Savižudybių prevencijos mokymai Rietavo rajono savivaldybėje: „vartininku“ gali tapti kiekvienas

Aigustė Tavoraitė
2018-10-26
„Mokymai leido suprasti, kad norint padėti žmogui įveikti krizę kartais užtenka nedidelių dalykų“, – tvirtino Rietavo rajono savivaldybės Sveikatos, socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja Jolita Alseikienė, atsiliepdama apie pastaruosius pora mėnesių vykusį projektą „Savižudybių prevencijos iniciatyvos plėtra Lietuvos savivaldybėse“. Specialistai jau dalyvavo trijuose mokymų cikluose, o šiandien, penktadienį, projektą užbaigs supervizijos.
Savižudybių prevencijos mokymai Rietavo rajono savivaldybėje: „vartininku“ gali tapti kiekvienas
Savižudybių prevencijos mokymai Rietavo savivaldybėje.

„Atsiliepimai patys geriausi, mums pasisekė, kad dalyvavo specialistai, dirbantys tą darbą. Turėjom labai puikią dėstytoją Nidą Gruodienę, daug bendradarbiavome su Valija Šap. Žmonės labai patenkinti, tokie mokymai vienareikšmiškai reikalingi“, – kalbėjo specialistė.
Ji pabrėžė, kad pagrindinis mokymų tikslas – paruošti kuo daugiau žmonių, kurie gebėtų atpažinti signalus, kad žmogus atsidūrė krizėje, žinotų, kaip elgtis, kur jį siųsti. Mokymai buvo orientuoti ne tik į sveikatos priežiūros, socialinio darbo specialistus, policijos darbuotojus, medikus, kvietėme ir seniūnaičius, seniūnijas, kitus bendruomenės narius.  

 
„Jei tam tikrose srityse dirbantys specialistai „jaučia pulsą“, susiduria su tokiais atvejais, tai labai svarbu įtraukti ir kitus bendruomenės narius. Smagu, kad dalyvavo bendruomenių pirmininkai ar šiaip aktyvūs žmonės. Ir mokymais nenusivylė, sakė, kad įdomu, stebėjosi, kaip paprasta gali būti padėti – tereikia tam tikrų žinių ir visi galime būti tais „vartininkais“. Negalime visi tapti terapeutais ir visko išgydyti, bet turime žinoti, kaip atpažinti riziką. Nebūtinai reikia kalbėti apie savižudybę, bet apie krizę, užuomazgas, kas priveda prie to“, – sakė J.Alseikienė.
 
Ji pridūrė, kad šiemet dar vieną projektą, skirtą savižudybių prevencijai, vykdė pati savivaldybė, surengti mokymai „Asist“ ir „Safetalk“. Pašnekovė džiaugėsi, kad aktyviai įsitraukė didžioji dalis mokyklų pedagogų. „Nuo lapkričio pirmosios turi įsigalioti naujas sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl reagavimo į savižudybes algoritmo. Ten nurodoma, kad pagalbos teikėjai yra tie žmonės, kurie išklausę mokymus „Asist“ arba „Safetalk“. Taigi šiandien tikrai esame visapusiškai pasiruošę suteikti pagalbą“, – sakė J.Alseikienė.

 
Tarp kitko

Projektą „Savižudybių prevencijos iniciatyvos plėtra Lietuvos savivaldybėse“ organizuoja VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir UAB „Eurointegracijos projektai“. Projekto tikslas – įgalinti projekte dalyvaujančias savivaldybes savarankiškai spręsti savižudybių prevencijos iššūkius ir veiksmingai naudoti turimus psichosocialinės paramos sveikatos priežiūros išteklius. Mokymų ir supervizijų metu siekiama įdiegti reagavimo į savižudybių riziką algoritmą tam, kad būtų aiškus visų institucijų vaidmenų pasiskirstymas, pagalba būtų sisteminga, o ne epizodinė.
 
Visi algoritmo grandyse esantys asmenys išklausys mokymus apie savižudybių prevenciją, riziką, pirminės emocinės pagalbos teikimą. Galiausiai bus teikiamos konsultacijos-supervizijos apie sunkius atvejus, pagalbos galimybes, patį algoritmo veikimo principą. Projekto metu kiekvienoje savivaldybėje apmokyta nuo 140 iki 212 įvairių seniūnijų specialistų, bendruomenės atstovų, seniūnijų darbuotojų, savivaldybių specialistų ir policijos pareigūnų.
 
Projektas finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    J.Juchnevičiūtė: iš universiteto išeiname su daug žinių, tačiau be patirties

    J.Juchnevičiūtė: iš universiteto išeiname su daug žinių, tačiau be patirties

    „Nepamirškime, kad į šeimos gydytoją retas pacientas kreipiasi tik dėl vienos problemos. Dažnai už kreipimosi ...
    V.Kavaliauskienė: stengiuosi netaikyti kumščio politikos

    V.Kavaliauskienė: stengiuosi netaikyti kumščio politikos

    „Slaugytojai pacientui gali suteikti reikalingą konsultaciją, patarimus, išrašyti vaistus, užsakyti reikalingus tyrimus. Da...

    Budinti vaistinė


    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...
    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Nors šalies vaistinių tinklas yra vienas tankiausių Europoje, o vaistininkų skaičius, tenkantis gyventojams, viršija...

    razinka


    Sveika šeima


    Nealkoholinis alus – alternatyva suaugusiems, bet ne vaikams

    „Atsiranda įrodymų, kad nealkoholiniai gėrimai gali paskatinti vaikus ateityje rinktis alkoholį“, – įspėja Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ekspertai. Jie teigia, kad nealkoholinis alus ar kokteiliai neturėtų būti parduodami nepilnamečiams, ir ragina valstybę priimti įstatymus, ribojančius amžių, nuo kada būtų gali...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ebolos „giminaitis“ jau nusinešė šešias gyvybes

    „Didžioji dauguma atvejų ir mirčių yra tarp sveikatos priežiūros darbuotojų“, – teigė Ruandos sveikatos ministras dr. Sabin Nsanzimana, kalbėdamas apie praėjusią savaitę patvirtintą Marburgo viruso protrūkį. Nors užsikrėtimo šiuo virusu atvejų jau ne vienerius metus pasitaiko pasaulyje, tai – pirmas jo ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Adiulteriai, salafistai ir vištakieji
    Henrikas Vaitiekūnas Adiulteriai, salafistai ir vištakieji
    Felinoterapija ir ailurofobija
    Henrikas Vaitiekūnas Felinoterapija ir ailurofobija
    Talentas: 26 litrai... aukso?
    Henrikas Vaitiekūnas Talentas: 26 litrai... aukso?

    Naujas numeris