Pavasario linksmybės ir rudens gėrybės

Eimantas Šaulitis
2019-09-09
Seimo rūmų pirmajame aukšte stūksančios 108 numeriu pažymėtos durys nevarstomos jau gerą mėnesį. Sesijos metu šioje salėje renkasi Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK). Panašiai kaip ir moksleiviai, tik be kardelių rankose seimūnai rugsėjį čia grįš. L.S. apžvelgia komiteto narių veiklą pavasario sesijos metu ir žvilgteli į tai, kas laukia rudenį.
Pavasario linksmybės ir rudens gėrybės

Randa pateisinimus
Nėra tokio parlamentaro, kuris būtų atėjęs į visus posėdžius. Tarp vos kartą Seimo salėje nepasirodžiusių konservatorė Irena Degutienė, valstietis Darius Kaminskas ir liberalsąjūdietis Jonas Liesys. Ypač didelių „pravaikštų“ mėgėjų komitete taip pat nėra. „Valstietis“ Algimantas Kirkutis praleido beveik trečdalį Seimo plenarinių posėdžių, tačiau jis pats patikina, kad progos apsilankyti parlamente be priežasties jis nepraleidžia. Visi posėdžiai, kuriuose parlamentaras nepasirodė, pateisinti laikino nedarbingumo dokumentais arba jo komandiruotėmis Kinijos Liaudies Respublikoje ir kaimyninėje Lenkijoje. Ketvirtadalį posėdžių praleidusi Aušrinė Armonaitė paaiškinimą taip pat randa nesunkiai. „Dažniausiai buvau komandiruotėse. Esu NATO parlamentinės asamblėjos pranešėja – tai pateisinama priežastis, pakankamai dažnai tenka išvykti, tad Seimo posėdžiuose ne visada galiu dalyvauti fiziškai“, - sakė Seimo narė. Daugiau nei penktadalį posėdžių praleido ir „prisikeliavusi“ Irina Rozova.
 

Remdamiesi vien „nuoga“ aktyvumo statistika, galėsime išskirti klasės pirmūnus ir „dvejetukininkus“. Tiesa, komiteto nariai turi kuo didžiuotis. Visi jie prisidėjo bent jau daugiau nei prie vieno įstatymo projekto. Žinoma, absoliuti dauguma siūlymų – grupinio darbo rezultatas. Seimūnai pečius suremia ne tik todėl, kad įstatymą su kompanija pateikti drąsiau. Individualiai registruojamos tik smulkios teisės aktų pataisos. Tvarkietis Kęstutis Bartkevičius paklaustas apie kuklų praėjusioje sesijoje pasiūlytų teisės aktų skaičių teigė neteikiantis prioriteto kiekybei. „Į pirmą vietą vis dėlto iškelčiau kokybės klausimą. Man kur kas svarbiau ir aktualiau yra tai, ar teikiami įstatymų projektai tikrai gina žmogų bei viešąjį interesą. Dažnai pasigendu gilesnės ir išsamesnės analizės apie tai, kaip Seimo priimti įstatymai veikia, ar jie pasiekė tikslą, ar jų dėka tikrai pagerėjo Lietuvos gyventojų kasdienybė“, – sakė SRK pirmininko pavaduotojas.


 
Stringantys pasiūlymai
Pavasario sesijos metu SRK apsvarstė daugiau nei keturiasdešimt įstatymų projektų. K.Bartkevičius kaip vieną svarbiausių komiteto darbų išskyrė liepos mėnesį priimtą Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą. Pastaruoju darbu itin didžiuojasi ir SRK primininkė, „valstietė“ Asta Kubilienė. „Šitas įstatymas keičia visą sveikatos apsaugos sistemą. Apie principą kalbėta jau trisdešimt metų, bet jis niekaip nebuvo įgyvendinamas“, – teigė A.Kubilienė.

J.Liesys sakėsi pavasarį kartu su kolegomis teikęs įstatymo projektą, praplėtusį žmonių ratą, kuriems suteikiama teisė skiepytis. Tačiau ši idėja užstrigusi komitete esą dėl to, kad pirmenybė teikta valdančiųjų pasiūlymams. A.Kirkutis išskyrė savo darbą Sveikos gyvensenos komisijoje. Jis taip pat dalyvavo Sveikatos tausojimo ir stiprinimo  politikos gairių rengime, kurias Seimas jau spėjo patvirtinti, o Vyriausybė dar pluša rengdama jų realizavimo planus.
 
Vasaros viduryje prie SRK prisijungusi A.Armonaitė dar rugpjūtį spėjo užregistruoti įstatymo pataisą dėl kitąmet įsigaliosiančio alkoholio prekybos nestacionariose kavinėse bei paplūdimiuose draudimo: „Manau, kad draudimas yra perteklinis, siūlau jo atsisakyti, kol jis neįsigaliojo. Be to, premjeras ne vieną kartą viešojoje erdvėje siūlė grįžti padiskutuoti dėl šio klausimo. Paklauskime savęs, ar tai nėra kvailas sprendimas, kai vienos kavinės galės pardavinėti alkoholį, o tos, kurios neturi stacionarios vietos, – negalės. Statistika rodo, kad didžioji dalis alkoholio suvartojamo ne kavinėse, o namuose. Įsigaliosiantis įstatymas – netaikli, problemos nesprendžianti priemonė.“ Tiesa, paklausta, ką mano apie prieš porą savaičių darbiečio Petro Čimbiro pateiktą siūlymą pailginti prekybos alkoholiu laiką sekmadieniais iki 20 valandos, parlamentarė prisipažįsta – apie šį sumanymą ji dar nėra girdėjusi. Ir vėl kaltos komandiruotės.
 
Rudens darbai
Kaip ir įprasta, rudenį parlamentarai turės nemažai su skaičiais susijusios veiklos. Bendro sutarimo bus ieškoma formuojant sveikatos reikalams skirtą biudžetą. J.Liesys tvirtina numatęs pasiūlymų dėl gydytojų ir pagalbinio medicininio personalo atlyginimų. Ateinančiuose SRK posėdžiuose turės būti sprendžiamas ir Sveikatos apsaugos ministerijos suplanuotas Klaipėdos universiteto klinikos steigimo klausimas. A.Kubilienė paklausta apie rudens planus visų pirma pamini artėjantį papildomosios ir alternatyviosios medicinos įstatymo svarstymą. Politikė neplanuoja ramybėje palikti ir Odontologų rūmų. Be to, 2020-ieji paskelbti prieš du dešimtmečius šį pasaulį palikusios gydytojos ir žolininkės Eugenijos Šimkūnaitės metais. Pagal Vyriausybės siūlymą minėjimo programa turi būti patvirtinta iki spalio pradžios, tad medikės atminimo įamžinimo svarstymas turėtų būti tarp pirmųjų komiteto darbų.

 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
    Mokys, kaip vartoti vaistus

    Mokys, kaip vartoti vaistus

    „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

    Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris