Šlamštmaisčiui ligoninės taria ilgą „sudie“

Rūta Kerulytė
2019-08-29
Ligonių maistas – amžinai jautri tema. Vienam maitinimo skandalui keičiant kitą, šį kartą – gal jau visam? – skelbiama, kad pacientai lėkštėse nebeišvys gruzdintų, riebaluose virtų ir šiaip taukuotų patiekalų. Atsisveikinti teks ir su rūkytomis dešrelėmis, šaldytais pusfabrikačiais. Tiesa, smulkmenėlė: kur gaus pinigų kokybiškam maistui, žino ne visos ligoninės.
Šlamštmaisčiui ligoninės taria ilgą „sudie“
Vienos ligoninės maistą gamina pačios, kitos perka. Paradoksalu, bet abiejų pusių pagrindinis argumentas – „taip pigiau“.

Koją kiša piniginė
Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) pašnekėta smagiai ir, regis, į temą – nuo lapkričio griežtės mitybos organizavimo taisyklės. Pigių kamšalų pacientų skrandžiams turės nelikti, teks ieškoti sveikesnių maisto alternatyvų. Tačiau ar ligoninės į permainas žiūri džiugiai? Nuo žodžių prie darbų keliauti bus sunku, neabejoja regioninių gydymo įstaigų atstovai. Visi kaip susitarę baksnoja į tą pačią bėdą. Tiek savarankiškai besitvarkančios, tiek tiekėjus samdančios ligoninės nepatenkintos dėl būsimų maitinimo kaštų. Juk kokybiškam maistui reikia ir pinigų, ir papildomų darbuotojų apmokymų.
 

Pacientai Lietuvoje kaip ir anksčiau maitinami pigiai: Utenoje vienam pacientui per dieną skiriama 3,68 eurų vertės maisto davinys, Kauno klinikose - 2,46 euro, o štai Šilutėje ligoniui nukapsi viso labo 1,80 euro. Matyt, toks maistas ne iš gero gyvenimo. Ligoninės tikina, kad pinigų kol kas nėra.

 
Lapkritį įsigaliosiantys pokyčiai kirs ligoninių biudžetams. Dėl SAM pertvarkų artėjančios išlaidos Šilutės ligoninei gali būti per didelės. „Kol kas mūsų kišenė netempia tokių dalykų“, - teigė kalbinta dietistė Laimutė Izonienė. Iki naujųjų atitikti SAM reikalavimų ligoninei dėl finansinių sumetimų nepavyks. O paskui – kaip jau Dievas duos. Varėnos ligoninės vadovas Algirdas Miklyčius kainų išaugimą pranašauja ir savo valdose: „Iš principo mityba brangs. Visa kita įgyvendinama, bet finansai – didžiausias iššūkis.“

 
Su dešrelėmis atsisveikinti sunku
Žinant, kad netrukus teks į maitinimą investuoti daugiau, kalbinti ligoninių atstovai pasiskirstė į dvi stovyklas. Vieni maistą gamina patys, kiti perka. Paradoksalu, bet abiejų pusių pagrindinis argumentas – „taip pigiau“. A.Miklyčius sakosi kol kas patenkintas ir maisto sveikumu, ir kainomis: „Suskaičiavome, kad gaminti patiems pigiau. Net neplanuojam paslaugų pirkti“. Tiesa, ligoninės maistas ne kurorto lygio. „Žmogus gauna tokio paties lygio maistą kaip ir kasdien maitindamasis. Yra visokių dietų, ir košės, ir ne košės“, – taip maisto įvairovę apibūdino A.Miklyčius. Teoriškai ligoninė sutaupytų, jie pavyktų išvengti produktų švaistymo – dalis pacientų nesuvalgo dalies ar net viso atnešto maisto. Švaistymą galėtų panaikinti individualus meniu, tačiau čia, kaip ir visur, susiduriama su pinigų ir išmonės stygiumi. „Vieni sriubos nevalgo, kiti – daržovių, treti - bulvių. Jei individualizuosime, ligoninė taps kaip restoranas. Atsirastų darbo jėgos sąnaudos, o pinigų nėra“, - komentavo Varėnos ligoninės vadovas.
 
Kaip paaiškėja, ties maisto kokybe suklumpama ir skaudžiau. Štai Šilutės ligoninė gali „pasigirti“ šviežiai iškeptu skundu dėl netinkamos maisto kokybės, grubių receptūros pažeidimų. Maisto išvaizdą ir skonį pacientas prilygino jovalui, jam pritarė ir maisto kokybę vertinę ekspertai.
L.Izonienė suskubo problemą neigti: „Tie skundai daug kuo nepagrįsti... reali tiesa ne tokia, viskas maišoma su purvais. Mūsų darbuotojai valgo tą patį maistą.“ Vis dėlto dietistė pripažino, kad prie SAM reikalavimų prisitaikyti nespėja. Maisto gamybai trūksta naujos įrangos. Be to, ne visas siūlomas maistas yra sveikas. Iki naujųjų metų vargiai pavyks atsisakyti rūkytų dešrelių, kurios iki šiol noriai tiekiamos pacientams.
 
Su tiekėjais ramiau

Kol Šilutė skaičiuoja pacientų skundus, kalbinti Jurbarko ir Naujosios Akmenės gydymo įstaigų atstovai patenkinti tiekėjų darbu. Nepaisant išaugsiančios kainos, didelių iššūkių sako nematantys. Naujosios Akmenės ligoninės vyriausioji slaugytoja Danutė Sutkienė tikina, kad pacientai valgo noriai, o personalas išvengia papildomo krūvio: „Mes tik prižiūrime ir kontroliuojame, kad maistas būtų geros temperatūros ir kokybiškas. Jokių skundų iš pacientų nėra, tiekėjas pasiteisina, mes labai sutaupom.“
 
Jurbarko ligoninės vyriausioji gydytoja Rūta Lukšienė pripažįsta, kad maistą giria toli gražu ne visi pacientai, o lapkritį skanesnių kotletų laukti irgi nereikia. „Buvo patikrinimai, pažeidimų neužfiksavo. Maistas šiuo atveju tik skonio klausimas, viskas su juo gerai“, - teigia vyr. gydytoja. SAM stumiamos permainos, pasak medikės, nieko labai nepakeis. Maistas esą jau dabar sveikas. Sutarties sąlygos su tiekėju keistis irgi neturėtų. „Liksime prie mokamos paslaugos, o į permainas žiūrime ramiai, nei išgyvenam, nei džiaugiamės“, – tikino R.Lukšienė.

 

Tarp kitko
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) antradienio konferencijoje su fanfaromis pareiškė: ligonių maitinimo taisyklės keičiasi. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kartu skelbė pasenusią naujieną: ligonių maistas dažnai nesubalansuotas, skurdus, kartais ir atšalęs. Išvaizda apetito nekelia. Pasirodo, viskas paprasta. Anot ministro, ligoninių maistas panašus į pravėsusią pliurzę, mat iki šiol niekas nekėlė „aiškių reikalavimų“. SAM žada: jau lapkritį viskas keisis, ligoninės atsikratys paskutinių riebalų pėdsakų, ryžtingai pro langą išmes šaldytus produktus ir pridėtinį cukrų.
 
Šį sprendimą itin novatorišku vadinti liežuvis neapsiverčia. Juk skundus dėl maisto kokybės galima pamatyti vos ne kasdien, o ligoninių maisto tiekėjai spėjo pabuvoti ir teisiamųjų suole. Bet tebūnie, kad tik pasisektų.
Pokyčius jaus visi, tačiau, pasak SAM, yra nemažas skirtumas tarp ligoninių, samdančių tiekėjus ir maistą gaminančių savarankiškai. Ministras negailėjo karčių žodžių ligoninių maisto tiekėjams: tinkamų darbui yra mažai, maitinimo sektorius – monopolizuotas stambių ir ne visai švarių veikėjų. „Reikia Konkurencijos tarybos klausti, kodėl leista oligopolizuoti maitinimo sektorių. Yra labai nedaug likę įmonių, kurios gali didelius užsakymus įvykdyti“, – sakė A.Veryga.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris