Sėkmingas Nacionalinio vėžio instituto ir šeimos gydytojų dialogas

Ringailė Gvildė
2021-03-25
Na­cio­na­li­nis vė­žio ins­ti­tu­tas (NVI) šie­met jau tre­či­ą­ kartą or­ga­ni­za­vo pro­fe­so­rės Lai­mos Liud­vi­kos Gri­ciū­tės var­do kon­fe­ren­ci­ją šei­mos gy­dy­to­jams. Dė­me­sys bu­vo skir­tas vė­žio diag­nos­ti­kai, pre­ven­ci­jai, on­ko­lo­gi­jos nau­jo­vėms bei dar glau­des­niam ben­dra­dar­bia­vi­mui tarp on­ko­lo­gų  ir šei­mos gy­dy­to­jų ska­tin­ti. Savalaikė diagnostika ir šiuolaikiškas gydymas suteika pacientams didesnes kokybiško gyvenimo ga­li­my­bes.
Sėkmingas Nacionalinio vėžio instituto ir šeimos gydytojų dialogas

Sa­va­lai­kė diag­nos­ti­ka pan­de­mi­jos me­tu
NVI Kon­sul­ta­ci­nės po­li­kli­ni­kos sky­riaus ve­dė­ja gyd. aku­še­rė gi­ne­ko­lo­gė dr. Ra­sa Van­se­vi­čiū­tė-Pet­ke­vi­čie­nė sa­ko, jog pan­de­mi­ja ir pa­skelb­tų ka­ran­ti­nų ap­ri­bo­ji­mai su­trik­dė įpras­tą svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gų tei­ki­mą pa­cien­tams, ser­gan­tiems tiek on­ko­lo­gi­nė­mis, tiek ki­to­mis li­go­mis, o tai lė­mė sun­kes­nę pa­cien­tų kli­ni­ki­nę būk­lę, pras­tes­nius gy­dy­mo re­zul­ta­tus.
Pan­de­mi­jos me­tu NVI on­ko­lo­gams te­ko per­tvar­ky­ti įpras­tą dar­bo tvar­ką, su­ras­ti ne vie­ną nuo­to­li­nio dar­bo for­mų pri­va­lu­mą.
 

„On­ko­lo­gi­nės li­gos pra­džia daž­niau­siai yra be­simp­to­mė ar­ba simp­to­mai il­gai ne­trik­do įpras­ti­nio gy­ve­ni­mo rit­mo. To­dėl esant eks­tre­ma­liai si­tu­a­ci­jai me­di­ci­nos įstai­go­se, daž­niau ga­lė­jo bū­ti pa­cien­to ig­no­ruo­ja­mi, ven­giant kreip­tis į gy­dy­mo įstai­gą, kol nė­ra itin var­gi­nan­čių svei­ka­tos su­tri­ki­mų (di­de­lio skaus­mo, krau­ja­vi­mo ar funk­ci­jos su­tri­ki­mo). Pa­pil­do­mai on­ko­lo­gi­nių li­gų gy­dy­mo efek­ty­vu­mą ma­ži­no pre­ven­ci­nių pro­gra­mų pri­stab­dy­mas bei ma­žes­nis pa­cien­tų ak­ty­vu­mas jo­se. Tad sma­gu, jog suor­ga­ni­za­vus šei­mos gy­dy­to­jams skir­tą kon­fe­ren­ci­ją prie jos pri­si­jun­gė gau­sus ne tik šios spe­cia­ly­bės gy­dy­to­jų, bet ir ki­tų sri­čių spe­cia­lis­tų bū­rys, ku­rie su­in­te­re­suo­ti ži­nių at­nau­ji­ni­mu, on­ko­lo­gi­jos ak­tu­a­li­jų iš­ma­ny­mu ir no­ri kils­tel­ti sa­va­lai­kę on­ko­lo­gi­nių li­gų diag­nos­ti­ką į aukš­tes­nį ly­gį“, - sa­ko NVI Kon­sul­ta­ci­nės po­li­kli­ni­kos sky­riaus ve­dė­ja gyd. aku­še­rė gi­ne­ko­lo­gė dr. Ra­sa Van­se­vi­čiū­tė-Pet­ke­vi­čie­nė.

 
Dėl nuo­la­ti­nio šei­mos gy­dy­to­jų to­bu­li­ni­mo­si bū­ti­ny­bės pri­ta­ria ir NVI gy­dy­to­ja ra­dio­lo­gė, pre­ven­ci­nių pro­gra­mų ko­or­di­na­to­rė dr. Rū­ta Brie­die­nė. Sklan­dus pa­cien­to ke­lio iki gy­dy­to­jo spe­cia­lis­to kon­sul­ta­ci­jos ko­or­di­na­vi­mas yra svar­bi są­ly­ga bet ku­rios li­gos sa­va­lai­kei diag­nos­ti­kai ir sėk­min­gam gy­dy­mui. Tai ypač svar­bu vė­žiu ser­gan­tiems pa­cien­tams, ka­dan­gi gy­dy­mą jie ga­li gau­ti tik spe­cia­li­zuo­to­je įstai­go­je, ta­čiau jų ke­lias pra­si­de­da nuo vi­zi­to pas šei­mos gy­dy­to­ją. Ši pro­fe­si­ja rei­ka­lau­ja vi­sų sri­čių ži­nių ir jam bū­ti­na gau­ti ko­ky­biš­kai su­for­mu­luo­tą in­for­ma­ci­ją, aiš­kias re­ko­men­da­ci­jas dėl on­ko­lo­gi­nės li­gos gy­dy­mo, ga­li­mų kom­pli­ka­ci­jų bei ste­bė­se­nos pla­ną. O kal­bant apie diag­nos­ti­ką, itin svar­bus šei­mos gy­dy­to­jo ge­bė­ji­mas di­fe­ren­ci­juo­ti ir lai­ku pa­ste­bė­ti simp­to­mus ar ty­ri­mų po­ky­čius, ga­lin­čius sig­na­li­zuo­ti apie nau­ją on­ko­lo­gi­nę li­gą ar li­gos pro­gre­sa­vi­mą. „Pan­de­mi­ja ap­ri­bo­jo mū­sų ga­li­my­bes ju­dė­ti, ta­čiau tik­rai pa­di­di­no su­si­do­mė­ji­mą įvai­riais mo­ky­mais“, - sa­ko dr. R.Brie­die­nė.


 

Nuo šei­mos gy­dy­to­jo iki on­ko­lo­go
Nors pa­cien­tai dar ne­re­tai ma­no, jog on­ko­lo­gi­nę li­gą diag­no­zuo­ti ir įtar­ti ga­li tik on­ko­lo­gas, iš tie­sų bū­tent NVI ir ki­ti on­ko­lo­gi­jos spe­cia­lis­tai edu­kuo­ja šei­mos gy­dy­to­jus, kad sa­va­lai­kė diag­nos­ti­ka pra­si­dė­tų jau nuo pa­cien­to ap­si­lan­ky­mo pas juos. Šios spe­cia­ly­bės gy­dy­to­jams skir­tos su­dė­tin­gos ir daug ži­nių rei­ka­lau­jan­čios už­duo­tys: iš­ma­ny­ti vi­sų sri­čių, tarp jų ir on­ko­lo­gi­jos, svei­ka­tos su­tri­ki­mus, lai­ku įtar­ti ir siųs­ti pa­cien­tus kon­sul­ta­ci­jos pas gy­dy­to­ją spe­cia­lis­tą, o taip pat pa­cien­tui, grį­žus po kon­sul­ta­ci­jos ar gy­dy­mo, to­liau tęs­ti jo būk­lės ste­bė­se­ną ir kon­tro­liuo­ti gy­dy­mą. Vi­sam tam rei­ka­lin­gas ne­nu­trūks­ta­mas šei­mos gy­dy­to­jų ir on­ko­lo­gų spe­cia­lis­tų ben­dra­dar­bia­vi­mas.
 
Kad on­ko­lo­gas, pir­mą kar­tą su­si­ti­kęs su pa­cien­tu, ga­lė­tų tin­ka­mai di­fe­ren­ci­juo­ti li­gą, skir­ti efek­ty­viau­sią gy­dy­mą, jis tu­ri tu­rė­ti tei­sin­gą siun­čian­čio gy­dy­to­jo pa­teik­tą me­di­ci­ni­nę in­for­ma­ci­ją: duo­me­nis apie pa­cien­tui at­lik­tus ty­ri­mus, gre­tu­ti­nes li­gas, ski­ria­mus vais­tus, ki­tų spe­cia­lis­tų re­ko­men­da­ci­jas. „De­ja, pa­cien­tai vis dar at­vyks­ta tu­rė­da­mi ne­tei­sin­gai už­pil­dy­tus siun­ti­mus (ne­tin­ka­mas TLK ko­das ar ne­tin­ka­mai pa­si­rink­ta kon­sul­tuo­jan­ti įstai­ga pa­gal siun­ti­mo prie­žas­tį), trūks­ta in­for­ma­ci­jos apie at­lik­tus ty­ri­mus (ne­pil­nas ap­ra­šy­mas, ne­nu­ro­dy­ta ty­ri­mo da­ta, ne­tu­ri ty­ri­mo įra­šų ir kt.). Tai ke­lia pa­pil­do­mus trik­džius, tei­kiant spe­cia­lis­tų kon­sul­ta­ci­jas. Ky­la nesu­si­pra­ti­mų ir dėl mo­ka­mų ar ne­mo­ka­mų krau­jo, ki­tų ty­ri­mų, taip pat, kas juos tu­ri at­lik­ti – PSPC ar spe­cia­li­zuo­ta kli­ni­ka. Šiuo me­tu ak­tu­a­li ir pa­tik­ra dėl COVID-19 prieš hos­pi­ta­li­za­ci­ją“, - sako dr. R.Van­se­vi­čiū­tė-Pet­ke­vi­čie­nė.
 
NVI daug me­tų ben­dra­dar­biau­ja su po­li­kli­ni­kų gy­dy­to­jais. Tiek Vil­niu­je, tiek ra­jo­nuo­se or­ga­ni­zuo­ja su­si­ti­ki­mus su šei­mos gy­dy­to­jais, skai­to pa­skai­tas apie on­ko­lo­gi­nių li­gų diag­nos­ti­ką, gy­dy­mą, iš­ty­ri­mo ei­gą.
Kei­čian­tis duo­me­ni­mis, iš spe­cia­li­zuo­tos gy­dy­mo įstai­gos šei­mos gy­dy­to­jui itin svar­bus tiks­lus in­for­ma­vi­mas apie pa­cien­tui nu­sta­ty­tą diag­no­zę, tai­ky­tą ar pla­nuo­ja­mą gy­dy­mą bei prie­žiū­ros re­ko­men­da­ci­jas ir ki­tus nu­ma­to­mus ap­si­lan­ky­mus. Pa­cien­tui – aiš­kiai ir su­pran­ta­mai su­teik­ti in­for­ma­ci­ją, kad jis ži­no­tų, kur, dėl ko­kių si­tu­a­ci­jų tu­rė­tų kreip­tis ir jaus­tų­si sau­giai.
 
Po pri­tai­ky­to on­ko­lo­gi­nės li­gos gy­dy­mo daug ty­ri­mų ir kon­sul­ta­ci­jų tei­kia šei­mos gy­dy­to­jas. Kai ku­riais at­ve­jais jis ga­li vyk­dy­ti vi­są ste­bė­se­ną, o kon­sul­ta­ci­jos pas spe­cia­lis­tą pa­cien­tą siųs­ti tik at­si­ra­dus po­ky­čiams ty­ri­muo­se. Pa­sak dr. R.Van­se­vi­čiū­tės-Pet­ke­vi­čie­nės, kiek­vie­nu at­ve­ju svar­bu įver­tin­ti li­gos pro­gre­sa­vi­mo ri­zi­ką, ku­ri pri­klau­so nuo įvai­rių veiks­nių (li­gos lo­ka­li­za­ci­jos, sta­di­jos, na­vi­ko di­fe­ren­cia­ci­jos, ge­ne­ti­nių mu­ta­ci­jų ir kt.). Šią ri­zi­ką tu­ri įver­tin­ti on­ko­lo­gas ir re­ko­men­duo­ti ste­bė­se­nos pla­ną: kur tu­ri bū­ti ste­bi­mas pa­cien­tas (spe­cia­li­zuo­to­jo įstai­go­je ar tik PSPC, ko­kius ty­ri­mus ir kaip daž­nai rei­kia at­lik­ti, į ko­kius simp­to­mus svar­bu at­kreip­ti dė­me­sį ir kt.). Di­de­lės ri­zi­kos at­ve­ju ste­bė­se­na vi­sa­da tu­rė­tų bū­ti vyk­do­ma spe­cia­li­zuo­to­je įstai­go­je ben­dra­dar­biau­jant su šei­mos gy­dy­to­ju.
 
NVI spe­cia­lis­tai ska­ti­na ir tie­sio­gi­nį šei­mos gy­dy­to­jų ben­dra­dar­bia­vi­mą su on­ko­lo­gais. „Šei­mos gy­dy­to­jui su­sie­kus su NVI dėl pa­cien­to, ku­riam įta­ria­ma ar nu­sta­ty­ta on­ko­lo­gi­nė li­ga, vi­sa­da su­tei­kia­ma kon­sul­ta­ci­ja. To­kių tie­sio­gi­nio ben­dra­dar­bia­vi­mo at­ve­jų pa­dau­gė­jo ka­ran­ti­no me­tu ir daug kar­tų te­ko tiek me­di­kams, tiek pa­cien­tams teik­ti in­for­ma­ci­ją, kad ga­li­ma ir bū­ti­na siųs­ti pa­cien­tus kon­sul­ta­ci­jų įta­riant on­ko­lo­gi­nę li­gą ar jos pro­gre­sa­vi­mą. Pra­ėju­sių me­tų ko­vo-ba­lan­džio mė­ne­siais te­ko su­si­dur­ti su si­tu­a­ci­jo­mis, kai ki­tų mies­tų gy­ven­to­jai ma­nė, jog jei ne­dir­ba jų šei­mos gy­dy­to­jai, ne­dir­ba ir spe­cia­li­zuo­tos įstai­gos, to­dėl nė­ra ko va­žiuo­ti. O va­žiuo­ti bū­ti­na tuo­jau pat“, - sa­ko NVI Kon­sul­ta­ci­nės po­li­kli­ni­kos sky­riaus ve­dė­ja.
 
De­ja, Lie­tu­vos svei­ka­tos ap­sau­gos sis­te­mo­je spra­gų, truk­dan­čių siek­ti ge­riau­sių re­zul­ta­tų gy­dant vė­žiu ser­gan­čius pa­cien­tus, yra ir dau­giau. „Šei­mos gy­dy­to­jai Lie­tu­vo­je yra aukš­tos kva­li­fi­ka­ci­jos, ga­li pa­gel­bė­ti pa­cien­tui. Pro­ble­ma iš­ky­la tuo­met, kai žmo­gui rei­kia prie­žiū­ros na­muo­se: su­leis­ti vais­tus, pa­sta­ty­ti la­ši­nes, at­lik­ti per­ri­ši­mus ar ki­tas me­di­ci­ni­nes pro­ce­dū­ras bei su­teik­ti psi­cho­lo­gi­nę ar so­cia­li­nę pa­gal­bą. Ma­nau, kad trūks­ta vi­du­ri­nės gran­dies me­di­ci­ni­nio per­so­na­lo, ku­ris esant rei­ka­lui ga­lė­tų lan­ky­ti pa­cien­tą na­muo­se bei teik­ti in­for­ma­ci­ją gy­dy­to­jui ar kon­tak­tuo­ti su gy­dy­to­jais spe­cia­lis­tais. Pa­cien­tai on­ko­lo­gi­nė­mis li­go­mis ser­ga il­gai, tad jie tik­rai pa­vargs­ta re­gist­ruo­da­mie­si pas gy­dy­to­jus, jei rei­kia at­lik­ti krau­jo ty­ri­mus ar ki­tą li­gos ste­bė­se­ną. Ma­nau, kad tai – sis­te­mi­nė pro­ble­ma, to­dėl rei­kia dis­ku­tuo­ti ir nu­spręs­ti, kaip ga­li­ma bū­tų pa­da­ry­ti po­ky­čius šio­je sri­ty­je“, - min­ti­mis da­li­ja­si dr. R.Brie­die­nė.


 
Ska­ti­na ak­ty­ves­nę pre­ven­ci­nę pa­tik­rą

Pan­de­mi­jos me­tu pre­ven­ci­nės pro­gra­mos bu­vo lai­ki­nai su­stab­dy­tos ne tik Lie­tu­vo­je, bet ir ki­to­se ša­ly­se, tad šiuo me­tu sten­gia­ma­si jas vėl at­nau­jin­ti vi­sa ap­im­ti­mi, pa­cien­tai kvie­čia­mi pa­si­tik­rin­ti. Čia vėl bus itin reikš­min­gas šei­mos gy­dy­to­jų vaid­muo, mat bū­tent jie pa­cien­tams pir­mie­ji pa­siū­lo ir pri­me­na apie ga­li­my­bes da­ly­vau­ti pre­ven­ci­nė­se pro­gra­mo­se, ku­rios on­ko­lo­gi­nių li­gų at­ve­ju ne­re­tai ga­li iš­gel­bė­ti gy­vy­bę.
Dr. R.Brie­die­nė pa­ste­bi, jog ma­mog­ra­fi­nės pa­tik­ros pro­gra­mo­se da­ly­vau­jan­čių mo­te­rų skai­čius per pra­ėju­sius me­tus su­ma­žė­jo dviem treč­da­liais, ak­ty­vu­mas pro­sta­tos vė­žio pa­tik­ros pro­gra­mo­je su­ma­žė­jo pu­siau, o sto­ro­sios žar­nos – treč­da­liu.
 

„Vi­sa­da at­krei­pia­me pa­cien­tų dė­me­sį, jog ge­riau­sia tik­rin­tis pro­fi­lak­tiš­kai, kol dar ne­jau­čia­te rim­tos on­ko­lo­gi­nės li­gos simp­to­mų. Tą ga­li­ma pa­da­ry­ti da­ly­vau­jant pre­ven­ci­nė­se pro­gra­mo­se, o jei ne­pa­ten­ka­te į jas pa­gal am­žių, tie­siog krei­pian­tis į šei­mos gy­dy­to­ją, ku­ris duos siun­ti­mą rei­kia­miems ty­ri­mams. Svar­biau­sia – at­vyk­ti pa­si­tik­rin­ti. No­riu pri­min­ti, kad pre­ven­ci­niams tik­ri­ni­mams ei­lių tik­rai nė­ra“, - sa­ko NVI gy­dy­to­ja ra­dio­lo­gė, pre­ven­ci­nių pro­gra­mų ko­or­di­na­to­rė dr. Rū­ta Brie­die­nė.

 
Pre­ven­ci­nės pa­tik­ros dėl on­ko­lo­gi­nių li­gų pro­gra­mos ap­mo­ka­mos vals­ty­bės, tad, pa­sak NVI spe­cia­lis­tų, bū­tų tie­siog ne­pro­tin­ga jo­mis ne­pa­si­nau­do­ti. Pa­sak pre­ven­ci­nių pro­gra­mų ko­or­di­na­to­rės, pa­gal šian­dien ga­lio­jan­čią tvar­ką šei­mos gy­dy­to­jas tie­sio­giai da­ly­vau­ja pro­gra­mo­je, iš­ra­šy­da­mas pa­cien­tams siun­ti­mus. Tad žmo­gus kvie­ti­mą da­ly­vau­ti pre­ven­ci­nė­je pro­gra­mo­je gau­na tik ap­si­lan­kęs pas šei­mos gy­dy­to­ją: „Taip ne­tu­rė­tų bū­ti. Rei­kia kvies­ti kiek­vie­ną, esan­tį pro­gra­mos am­žiaus gru­pė­je, ne­pri­klau­so­mai nuo jo ap­si­lan­ky­mo pas gy­dy­to­ją. Įsi­ga­lio­jus or­ga­ni­zuo­tai pa­tik­rai, siun­ti­mą ir kar­tu kvie­ti­mą da­ly­vau­ti pa­tik­ro­je bei kvie­ti­mą pa­pil­do­miems ty­ri­mams siųs­tų pro­gra­mą ko­or­di­nuo­jan­tis cen­tras, o šei­mos gy­dy­to­jas e-sis­te­mo­je ga­lė­tų ma­ty­ti, kaip jo apy­lin­kės pa­cien­tai da­ly­vau­ja ty­ri­muo­se, ar rei­ka­lin­gi pa­pil­do­mi ty­ri­mai.
 
Šei­mos gy­dy­to­jo dar­bas kur kas svar­bes­nis aiš­ki­nant vė­žio pre­ven­ci­jos svar­bą, ska­ti­nant pa­cien­tus da­ly­vau­ti pro­fi­lak­ti­niuo­se tik­ri­ni­muo­se bei gy­dant di­dži­ą­ją da­lį li­gų. Siun­ti­mų ra­šy­mas tik­rai tu­rė­tų bū­ti au­to­ma­ti­zuo­tas ir per­duo­tas skait­me­ni­nėms sis­te­moms pa­gal su­da­ry­tus kvie­ti­mų są­ra­šus.“
Dar vie­nas su vė­žio pre­ven­ci­jos ir gy­dy­mo or­ga­ni­za­vi­mu su­si­jęs trik­dis – tin­ka­mas pa­cien­to in­for­ma­vi­mas. Ga­vęs at­sa­ky­mą apie įta­ria­mą on­ko­lo­gi­nę li­gą, pa­sak gy­dy­to­jos, pa­cien­tas ne­re­tai ne­be­ži­no to­les­nio veiks­mų pla­no, re­gist­ruo­ja­si ty­ri­mams pas on­ko­lo­gus sa­vo nuo­žiū­ra, ne­re­tai ne pas tuos, pas ku­riuos tu­rė­tų pa­tek­ti ir su­gaiš­ta daug bran­gaus lai­ko. O, pa­vyz­džiui, Olan­di­jo­je, Vo­kie­ti­jo­je, Skan­di­na­vi­jos ša­ly­se or­ga­ni­zuo­tos vė­žio pre­ven­ci­jos pro­gra­mas ko­or­di­nuo­jan­tys cen­trai vei­kia jau apie dvi­de­šimt me­tų ir ten pa­cien­to ke­lias nuo da­ly­va­vi­mo pro­gra­mo­se iki diag­no­zės ir gy­dy­mo su­tei­kimo, kai to rei­kia, yra aiš­kus bei efek­ty­viai vei­kian­tis.
 
Gy­dy­to­ja R.Brie­die­nė ak­cen­tuo­ja, jog net ir di­dė­jant žmo­nių są­mo­nin­gu­mui, on­ko­lo­gi­niam raš­tin­gu­mui, Lie­tu­vo­je vis dar ne­ga­li­me pa­si­gir­ti pa­kan­ka­mai ak­ty­viu gy­ven­to­jų da­ly­va­vi­mu pre­ven­ci­nė­se pro­gra­mo­se. Štai ša­ly­se, ku­rio­se įdieg­ta or­ga­ni­zuo­ta pa­tik­ra, yra ana­li­zuo­ja­mos prie­žas­tys, ko­dėl žmo­gus ne­at­vy­ko ty­ri­mo ir sten­gia­ma­si tas prie­žas­tis pa­ša­lin­ti. „Ti­kiuo­si, kad įdie­gus or­ga­ni­zuo­tą pa­tik­rą, šios pro­ble­mos bus iš­spręs­tos. Ko ge­ro, svar­biau­sia, kad kvie­ti­mas pa­siek­tų gy­ven­to­jus“, - sa­ko gy­dy­to­ja.




Per­so­na­li­zuo­ta on­ko­lo­gi­ja
 

Lie­tu­vo­je jau ku­ris lai­kas svei­ka­tos eks­per­tai ak­cen­tuo­ja per­so­na­li­zuo­tos me­di­ci­nos svar­bą. Ne­ma­žiau svar­bi ir per­so­na­li­zuo­ta on­ko­lo­gi­ja bei šei­mos gy­dy­to­jų švie­ti­mas šio­je sri­ty­je. „Per­so­na­li­zuo­tos on­ko­lo­gi­jos ero­je šei­mos gy­dy­to­jo vaid­muo itin svar­bus. Bud­ru­mas įspė­jant pa­cien­tą ir jo šei­mos na­rius apie pa­vel­di­mo vė­žio for­mas, pri­me­nant apie pro­fi­lak­ti­nes pro­gra­mas ga­li pa­dė­ti ap­tik­ti anks­ty­vų sta­di­jų on­ko­lo­gi­nes li­gas, kai ga­li­me ti­kė­tis vi­siš­ko pa­svei­ki­mo“, - sa­ko NVI Che­mo­te­ra­pi­jos sky­riaus su die­nos sta­cio­na­ru ve­dė­ja gy­dy­to­ja on­ko­lo­gė che­mo­te­ra­peu­tė doc. dr. Bi­ru­tė Bra­siū­nie­nė. 

 
Pa­sak jos, be ga­lo svar­bu, kad vi­sa gran­di­nė me­di­ci­nos spe­cia­lis­tų bū­tų su­pa­žin­din­ti su per­so­na­li­zuo­tos on­ko­lo­gi­jos svar­ba ir sam­pra­ta, mat di­džiau­si on­ko­lo­gų sie­kiai jau se­niai ne­bė­ra orien­tuo­ti tik į li­gos gy­dy­mą. Mo­der­ni on­ko­lo­gi­ja su­pran­ta­ma kaip prie­mo­nių, me­to­dų, ku­rių pri­tai­ky­mas kon­kre­čiam pa­cien­tui ir jo li­gai duo­da ge­riau­sią gy­dy­mo re­zul­ta­tą tiek gy­ve­ni­mo truk­mės, tiek gy­ve­ni­mo ko­ky­bės pras­me, vi­su­ma. Ži­no­ma, dirb­da­ma on­ko­lo­ge che­mo­te­ra­peu­te doc. dr. B.Bra­siū­nie­nė sa­ko gal­vo­jan­ti ir apie ino­va­ty­vius vais­tus, jų pri­ei­na­mu­mą, inovatyvias diag­nos­ti­kos prie­mo­nes, be ku­rių ne­įma­no­ma skir­ti šiuolaikinio gy­dy­mo, ta­čiau tai yra tik da­lis mo­der­nio­sios, per­so­na­li­zuo­tos on­ko­lo­gi­jos.
 
Lie­tu­vos kas­die­nė on­ko­lo­gi­ja ne­be­įsi­vaiz­duo­ja­ma be spe­ci­fi­nių ge­ne­ti­nių mu­ta­ci­jų nu­sta­ty­mo krū­ties, kiau­ši­džių, me­la­no­mos, plau­čių, žar­ny­no ir kt. vė­žio at­ve­jais. „Jau ne vie­ne­rius me­tus tu­ri­me ga­li­my­bę gy­dy­ti pa­cien­tus vais­tais, ku­rie vei­kia spe­ci­fi­nes gran­dis (tai – bio­lo­gi­nė te­ra­pi­ja, imu­no­te­ra­pi­ja), be šiuo­lai­ki­nės diag­nos­ti­kos (ge­ne­ti­kos, mo­le­ku­li­nės pa­to­lo­gi­jos) ne­be­įsi­vaiz­duo­ja­mas vė­žio ap­ti­ki­mas ir bū­si­mo gy­dy­mo pa­rin­ki­mas. Gy­dy­mo ei­go­je ne­re­tai kar­to­ja­me me­ta­sta­zių biop­si­ją, dis­ku­tuo­ja­me apie skys­tos ter­pės biop­si­jos įdie­gi­mą prak­ti­ko­je, pa­tiks­lin­ti, ar vė­žys ne­iš­si­gi­mė, ne­at­si­ra­do nau­jų mu­ta­ci­jų, kas tu­rė­tų įta­kos gy­dy­mo tak­ti­kai ir jos kei­ti­mui, ti­kin­tis dar ge­res­nio re­zul­ta­to.
 
Ir da­bar NVI jau vyk­do­mi spe­cia­li­zuo­ti at­ve­jų ap­ta­ri­mai, kai tu­ri­me pa­cien­to na­vi­ko ge­ne­ti­nį pro­fi­lį ir ga­li­me pa­siū­ly­ti kon­kre­tų ino­va­ty­vų vais­tą. Šios ga­li­my­bės at­si­ran­da da­ly­vau­jant tarp­tau­ti­niuo­se pro­jek­tuo­se, ino­va­ty­vių vais­tų kli­ni­ki­niuo­se ty­ri­muo­se. Mū­sų sie­kiai orien­tuo­ti į pa­cien­to iš­gy­ve­na­mu­mo pra­tę­si­mą. No­rė­tų­si, kad na­vi­ko ge­ne­ti­niai ty­ri­mai, svar­būs bū­si­mo gy­dy­mo pa­rin­ki­mui, bū­tų prie­na­mi vi­siems li­go­niams. Kad tu­rė­tu­me dau­giau kli­ni­ki­nių ty­ri­mų, dau­giau kom­pen­suo­ja­mų vais­tų ga­li­my­bių. Kad mū­sų pa­cien­tams trum­pė­tų vais­tų pri­ei­na­mu­mo ke­lias. On­ko­lo­gai kli­ni­cis­tai kar­tu su vė­žio diag­nos­tais, pa­to­lo­gais, ge­ne­ti­kais, mo­le­ku­li­nės bio­lo­gi­jos spe­cia­lis­tais – vi­si esa­me pa­si­ruo­šę dis­ku­tuo­ti ir su­ras­ti ge­riau­sią spren­di­mą pa­cien­tui. Trūks­ta tik ke­lių efek­ty­viai vei­kian­čios gran­dies da­lių – ge­ne­ti­nių ty­ri­mų ir vais­tų pri­ei­na­mu­mo ge­ri­ni­mo. Tai yra mū­sų di­džiau­sias rū­pes­tis“, - pa­sa­ko­ja doc. dr. B.Bra­siū­nie­nė.
 
Ki­ta svar­bi da­lis – gy­ve­ni­mo ko­ky­bė li­gos gy­dy­mo me­tu, ša­lu­ti­niai reiš­ki­niai, jų val­dy­mas ir pa­cien­to mo­ky­mas, per­spė­ji­mas bei ati­tin­ka­mų spe­cia­lis­tų įtrau­ki­mas. Gy­ve­ni­mo ko­ky­bės klau­si­mai šian­dien yra to­kio pat svar­bu­mo kaip ir gy­ve­ni­mo truk­mės pra­tę­si­mas. Apie tai, pa­sak on­ko­lo­gės che­mo­te­ra­peu­tės, kal­ba­ma šių die­nų on­ko­lo­gų kon­fe­ren­ci­jo­se. „Va­sa­rį ben­dro­sios prak­ti­kos gy­dy­to­jų au­di­to­ri­jai pri­sta­ty­da­ma per­nai me­tų ESMO nau­jie­nas kaip tik ir kal­bė­jau, jog dau­ge­lis už­sie­nio ko­le­gų pa­ste­bi, kad pa­si­kei­tė pa­cien­tų klau­si­mai on­ko­lo­gui. Se­niau klaus­da­vo: kiek li­ko gy­ven­ti, kas to­liau ir pa­na­šiai. Da­bar pa­žen­gu­siu vė­žiu ser­gan­tie­ji klau­sia, kaip pla­nuo­ti dar­bus, ar ga­lės su­si­lauk­ti vai­kų, pa­gei­dau­ja iš­sau­go­ti vai­sin­gu­mą, ke­liau­ti su šei­ma. Į vi­sus šiuos klau­si­mus at­sa­ko­me, de­ri­na­mės prie pa­cien­to po­rei­kių ir lū­kes­čių, nes atos­to­gos su šei­ma tarp che­mo­te­ra­pi­jos kur­sų, grį­ži­mas į dar­bą, į so­cia­li­nę ap­lin­ką yra svar­būs pa­cien­to gy­ve­ni­me. Kaip, be­je, ir vi­so sky­riaus per­so­na­lo džiaugs­mas, nėš­čių­jų, gy­dy­tų nuo vė­žio, svei­kais vai­kais bei lai­min­go­mis jų ma­mo­mis“, - pa­sa­ko­ja gy­dy­to­ja. 
 
Tai­gi gy­ve­ni­mo ko­ky­bės klau­si­mus spręs­ti pa­de­da on­ko­lo­gų ko­man­da, ku­ri NVI prak­tiš­kai bu­ria­ma apie kiek­vie­ną che­mo­te­ra­pi­ją pra­de­dan­tį li­go­nį: tai – on­ko­lo­gas che­mo­te­ra­peu­tas, slau­gy­to­ja, pa­gal bū­ti­ny­bę kon­sul­tuo­ja die­to­lo­gas, psi­cho­lo­gas, re­a­bi­li­to­lo­gas, so­cia­li­nis dar­buo­to­jas ar ki­ti spe­cia­lis­tai. Pas­ta­rai­siais me­tais di­dė­ja re­a­bi­li­ta­ci­jos vaid­muo, dė­me­sys at­si­ga­vi­mui po su­dė­tin­go gy­dy­mo, in­va­li­di­za­ci­jos ma­ži­ni­mas, ser­gan­čių­jų ar pa­svei­ku­sių­jų svei­kos gy­ven­se­nos mo­ky­mas.
Lie­tu­vo­je tu­ri­me ak­ty­vias pa­cien­tų or­ga­ni­za­ci­jas, jie bu­ria­si į so­cia­li­nes ben­dra­vi­mo gru­pes ir tai, pa­sak doc. dr. B.Bra­siū­nie­nės, ro­do, kad pa­cien­tas ne­bė­ra pa­sy­vus li­gos ste­bė­to­jas. Jis ak­ty­viai do­mi­si gy­dy­mu, ša­lu­ti­niais reiš­ki­niais, gy­ven­se­nos ypa­tu­mais, o tai le­mia ir ge­res­nį pa­cien­to, jo ap­lin­kos bei me­di­kų ben­dra­dar­bia­vi­mą. Tai – ypač svar­bi šių die­nų on­ko­lo­gi­jos da­lis.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris