„Nuo kada laboratorija iš galingos įstaigos ėmė griūti?“ – atsakymo ieškojo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovas Vaidotas Gruodys, kai Seimo Sveikatos reikalų komitete suabejota po jo sparnu pakištos Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) efektyvumu. Ne vienerius metus be nuolatinio vadovo vegetuoti paliktą laboratoriją naujoji vadžia suskubo purtyti atlikdama auditą. Sveikatos apsaugos viceministrė Laimutė Vaidelienė informuoja: išvados – jau šią savaitę, konkursas į vadovo pareigas – artimiausiu metu.
Seimo Sveikatos reikalų komitete kalbėta, jog Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija dirba galimai nuostolingai. Kokio dydžio minusas, laukiama audito išvadų.
Darbą atlieka auditoriai
„Kaip manote, ar tikslinga, kad dar ir Nacionalinė laboratorija būtų jums pavaldi?“ – Seimo Sveikatos reikalų komitete į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vadovą kreipėsi prof. Saulius Čaplinskas. Posėdžio metu buvo primintas ilgus metus vegetuojančios Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) klausimas. Naujoji valdžia susizgribo, kodėl įstaiga negeneruoja apsukų ir kodėl neskelbiamas nuolatinio vadovo konkursas. O laboratorijos direktoriaus kėdė – karšta, praeityje lydėta ne tik vadovų kaitos, bet ir teisminių ginčų. Vėliau laboratoriją siekta prikelti iš pelenų, pakeitus jos pavaldumą. SAM laboratorijos steigėja buvo iki 2023 m. rugpjūčio, po to pastaroji pateko į ministerijai pavaldaus NVSC globą.
Įstaigų jungimas buvo motyvuojamas tikintis, kad giminingas veiklas vykdančios institucijos – NVSC ir NVSPL – po sujungimo surems pečius bei sustiprins viena kitą tiek veiklos, tiek kompetencijų prasme.
„Tikėtasi, kad įgyvendinus laboratorijos perdavimą bus užtikrinta geresnė epidemiologinių visuomenės sveikatos, klinikinių ir cheminių laboratorinių tyrimų atlikimo kokybė, galimybė diegti naujus tyrimus, atsižvelgiant į aktualią epidemiologinę bei visuomenės sveikatos situaciją. Taip pat NVSC galės operatyviau organizuoti finansinių bei laboratorinių tyrimų srautų perskirstymą, valdyti planavimo, stebėsenos ir atsiskaitymo procesus“, – daugiau nei prieš metus sujungus įstaigas rašyta oficialiame NVSPL pranešime. Laikinosios NVSPL vadovės pareigas tuo metu pradėjusi eiti Virusologinių tyrimų poskyrio vedėja Svajūnė Muralytė tikėjosi, kad užsakymai, finansavimas, lėšų paskirstymas bei daug kitų dalykų turėtų pagerėti.
Praėjus kiek daugiau nei metams, ji tvirtina, kad sujungus įstaigas pasikeitė tik steigėjas. „Esame atskira įstaiga, tik atskaitingi NVSC“, – L.S. sakė ji, paklausta, kaip pasikeitė įstaigos tvarka.
Vis dėlto teigiama, kad nuo naujo darinio steigimo laboratorija išgyvena kritinę situaciją. Panašu, jog naujas globėjas įstaigai sužibėti iš naujo nepadėjo. Kaip kalbama, laboratorija dirba
į minusą. Kokio jis dydžio, laukiama audito išvadų. „Kodėl laboratorija
minuse, negalime atsakyti. Mes – ne asignavimų valdytojai. Jie atskiras juridinis asmuo, taigi turi pajamų įmokas, turi buhalterius, vadovą, todėl patys ir turi skaičiuoti. Negalime jų reguliuoti. Jie patys gina biudžetą ministerijoje“, – teigė V.Gruodys.
NVSC vadovas dėl prastų laboratorijos rodiklių linkęs kaltinti ilgai tuščia laikomą vadovo kėdę. „Įstaigoje pagrindinė problema – nuolatinio vadovo nebuvimas. Įstaiga ima vegetuoti. Laikinasis vadovas gali tik užtikrinti jos funkcijas, bet nesiima ilgalaikių strateginių veiksmų, atnaujinimų. Ir tai automatiškai kenkia įstaigai, – neabejoja V.Gruodys, čia pat siūlantis, kaip situaciją būtų galima keisti. – Galėtų būti įvesta sistema, kad, tarkime, laikinasis vadovas negalėtų būti ilgiau kaip pusę metų. Po ilgos pertraukos be vadovo veikusiai įstaigai vadovauti ypač sunku. Juk iš naujo reikia viską atkurti.“
Darbuotojai gyvena laukimu
NVSPL profesinės sąjungos vadovas Renatas Liberis tvirtina: darbuotojai taip pat laukia nuolatinio vadovo. Pernai vasarą nesėkmingai organizuotas konkursas iki šios dienos darbuotojams sėja klausimų, kaip toliau vyks organizacijos darbas.
„Gyvename laukimu. Tuomet vadovauti laboratorijai nebuvo tinkamo kandidato. Dabartinė vadovė yra tik laikinai atliekanti funkcijas, todėl vykdo tik tai, kad laboratorija bendrai veiktų, būtų stabili. Apie kokias nors reorganizacijas ar pasikeitimus negirdėti“, – tvirtino R.Liberis.
NVSPL profesinės sąjungos vadovas Renatas Liberis įsitikinęs, kad proveržis gali ateiti tik esant nuolatiniam vadovui: „Dabar proveržio tikrai nebus. Laukiame, kada pagaliau ateis tikrasis vadovas ir paims reikalus į rankas. Klausimų yra visokių: norisi stiprinti sritis, su kuriomis dirbame, plėsti ir tyrimų ratą.“
Ne mažesnė problema, anot jo, – stiprių darbuotojų trūkumas, kadangi kompetentingus specialistus iškart pasiglemžia geresnius atlyginimus siūlantis privatus sektorius.
Tiesa, beveik dvejus metus dirbantį NVSC vadovą V.Gruodį profsąjungų atstovas giria, teikdamas, kad šis į laboratorijos veiklą įsitraukia, aktyviai dalyvauja posėdžiuose: „Vaidotą Gruodį vertiname itin teigiamai. Mūsų požiūriu, jis geras vadovas. Tinkamai atlieka tiek NVSC funkcijas, tiek stipriai įsitraukia į laboratorijos veiklą, kol neturime nuolatinio vadovo.“
NVSPL laikinoji vadovė S.Muralytė patikina, jog nepaisant to, kad dėl vadovavimo ateities ji jau antrus metus yra laikoma nežinioje, su komanda dirba maksimaliomis apsukomis.
„Priimu visus sprendimus, kad įstaiga gyvuotų, žengtų į priekį. Darbai negali sustoti laukiant naujojo vadovo, – tvirtina ji. – Į užimamas pareigas žiūriu tikrai atsakingai. Stengiuosi, kad laboratorijai būtų kuo geriau, kad valstybei ir visuomenei ji pasitarnautų kuo labiau. Sunku pasakyti, ar tuometinio ministro Arūno Dulkio iškeltus tikslus pasiekėme. Bet dar tikrai yra kur padirbėti...“
Paklausta apie įstaigoje atliekamą patikrinimą laikinoji vadovė atsisakė plačiau komentuoti situaciją. Beje, ji prasitarė, kad šiuo metu atliekamas ir patikrinimas dėl gauto skundo, tačiau ir vėl susilaikė nuo platesnių komentarų, siūlydama klausimą adresuoti NVSC vadovui.
Konkursas –
ant nosies
NVSPL istorija išties spalvinga: ją lydėjo teisminis procesas, kurį per pandemiją įžiebė greitųjų COVID-19 testų pirkimai bei jau minėta vadovų kaita. Buvusio ministro A.Dulkio iš pareigų skandalingai buvo atleistas ir bylinėjimąsi dėl neteisėto atleidimo antrosios instancijos teisme pralaimėjęs Danas Bakša. Šiandien, kai įstaiga be nuolatinio vadovo skaičiuoja trečius metus, valdantieji aiškina: konkursai į nuolatinius vadovus neįvyksta ne šiaip sau. Įstaigos nepatikimumą kuria ir praeityje nuvilniję skandalai.
„Su laboratorija neaiški situacija. Vieni atleidžiami, kiti – teismuose... Tai kuria įtampas...“ – apie vykusias NVSPL intrigas kalbėjo V.Gruodys.
Prastai veikiančią laboratoriją SAM imasi gelbėti iš naujo – NVSPL pagaliau žadamos permainos.
„Dabar atliekamas laboratorijos auditas, kurio rezultatas turi būti pristatytas šią savaitę. Sulaukus rezultatų, su jais bus supažindinta ministerija. O vadovo konkursas bus skelbiamas artimiausiu metu“, – nedaugžodžiavo viceministrė Laimutė Vaidelienė, pasėdama viltį, kad laboratorijos reikalai netrukus pakryps teigiama linkme.
Komentarai
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys prof. Saulius Čaplinskas:
.JPG)
- Kol neturime audito išvadų, anksti kalbėti, kaip laboratorija veikia. Vis dėlto dar prieš atliekant įstaigų jungimą, posėdyje aiškiai pasakiau, kad negerai sudėti į vieną katilą du visiškai skirtingus dalykus. Viešą administravimą ir kontrolę sudėjome kartu su paslaugų teikimu. O dar pridėjome ir laboratoriją, kuri išvis atsiduria interesų konflikte. Mano supratimu, numatyta reforma iki galo dar neįgyvendinta, todėl ją reikia laiku koreguoti, kitaip tariant, stabdyti. Laboratorija turi būti atskira institucija, pavaldi Sveikatos apsaugos ministerijai.
Steigėjas turėtų paaiškinti, kodėl vis neįvyksta vadovo konkursai. Gal viena priežasčių ir yra, jog nėra užtikrintumo dėl laboratorijos ateities?
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė:

- Nežinau, kas ministerijai nutiko, kodėl ji neskelbia nuolatinio vadovo konkurso... Galėsime užduoti klausimą ministrei ar viceministrei, kodėl taip delsia... O kad yra atliekamas laboratorijos auditas, nežinojau. Matyt, ne be reikalo. Praeityje jai buvo tikrai daug priekaištų dėl darbo, o kaip ji veikia dabar, neaišku. Bet kad yra taisytinų dalykų, neabejoju.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: