Privatininkai varu varomi į valdišką e.sveikatą

Greta Vanagienė
2020-09-21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekdama susidoroti su šešėliu privačias medicinines įstaigas verčia jungtis prie e.sveikatos. Šios priešinasi tikindamos, kad prisijungus prie nuolat šlubuojančios sistemos bus sunaikintos. O toks valdžios ėjimas esą tik siekis padidinti įtaką.
Privatininkai varu varomi į valdišką e.sveikatą

Privačiu verslu nepasitiki
Kartais atrodo, kad valdančiųjų veiksmai nukreipti prieš įvairias sveikatos priežiūros įstaigas, kurios nepavaldžios SAM. Neseniai buvo kritikuojamas jų siekis steigti valstybines vaistines. O gegužę iš Odontologų rūmų buvo atimta teisė teikti licencijavimo paslaugas. Negi atėjo eilė ir privačioms medicinos įstaigoms?
Rugpjūčio pabaigoje Seime pateikta įstatymų pataisa – kiekviena įstaiga, kuri vykdo licencijuotą sveikatos priežiūros veiklą, privalomai visus duomenis turės vesti į e.sveikatą. Taip esą kovojama su šešėliu.
 
„Rodomas nepasitikėjimas privačiu verslu. Iš anksto peršama nuomonė, kad jų darbas neskaidrus. Ministras įsivaizduoja, kad valdžia išmano viską, o kiti dirbantys sveikatos sektoriuje – nieko. Viskas bandoma sutelkti į ministerijos rankas. Tai - komunistinis požiūris“, - kritiką ketinimams žeria Seimo narys Eugenijus Gentvilas.

 
Nenori patirti išlaidų

Gydytojų odontologų draugijos pirmininkas Marijus Aleksiejūnas piktinasi, kad į stringančią e.sveikatos sistemą jie varomi be jokių išlygų, nors darbas su šiuo įnagiu tiesiog neįmanomas. Mat sistema odontologam yra visiškai nepritaikyta.
Nerimo privatininkams kelia ir būsimos išlaidos - kas finansuos diegimo procesus, kas padengs išlaidas, jei e.sistema užlūš?

 
SAM atsakymą turi – tokiu atveju užtikrinti pacientų sveikatos duomenų fiksavimą rašytiniu būdu privalo pati gydymo įstaiga. Pašalinus elektroninių sistemų sutrikimus, rašytine forma užfiksuoti paciento sveikatos duomenys turi būti įvedami į elektroninę erdvę.
Taigi tai, kad gydymo įstaigos dėl užstrigusios sistemos gali patirti finansinių nuostolių, kalbos nėra. Čia veikia principas: „mes košę virsime – jūs srėbsite“.
 
Bijo prarasti licenciją
Privačių gydymo įstaigų atstovams nerimą kelia ir tai, kad prisijungus prie nuolat stringančios e.sveikatos, jie dėl menkiausio pažeidimo rizikuos prarasti licenciją.
„Įsivaizduokite, užstrigo pati e.sveikata ir dėl to liko nesuvesti pacientų duomenys. Iš ryto ateina FNTT ar SST patikrinti, ar yra visi duomenys: nėra - bus naikinama licencija. Pastaruoju metu matome, kokios vykdomos akcijos prieš privačias medicinos įstaigas. Kai pirmą kartą pamačiau šį įstatymą, pamaniau čia - nesusipratimas“, - stebisi gydytojas odontologas Vytautas Tamošiūnas.
 
Dar vienas argumentas, kodėl privačių įstaigų gydytojai pasisako prieš priverstinį e. sveikatos diegimą – ši esą neužtikrina asmens duomenų apsaugos.
„Naudojuosi e.sveikata: pildau pažymas į ugdymo įstaigas, rašau receptus. Prisijungęs prie sistemos, net giliai niekur nenaršydamas, matau visus duomenis, kurie kartais yra jautrūs ir man nereikėtų to matyti. Taigi atsiranda rizika šių duomenų nutekinimui. Duomenų apsauga visiškai nesutvarkyta ir nepatikima“, - kritikos negaili V.Tamošiūnas.

 
Didės paslaugų įkainiai
Nors privačios gydymo įstaigos dažnai dar naudojasi korteline sistema, o pacientų duomenis pildo ranka, skaitmenizacijos procesui pritaria. Tiesa, ne valstybiniam.
„Turime ir kitų puikių komercinių produktų analogiškų e.sveikatai, o norima visus prijungi į lėtą sistemą. Tai tik didins pacientų eiles, taip pat lems paslaugų kainų didėjimą. Pacientai jau dabar skundžiasi aukštais įkainiais“, - kalba V.Tamošiūnas.
Anot jo, gydymo įstaigose dėl pandemijos ir taip nusidriekusios ilgos pacientų eilės pas specialistus.


 
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė:
- Elektroninė sistema, manyčiau, turėtų būti vieninga. Neseniai Čekijoje mačiau pavyzdį, kai suvedus asmens kodą galima matyti viską apie žmogų - ne tik apie jo sveikatą, bet ir jo turtą.
SAM bandymas sutelkti viską į savo rankas, pavyzdžiui, įkurti valstybinę vaistinę, be abejo, yra nuostolis verslui, tačiau tai sumažina vaistų kainas.
Ko baiminasi privatus verslas prisijungęs prie e.sveikatos? Skaidrumo. Ypač kai kurios odontologinės įstaigos. Jau ne kartą žiniasklaidoje teko skaityti apie FNTT tyrimus.
 
Palaikau bandymą kovoti su šešėliu. Dabar bus aišku, kiek ir kokių paslaugų privačiose gydymo įstaigose buvo suteikta.
Opozicija gi palaikydama privatų medicinos sektorių, manau, tik bando įnešti negatyvo, prieš rinkimus pasireklamuoti. Labai smagu, jei ką nors bando išgelbėti, bet ką „gelbėti“ reikėtų pasirinkti.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Medikai: be tabako žalos mažinimo programų neapsieisime

   Medikai: be tabako žalos mažinimo programų neapsieisime

   Vilniuje į apskritojo stalo diskusiją rinkosi vieni garsiausių kardiologijos, pulmonologijos, onkologijos, psichiatrijos ir kitų s...
   Nugaros smegenų navikas kėsinosi į gyvybę

   Nugaros smegenų navikas kėsinosi į gyvybę

   Telšiškė Kornelija Laurinavičiūtė (20 m.) jau vaikystėje žinojo turinti stuburo problemų, tačiau apie nugaros smegen...

   Budinti vaistinė


   COVID-19 pandemija turėjo įtakos privatumo pokyčiams vaistinėje

   COVID-19 pandemija turėjo įtakos privatumo pokyčiams vaistinėje

   Saugaus atstumo laikymasis viešose vietose – viena svarbių apsaugos nuo koronaviruso priemonių. „Eurovaistinės&...
   Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

   Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

   Lietuvoje prasidėjus gripo sezonui į pacientų skiepijimą vis dar negali įsitraukti šalies vaistinės. Lietuvos vaistinių aso...

   Sveika šeima


   Vaikų kalbos priešas - stresas

   Spalį minima Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena, ta proga, logopedė Dianos Jazukevičienė ragina tėvus atkreipti dėmesį į tai, kaip kalba ikimokyklinio amžiaus vaikai. Tam tikri kalbos ypatumai anksti išduoda, kad vaikas pradės mikčioti.

   Sveikatos horoskopas


   Spalio 12 - 18 d.

   Avi­nas
   Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Moldova seksualiniu švietimu nustebino Europą

   Moldovos Respublikoje atliktas precedento neturintis darbas, siekiant užtikrinti, kad paaugliai būtų tinkamai šviečiami seksualiniais klausimais, galėtų naudotis seksualinės ir reprodukcinės sveikatos paslaugomis.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Priešinimo ir skaldymo valdysena
   Algirdas Klimaitis Priešinimo ir skaldymo valdysena
   Už bausmę – į rožinę kamerą!
   Henrikas Vaitiekūnas Už bausmę – į rožinę kamerą!
   Kiek vorų jau suvalgėte?
   Henrikas Vaitiekūnas Kiek vorų jau suvalgėte?

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica