Sanatorijos vadovas: mes badaujame

Margarita Meškaitė
2020-11-20
Pandemijos gniaužtuose atsidūrusios sanatorijos išgyvena ne pačius geriausius laikus. Pirmoji kregždė – „Eglės“ sanatorija, paskelbusi, jog atleidžia pusę darbuotojų. Slogios nuotaikos vyrauja ir kitose sanatorinio gydymo bei reabilitacines paslaugas teikiančiose įstaigose. „Badaujame – nežinome, ar išgalėsime išmokėti atlyginimus“, - tiesiai šviesiai rėžia įstaigų vadovai, besijaučiantys it ant parako statinės.
Sanatorijos vadovas: mes badaujame
Karantino laikotarpis – sanatorijų tuštėjimo metas...

Atleidžia apie pusę darbuotojų
Kaip paskelbė „Eglės“ sanatorijos vadovybė, šiemet dėl pandemijos smarkiai sumažėjus klientų srautams Druskininkuose ir Birštone atleidžia apie pusę – 356 – darbuotojus. „Esame priversti žengti šį sunkų žingsnį, siekdami išsaugoti likusias darbo vietas. Tikėjomės, kad situacija gerės, tačiau taip nenutiko“, – pranešime sakė „Eglės“ sanatorijos vadovas Artūras Salda.
 
Anot jo, „Eglės“ sanatorija pastarąjį pusmetį darbuotojus laikė prastovose ir tikėjosi, jog pandemija baigsis, tačiau prasidėjus antrajai koronaviruso bangai, naujų rezervacijų skaičius sumažėjo 90 proc. Bendrovė pranešė ketinanti atleisti 266 darbuotojus Druskininkuose ir 90 Birštone. Daugiausiai dirbančius aptarnavimo srityje, kurių darbo krūvis tiesiogiai priklauso nuo klientų srautų: švaros, maitinimo, klientų registracijos padalinių darbuotojai, pagalbinis medicinos personalas.
Atleidimų procesas, kaip nurodoma pranešime, bus vykdomas keliais etapais, o paskutinė dalis darbuotojų įmonę paliks tik kovą. Jei situacija pasikeistų, „Eglės“ sanatorija sako, kad atleidimo procesą būtų galima stabdyti arba mažinti atleidžiamų darbuotojų skaičių.
 

Neaiškumai dėl finansavimo
„Spalio mėnesį turėjome COVID-19 protrūkį mūsų ligoninėje, tad gavome leidimą iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atnaujinti veiklą lapkričio 12 dieną. Taigi, dabar situacija pakankamai liūdna: turime dvidešimt penkis pacientus, kai galime priimti du šimtus dvidešimt penkis. Vadinasi, mūsų įstaiga užpildyta vos dešimčia procentų“, - sako Palangos reabilitacijos ligoninės direktorė Romantė Aleknavičienė, pridurdama, jog vienu metu į saviizoliaciją buvo išleista apie 30 proc. darbuotojų.
Dar vienas dalykas, kuris ligoninės vadovei kelia didžiulį nerimą, – būsimas apmokėjimas už suteikiamas paslaugas.
 

„Dabar gyvename ekstremalioje situacijoje, pagal kurią keliamas reikalavimas užpildyti septyniasdešimt procentų įstaigos pajėgumų ir tuomet gaudavome vieną dvyliktąją finansavimo nuo sutartinės sumos. Dabar yra ne ekstremali situacija, o karantinas. Praėjusio karantino laikotarpiu vis tiek buvo mokama viena dvyliktoji. Šio karantino laikotarpiu naujojo teisės akto nėra. Teritorinė ligonių kasa tikina, kad galiojantys teisės aktai nesikeičia, tad privalome įvykdyti septyniasdešimt procentų užpildymo reikalavimus, kad gautume finansavimą. Praktiškai tai – nerealu“, - sako Palangos reabilitacijos ligoninės direktorė Romantė Aleknavičienė.

 
Įstaigos vadovė tikisi, kad bent antrojoje lapkričio pusėje pavyks sulaukti pakankamo pacientų skaičiaus.
„Kadangi stoja planinės operacijos, stoja visos kitos paslaugos, mažėja ir reabilitacijos poreikis. Mano galva, septyniasdešimt procentų įstaigos užpildymo pacientais reikalavimas karantino laikotarpiu tikrai perteklinis“, - sakė R.Aleknavičienė.

Paklausus, ar planuojama atleisti dalį darbuotojų, vadovė tai neigia, pridurdama, jog dalis darbuotojų išėjo patys ar pasirinko nemokamas atostogas dėl tam tikrų asmeninių priežasčių, kurių jie nekomentuoja. Gali būti, kad ir dėl baimės užsikrėsti COVID-19.
„Atleidimų neplanuojame, planuojame prastovas. Be abejo, jeigu nebus finansavimo ir nebus pacientų, bus priimami tam tikri sprendimai. Tikimės teisės akto, kuris reglamentuotų paslaugų apmokėjimą šiuo karantino laikotarpiu. Per praėjusį karantiną buvo sustabdytos medicininės reabilitacijos paslaugos ir veiklai vykdyti buvo paliktos tik kelios įstaigos. Pastarųjų pakako, finansavimo problemos buvo išspręstos. Dabar visos įstaigos veikia, bet pacientų jose tiesiog nėra“, - pridūrė Palangos reabilitacijos ligoninės vadovė.
 
Nežinia, ar užteks atlyginimams

„Mes dabar badaujame, nes yra didelis ligonių trūkumas - planinės paslaugos stabdomos ir mažai ką siunčia reabilitacijos. Be to, bijome „atsinešti“ infekciją, nes visos ligoninės pilnos COVID-19 pacientų. Prieš vieną dvi savaites pas mus atvyko du pacientai, turėdami neigiamą testo rezultatą, ir tos pačios dienos vakare jiems jau pakilo temperatūra. Iš ryto atlikome testą ir rezultatas jau buvo teigiamas. Sunku dirbti - kiekvienas žmogus gali būti potencialus infekcijos nešiotojas, nors testo rezultatas ir neigiamas“, - sako sanatorijos „Palangos linas“ direktorius Algirdas Jonaitis.

 
Pašnekovas svarsto, jog „Eglės“ sanatorija sulaukdavo itin daug užsieniečių, tad pastarųjų srautui dėl pasaulinės pandemijos nutrūkus liko itin daug laisvo personalo, užsiimančio kambarių priežiūra, valgyklose dirbančių padavėjų.

„Kai paskaičiau, atleidžiamų darbuotojų skaičius įspūdingas“, - sako įstaigos vadovas.
Pasak jo, šiuo metu „Palangos lino“ reabilitacijos centre ilsisi keturiasdešimt žmonių, kuomet kartu su viešbučiu paėmus yra du šimtai penkiasdešimt vietų. „Ar bus iš ko išmokėti atlyginimus darbuotojams?“ - atsargiai paklausiu direktoriaus, kurio žinioje 131 darbuotojas.
 
„Bus. Kol kas yra duota viena dvyliktoji, jeigu įvykdome 70 procentų apyvartą. Šiuo atveju sanatorijai nėra taip blogai. Aišku, galbūt reikėtų tą kartelę sumažinti – procentas turėtų būti mažesnis, nes lapkričio ir gruodžio mėnesiais tokio procento nepasieksime. Tada gausime tiek, kiek uždirbame. O tai būtų jau mažai, kažin, ar užtektų atlyginimams. Gal kas dar turi prisikaupęs lašinukų, tad šiaip ne taip ištrauks iki pavasario“, - sako A.Jonaitis.
Abromiškių reabilitacijos ligoninės vadovas Vitalijus Glamba sako kol kas irgi neplanuojantis atleisti darbuotojų, tačiau situacija gali pakankamai greitai keistis. Šiuo metu prastovoje yra keletas darbuotojų, visi kiti dirba arba atostogauja, vienas kitas - saviizoliacijoje.
 

„O kas šiais laikais gali būti ramus“, - sako Abromiškių reabilitacijos ligoninės vadovas V.Glamba, paklaustas, ar jų darbuotojai gali būti ramūs, jog atleidimo lapelių negaus. Pasak jo, viskas priklausys nuo pandemijos eigos: jeigu užsikrėtusiųjų skaičiai didės, ligoninėms bus sunkiau dirbti ir pacientus siųsti į reabilitaciją.
„Šiuo metu mūsų užsipildymas apie šešiasdešimt procentų. Norėtume daugiau. Bet dabar gydymo įstaigos mums negali siųsti pakankamai pacientų. Tikimės, kad priekyje bus šviesiau“, - sako įstaigos vadovas.

 
Komentaras
Lietuvos kurortų asociacijos prezidentas ir Druskininkų meras Ričardas Malinauskas:

- Valstybė įveda tam tikrus draudimus, kaip SPA paslaugų teikimas, kaip baseinų naudojimas, kaip viešbučių reglamentavimas dėl vienokio ar kitokio darbo. Kada uždraudi žmogui ar įstaigai daryti tam tikrus veiksmus, be abejo, turi žinoti, kad bus tam tikri rezultatai, ekonomiškai blogesni, galbūt netgi ir kritiniai. Tad vien tik draudžiant, bet negalvojant, kaip pagelbėti verslui ir padėti spręsti problemas, yra vienašališkas sprendimas su liūdnomis pasekmėmis. Ar būtent reikėjo taip pasielgti?..
Kol kas negirdime, kad kitos įstaigos atleidinėtų darbuotojus masiškai. Druskininkų savivaldybės įstaigos, dirbančios turizmo, poilsio srityje, neplanuoja atleidimų, problemas sprendžia kitaip - buvusių pelnų sąskaita, laikinai darbuotojus išleidžiant į prastovas ir pirmiausiai galvojant apie žmones. Na, o privatus verslas pats sprendžia, kaip jam elgtis.
 
„Eglės“ sanatorijos vadovas man paskambino, pasakė, kad yra tai (darbuotojų atleidimai – red.) planuojama. Aš išklausiau, pasakiau „ačiū“ už informaciją. Be abejo, žinant galiojančius įstatymus, žmonės neliks be duonos kąsnio, jiems yra skiriamos išmokos, užsiregistravus darbo biržoje, jos yra mokamos devynis mėnesius, pradžioje didesnės, paskui mažesnės. Bet duonos kąsniui tikrai užteks, savivaldybė stebės situaciją. Tikėkimės, kad pandemija netruks devynis mėnesius ir, manau, kad bus naujai įkurtos darbo vietos ir žmonės sugrįš į darbus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica