Savižudybių prevencija Molėtų rajone: žmonės kalba vis atviriau

Aigustė Tavoraitė
2018-10-30
Molėtų rajono savivaldybėje organizuotas mokymų ir supervizijų ciklas, įgyvendinant Lietuvos sveikatos mokslų universiteto projektą „Savižudybių prevencijos iniciatyvų plėtra Lietuvos savivaldybėse“, eina į pabaigą. Šiandien, antradienį, specialistai kviečiami į supervizijas. Kaip teigia savivaldybės gydytoja Miglė Bareikytė, mokymai davė stiprų postūmį kalbėti apie šią opią ir dažnai visuomenėje nutylimą problemą.
Savižudybių prevencija Molėtų rajone: žmonės kalba vis atviriau
Savižudybių prevencijos mokymai Molėtų rajone.

Paklausta, ar jau vykę mokymai pateisino lūkesčius, savivaldybės gydytoja Miglė Bareikytė patvirtino, kad tai buvo labai naudinga patirtis. „Itin svarbu, kad buvo supažindinta su savižudybių prevencijos pagrindais, apmokyta pakankamai daug žmonių, apimtos įvairios profesijos – ir sveikatos priežiūros, švietimo, socialinių įstaigų darbuotojai, ir gaisrininkai, policininkai, ir dvasininkai“, – kalbėjo M.Bareikytė.
Specialistė pasakojo dalyvavusi pirmuose mokymuose, kurie buvo skirti mažesnei grupei žmonių. „Tai buvo tas branduolys, sudarantis psichologinių krizių valdymo komandą. Kaip sakome, pagal savižudybių riziką mūsų savivaldybė patenka į juodąjį sąrašą, todėl būtina šiai problemai skirti pakankamai dėmesio. Kaip tik praėjusią savaitę pasitvirtinome savo algoritmus, komandą“, – sakė ji.

 
M.Bareikytė pabrėžė, kad ir ateityje pagrindiniu tikslu išlieka tai, kad mokymus praeitų kuo daugiau žmonių. „Net kaimo parduotuvėlėje dirbančios pardavėjos turėtų žinoti, ką daryti, jei žmogus turi ketinimų nusižudyti, apie tai kalba. Kitas dalykas, kai dabar jau turime grupę, žiūrėsime, kokias dar prevencines priemones galima taikyti savivaldybėje. Apie tai svarbu galvoti laiku, o ne jau įvykus tragedijai“, – akcentavo gydytoja.
Pasiteiravus, ar bendruomenėje ši tema jau tampa mažesniu tabu, pašnekovė sutiko, kad požiūris keičiasi. „Pradėjus apie tai daugiau kalbėti paaiškėja, kad visi aplinkiniai irgi mato tą problemą, tik gal ne kiekvienas imasi rodyti iniciatyvą, kad reikia kažką daryti. Bet dabar pakankamai drąsiai apie tai kalbama. Ir tai yra gerai. Jei yra problema, reikia ją išsigryninti ir galvoti, kokių priemonių galime imtis ir pasistengti užbėgti nelaimėms už akių“, – pabrėžė M.Bareikytė.

 
Tarp kitko
Projektą „Savižudybių prevencijos iniciatyvos plėtra Lietuvos savivaldybėse“ organizuoja

VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir UAB „Eurointegracijos projektai“. Projekto tikslas – įgalinti projekte dalyvaujančias savivaldybes savarankiškai spręsti savižudybių prevencijos iššūkius ir veiksmingai naudoti turimus psichosocialinės paramos sveikatos priežiūros išteklius. Mokymų ir supervizijų metu siekiama įdiegti reagavimo į savižudybių riziką algoritmą tam, kad būtų aiškus visų institucijų vaidmenų pasiskirstymas, pagalba būtų sisteminga, o ne epizodinė.
 
Visi algoritmo grandyse esantys asmenys išklausys mokymus apie savižudybių prevenciją, riziką, pirminės emocinės pagalbos teikimą. Galiausiai bus teikiamos konsultacijos-supervizijos apie sunkius atvejus, pagalbos galimybes, patį algoritmo veikimo principą. Projekto metu kiekvienoje savivaldybėje apmokyta nuo 140 iki 212 įvairių seniūnijų specialistų, bendruomenės atstovų, seniūnijų darbuotojų, savivaldybių specialistų ir policijos pareigūnų.
 
Projektas finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveika šeima


  Ant stalo – užkrėstas laimikis iš miško

  Rudenį prasidėjus medžioklės sezonui žvėriena tampa delikatesu, kuris su pasididžiavimu tiekiamas ne tik ant šeimos, bet ir svečių stalo. Specialistai įspėja, jog vartojant trichinelioze užkrėstą kiaulių, šernų ar bebrų mėsą galima susirgti visam gyvenimui.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Gamtos stichijos tęsiasi. Kenčia Libija

  Libijos gyventojai išgyvena dėl artimųjų netekties ir prarastų namų. Sugriuvus užtvankai, Dernos mieste kilo potvynis, pareikalavęs mažiausiai 11 tūkst. gyvybių. Nemaža dalis nukentėjusiųjų yra sužeisti. Nepaisant sudėtingo politinio krašto konteksto, vyksta gelbėjimo darbai. Prasidėjo streikai. Protestuotojai ragina va...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris