Saugumas užsimojo burti medicinos žvalgus

Margarita Meškaitė
2020-04-30
Reaguodamas į koronaviruso sukeltą krizę Valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis užsimojo sukurti medicininę žvalgybą. Savo ruožtu parlamentaras Povilas Urbšys tokį ketinimą kritikuoja, įspėdamas, kad tai gali suklaidinti medikų bendruomenę, kuri pandemijos metu ir taip stipriai įsiaudrinusi. „Gali atrodyti, kad virš medikų iškeliamas Damoklo kardas“, - nuogąstauja parlamentaras.
Saugumas užsimojo burti medicinos žvalgus
Valstybės saugumo departamentas žada stiprinti medicininės žvalgybos pajėgumus – esą to imtis paskatino pasaulyje kilusi koronaviruso pandemija.

Įvardija prioritetiniu uždaviniu
Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis pažadėjo stiprinti medicininės žvalgybos pajėgumus – esą to imtis paskatino pasaulyje kilusi koronaviruso pandemija.
„Rizika nebuvo pakankamai įvertinta. Mums reikia atkreipti daugiau dėmesio į virusologiją, rimtai galvoti apie medicininę žvalgybą“, – interviu BNS sakė D.Jauniškis, pridurdamas, kad ši užduotis yra tarp jo antrosios kadencijos prioritetų. VSD vadovas paminėjo Jungtines Amerikos Valstijas, turinčias atskirą žvalgybos tarnybą, kuri užsiima medicininės situacijos pasaulyje stebėjimu. Pastaroji, remiantis užsienio spauda, dar sausį dėl pandemijos grėsmės įspėjo šalies vadovus.
 

„Valstybės saugumo departamento vadovo siūlymą medicinine žvalgyba papildyti institucijos veiklos sritis vertinu gerai. Vakarų žvalgybos savo vyriausybes buvo įspėjusios, kad iš Kinijos gali atkeliauti virusas ir sisidursime su rimtomis pasekmėmis. Mes tokios informacijos neturėjome. Tai patvirtino ir VSD vadovas. Tad natūralu, kad šį veiklos dėmenį reikia stiprinti“, - sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Laurynas Kasčiūnas.

 

Parlamentaras su kolegomis diskutavo, kad reikės peržiūrėti nacionalinio saugumo strategiją ir šiuos reiškinius įrašyti kaip tiriamą objektą. L.Kasčiūnas taip pat pabrėžė, kad tokiais žvalgais nebūtinai būtų ruošiami medikai.
„Negalvokite, kad bus steigiama atskira struktūra, institucija. Kalbame apie VSD intelektualinį potencialią. Vakaruose virusai, epidemijos, užkrečiamosios ligos jau yra nacionalinio saugumo darbotvarkės dalis nuo tada, kai pradėjo plisti AIDS“, - sako L.Kasčiūnas.
 
Turėjo užsiimti kita institucija
„Tikrai nereikia įtraukti Valstybės saugumo departamento, kad savo darbą galėtų atlikti Sveikatos apsaugos ministerijos epidemiologai ir Visuomenės sveikatos centras“, - nusistebėjo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Raimundas Martinėlis.
Visgi politikas šios iniciatyvos nebrokuoja. Sako, jog Vyriausybė ir Prezidentūra negavo įspėjimų laiku, tad tikslinga turėti medicininę žvalgybą, kuri galėtų numatyti pasaulines epidemijas.
„Į Visuomenės sveikatos centro funkcijas stebėsena įtraukta. Todėl tikrai nereikia Valstybės saugumo departamento epidemijoms prognozuoti. Kai apie tai, jog Kinijoje prieš Naujuosius metus išplito virusas, įspėjo ir Pasaulio sveikatos organizacija, ką tuo metu veikė Visuomenės sveikatos centras ir visa epidemiologinė tarnyba? Štai kad ir vienkartinių priemonių rezervas: jei būtume turėję įžvalgų, galėjome anksčiau pasirūpinti priemonėmis“, - įsitikinęs parlamentaras.
 
Gali suklaidinti medikus

„Atvirai pasakius, nelabai suprantama, kodėl sveikatos apsaugą reikia išskirsti kaip vos ne atskirą administracinį vienetą VSD struktūroje. Jei kalbame apie nacionalines grėsmes, jos gali kilti net tik sveikatos apsaugos sistemoje, bet ir ekonomikoje, ir netgi kultūroje. Tad remiantis tokia logika kiekvienai sričiai reikėtų kurti vos ne specializuotus padalinius“, - sako Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys Povilas Urbšys.

 
Parlamentaras, anksčiau dirbęs specialiosiose struktūrose, sako, jog kiekvienais metais tarnybos teikdamos ataskaitas turėjo nors kartą paminėti, kad valstybei svarbu turėti veiksmingą krizių valdymo centrą, kuris galėtų prognozuoti būsimas grėsmes ir leistų joms iš anksto pasiruošti.
„Suomijos sveikatos apsaugos sistema buvo labiau pasirūpinusi medikais. O mūsų valdžia medikus plikomis rankomis metė prieš koronavirusą. Tad šiuo atveju gal reikėtų pradėti ne nuo parodomųjų viešųjų ryšių akcijų, kuriant sveikatos apsaugos žvalgybas.
Iš karto kyla klausimas, kas čia per žvalga, kuri bus infiltruojama į sveikatos apsaugos sistemą“, - svarsto P.Urbšys.
Parlamentaras sutinka, kad reikia stebėti, ką daro kitos valstybės, bet nereikia to daryti taip, jog iniciatyva būtų suprasta klaidingai.


„Man neaišku, kodėl reikia kurti specializuotą žvalgybinį padalinį, kai būtent šias funkcijas galima pavesti jau esamiems. Po kelių mėnesių kils naujas iššūkis, kuris bus susijęs su kokia nors žvėrių ar gyvulių epidemija, ką, bus kuriamas veterinarijos žvalgybos padalinys. Valstybės saugumo departamentas nesuvokia vieno dalyko, kad dabar, visuomenė, ypač sveikatos apsaugos sistemoje dirbantys žmonės, patiria įtampą ir jiems gali susidaryti įspūdis, kad virš jų galvų iškeliamas Damoklo kardas. Tai neigiamai paveiks šią visuomenės dalį. O kaip medikas gali žiūrėti į tai kitaip, jei jį, kaip minėjau, plikomis rankomis metė prieš koronavirusą ir dar pasakė, kad pats esi kaltas, jei neturi apsaugos priemonių. O dabar dar skelbiama, jog bus įsteigta žvalgyba, kuri stebės pro padidinamąjį stiklą, ar netarnauji piktam priešui. Ar dabar reikia tokiais dalykais užsiimti?“ - klausia Seimo narys.

 
Komentaras
PSO specialusis pasiuntinys Europos regionui Vytenis Povilas Andriukaitis:

- Bioterorizmas visą laiką gali būti saugumo struktūrų dėmesio centre. Tačiau jis neturi nieko bendro su natūralia virusų sklaida, kuri yra gamtos dalis. Tad turi būti tiksliai apibrėžta, dėl ko tai steigiama ir kas tai yra. Nes, ar Lietuva tikrai gali turėti specialistų bioterorizmui tirti, abejočiau, kadangi reikalinga turėti daug kompetencijų ir tam tikras laboratorijas. Jeigu tai būtų, kaip indėlis į bendrą kovos su bioterorizmu darbą Europos Sąjungos kontekste, tada matyčiau prasmę. Bet jeigu bandoma prisidengti tokiomis pandemijomis, epidemijomis... Tai visai skirtingi dalykai.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica