Nacionalinis vėžio institutas (NVI) šiemet jau trečią kartą organizavo profesorės Laimos Liudvikos Griciūtės vardo konferenciją šeimos gydytojams. Dėmesys buvo skirtas vėžio diagnostikai, prevencijai, onkologijos naujovėms bei dar glaudesniam bendradarbiavimui tarp onkologų ir šeimos gydytojų skatinti. Savalaikė diagnostika ir šiuolaikiškas gydymas suteika pacientams didesnes kokybiško gyvenimo galimybes.
Savalaikė diagnostika pandemijos metu
NVI Konsultacinės poliklinikos skyriaus vedėja gyd. akušerė ginekologė dr. Rasa Vansevičiūtė-Petkevičienė sako, jog pandemija ir paskelbtų karantinų apribojimai sutrikdė įprastą sveikatos priežiūros paslaugų teikimą pacientams, sergantiems tiek onkologinėmis, tiek kitomis ligomis, o tai lėmė sunkesnę pacientų klinikinę būklę, prastesnius gydymo rezultatus.
Pandemijos metu NVI onkologams teko pertvarkyti įprastą darbo tvarką, surasti ne vieną nuotolinio darbo formų privalumą.
„Onkologinės ligos pradžia dažniausiai yra besimptomė arba simptomai ilgai netrikdo įprastinio gyvenimo ritmo. Todėl esant ekstremaliai situacijai medicinos įstaigose, dažniau galėjo būti paciento ignoruojami, vengiant kreiptis į gydymo įstaigą, kol nėra itin varginančių sveikatos sutrikimų (didelio skausmo, kraujavimo ar funkcijos sutrikimo). Papildomai onkologinių ligų gydymo efektyvumą mažino prevencinių programų pristabdymas bei mažesnis pacientų aktyvumas jose. Tad smagu, jog suorganizavus šeimos gydytojams skirtą konferenciją prie jos prisijungė gausus ne tik šios specialybės gydytojų, bet ir kitų sričių specialistų būrys, kurie suinteresuoti žinių atnaujinimu, onkologijos aktualijų išmanymu ir nori kilstelti savalaikę onkologinių ligų diagnostiką į aukštesnį lygį“, - sako NVI Konsultacinės poliklinikos skyriaus vedėja gyd. akušerė ginekologė dr. Rasa Vansevičiūtė-Petkevičienė.
Dėl nuolatinio šeimos gydytojų tobulinimosi būtinybės pritaria ir NVI gydytoja radiologė, prevencinių programų koordinatorė dr. Rūta Briedienė. Sklandus paciento kelio iki gydytojo specialisto konsultacijos koordinavimas yra svarbi sąlyga bet kurios ligos savalaikei diagnostikai ir sėkmingam gydymui. Tai ypač svarbu vėžiu sergantiems pacientams, kadangi gydymą jie gali gauti tik specializuotoje įstaigoje, tačiau jų kelias prasideda nuo vizito pas šeimos gydytoją. Ši profesija reikalauja visų sričių žinių ir jam būtina gauti kokybiškai suformuluotą informaciją, aiškias rekomendacijas dėl onkologinės ligos gydymo, galimų komplikacijų bei stebėsenos planą. O kalbant apie diagnostiką, itin svarbus šeimos gydytojo gebėjimas diferencijuoti ir laiku pastebėti simptomus ar tyrimų pokyčius, galinčius signalizuoti apie naują onkologinę ligą ar ligos progresavimą. „Pandemija apribojo mūsų galimybes judėti, tačiau tikrai padidino susidomėjimą įvairiais mokymais“, - sako dr. R.Briedienė.
Nuo šeimos gydytojo iki onkologo
Nors pacientai dar neretai mano, jog onkologinę ligą diagnozuoti ir įtarti gali tik onkologas, iš tiesų būtent NVI ir kiti onkologijos specialistai edukuoja šeimos gydytojus, kad savalaikė diagnostika prasidėtų jau nuo paciento apsilankymo pas juos. Šios specialybės gydytojams skirtos sudėtingos ir daug žinių reikalaujančios užduotys: išmanyti visų sričių, tarp jų ir onkologijos, sveikatos sutrikimus, laiku įtarti ir siųsti pacientus konsultacijos pas gydytoją specialistą, o taip pat pacientui, grįžus po konsultacijos ar gydymo, toliau tęsti jo būklės stebėseną ir kontroliuoti gydymą. Visam tam reikalingas nenutrūkstamas šeimos gydytojų ir onkologų specialistų bendradarbiavimas.
Kad onkologas, pirmą kartą susitikęs su pacientu, galėtų tinkamai diferencijuoti ligą, skirti efektyviausią gydymą, jis turi turėti teisingą siunčiančio gydytojo pateiktą medicininę informaciją: duomenis apie pacientui atliktus tyrimus, gretutines ligas, skiriamus vaistus, kitų specialistų rekomendacijas. „Deja, pacientai vis dar atvyksta turėdami neteisingai užpildytus siuntimus (netinkamas TLK kodas ar netinkamai pasirinkta konsultuojanti įstaiga pagal siuntimo priežastį), trūksta informacijos apie atliktus tyrimus (nepilnas aprašymas, nenurodyta tyrimo data, neturi tyrimo įrašų ir kt.). Tai kelia papildomus trikdžius, teikiant specialistų konsultacijas. Kyla nesusipratimų ir dėl mokamų ar nemokamų kraujo, kitų tyrimų, taip pat, kas juos turi atlikti – PSPC ar specializuota klinika. Šiuo metu aktuali ir patikra dėl COVID-19 prieš hospitalizaciją“, - sako dr. R.Vansevičiūtė-Petkevičienė.
NVI daug metų bendradarbiauja su poliklinikų gydytojais. Tiek Vilniuje, tiek rajonuose organizuoja susitikimus su šeimos gydytojais, skaito paskaitas apie onkologinių ligų diagnostiką, gydymą, ištyrimo eigą.
Keičiantis duomenimis, iš specializuotos gydymo įstaigos šeimos gydytojui itin svarbus tikslus informavimas apie pacientui nustatytą diagnozę, taikytą ar planuojamą gydymą bei priežiūros rekomendacijas ir kitus numatomus apsilankymus. Pacientui – aiškiai ir suprantamai suteikti informaciją, kad jis žinotų, kur, dėl kokių situacijų turėtų kreiptis ir jaustųsi saugiai.
Po pritaikyto onkologinės ligos gydymo daug tyrimų ir konsultacijų teikia šeimos gydytojas. Kai kuriais atvejais jis gali vykdyti visą stebėseną, o konsultacijos pas specialistą pacientą siųsti tik atsiradus pokyčiams tyrimuose. Pasak dr. R.Vansevičiūtės-Petkevičienės, kiekvienu atveju svarbu įvertinti ligos progresavimo riziką, kuri priklauso nuo įvairių veiksnių (ligos lokalizacijos, stadijos, naviko diferenciacijos, genetinių mutacijų ir kt.). Šią riziką turi įvertinti onkologas ir rekomenduoti stebėsenos planą: kur turi būti stebimas pacientas (specializuotojo įstaigoje ar tik PSPC, kokius tyrimus ir kaip dažnai reikia atlikti, į kokius simptomus svarbu atkreipti dėmesį ir kt.). Didelės rizikos atveju stebėsena visada turėtų būti vykdoma specializuotoje įstaigoje bendradarbiaujant su šeimos gydytoju.
NVI specialistai skatina ir tiesioginį šeimos gydytojų bendradarbiavimą su onkologais. „Šeimos gydytojui susiekus su NVI dėl paciento, kuriam įtariama ar nustatyta onkologinė liga, visada suteikiama konsultacija. Tokių tiesioginio bendradarbiavimo atvejų padaugėjo karantino metu ir daug kartų teko tiek medikams, tiek pacientams teikti informaciją, kad galima ir būtina siųsti pacientus konsultacijų įtariant onkologinę ligą ar jos progresavimą. Praėjusių metų kovo-balandžio mėnesiais teko susidurti su situacijomis, kai kitų miestų gyventojai manė, jog jei nedirba jų šeimos gydytojai, nedirba ir specializuotos įstaigos, todėl nėra ko važiuoti. O važiuoti būtina tuojau pat“, - sako NVI Konsultacinės poliklinikos skyriaus vedėja.
Deja, Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje spragų, trukdančių siekti geriausių rezultatų gydant vėžiu sergančius pacientus, yra ir daugiau. „Šeimos gydytojai Lietuvoje yra aukštos kvalifikacijos, gali pagelbėti pacientui. Problema iškyla tuomet, kai žmogui reikia priežiūros namuose: suleisti vaistus, pastatyti lašines, atlikti perrišimus ar kitas medicinines procedūras bei suteikti psichologinę ar socialinę pagalbą. Manau, kad trūksta vidurinės grandies medicininio personalo, kuris esant reikalui galėtų lankyti pacientą namuose bei teikti informaciją gydytojui ar kontaktuoti su gydytojais specialistais. Pacientai onkologinėmis ligomis serga ilgai, tad jie tikrai pavargsta registruodamiesi pas gydytojus, jei reikia atlikti kraujo tyrimus ar kitą ligos stebėseną. Manau, kad tai – sisteminė problema, todėl reikia diskutuoti ir nuspręsti, kaip galima būtų padaryti pokyčius šioje srityje“, - mintimis dalijasi dr. R.Briedienė.
Skatina aktyvesnę prevencinę patikrą
Pandemijos metu prevencinės programos buvo laikinai sustabdytos ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, tad šiuo metu stengiamasi jas vėl atnaujinti visa apimtimi, pacientai kviečiami pasitikrinti. Čia vėl bus itin reikšmingas šeimos gydytojų vaidmuo, mat būtent jie pacientams pirmieji pasiūlo ir primena apie galimybes dalyvauti prevencinėse programose, kurios onkologinių ligų atveju neretai gali išgelbėti gyvybę.
Dr. R.Briedienė pastebi, jog mamografinės patikros programose dalyvaujančių moterų skaičius per praėjusius metus sumažėjo dviem trečdaliais, aktyvumas prostatos vėžio patikros programoje sumažėjo pusiau, o storosios žarnos – trečdaliu.
„Visada atkreipiame pacientų dėmesį, jog geriausia tikrintis profilaktiškai, kol dar nejaučiate rimtos onkologinės ligos simptomų. Tą galima padaryti dalyvaujant prevencinėse programose, o jei nepatenkate į jas pagal amžių, tiesiog kreipiantis į šeimos gydytoją, kuris duos siuntimą reikiamiems tyrimams. Svarbiausia – atvykti pasitikrinti. Noriu priminti, kad prevenciniams tikrinimams eilių tikrai nėra“, - sako NVI gydytoja radiologė, prevencinių programų koordinatorė dr. Rūta Briedienė.
Prevencinės patikros dėl onkologinių ligų programos apmokamos valstybės, tad, pasak NVI specialistų, būtų tiesiog neprotinga jomis nepasinaudoti. Pasak prevencinių programų koordinatorės, pagal šiandien galiojančią tvarką šeimos gydytojas tiesiogiai dalyvauja programoje, išrašydamas pacientams siuntimus. Tad žmogus kvietimą dalyvauti prevencinėje programoje gauna tik apsilankęs pas šeimos gydytoją: „Taip neturėtų būti. Reikia kviesti kiekvieną, esantį programos amžiaus grupėje, nepriklausomai nuo jo apsilankymo pas gydytoją. Įsigaliojus organizuotai patikrai, siuntimą ir kartu kvietimą dalyvauti patikroje bei kvietimą papildomiems tyrimams siųstų programą koordinuojantis centras, o šeimos gydytojas e-sistemoje galėtų matyti, kaip jo apylinkės pacientai dalyvauja tyrimuose, ar reikalingi papildomi tyrimai.
Šeimos gydytojo darbas kur kas svarbesnis aiškinant vėžio prevencijos svarbą, skatinant pacientus dalyvauti profilaktiniuose tikrinimuose bei gydant didžiąją dalį ligų. Siuntimų rašymas tikrai turėtų būti automatizuotas ir perduotas skaitmeninėms sistemoms pagal sudarytus kvietimų sąrašus.“
Dar vienas su vėžio prevencijos ir gydymo organizavimu susijęs trikdis – tinkamas paciento informavimas. Gavęs atsakymą apie įtariamą onkologinę ligą, pasak gydytojos, pacientas neretai nebežino tolesnio veiksmų plano, registruojasi tyrimams pas onkologus savo nuožiūra, neretai ne pas tuos, pas kuriuos turėtų patekti ir sugaišta daug brangaus laiko. O, pavyzdžiui, Olandijoje, Vokietijoje, Skandinavijos šalyse organizuotos vėžio prevencijos programas koordinuojantys centrai veikia jau apie dvidešimt metų ir ten paciento kelias nuo dalyvavimo programose iki diagnozės ir gydymo suteikimo, kai to reikia, yra aiškus bei efektyviai veikiantis.
Gydytoja R.Briedienė akcentuoja, jog net ir didėjant žmonių sąmoningumui, onkologiniam raštingumui, Lietuvoje vis dar negalime pasigirti pakankamai aktyviu gyventojų dalyvavimu prevencinėse programose. Štai šalyse, kuriose įdiegta organizuota patikra, yra analizuojamos priežastys, kodėl žmogus neatvyko tyrimo ir stengiamasi tas priežastis pašalinti. „Tikiuosi, kad įdiegus organizuotą patikrą, šios problemos bus išspręstos. Ko gero, svarbiausia, kad kvietimas pasiektų gyventojus“, - sako gydytoja.
Personalizuota onkologija
Lietuvoje jau kuris laikas sveikatos ekspertai akcentuoja personalizuotos medicinos svarbą. Nemažiau svarbi ir personalizuota onkologija bei šeimos gydytojų švietimas šioje srityje. „Personalizuotos onkologijos eroje šeimos gydytojo vaidmuo itin svarbus. Budrumas įspėjant pacientą ir jo šeimos narius apie paveldimo vėžio formas, primenant apie profilaktines programas gali padėti aptikti ankstyvų stadijų onkologines ligas, kai galime tikėtis visiško pasveikimo“, - sako NVI Chemoterapijos skyriaus su dienos stacionaru vedėja gydytoja onkologė chemoterapeutė doc. dr. Birutė Brasiūnienė.
Pasak jos, be galo svarbu, kad visa grandinė medicinos specialistų būtų supažindinti su personalizuotos onkologijos svarba ir samprata, mat didžiausi onkologų siekiai jau seniai nebėra orientuoti tik į ligos gydymą. Moderni onkologija suprantama kaip priemonių, metodų, kurių pritaikymas konkrečiam pacientui ir jo ligai duoda geriausią gydymo rezultatą tiek gyvenimo trukmės, tiek gyvenimo kokybės prasme, visuma. Žinoma, dirbdama onkologe chemoterapeute doc. dr. B.Brasiūnienė sako galvojanti ir apie inovatyvius vaistus, jų prieinamumą, inovatyvias diagnostikos priemones, be kurių neįmanoma skirti šiuolaikinio gydymo, tačiau tai yra tik dalis moderniosios, personalizuotos onkologijos.
Lietuvos kasdienė onkologija nebeįsivaizduojama be specifinių genetinių mutacijų nustatymo krūties, kiaušidžių, melanomos, plaučių, žarnyno ir kt. vėžio atvejais. „Jau ne vienerius metus turime galimybę gydyti pacientus vaistais, kurie veikia specifines grandis (tai – biologinė terapija, imunoterapija), be šiuolaikinės diagnostikos (genetikos, molekulinės patologijos) nebeįsivaizduojamas vėžio aptikimas ir būsimo gydymo parinkimas. Gydymo eigoje neretai kartojame metastazių biopsiją, diskutuojame apie skystos terpės biopsijos įdiegimą praktikoje, patikslinti, ar vėžys neišsigimė, neatsirado naujų mutacijų, kas turėtų įtakos gydymo taktikai ir jos keitimui, tikintis dar geresnio rezultato.
Ir dabar NVI jau vykdomi specializuoti atvejų aptarimai, kai turime paciento naviko genetinį profilį ir galime pasiūlyti konkretų inovatyvų vaistą. Šios galimybės atsiranda dalyvaujant tarptautiniuose projektuose, inovatyvių vaistų klinikiniuose tyrimuose. Mūsų siekiai orientuoti į paciento išgyvenamumo pratęsimą. Norėtųsi, kad naviko genetiniai tyrimai, svarbūs būsimo gydymo parinkimui, būtų prienami visiems ligoniams. Kad turėtume daugiau klinikinių tyrimų, daugiau kompensuojamų vaistų galimybių. Kad mūsų pacientams trumpėtų vaistų prieinamumo kelias. Onkologai klinicistai kartu su vėžio diagnostais, patologais, genetikais, molekulinės biologijos specialistais – visi esame pasiruošę diskutuoti ir surasti geriausią sprendimą pacientui. Trūksta tik kelių efektyviai veikiančios grandies dalių – genetinių tyrimų ir vaistų prieinamumo gerinimo. Tai yra mūsų didžiausias rūpestis“, - pasakoja doc. dr. B.Brasiūnienė.
Kita svarbi dalis – gyvenimo kokybė ligos gydymo metu, šalutiniai reiškiniai, jų valdymas ir paciento mokymas, perspėjimas bei atitinkamų specialistų įtraukimas. Gyvenimo kokybės klausimai šiandien yra tokio pat svarbumo kaip ir gyvenimo trukmės pratęsimas. Apie tai, pasak onkologės chemoterapeutės, kalbama šių dienų onkologų konferencijose. „Vasarį bendrosios praktikos gydytojų auditorijai pristatydama pernai metų ESMO naujienas kaip tik ir kalbėjau, jog daugelis užsienio kolegų pastebi, kad pasikeitė pacientų klausimai onkologui. Seniau klausdavo: kiek liko gyventi, kas toliau ir panašiai. Dabar pažengusiu vėžiu sergantieji klausia, kaip planuoti darbus, ar galės susilaukti vaikų, pageidauja išsaugoti vaisingumą, keliauti su šeima. Į visus šiuos klausimus atsakome, derinamės prie paciento poreikių ir lūkesčių, nes atostogos su šeima tarp chemoterapijos kursų, grįžimas į darbą, į socialinę aplinką yra svarbūs paciento gyvenime. Kaip, beje, ir viso skyriaus personalo džiaugsmas, nėščiųjų, gydytų nuo vėžio, sveikais vaikais bei laimingomis jų mamomis“, - pasakoja gydytoja.
Taigi gyvenimo kokybės klausimus spręsti padeda onkologų komanda, kuri NVI praktiškai buriama apie kiekvieną chemoterapiją pradedantį ligonį: tai – onkologas chemoterapeutas, slaugytoja, pagal būtinybę konsultuoja dietologas, psichologas, reabilitologas, socialinis darbuotojas ar kiti specialistai. Pastaraisiais metais didėja reabilitacijos vaidmuo, dėmesys atsigavimui po sudėtingo gydymo, invalidizacijos mažinimas, sergančiųjų ar pasveikusiųjų sveikos gyvensenos mokymas.
Lietuvoje turime aktyvias pacientų organizacijas, jie buriasi į socialines bendravimo grupes ir tai, pasak doc. dr. B.Brasiūnienės, rodo, kad pacientas nebėra pasyvus ligos stebėtojas. Jis aktyviai domisi gydymu, šalutiniais reiškiniais, gyvensenos ypatumais, o tai lemia ir geresnį paciento, jo aplinkos bei medikų bendradarbiavimą. Tai – ypač svarbi šių dienų onkologijos dalis.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: