Kaip rodo atlikti tyrimai, rūkančiųjų skaičius Lietuvoje mažėja. Tačiau specialistai, baksnodami į skaičius, tikina, jog džiaugtis nėra ko, mat daugėja vartojančių alternatyvius produktus. Medikai gi sako, jog nors trūksta tyrimų, kaip ilgalaikėje perspektyvoje šie produktai veikia sveikatą, žmonės turi apie juos žinoti. Mat nors dažnu atveju rūkymo nevertiname kaip rimtos priklausomybės, jos atsikratyti reikia daug pastangų ir skirtingų specialistų pagalbos, todėl šalia tradicinių kovos su rūkymu priemonių būtina kalbėti ir apie žalos mažinimo strategiją. Taip pat gydytojai įspėja, kad siaučiant koronavirusui rūkaliai atsiduria padidėjusios rizikos grupėje.
Išnaudoja progas
Kilus pandemijai daugeliui teko gerokai sulėtinti gyvenimo ritmą. Nei televizijoje, nei spaudoje netrūko įvairiausių siužetų ar straipsnių, kaip geriausiai išnaudoti karantino laiką. Pavyzdžiui, pradėti keisti gyvenimo būdą, sveikiau maitintis ar rytais pasimankštinti. Už sveikesnę aplinką ar, kaip dabar populiaru sakyti, „aplinką be cigarečių dūmų“ kovojantys aktyvistai taip pat nepraleido progos pasinaudoti situacija. JAV kongresmenas Raja Krishnamoorthi, garsėjantis aktyvia veiklia prieš įprastoms cigaretėms alternatyvius produktus, pavyzdžiui, e.cigaretes, prieš kelias savaites laišku kreipėsi į Maisto ir vaistų agentūrą (FDA). Jame politikas reikalavo, kad bent jau pandemijos metu rinkoje neliktų e.cigarečių.
Pastarųjų priešininkai siekia, jog jų naudojimas būtų griežtai apribotas ar net uždraustas. Vienas pagrindinių argumentų – garintojams (taip vadinami rūkantys e.cigaretes - red. past.) žalos sveikatai dėl COVID-19 rizika yra didesnė. Tačiau Bostono universiteto Visuomenės sveikatos mokyklos profesorius dr. Michael Siegel teigia, jog šiandien mirčių nuo COVID-19 galėjo būti mažiau, jei visuomenės sveikatos specialistai užuot demonizavę alternatyvius produktus, stengtųsi, kad kuo daugiau rūkalių, kurie neketina atsisakyti šio žalingo įpročio, juos iškeistų į įprastas cigaretes. Mat, tyrimai rodo, jog alternatyvūs produktai gali būti mažiau žalingi.
Nacionalinio vėžio instituto Epidemiologijos laboratorijos vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Rūta Petrauskaitė-Everatt teigia, jog įrodyta, kad tabako rūkymas žalingai veikia žmogaus organizmą, taip pat širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo organų sistemas. Rūkantys žmonės dažniau serga išemine širdies liga, turi aukštą kraujospūdį, kraujotakos sutrikimų, serga lėtinėmis plaučių ligomis.
„Virusas taip pat veikia kvėpavimo sistemą, dažnai sukeldamas vidutinio laipsnio arba žymius kvėpavimo takų pažeidimus. Tabakas taip pat žalingai veikia kvėpavimo organus, silpnina imuninę sistemą. Neabejojama, kad tabako vartojimas yra pagrindinė plaučių vėžio priežastis. Rūkymas - svarbus lėtinės obstrukcinės plaučių ligos rizikos veiksnys, kadangi sumažina plaučių gebėjimą pasisavinti deguonį, pašalinti anglies dioksidą, taip pat sukelia gleivių kaupimąsi, kosulį ir pasunkėjusį kvėpavimą. Rūkymas yra laikomas daugelio kvėpavimo takų infekcijų rizikos veiksniu. Elektroninių cigarečių ar kaitinamojo tabako rūkymas taip pat kenksmingai veikia kvėpavimo takų gleivinę ir plaučių funkciją, sukelia plaučių pažeidimus. Tikėtina, kad rūkantiems žmonėms COVID-19 infekcijos rizika yra didesnė, kadangi jie jau serga kitomis plaučių ligomis, dėl kurių susilpnėja plaučių funkcija ir padidėja infekcijos tikimybė“, - sako specialistė.
Mokslininkė priduria ir tai, kad kol kas COVID-19 yra nauja liga, tad ryšys tarp tabako rūkymo ir ligos dar turi būti nustatytas, o tam reikia laiko. Tiesa, yra duomenų, kad rūkantiesiems COVID-19 ligos eiga dažniau yra sunkesnė.
Tinkamas ar netinkamas metas?
Prof. dr.M.Siegel didžiąją dalį karjeros skyrė tikslui sumažinti rūkančiųjų skaičių. Tiesa, oponentams jo strategija neįtinka, nes jis „mažinimą iškelia virš draudimų“. Pasak profesoriaus, tabako gaminių draudėjai viliasi, kad rūkančiam žmogui tiesiog užteks pasakyti „ne“. Deja, jo nuomone, tai kovos metodas, kurį pasirinkus neįmanoma laimėti. „Ką visuomenė visų pirma turi suprasti apie rūkymą? Tai - priklausomybė ir ne tik nikotinui. Tai ir psichologinė priklausomybė. Dabar, siaučiant pandemijai, kai patiriama tiek daug streso, pasakyti rūkaliui šalto kalakuto principu „mesk“, yra tiesiog juokinga“, - įsitikinęs M.Siegel.
Savo ruožtu kiti specialistai teigia, jog kilusi pandemija kaip tik yra puiki galimybė atsikratyti šio žalingo įpročio.
Pasak Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacijos prezidento prof. dr. Prano Šerpyčio, rūkymas yra daugelio ligų priežastis ir geriausia, ką kiekvienas rūkalius gali padaryti savo sveikatos labui – atsikratyti šio žalingo įpročio. Tačiau remdamasis darbo patirtimi profesorius pripažįsta, jog kartais, nepaisant gerų norų, padaryti to nepavyksta. Todėl, pasak gydytojo, svarbu ne tik kalbėti, bet ir turėti aiškią rūkymo žalos mažinimo strategiją.

Šeimos gydytoja ir psichoterapeutė dr. Viktorija Andrejevaitė teigia, kad beveik trys ketvirtadaliai rūkančiųjų norėtų neberūkyti. Kasmet mesti rūkyti bando 4 iš 10 žmonių, tačiau tik 5 proc. sėkmingai. Vis dėlto gal siaučianti pandemija gali tapti dar vienu stimulu cigaretei pasakyti „ne“?
Dr.V.Andrejevaitės teigimu, nepriklausomai nuo situacijos, svarbiausias veiksnys yra žmogaus noras bei motyvacija: „Atrodo, laikas tikrai tinkamas. Nors ir karantinas, vyksta ir nuotolinės šeimos gydytojų, kurie gali išrašyti abstinenciją slopinančius vaistus, ir psichoterapeutų konsultacijos. Dar vienas svarbus veiksnys - šeimos palaikymas. Tad daug laiko praleidžiant kartu tikrai geros galimybės mesti rūkyti. Bet, kaip minėjau, tai priklauso nuo žmogaus apsisprendimo. Tai – ypač rimta priklausomybė ir tik valios pastangomis, be pagalbos, jos atsikratyti pavyksta nedidelei daliai žmonių. Juos vadinu laimės kūdikiais.“
„Mano praktikoje, kuomet žmonės bandė mesti savarankiškai, daugelis jų vis tiek lankė psichoterapijos grupę, ėmė daugiau sportuoti, kad smegenys vietoj nikotino laimės hormono gautų kitais būdais. Beje, svarbu suprasti, jog šiai ligai būdingas atkrytis. Jei taip nutinka, žmogaus negalima už tai smerkti ar kaltinti. Deja, valstybės požiūriu rūkymas nepriskiriamas prie rimtų priklausomybių. Tad nors yra efektyvūs vaistai, padedantys išvengti abstinencijos, jie nėra kompensuojami“, - sako
šeimos gydytoja ir psichoterapeutė dr. Viktorija Andrejevaitė.
Rūkančiųjų mažėja, bet...
Kovo mėnesį Narkotikų, alkoholio ir tabako kontrolės departamentas paskelbė žinią – Lietuvoje rūkančiųjų skaičius mažėja. Departamento užsakymu 2020 m. atlikto tyrimo „Tabako gaminių ir alkoholio vartojimo prevencijos ir kontrolės priemonių efektyvumo ir požiūrio vertinimas“ (18 - 74 m. amžiaus grupėje) duomenimis, rūkančiųjų per paskutinį mėnesį (cigaretes, cigarus, pypkę) ir kasdieną, palyginti su 2017 m., sumažėjo.
Skaičiai
Naujausio tyrimo duomenimis:
• 22 proc. apklaustųjų rūko kasdien (2017 m. – 28 proc.),
• nors kartą per paskutinį mėnesį - 28 proc. (2017 m. - 31 proc.).
• 64 proc. respondentų bent kartą gyvenime yra bandę rūkyti (cigaretes, cigarus, pypkę), (2017 m. tokių buvo 65 proc.).
Kas turėjo didžiausios įtakos tokiems rezultatams? Vykdomos prevencinės priemonės, įvairiausi draudimai ar į rinką ateinantys nauji įprastoms cigaretėms alternatyvūs produktai?
Prof. dr. Prano Šerpyčio įsitikinimu, draudimai šiuo atveju yra turbūt mažiausiai veiksminga priemonė. „Tai nėra problemos sprendimas - rūkantis žmogus ieškos ir ras būdų, kaip jam gauti to, nuo ko jis yra priklausomas. Todėl turime kelti žmonių sąmoningumo lygį, kad visuomenė būtų brandesnė. Švietimas būtinas – turime mažiau drausti, daugiau kalbėtis“, - įsitikinęs profesorius.
Psichoterapeutų teigimu, jei kovojant su priklausomybe nepasiūlai alternatyvos, kuri ilgalaikėje perspektyvoje būtų efektyvi, draudimas problemos nesprendžia. „Šiuo metu dirbu su besilaukiančiomis moterimis, kurioms vis nesiseka atsikratyti priklausomybės. Ieškome įvairiausių formų, kaip būtų galima pagelbėti. Kai smegenys pripranta prie tam tikro nikotino kiekio ir staiga jo netenka, pasireiškia nerimas, pyktis, būna ir viduriai užkietėja. Taigi, žmogus prastai jaučiasi, patiria stresą ir natūralu, kad griebiasi senų įpročių. Bet tai - tik laikina saviapgaulė: žmogui atrodo, kad užsirūkęs jis nusiramina, susikaupia ir panašiai. Todėl visada akcentuoju, jog norint mesti rūkyti reikia papildomos pagalbos, kad tikslas būtų pasiektas“, - sako dr. V.Andrejevaitė.
Alternatyvos keičia rinką
Departamento specialistai, remdamiesi tyrimu, teigia, jog per pastaruosius trejus metus išaugo rūkančiųjų elektronines cigaretes skaičius. Jų nuomone, šis tyrimas atskleidžia, kad gyventojams rečiau rūkant „įprastus tabako gaminius“ (cigaretes, cigarus, pypkę) jų rinkos vietą užima elektroninės cigaretės ir bedūmiai tabako produktai.
Skaičiai
• 2017 m. nors kartą gyvenime elektronines cigaretes bandžiusių apklaustųjų skaičius siekė 16 proc.
Naujausio tyrimo duomenimis, elektronines cigaretes yra bandę rūkyti ketvirtadalis (26 proc.) apklaustųjų:
• 1 proc. kasdien,
• 4 proc. – bent kartą per paskutiniąsias 30 dienų,
• 7 proc. – bent kartą per pastaruosius 12 mėn.,
• 14 proc. – bent kartą gyvenime.
• Taip pat 18 proc. apklaustųjų bent kartą gyvenime yra rūkę bedūmius tabako produktus (pvz., IQOS).
• 2 proc. teigia, kad rūko kasdien.
Prieš metus Jungtinių Amerikos Valstijų vėžio draugija paskelbė Japonijoje atliktą tyrimą, ar kaitinamojo tabako (IQOS) įvedimas į rinką šalyje sumažino cigarečių pardavimus vienam gyventojui. „Šio tyrimo tikslas nustatyti, ar IQOS įvedimas į rinką paveikė cigarečių pardavimus didelėje ekonomikoje“, - teigiama tyrimo santraukoje. Pasak tyrėjų, viena didžiausių tarptautinių cigarečių gamintojų „Philip Morris International“ naują produktą - kaitinamojo tabako gaminį IQOS - pristatinėjo kaip įprastoms cigaretėms mažiau žalingą alternatyvą. Anot mokslininkų, bendrovės teiginiai, jog produktas rinkoje pakeičia cigaretes, niekada nebuvo patikrintas nepriklausomų specialistų. Tyrėjai naudojo 2014-2018 m. laikotarpiu Japonijoje surinktus mėnesinius mažmenininkų panelinius duomenis (panel data en.). Analizavo, ar skirtingos naujo produkto įvedimo datos Japonijos regionuose atsispindi šių regionų cigarečių pardavimo modeliuose.
Tyrimo rezultatai parodė, kad kaitinamojo tabako technologijos įvedimo į rinką laikotarpiu cigarečių pardavimai pradėjo mažėti 11 Japonijos prefektūrų. Tabako vartotojų perėjimas prie kitų gaminių tipų gali būti nulemtas ne tik gaminių kainų skirtumų. Pasak tyrėjų, dėl rinkoje esančių gaminių, kurių dalis gali būti mažiau kenksmingi ar patrauklesni už tradicinius deginamo tabako gaminius, įvairovės augimo. Pasak tyrėjų, atvejis Japonijoje atskleidžia situaciją, kai cigarečių vartojimas, tikėtina, buvo sumažintas į rinką įvedus alternatyvų nedeginamo tabako gaminį. Galutinai nustačius, kad naujo tabako gaminio įvedimas reikšmingai keičia tabako gaminių rinką, ši informacija yra svarbi politikos formuotojams ir visuomenės sveikatos priežiūros atstovams, svarstantiems, kaip galiojančią tabako kontrolės politiką pritaikyti šiems naujiems produktams. Šiuos pokyčius Japonijoje paskatinę mechanizmai nusipelnė didesnio specialistų dėmesio, siekiant nustatyti, kokias politikos formavimo gaires reikėtų pritaikyti.
Reikia daugiau švietimo
Tiek JAV vėžio draugijos išvados, tiek ir NTAKD tyrimai rodo, jog atsirandančios alternatyvos įprastiems tabako gaminimas keičia vartotojų požiūrį.
Taigi šis tyrimas atskleidžia, kad gyventojams rečiau rūkant „įprastus tabako gaminius“ (cigaretes, cigarus, pypkę) jų rinkos vietą užima elektroninės cigaretės ir naujoviški bedūmiai tabako produktai. Rezultatai parodo, kad visuomenėje keičiasi rūkymo įpročiai: mažėja rūkančiųjų įprastus tabako gaminius bei didėja vartojančių e.cigaretes ir naujoviškus tabako gaminius dalis.
Kylant diskusijoms, ar naujos tabako vartojimo alternatyvos gali būti mažiau žalingos už įprastas cigaretes, vieningos nuomonės dėl naujos kartos tabako gaminių poveikio sveikatai vis dar nėra. Tiesa, gydytojai sutinka, jog bet koks rūkymas sveikatai yra žalingas. Todėl kiekvieno rūkaliaus tikslas turėtų būtų – mesti. Alternatyvos pasitelkiamos tik kaip paskutinė galimybė bent šiek tiek sumažinti žalą, jei nepavyksta atsikratyti šio žalingo įpročio.
Pasak NTAKD specialistų, remiantis atlikto tyrimo duomenimis, galima teigti, kad didžioji dalis gyventojų nepritaria teiginiams apie tariamą elektroninių cigarečių ir naujoviškų bedūmių tabako produktų pagalbą metant rūkyti ir pavojaus nekėlimą sveikatai bei aplinkiniams. Kita vertus, atsižvelgiant į respondentų sociodemografines charakteristikas, specialistai mato, kad nepritarimą teiginiams dažniau išsakė aukščiausio išsilavinimo respondentai bei pasyvūs tabako vartotojai, taip pat išvis nerūkantys elektroninių cigarečių. Pritarimą dažniau išreiškė aktyvūs tabako vartotojai, kas rodo, jog būtina didinti informuotumą apie elektroninių cigarečių ir naujoviškų bedūmių tabako produktų tikrąjį poveikį sveikatai aktyviai tabaką vartojančiųjų grupėje.
Gyventojų požiūris į alternatyvius produktus
Tyrimas atskleidžia, kad dalis apklaustųjų (12 proc.) tiki, jog elektroninės cigaretės nėra pavojingos aplinkinių sveikatai, 71 proc. mano priešingai. Taip pat vienas iš dešimties respondentų pritaria teiginiui, kad elektroninės cigaretės padeda mesti rūkyti, 72 proc. – laikosi priešingos nuomonės. Po 8 proc. apklaustųjų sutinka su teiginiais, kad elektroninės cigaretės nesukelia priklausomybės, jas rūkyti galima be paliovos ir elektroninės cigaretės nekelia pavojaus sveikatai – šiems teiginiams nepritaria 74-76 proc. apklaustųjų.
Panašios nuomonės apklaustieji laikosi ir apie naujoviškus bedūmius tabako produktus. 10 proc. apklausos dalyvių pritaria teiginiui, kad naujoviški bedūmiai tabako produktai nepavojingi aplinkiniams, 68 proc. – laikosi priešingos nuomonės. 8 proc. apklaustųjų pritaria teiginiui, kad naujoviški bedūmiai tabako produktai padeda mesti rūkyti, 68 proc. – nepritaria. Po 7 proc. apklaustųjų sutinka su teiginiais, kad naujoviški bedūmiai tabako produktai nesukelia priklausomybės, šiuos produktus galima rūkyti be paliovos, šie produktai nekelia pavojaus sveikatai. Šiems teiginiams nepritaria 70-73 proc. apklaustųjų.
Komentaras
Zenius Martinkus, buvęs Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovas:

- Matant tyrimus turbūt daugeliui kyla klausimas, ar nevertėtų pradėti kalbėti, jog žmonės nuo įprastų konvencinių cigarečių pereitų prie naujoviškų technologijų. Auksinė taisyklė - visiškai nerūkyti. Bet pasaulyje rūko daugiau nei milijardas žmonių. Tyrimai rodo, jog apie šešiasdešimt procentų norėtų mesti, bet nepajėgia, nes tai - sunki priklausomybė. Įprastinės cigaretės turi labai daug kancerogeninių medžiagų, todėl, jei žmogus nepajėgia mesti rūkyti, tikslas turėtų būti mažinti rūkymo žalą. Galimi keli variantai: mažinti surūkomų cigarečių skaičių arba ieškoti alternatyvų įprastoms cigaretėms. Tačiau reikia suvokti, kad alternatyvūs produktai nėra sveikesni ir nors atlikta nemažai nepriklausomų mokslinių tyrimų įrodančių mažesnę alternatyvių produktų žalą sveikatai lyginant su tolimesniu rūkymu, vis dėl to ilgalaikių tyrimų trūksta.
Aišku, yra atlikta amerikiečių, japonų, britų tyrimų, kurie skelbia, kad šiuose produktuose kenksmingų medžiagų kiekis yra gerokai mažesnis, o kai kuriuose jų iš viso nėra net ir tabako. Jis pakeičiamas cheminėmis medžiagomis, kurių sudėtis yra daugmaž ištirta. Tačiau kol kas nėra žinoma, kokie šalutiniai reiškiniai pasireiškia. Todėl tiesiog siūlyti vienas cigaretes pakeisti kitomis rimto pagrindo, atrodytų, nėra. Vis dėlto manau, jog žmonės apie visus šiuos produktus turėtų gauti kuo daugiau informacijos, kad įvertinę viską patys galėtų apsispręsti. Kalbu, ne tik apie galimus privalumus, bet ir žalą sveikatai. Turime nepamiršti ir prevencijos. Sutikite, jaunam žmogui alternatyvūs produktai išties gali atrodyti kur kas patrauklesni nei, tarkim, įprastos cigaretės. Jų dūmo kvapas nesuvilios dalies jaunuolių pabandyti, o elektroninės cigaretės kvapas, pagardintas įvairiais aromatais, gali būti patrauklus. Taigi šiuo atveju turime ieškoti sprendimų ir tiems, kam nesiseka mesti rūkyti, ir galvoti, kad jaunimas net nepradėtų rūkyti. Nes, kaip rodo tyrimai, atsikratyti rūkymo priklausomybės yra sudėtingiau nei alkoholio.
Komentuoti: