Savižudybių prevencija Molėtų rajone: žmonės kalba vis atviriau

Aigustė Tavoraitė
2018-10-30
Molėtų rajono savivaldybėje organizuotas mokymų ir supervizijų ciklas, įgyvendinant Lietuvos sveikatos mokslų universiteto projektą „Savižudybių prevencijos iniciatyvų plėtra Lietuvos savivaldybėse“, eina į pabaigą. Šiandien, antradienį, specialistai kviečiami į supervizijas. Kaip teigia savivaldybės gydytoja Miglė Bareikytė, mokymai davė stiprų postūmį kalbėti apie šią opią ir dažnai visuomenėje nutylimą problemą.
Savižudybių prevencija Molėtų rajone: žmonės kalba vis atviriau
Savižudybių prevencijos mokymai Molėtų rajone.

Paklausta, ar jau vykę mokymai pateisino lūkesčius, savivaldybės gydytoja Miglė Bareikytė patvirtino, kad tai buvo labai naudinga patirtis. „Itin svarbu, kad buvo supažindinta su savižudybių prevencijos pagrindais, apmokyta pakankamai daug žmonių, apimtos įvairios profesijos – ir sveikatos priežiūros, švietimo, socialinių įstaigų darbuotojai, ir gaisrininkai, policininkai, ir dvasininkai“, – kalbėjo M.Bareikytė.
Specialistė pasakojo dalyvavusi pirmuose mokymuose, kurie buvo skirti mažesnei grupei žmonių. „Tai buvo tas branduolys, sudarantis psichologinių krizių valdymo komandą. Kaip sakome, pagal savižudybių riziką mūsų savivaldybė patenka į juodąjį sąrašą, todėl būtina šiai problemai skirti pakankamai dėmesio. Kaip tik praėjusią savaitę pasitvirtinome savo algoritmus, komandą“, – sakė ji.

 
M.Bareikytė pabrėžė, kad ir ateityje pagrindiniu tikslu išlieka tai, kad mokymus praeitų kuo daugiau žmonių. „Net kaimo parduotuvėlėje dirbančios pardavėjos turėtų žinoti, ką daryti, jei žmogus turi ketinimų nusižudyti, apie tai kalba. Kitas dalykas, kai dabar jau turime grupę, žiūrėsime, kokias dar prevencines priemones galima taikyti savivaldybėje. Apie tai svarbu galvoti laiku, o ne jau įvykus tragedijai“, – akcentavo gydytoja.
Pasiteiravus, ar bendruomenėje ši tema jau tampa mažesniu tabu, pašnekovė sutiko, kad požiūris keičiasi. „Pradėjus apie tai daugiau kalbėti paaiškėja, kad visi aplinkiniai irgi mato tą problemą, tik gal ne kiekvienas imasi rodyti iniciatyvą, kad reikia kažką daryti. Bet dabar pakankamai drąsiai apie tai kalbama. Ir tai yra gerai. Jei yra problema, reikia ją išsigryninti ir galvoti, kokių priemonių galime imtis ir pasistengti užbėgti nelaimėms už akių“, – pabrėžė M.Bareikytė.

 
Tarp kitko
Projektą „Savižudybių prevencijos iniciatyvos plėtra Lietuvos savivaldybėse“ organizuoja

VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir UAB „Eurointegracijos projektai“. Projekto tikslas – įgalinti projekte dalyvaujančias savivaldybes savarankiškai spręsti savižudybių prevencijos iššūkius ir veiksmingai naudoti turimus psichosocialinės paramos sveikatos priežiūros išteklius. Mokymų ir supervizijų metu siekiama įdiegti reagavimo į savižudybių riziką algoritmą tam, kad būtų aiškus visų institucijų vaidmenų pasiskirstymas, pagalba būtų sisteminga, o ne epizodinė.
 
Visi algoritmo grandyse esantys asmenys išklausys mokymus apie savižudybių prevenciją, riziką, pirminės emocinės pagalbos teikimą. Galiausiai bus teikiamos konsultacijos-supervizijos apie sunkius atvejus, pagalbos galimybes, patį algoritmo veikimo principą. Projekto metu kiekvienoje savivaldybėje apmokyta nuo 140 iki 212 įvairių seniūnijų specialistų, bendruomenės atstovų, seniūnijų darbuotojų, savivaldybių specialistų ir policijos pareigūnų.
 
Projektas finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris