Savižudybių Lietuvoje mažėja, bet dar stipriai viršija ES vidurkį

Milena Andrukaitytė, BNS
2020-02-17
Savižudybių skaičius Lietuvoje mažėja, bes vis dar lieka keliskart didesnis nei Europos Sąjungos (ES) vidurkis.
Savižudybių Lietuvoje mažėja, bet dar stipriai viršija ES vidurkį

Preliminariais Higienos instituto duomenimis, pernai šalyje nusižudė 654 žmonės, o 2018 metais – 683 žmonės.
„Nuo 2013 metų mirtingumo nuo savižudybių rodiklis kasmet mažėja, 2018 metais, tai paskutiniai galutiniai duomenys, 100 tūkst. gyventojų teko 24 savižudybės, absoliučiais skaičiais tai būtų 683 nusižudę asmenys“, – BNS sakė Higienos instituto Mirties atvejų ir jų priežasčių stebėsenos skyriaus vadovė Sandra Mekšriūnaitė.

2019 metų duomenys kol kas yra preliminarūs. Pasak S.Mekšriūnaitės, galutiniai skaičiai, taip pat santykinis savižudybių atvejų 100 tūkst. gyventojų rodiklis, bus aiškūs iki balandžio mėnesio.

Europos Sąjungoje, 2016 metų duomenimis, vidutiniškai 100 tūkst. gyventojų tenka 10 savižudybių atvejų, šie duomenys rugpjūtį bus atnaujinti 2019 metų statistika.
Higienos instituto atstovės teigimu, Lietuvos regionų gyventojai žudosi dažniau nei didžiųjų miestų, taip pat vyrų savižudybių skaičius 4–5 kartus didesnis nei moterų.
„Savivaldybių rodikliai kasmet skiriasi, tik matyti tendencija, kad didžiųjų miestų savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos – gyventojų mirtingumo nuo savižudybių rodikliai visada mažesni“, – teigė S. Mekšriūnaitė.
 

„Pagal amžiaus grupes žiūrint, dažniau žudosi vyresnio darbingo amžiaus asmenys, maždaug apie 70 proc. visų nusižudžiusių yra darbingo amžiaus, t. y. nuo 16 iki 64 metų amžiaus. 2018 metais iš visų nusižudžiusių darbingo amžiaus asmenų buvo 477. Dažniau žudosi vyrai nei moterys, maždaug keturis–penkis kartus daugiau. 2018 metais buvo 543 vyrai nusižudę ir 140 moterų“, – statistiką pateikė instituto atstovė.
Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos narys konservatorius Mykolas Majauskas sako, kad nepaisant nuosekliai mažėjančio savižudybių skaičiaus džiaugtis dar anksti.

„Palyginti su 2014 metais, savižudybių sumažėjo net 30 procentų, bet mažėjimas lėtėja, o atotrūkis nuo ES vidurkio vis dar išlieka milžiniškas – apie 2,5 karto. Todėl labai džiaugtis dar tikrai anksti“, – preliminarius statistinius duomenis BNS komentavo M.Majauskas.
„Ypač svarbu ir toliau mažinti psichikos sveikatos stigmą, tuo pačiu paskatinti žmones kreiptis pagalbos bei užtikrinti, kad pagalba būtų prieinama ir profesionali“, – sakė parlamentaras.
Lietuvos sveikatos strategijoje yra iškeltas tikslas iki 2025 metų sumažinti savižudybių skaičių iki ES vidurkio, 10 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Lietuvos savižudybių rodiklis yra didžiausias tarp Europos Sąjungos valstybių.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica