Lietuvoje įsigaliojo draudimas prekiauti pridėtinį kvapą arba skonį turinčiais kaitinamojo tabako gaminiais. ES lygiu priimant draudimą planuota, kad jis leis mažinti kaitinamojo tabako gaminių patrauklumą ir vartojimo paplitimą, ypač tarp jaunų asmenų. Kita vertus, tabako žalos mažinimo ekspertai svarsto, kad tabako gaminiai su pridėtiniu skoniu gali padėti suaugusiems rūkaliams atsisveikinti su įprastų cigarečių priklausomybe.
Nuo spalio 23 d. prekybos vietose nebeliko kaitinamojo tabako produktų su pridėtiniais skoniais ir kvapais. Draudimas priimtas Europos Komisijos iniciatyva ir įsigalios visose Europos Sąjungos valstybėse.
Tikisi, kad klaida nepasikartos
Legaliai prekiauti bus galima tik kaitinamojo tabako gaminiais be pridėtinio kvapo ir skonio. Kalbėdama su naujienų agentūra BNS, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento laikinoji vadovė Gražina Belian tikino, kad uždraudus prekiauti kaitinamojo tabako gaminiais su pridėtiniu skoniu ir kvapu, nepasikartos situacija, kai analogiško draudimo nepaisantys prekybininkai ir toliau prekiavo elektroninėmis cigaretėmis.
„Tokių akibrokštų, kokie buvo su tais skoniais ir kvapais elektroninėse cigaretėse, nebus. Jas uždrausti buvo nacionalinis sprendimas, o čia yra europinis. Yra procedūros aprašytos, kas bus, kai paaiškės, kad rinkoje vis dėlto lieka tokie gaminiai, kaip reikia tikrinimo procedūras vykdyti“, – aiškino Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento laikinoji vadovė Gražina Belian.
Prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, kaitinamasis tabakas sudaro trečdalį viso tabako gaminių asortimento, jo pardavimai kasmet auga. Kaitinamojo tabako gaminiai su skoniais šiuo metu sudaro pusę viso kaitinamojo tabako asortimento, o juos renkasi 42 proc. kaitinamojo tabako pirkėjų.
Atsisakoma galimybės sumažinti rūkymo žalą?
Praėjusiais metais Lietuvoje uždrausta prekiauti elektroninėmis cigaretėmis ir jų pildyklėmis su skysčiu, kuriame yra aromatų ar skonių suteikiančių priedų. Uždraustos elektroninės cigaretės su konditerijos gaminių, saldainių, kramtomosios gumos, gaiviųjų gėrimų ir kitų kvapų ir skonių (išskyrus tabako) skysčiu. Tačiau toks draudimas galioja ne visur, o kai kurie kovos su priklausomybėmis ekspertai užsienyje panašius draudimus vertina nevienareikšmiai. Yra nuomonių, kad aromatizuotos elektroninės cigaretės gali būti naudingos nuo įprastų cigarečių priklausomiems suaugusiems asmenims, kurie negali ar nenori mesti rūkyti.
Kartu ekspertai kalba ir apie prekybos sistemos saugiklius, kad elektroninių cigarečių bei kitų naujoviškų tabako ir nikotino gaminių vartojimas nevirstų žingsniu įprastų cigarečių link. Kitaip tariant, efektyviai mažinti žalą įmanoma tada, kai gaminiai neparduodami jų nevartojantiems. Bet rūkantys asmenys ir galimybė jiems vartoti mažiau žalingą gaminį dėl to neturi nukentėti.
„Kaip parodo žurnale „Nicotine and Tobacco Research“ (mokslinis medicinos žurnalas – red. past.) publikuoto tyrimo duomenys, daugelis rūkalių, kurie pasirenka mažiau žalingas nikotino produktų alternatyvas, naudoja aromatizuotus produktus. JAV vaistų ir maisto administracija yra patvirtinusi, kad keli iš šių produktų yra tinkami visuomenės sveikatos atžvilgiu. Pastarieji produktai yra mažiau žalingi nei įprastos cigaretės, padeda mesti rūkyti ir neskatina jaunimo vartoti nikotiną“, – teigė „Consumer Freedom“ vadovas Guy Bentley, kuris pastebi, kad neretai rūkaliai susidoroja su cigarečių priklausomybe į pagalbą pasitelkdami mentolio arba mėtų skonio elektronines cigaretes.
Medicinos straipsnių autorė Bhavana Kunkalikar įvardija kitokią poziciją. Apžvelgdama į duomenų bazėje „medRxiv“ paskelbtą tyrimą autorė teigia, jog nearomatizuotos elektroninės cigaretės taip pat gali padėti susidoroti su įprastų cigarečių priklausomybe, o skonių draudimai nepagausins įprastų cigarečių vartotojų skaičiaus. Apribojimai yra reikalingi ir, pasak jos, didelės bėdos nesukels.
Abejoja dėl draudimų rezultatų
Tarptautinės tabako žalos mažinimo konferencijos „6th Summit on Tabacco Harm Reduction: Novel products, Research & Policy“ dalyvio, tabako kontrolės kritiko Martino Cullipo teigimu, siekiant kovoti su tabako žala, svarbu, kad mažiau kenksmingi gaminiai nebūtų visiškai uždrausti. Pasak jo, tokie gaminiai padeda susidoroti su priklausomybe nuo deginamojo tabako.
