtinas, bet sąlygos – nepakeliamos.“
 
Profsąjungų atstovas įsitikinęs, jog į socialinės apsaugos ir darbo ministrus būtina paskirti žmogų, kuris šioje srityje turėtų bent dvejus metus patirties. Mat kai poziciją užima vadybos ar kitos srities specialistas, nesugebantis įvertinti darbuotojams tenkančios psichologinės atsakomybės, anot E.Gedvilo, atsiranda didžiulis nesusikalbėjimas: „Jei atkreiptumėte dėmesį į kai kurių paslaugų centrų logotipus: „Viskas žmogui“, „Viskas dėl žmogaus“. O iš tiesų įstaigoje į darbuotojo interesus nelabai kreipiama dėmesio. Aktyviai veikia auksine fraze tapęs pasiteisinimas, kai yra kalbama apie atlyginimo dydį, – geriau mažiau, bet ramiau.“
 
Paklaustas apie potencialią socialinės apsaugos ir darbo ministrę Ingą Ruginienę, E.Gedvilas atsakė, jog žino tiek, jog ji yra buvusi profesinės sąjungos lyderė.
„Asmeniškai bendrauti neteko, išskyrus keletą bendrai organizuotų susitikimų. Mano nuomone, viskas bus gerai, o profesinių sąjungų formavimosi, augimo kontekstas išliks. Tikiuosi, kad bendradarbiaujant su naująja ministre situacija gerės“, – vylėsi E.Gedvilas.

 
Komentaras
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Linas Kukuraitis:
 
- Praėjusios kadencijos metu buvo žengta prastu keliu, socialinių darbuotojų darbo užmokesčio lygis buvo sumažintas nuo 30 iki 21 procentų. Darbuotojai tuo metu pajamų neprarado, bet santykis su kitais biudžetinių įstaigų darbuotojais krito. Mūsų vyriausybės programoje numatyta, kad siektume grąžinti 30 procentų santykį.
 
Socialinio darbo taryba buvo ne kartą kėlusi šiuos klausimus – kaip apibrėžti, kokių priemonių reikėtų imtis kritinėse situacijose? Tvarkos turėtų būti numatytos ministerijoje, socialinių darbuotojų asociacijos gali teikti idėjas, kaip reikėtų reguliuoti situaciją, siūlymai tikrai bus priimti. Bet viskas priklausys nuo to, ar įstaigų vadovai tvarkas vykdys tinkamai.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    Šiemet gabi Vilniaus universiteto vientisųjų medicinos studijų šešto kurso studentė Kamilė Čeponytė pelnė VU ...
    Artėjant Pasaulinei anksčiau laiko gimusių naujagimių dienai, gydytojos ir mamos priminimas: vien medikų ir įrangos neužtenka

    Artėjant Pasaulinei anksčiau laiko gimusių naujagimių dienai, gydytojos ir mamos priminimas: vien medikų ir įrangos neužtenka

    Lapkričio 17 d. minima Pasaulinė anksčiau laiko gimusių naujagimių diena, skirta atkreipti dėmesį į šiems mažyliams ir jų t...

    Budinti vaistinė


    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...
    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik...

    razinka


    Sveika šeima


    Rūpestį kelia Lenkijoje aptiktas pavojingas virusas

    „Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina visas šalis išlikti budrias dėl įvežtinės poliomielito rizikos, vykdyti epidemiologinę priežiūrą bei stiprinti laboratorinę diagnostiką ir kontrolę“, – sako NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Balaišienė.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Viltis retomis ligomis sergantiems vaikams

    Mokslo proveržis genetikoje atveria naujas galimybes šeimoms, kurių vaikai serga retomis ligomis. Barselonos mokslininkai sukūrė pažangią diagnostinę platformą, kuri jau padėjo išsiaiškinti 23 vaikų neuroraumeninių ligų kilmę.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Atpildas vis vien ateis
    Henrikas Vaitiekūnas Atpildas vis vien ateis
    Žaidžiantys pasitikėjimu
    Paulius Skruibis Žaidžiantys pasitikėjimu
    Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?
    Vilija Targamadzė Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?

    Naujas numeris