Slauga artimųjų akimis: skaudina abejingumas

Vytautas Paulius Rasokaitis
2022-03-21
„Tai, ką radau šį šeštadienį ir šiandien, – žemiau kritikos. Net nežinau, kaip komentuoti, jei slaugytoja net nemoka pastatyti lašelinės. Čia kaip? Normalu? Kad „užleisti“ pragulą, kai yra specialūs pleistrai?“ – taip apie slaugos ir globos įstaigoje teikiamas paslaugas atsiliepia Danguolė Nekrašienė, penkiolikti metai slauganti pasiligojusią 94 metų mamą.
Slauga artimųjų akimis: skaudina abejingumas
„Labai skaudina abejingumas ir net nemandagumas. Dažnai esu patyrusi, kad man tiesiog sako netiesą. Tai ypač skaudina, nes tai visiška nepagarba besirūpinantiesiems artimuoju“, – sako taip apie slaugos ir globos įstaigoje teikiamas paslaugas atsiliepia Danguolė Nekrašienė.

Trūksta slaugytojų
Moteris akis į akį susidūrusi su slaugos paslaugų kokybės trūkumu, apimta beviltiškumo jausmo, sako: „Tarytum esi kaltas, jog artimąjį čia patalpinai. Bet kokia paslauga teikiama su nepasitenkinimu.“Slaugos namuose iki pandemijos jautėsi daugiau žmogiškumo slaugomiems senoliams, tačiau pandemija išryškino didelę medicinos problemą – slaugytojų trūkumą ir nepakeliamą jų darbo krūvį.
 
„Slaugytojų padėjėjos išvargusiais veidais, slaugytoja rūpinasi šešiasdešimčia slaugomųjų, o naktį visuose namuose, o tai – 240 žmonių, lieka viena. Visada atrodė, jog tie darbuotojai tiesiog pervargę ir apie šypsenas veide net negali svajoti“, – menką slaugytojų etatų skaičių apibūdina Danguolė Nekrašienė.
 

Lankydama mamą matematikos mokslų magistro išsilavinimą turinti moteris tikina, kad COVID-19 pandemija situaciją dar paaštrino: „Darbuotojos pasikeitusios, atėjusios naujos, bet jos tokios gerokai vyresnės ir tingesnės. Buvo pikta ir skaudu, net tokia neviltis apėmė, kad norėjosi šaukti.“
 
Kaip pasakojo D.Nekrašienė, padėtis į gerąją pusę pasikeitė tik po jos kreipimosi į slaugos namų administraciją. Šiuo metu senolei skiriamas didesnis dėmesys ir užtikrinama reikalinga priežiūra.
 
Komforto nedaug
Pašnekovė pastebi ir nepakankamą buities sąlygų užtikrinimą: „Kambaryje, kuriame gyvena mano mama, nėra vandens, nei kriauklės – net nusiplauti rankas reikia eiti į bendrą WC, kuris yra gal už kokių 50 metrų, tikrai toli. Jis ten vienas. Jei kas nors užima, tenka lūkuriuoti. Prie WC yra kambarėlis su maža kriaukle, kuri gan dažnai užsikimšusi, žodžiu, ne itin ten smagu.“
 
Tiesa, pats kambarys įrengtas pakankamai jaukiai, tik ruletės ant buvo be galo senos ir sugedusios, todėl vasaros sezono metu būdavo karšta. Tad moteris savo lėšomis pati jas pakeitė.
„Bendros poilsio zonos įrengtos puikiai, tik kad man ir dažniau ant patalo gulinčiai mamai jų nereikia. Tačiau gyventojai, kurie juda, turi puikią galimybę tiek viduje, tiek lauke rasti jaukių poilsio vietų“, – teigia D.Nekrašienė.
 
Moteris tęsia pasakojimą vardindama slaugos personalo teikiamas paslaugas: „Paduodamas maistas, sauskelnių keitimas, ir visa tai – kuo greičiau, nes dar ir pacientų maudymas laukia. Kiekvienas stipresnės sveikatos slaugos namų gyventojas maudomas vieną kartą per savaitę.
 

Tad pasak pašnekovės, problemų tikrai daug: „Pati pirmoji – per mažai personalo. Vyresnio amžiaus darbuotojai – nuo metų naštos pavargę, ir sunkiai teikiantys paslaugas. Kalbant apie slaugytojų padėjėjus, manau, reikia kurti savanorių – jaunimo sistemą, kuri pagelbėtų slaugytojų padėjėjams. Būtina peržiūrėti ir normatyvus: kiek slaugytojų padėjėjų turi aptarnauti pacientų ir, be abejonės, koks atlygis už šį darbą būtų adekvatus. Ne mažiau svarbu mokyti šiuos darbuotojus komunikacijos tiek su slaugomaisiais, tiek su jų artimaisiais“, – pasiūlymus, kaip konstruktyviai optimizuoti slaugos paslaugų teikimą vardija D.Nekrašienė.
 
„Tiesiog sako netiesą“
Moteris sako pastebėjusi, kad slaugos ir globos namuose juntamas slaugytojo profesijai būtinų profesinių ir asmeninių savybių trūkumas: „Labai skaudina abejingumas ir net nemandagumas. Dažnai esu patyrusi, kad man tiesiog sako netiesą. Tai ypač skaudina, nes tai visiška nepagarba besirūpinantiesiems artimuoju.“
 

Tiesa, moteris sako sutikusi ir atsakingų, darbščių, puikiai pareigas atliekančių, taipogi įstaigos prestižą keliančių darbuotojų. „Svarbiausia, kad taisydami negeroves nesugadintumėme tai, kas gera“, – sako ji.
 
Ilgą laiką mamą slauganti Danguolė slaugytojų personalui linki išmokti atjaučiančios ir rūpestingos slaugos. O būsimiems gydytojams pataria bent tris mėnesius atlikti privalomąją praktiką slaugos namuose ir būtinai slaugytojų pareigose: „To šiaip sau neišmokstama, tam reikia rimtų mokymų su praktikomis. Būtų abipusė nauda ir būsimieji gydytojai gautų supratimą, o ir slaugos namų personalas – pajustų poreikį pasitempti.“

 
Komentaras
Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorė Nora Ribokienė:

- Prieš keletą dienų Akreditavimo tarnyba kartu su Sveikatos apsaugos ministerijos ir atstovais aptarė bendrą situaciją slaugos sektoriuje ir nutarė ieškoti galimų sprendimo būdų, siekiant pagerinti slaugos paslaugų kokybę pacientams. Akreditavimo tarnyba šiuo metu rengia apibendrintą informaciją dėl pacientų skundų, susijusių su slaugos paslaugomis ir jų pagrindu atliktų patikrinimų išvadomis bei radiniais.
 
Taip pat Akreditavimo tarnyba pagal kompetenciją pateiks įžvalgas apie nekokybiškų paslaugų priežastis bei pasiūlys rekomendacijas paslaugų kokybei tobulinti. Šia informacija, kai ji bus parengta, Akreditavimo tarnyba galės pasidalinti ir su „Lietuvos sveikata“.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

  Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

  Pirmą kartą Lietuvoje atlikta unikali ortobiologinė operacija. Jos metu paciento sveikos kelio sąnario kremzlės ląstelės buvo pana...
  V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

  V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

  Vilma Grakauskienė – viena pirmųjų Lietuvos skubiosios medicinos rezidentų, tam tikra prasme mūsų skubiosios medicinos pioni...

  Budinti vaistinė


  Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

  Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

  Rūšiuoti buitines atliekas daugumai jau įprasta, tačiau vis dar ne kiekvienas žino, jog lygiai taip pat galima rūšiu...
  Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

  Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

  Vienintelė Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) laiku – iki pirmadienio – sumokėjo Konkurencijos tarybos praėjusį gruod...

  razinka


  Sveika šeima


  „Tavo tėvas tikras bambeklis“

  Vaikų turintys tėvai tokius ir panašius pasisakymus naudoja dažnai net nesusimąstydami, ką juos girdėdami išgyvena vaikai. Jei vaikai panašius komentarus girdi dažnai ir dar iš abiejų tėvų, tai gali stipriai paveikti jų emocinę savijautą ir psichologinį funkcionavimą ilgalaikėje perspektyvoje, nes tai yra ...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Sukūrė vaikus iš dviejų... tėčių

  Kovo 6-8 dienomis Londone, Franciso Cricko institute vykusioje III tarptautinėje konferencijoje žmogaus genomo redagavimo klausimais buvo paskelbta, kad ateityje vyrų poros galimai galės susilaukti vaikų.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kas žandus laužo?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas žandus laužo?
  Avys ir avigalviai
  Henrikas Vaitiekūnas Avys ir avigalviai
  Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai
  Henrikas Vaitiekūnas Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai

  Naujas numeris