Panašiai mąsto ir duomenų analitikas bei žalos mažinimo publikacijų autorius Grzegorz Krol. Ekspertas kritiškai vertina mažiau žalingų tabako gaminių kontrolės formas, kurios diegiamos įvairiose valstybėse. G.Krol nuomonė gali būti aktuali Lietuvai, nes mūsų šalyje, sekant Australijos pėdomis, siūlyta galimybė elektronines cigaretes pardavinėti tik vaistinėse, pateikus receptą.
Anot G.Krol, australų kontrolės strategija nėra nuosekli. Jis pabrėžia, kad šiuo atveju žalingesni sveikatai produktai (įprastos cigaretės) yra akivaizdžiai lengviau pasiekiami vartotojams – įprastų cigarečių galima nusipirkti ant kiekvieno kampo. Žalos mažinimas turėtų būti pagrįstas, kaip įsitikinęs G.Krol, mažiau kenksmingų produktų prieinamumu pilnamečiams cigarečių vartotojams, kurie nori ar bando atsisveikinti su rūkalų pakeliu.
Švietimo galia didesnė negu draudimų
Buvęs teisėsaugos konsultantas, Džordžtauno universiteto dėstytojas Rich Marianos mąsto, kad JAV draudimų šalininkai yra linkę užmerkti akis prieš moksliškai pagrįstus tabako žalos mažinimo atstovų argumentus. Be to, daugelis valstijų nepasimokė iš praeities, todėl švietimo ir edukacijos perspektyvą nustelbė draudimų kelias. Anot R.Marianos, daugelis valstijų priėmė sprendimus uždrausti aromatizuotus naujoviškus tabako ir nikotino gaminius, nepaisydamos šių gaminių vartotojų interesų.
„Aromatizuoti tabako ir nikotino gaminiai ilgą laiką buvo pagrindinė pagalbos priemonė tradicines cigaretes rūkantiems asmenims pereiti prie mažiau žalingų alternatyvų, tokių kaip nikotino pagalvėlės arba „veipai“. Tačiau užuot edukavusios visuomenę ir užtikrinusios solidžią alternatyvų rinką, daugelis valstijų pasirinko draudimų kelią. Kaip matėme, prieš beveik devynias dešimtis metų alkoholio draudimai visiškai nepasiteisino. Draudimai bus identiškai neefektyvūs ir tabako bei nikotino gaminių atžvilgiu“, – teigė Džordžtauno universiteto dėstytojas, kuris pažymi, kad dalis rūkalių tiesiog netyčia nutraukė įprastų cigarečių vartojimą, pakeisdami jas aromatizuotais mažiau žalingais tabako gaminiais.
Žvelgti plačiau
„Anksčiau buvo vadovaujamasi principu, kad visas tabako vartojimas yra vienodai žalingas. Akivaizdu, kad taip nėra. Žalos mažinimas buvo suprantamas kaip vartojančiųjų mažinimas. Dabar visuomenei siūlomas eksperimentas – atsiranda trys grupės: nevartojantys, vartojantys labiau žalingus produktus ir vartojantys mažiau žalingus produktus“, – svarstė psichologas-psichoterapeutas, profesorius Gediminas Navaitis.
Pašnekovas veikiau palankiai vertina valstybės sprendimą įdiegti tam tikrus kaitinamojo tabako apribojimus, tačiau neuždrausti tokių produktų. Įprastas cigaretes rūkantys pilnamečiai, jeigu pastariesiems nepavyksta visiškai atsisakyti tabako, turi alternatyvą.
Skonių draudimas, pasak G.Navaičio, galbūt prisidės prie rimtos problemos sprendimo – nikotino gaminiai itin išpopuliarėjo tarp nepilnamečių. Galbūt dabar produktai bus mažiau patrauklūs ir paveikūs. Visgi pašnekovas svarsto: ar pastarieji apribojimai atneš realios naudos? Tai klausimas, į kurį būtų galima atsakyti tik sulaukus nuoseklios stebėsenos rezultatų ateityje. Ar dėl priimtų draudimų kaitinamojo tabako gaminių atsisakys juos vartojantys suaugusieji? Galbūt vienas kitas, svarsto profesorius.
G.Navaičio teigimu, tabako vartojimo problema reikalauja kompleksiškesnio žvilgsnio. Siekiant kovoti su rūkymu, reikia atsižvelgti ir į tabako žalos mažinimo alternatyvas, ir ieškoti sveikesnio gyvenimo būdo perspektyvų.
„Mes neišvengiamai priartėjame prie kitos temos. Matome, kad ši problema nėra pakankamai sprendžiama, nes diskutuojame apie vieną priklausomybių, o jų gali būti daug. Mažai kalbame apie priklausomos asmenybės tipą“, – sako prof. G.Navaitis, kuris teigia, kad dalis žmonių visuomenėje pasižymi polinkiu tapti priklausomais. Tyrimų apie azartinius žaidimus autorius sako, kad, pavyzdžiui, lošiantys asmenys tikėtina bus labiau linkę vartoti alkoholį, psichotropines medžiagas, rūkyti.
Graco universiteto (Austrija) farmakologijos ir toksikologijos profesorius Berndas Meyeris netiesiogiai antrina G.Navaičiui. Anot prof. B.Maeyrio, reikia pripažinti faktą, kad visuomenėje visada bus dalis žmonių, kurie norės ir pasirinks vartoti nikotiną bei jo produktus. Dėl šios priežasties reikia atskleisti klaidingas nuostatas nikotino atžvilgiu. Pavyzdžiui, kad asmens sveikatai kenkia ne nikotinas, o degant tabakui išsiskiriančios kitos cheminės medžiagos.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: