Privatininkai varu varomi į valdišką e.sveikatą

Greta Vanagienė
2020-09-21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekdama susidoroti su šešėliu privačias medicinines įstaigas verčia jungtis prie e.sveikatos. Šios priešinasi tikindamos, kad prisijungus prie nuolat šlubuojančios sistemos bus sunaikintos. O toks valdžios ėjimas esą tik siekis padidinti įtaką.
Privatininkai varu varomi į valdišką e.sveikatą

Privačiu verslu nepasitiki
Kartais atrodo, kad valdančiųjų veiksmai nukreipti prieš įvairias sveikatos priežiūros įstaigas, kurios nepavaldžios SAM. Neseniai buvo kritikuojamas jų siekis steigti valstybines vaistines. O gegužę iš Odontologų rūmų buvo atimta teisė teikti licencijavimo paslaugas. Negi atėjo eilė ir privačioms medicinos įstaigoms?
Rugpjūčio pabaigoje Seime pateikta įstatymų pataisa – kiekviena įstaiga, kuri vykdo licencijuotą sveikatos priežiūros veiklą, privalomai visus duomenis turės vesti į e.sveikatą. Taip esą kovojama su šešėliu.
 
„Rodomas nepasitikėjimas privačiu verslu. Iš anksto peršama nuomonė, kad jų darbas neskaidrus. Ministras įsivaizduoja, kad valdžia išmano viską, o kiti dirbantys sveikatos sektoriuje – nieko. Viskas bandoma sutelkti į ministerijos rankas. Tai - komunistinis požiūris“, - kritiką ketinimams žeria Seimo narys Eugenijus Gentvilas.

 
Nenori patirti išlaidų

Gydytojų odontologų draugijos pirmininkas Marijus Aleksiejūnas piktinasi, kad į stringančią e.sveikatos sistemą jie varomi be jokių išlygų, nors darbas su šiuo įnagiu tiesiog neįmanomas. Mat sistema odontologam yra visiškai nepritaikyta.
Nerimo privatininkams kelia ir būsimos išlaidos - kas finansuos diegimo procesus, kas padengs išlaidas, jei e.sistema užlūš?

 
SAM atsakymą turi – tokiu atveju užtikrinti pacientų sveikatos duomenų fiksavimą rašytiniu būdu privalo pati gydymo įstaiga. Pašalinus elektroninių sistemų sutrikimus, rašytine forma užfiksuoti paciento sveikatos duomenys turi būti įvedami į elektroninę erdvę.
Taigi tai, kad gydymo įstaigos dėl užstrigusios sistemos gali patirti finansinių nuostolių, kalbos nėra. Čia veikia principas: „mes košę virsime – jūs srėbsite“.
 
Bijo prarasti licenciją
Privačių gydymo įstaigų atstovams nerimą kelia ir tai, kad prisijungus prie nuolat stringančios e.sveikatos, jie dėl menkiausio pažeidimo rizikuos prarasti licenciją.
„Įsivaizduokite, užstrigo pati e.sveikata ir dėl to liko nesuvesti pacientų duomenys. Iš ryto ateina FNTT ar SST patikrinti, ar yra visi duomenys: nėra - bus naikinama licencija. Pastaruoju metu matome, kokios vykdomos akcijos prieš privačias medicinos įstaigas. Kai pirmą kartą pamačiau šį įstatymą, pamaniau čia - nesusipratimas“, - stebisi gydytojas odontologas Vytautas Tamošiūnas.
 
Dar vienas argumentas, kodėl privačių įstaigų gydytojai pasisako prieš priverstinį e. sveikatos diegimą – ši esą neužtikrina asmens duomenų apsaugos.
„Naudojuosi e.sveikata: pildau pažymas į ugdymo įstaigas, rašau receptus. Prisijungęs prie sistemos, net giliai niekur nenaršydamas, matau visus duomenis, kurie kartais yra jautrūs ir man nereikėtų to matyti. Taigi atsiranda rizika šių duomenų nutekinimui. Duomenų apsauga visiškai nesutvarkyta ir nepatikima“, - kritikos negaili V.Tamošiūnas.

 
Didės paslaugų įkainiai
Nors privačios gydymo įstaigos dažnai dar naudojasi korteline sistema, o pacientų duomenis pildo ranka, skaitmenizacijos procesui pritaria. Tiesa, ne valstybiniam.
„Turime ir kitų puikių komercinių produktų analogiškų e.sveikatai, o norima visus prijungi į lėtą sistemą. Tai tik didins pacientų eiles, taip pat lems paslaugų kainų didėjimą. Pacientai jau dabar skundžiasi aukštais įkainiais“, - kalba V.Tamošiūnas.
Anot jo, gydymo įstaigose dėl pandemijos ir taip nusidriekusios ilgos pacientų eilės pas specialistus.


 
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė:
- Elektroninė sistema, manyčiau, turėtų būti vieninga. Neseniai Čekijoje mačiau pavyzdį, kai suvedus asmens kodą galima matyti viską apie žmogų - ne tik apie jo sveikatą, bet ir jo turtą.
SAM bandymas sutelkti viską į savo rankas, pavyzdžiui, įkurti valstybinę vaistinę, be abejo, yra nuostolis verslui, tačiau tai sumažina vaistų kainas.
Ko baiminasi privatus verslas prisijungęs prie e.sveikatos? Skaidrumo. Ypač kai kurios odontologinės įstaigos. Jau ne kartą žiniasklaidoje teko skaityti apie FNTT tyrimus.
 
Palaikau bandymą kovoti su šešėliu. Dabar bus aišku, kiek ir kokių paslaugų privačiose gydymo įstaigose buvo suteikta.
Opozicija gi palaikydama privatų medicinos sektorių, manau, tik bando įnešti negatyvo, prieš rinkimus pasireklamuoti. Labai smagu, jei ką nors bando išgelbėti, bet ką „gelbėti“ reikėtų pasirinkti.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris