Savižudybių prevencijos mokymai Rietavo rajono savivaldybėje: „vartininku“ gali tapti kiekvienas

Aigustė Tavoraitė
2018-10-26
„Mokymai leido suprasti, kad norint padėti žmogui įveikti krizę kartais užtenka nedidelių dalykų“, – tvirtino Rietavo rajono savivaldybės Sveikatos, socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja Jolita Alseikienė, atsiliepdama apie pastaruosius pora mėnesių vykusį projektą „Savižudybių prevencijos iniciatyvos plėtra Lietuvos savivaldybėse“. Specialistai jau dalyvavo trijuose mokymų cikluose, o šiandien, penktadienį, projektą užbaigs supervizijos.
Savižudybių prevencijos mokymai Rietavo rajono savivaldybėje: „vartininku“ gali tapti kiekvienas
Savižudybių prevencijos mokymai Rietavo savivaldybėje.

„Atsiliepimai patys geriausi, mums pasisekė, kad dalyvavo specialistai, dirbantys tą darbą. Turėjom labai puikią dėstytoją Nidą Gruodienę, daug bendradarbiavome su Valija Šap. Žmonės labai patenkinti, tokie mokymai vienareikšmiškai reikalingi“, – kalbėjo specialistė.
Ji pabrėžė, kad pagrindinis mokymų tikslas – paruošti kuo daugiau žmonių, kurie gebėtų atpažinti signalus, kad žmogus atsidūrė krizėje, žinotų, kaip elgtis, kur jį siųsti. Mokymai buvo orientuoti ne tik į sveikatos priežiūros, socialinio darbo specialistus, policijos darbuotojus, medikus, kvietėme ir seniūnaičius, seniūnijas, kitus bendruomenės narius.  

 
„Jei tam tikrose srityse dirbantys specialistai „jaučia pulsą“, susiduria su tokiais atvejais, tai labai svarbu įtraukti ir kitus bendruomenės narius. Smagu, kad dalyvavo bendruomenių pirmininkai ar šiaip aktyvūs žmonės. Ir mokymais nenusivylė, sakė, kad įdomu, stebėjosi, kaip paprasta gali būti padėti – tereikia tam tikrų žinių ir visi galime būti tais „vartininkais“. Negalime visi tapti terapeutais ir visko išgydyti, bet turime žinoti, kaip atpažinti riziką. Nebūtinai reikia kalbėti apie savižudybę, bet apie krizę, užuomazgas, kas priveda prie to“, – sakė J.Alseikienė.
 
Ji pridūrė, kad šiemet dar vieną projektą, skirtą savižudybių prevencijai, vykdė pati savivaldybė, surengti mokymai „Asist“ ir „Safetalk“. Pašnekovė džiaugėsi, kad aktyviai įsitraukė didžioji dalis mokyklų pedagogų. „Nuo lapkričio pirmosios turi įsigalioti naujas sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl reagavimo į savižudybes algoritmo. Ten nurodoma, kad pagalbos teikėjai yra tie žmonės, kurie išklausę mokymus „Asist“ arba „Safetalk“. Taigi šiandien tikrai esame visapusiškai pasiruošę suteikti pagalbą“, – sakė J.Alseikienė.

 
Tarp kitko

Projektą „Savižudybių prevencijos iniciatyvos plėtra Lietuvos savivaldybėse“ organizuoja VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir UAB „Eurointegracijos projektai“. Projekto tikslas – įgalinti projekte dalyvaujančias savivaldybes savarankiškai spręsti savižudybių prevencijos iššūkius ir veiksmingai naudoti turimus psichosocialinės paramos sveikatos priežiūros išteklius. Mokymų ir supervizijų metu siekiama įdiegti reagavimo į savižudybių riziką algoritmą tam, kad būtų aiškus visų institucijų vaidmenų pasiskirstymas, pagalba būtų sisteminga, o ne epizodinė.
 
Visi algoritmo grandyse esantys asmenys išklausys mokymus apie savižudybių prevenciją, riziką, pirminės emocinės pagalbos teikimą. Galiausiai bus teikiamos konsultacijos-supervizijos apie sunkius atvejus, pagalbos galimybes, patį algoritmo veikimo principą. Projekto metu kiekvienoje savivaldybėje apmokyta nuo 140 iki 212 įvairių seniūnijų specialistų, bendruomenės atstovų, seniūnijų darbuotojų, savivaldybių specialistų ir policijos pareigūnų.
 
Projektas finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveika šeima


  Ant stalo – užkrėstas laimikis iš miško

  Rudenį prasidėjus medžioklės sezonui žvėriena tampa delikatesu, kuris su pasididžiavimu tiekiamas ne tik ant šeimos, bet ir svečių stalo. Specialistai įspėja, jog vartojant trichinelioze užkrėstą kiaulių, šernų ar bebrų mėsą galima susirgti visam gyvenimui.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Gamtos stichijos tęsiasi. Kenčia Libija

  Libijos gyventojai išgyvena dėl artimųjų netekties ir prarastų namų. Sugriuvus užtvankai, Dernos mieste kilo potvynis, pareikalavęs mažiausiai 11 tūkst. gyvybių. Nemaža dalis nukentėjusiųjų yra sužeisti. Nepaisant sudėtingo politinio krašto konteksto, vyksta gelbėjimo darbai. Prasidėjo streikai. Protestuotojai ragina va...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris