Pandemija, LGBT, marihuana: ką jie mano?

Janis Muchks
2020-11-19
Praėjusios kadencijos Seimą, garsėjusį konservatyvumu, ribojimais ir draudimais, pakeitė kur kas liberalesnes idėjas išpažįstančios partijos. Seimo naujokai ir opozicijoje buvusios partijos imasi vairo ir žada ilgai lauktus pokyčius, o dabar jau opozicijoje atsidūrę buvę valdantieji pasiruošę ginti vykdytą politiką bei tikisi jos tęstinumo.
Praėjusį penktadienį, po pirmojo naujai išrinkto Seimo posėdžio kalbinome politikus apie jų planus ir lūkesčiais dirbant naujoje kadencijoje.
Pandemija, LGBT, marihuana: ką jie mano?

Seimo narys Aurelijus Veryga: 

- Ar tikitės savo vykdytos sveikatos politikos tęstinumo?
- Žinoma tikiuosi. Juolab kad nebus taip paprasta paimti ir atšaukti mūsų priimtus sprendimus. Visgi Seime būsime gan stipri opozicija. Stengsimės išlaikyti, mano manymu, svarbų kursą ir apginti vykdytą politiką.
 
- Stebime naujus COVID-19 atvejų antirekordus. Ar matyti prošvaistės ateityje?
- Nesutikčiau su sakančiais, jog jų nematyti. Jeigu skaičiai dabar dvigubėtų, kaip neseniai dvigubėdavo kas savaitę, šiuo metu tikriausiai matytumėm ir po tris ar keturis tūkstančius naujų atvejų per dieną. Matau, jog šiuo metu viskas sulėtėjo, matyt, priemonės pradeda duoti tam tikrą efektą. Aišku, dar ankstoka apie jas spręsti. Jei situacija visgi imtų blogėti, įmanoma, jog bus imtasi tolesnių apribojimų verslo ir švietimo srityse.
 
- Anksčiau ar vėliau šio naujo Seimo kadencijoje bus svarstomas kanapių dekriminalizavimas, o gal ir legalizavimas. Už ką pasisakysite?
- Na, Lietuvoje ir taip yra krūva legaliai prieinamų priklausomybių, su kuriom yra sudėtinga tvarkytis. Nematau reikalo išleisti dar vieno džino iš butelio. Aišku, suprantu jaunus žmones, kuriems „jūra iki kelių“, kurie, kol neaugina vaikų, kol atsakingas tik už save, kol nėra santuokoje, tol „žolė“ ir alkoholis atrodo kai kuriems natūralia gyvenimo dalimi. Tie jauni žmonės, šiuo metu deklaruojantys save liberalais, anksčiau ar vėliau, manau, pažiūras pakeis. Esu ne kartą sakęs, kad įkalinimas nėra gydymo nuo priklausomybės ar kenksmingųjų medžiagų vartojimo priemonė, tačiau bet kokie sušvelninimai šiuo klausimu neturėtų sukurti sąlygų žmogui dangstytis asmeniniu vartojimu, kadangi tai sudarytų sąlygas platinimui.
 
- Šios kadencijos metu greičiausiai bus siūlomas tos pačios lyties porų partnerystės įstatymo projektas. Kaip pasisakysite?

- Tam aš nepritarsiu.
 
- Kodėl?
- Tiesiog nepritarsiu. Tokie yra mano įsitikinimai ir manau, jog taip neturėtų būti.

 
Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius:

- Kaip jaučiatės išrinktas į Seimą?
- Na, žinoma, yra šioks toks jaudulys. Tačiau jis parodo, jog suvokiu, kokioje atsakingoje padėtyje dabar esu. Tikiuosi, jog tai bus puiki platforma įgyvendinti tuos ilgai uždelstus pokyčius, apie kuriuos tiek aš, tiek Laisvės partija kalbėjome rinkiminės kampanijos metu.
 
- Ne paslaptis, jog ne visi kolegos Seime yra jūsų bendraminčiai, kalbant apie idėjas ir vertybes. Dar nesišaudot tarpusavy žaibais?
- Ne, kol kas jokių žaibų nėra. Yra tik malonios šypsenos ir pasisveikinimai. Man atrodo, parlamentas yra būtent ta vieta, kurioje vertėtų diskutuoti, įvairias idėjas aptarti. O diskusijose dažniausiai gimsta tiesa ir, viliuosi, pavyks surasti tuos sprendimus, kurie bus maksimaliai naudingi visiems Lietuvos žmonėms.
 
- Esate minėjęs, jog vienas pirmųjų jūsų darbų Seime bus imtis partnerystės įstatymą. Kokias kliūtis numatote šioje kovoje?
Manau, jog kils daug įvairių klausimų ir tam tikro priešiškumo. Gyvename vis dar ganėtinai konservatyvioje visuomenėje, kas atsispindi ir parlamente. Manau, jog mano asmeninis pavyzdys bei konstruktyvūs argumentai padės neigiamus stereotipus išsklaidyti ir mums pavyks prieiti prie bendro sprendimo, kuris valstybei nieko nekainuos, tačiau ženkliai pagerins dalies Lietuvos visuomenės narių gyvenimus, kas išsiųs jiems žinutę, jog yra nepamiršti ir pageidaujami šioje valstybėje.

 
Seimo narys Žygimantas Povilionis:

- Kokias klaidas, jūsų nuomone, bandydami suvaldyti pandemiją padarė praėjusios kadencijos Seimas bei Vyriausybė?
- Manau, jog nuo pat pradžių buvo matomas šioks toks nesutelktumas. Aš, kaip labiau patyręs diplomatas, žinau, kad krizės akivaizdoje tautos paprastai vienijasi. Tikėjausi, kad visi susitelksime, nepaisant to, kas ir kokioms partijoms atstovauja. Deja, to nebuvo padaryta, kas yra liūdna. Buvo sunku iš opozicijos ką nors siūlyti. Antra klaida, manau, buvo padaryta, kai buvo pasimauta ant Kinijos ir Rusijos, „didžiųjų gelbėtojų“, kabliukų. Pavėluotai pasinaudota Europos Sąjungos parama. Na, ir, aišku, visiškas atsipalaidavimas besiruošiant antrai bangai. Juk pamokos turėjo būti išmoktos. Taip pat, manau, klaida buvo atiduoti situacijos kontrolę į rankas vienam ministrui.
 
Kaip manote, prie to jūsų minėto susiskaldymo prisidėjo dezinformacijos apie koronavirusą lavina, kuri pasipylė tik prasidėjus pandemijai? Ar, jūsų nuomone, tai daroma tikslingai?
- Net ir dabar matyti kaip įvairūs radikalai bei užsienio jėgos bandydami toliau skaldyti „pučia“ visokias nesąmones. Vietoj to, kad tas miglas patrauktumėme į šoną ir vienytumėmės, leidžiamės paveikiami. Krizė visada yra galimybė. Jos metu galima padaryti tai, kas nebūtų įmanoma įprastais laikais. Kadangi atėjome per krizę, gali būti, jog sugebėsime tai pakeisti.

  
Seimo narys Vytautas Mitalas: 

- Kokie įspūdžiai pirmą kartą patekus į Seimą?
- Jaučiuosi gerai. Seimas man nėra visiškai nepažįstamas. Esu dirbęs kanceliarijoje. Jaučiu didelį pasitikėjimą Laisvės partija ir manimi asmeniškai. Tai - didelis įsipareigojimas mūsų programai įgyvendinti.
 
- Ar manote, jog Lietuvoje pučiantys politiniai vėjai suliberalėjo?
- Tikiuosi, tačiau žodis „suliberalėjo“ visgi, manau, nėra pats tiksliausias. Tiesiog manau, jog Lietuvoje atsiranda vis daugiau žmonių, kurie tiki, jog geriausias valstybės laikotarpis dar nebuvo įvykęs, bet yra ateityje. Man atrodo, jog šių rinkimų rezultatai yra fundamentalus lūžis iš naujo uždegti ambicijas, padaryti taip, kad šios šalies gyventojai turėtų kuo geresnes ekonomines, žmogaus teisių ir švietimo sąlygas.

 
Seimo narys Arvydas Anušauskas:

- Kaip manote, kokie sveikatos politikos aspektai turėtų tęstinumą atėjus naujam Seimui bei Vyriausybei, o ką reikėtų keisti?
- Tam tikri dalykai, žinoma, gali turėti tęsinį. Ne paslaptis, jog karantininės priemonės, kurios šiuo metu priimtos, yra neabsoliučios, ganėtinai saikingos, priimtos atsižvelgiant į ekonominę situaciją, taikomos įvairios išimtys. Tačiau kas turėtų pasikeisti – visuomenės informavimas. Kalbant apie tą patį testavimą. Pats tyriausi tris kartus ir nors atsakymai, laimei, buvo neigiami, informacija stipriai vėlavo. Reikalinga plėsti testavimo pajėgumus.
 
- Jūs žmogus, kuriam propagandos ir dezinformacijos temos nėra svetimos, kaip manote, melaginga informacija apie koronavirusą yra platinama tikslingai?
- Specialiai domėjausi būtent šia sritimi. Tokio melagingų žinių antplūdžio, pradedant nuo kovo mėnesio, ko gero, nė viena kita tema nesusilaukė. Ši dezinformacija tikrai daugybę žmonių pastūmėjo į neteisingus žingsnius ir žalingą elgesį. Matau, jog dezinformacijos intensyvumas kol kas tikrai neslopsta. Kiti metai šiuo klausimu greičiausiai bus lemiami, nes vakcinacija šiai pandemijai padarys pabaigą.

 
- O kokiais tikslais platinama ši melaginga informacija?
- Tai - nepasitikėjimo tiek savimi, tiek siūlomais sprendimais skleidimas. Tikslas yra skaldyti visuomenę. Skatinti nepasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis. Tai - kaip vėžys ėda daugelio šalių visuomenes, ne vien Lietuvos. Kam tai naudinga? Turbūt nesunku nuspėti...
 
- Šiame, kaip daug kas teigia, „suliberalėjusiame“ Seime neabejotinai bus nagrinėjami ilgai diskutuoti tos pačios lyties partnerystės ir gali būti net santuokos klausimai. Kokia jūsų pozicija?
- Mano pozicija yra konservatyvi. Abejoju, jog ji keisis. Tačiau taip pat manau, jog Lietuva turi būti šalimi, kurioje visiems yra patogu gyventi. Net jei jie sudaro mažytę mūsų visuomenės dalį. Ar prieštaraučiau tos pačios lyties sąjungas įteisinantiems įstatymams, yra jau konkretaus teisės akto klausimas. Iš anksto pasakyti būtų sudėtinga.

 
Seimo narys Linas Slušnys: 

- Kaip manote, ką galima būtų buvę padaryti kitaip įsisiūbavus koronaviruso pandemijai?
- Tikriausiai pagrindinė klaida, kuri buvo padaryta pastaruoju metu, - delsimas įvardinti griežtesnes izoliacijos ir viešojo gyvenimo apribojimo sąlygas. Suprantama, ant nosies buvo rinkimai, sudėtinga tokiu metu prisiimti atsakomybę už galimai nepopuliarius sprendimus. Tačiau džinas iš butelio visgi buvo paleistas. Nors šiuo metu neturiu prieigos prie visų reikiamų dokumentų, tačiau, mano žiniomis, iki galo nebuvo sustyguota Lietuvos sveikatos sistemoje, kas, ką ir po ko daro. Tam tikri algoritmai. Šiandien akivaizdu, jog šalis turi maksimaliai efektyviai naudoti visus prieinamus resursus ir juos labai saugoti. Kad vėliau netektų spręsti, kam tie resursai bus suteikti, o kam – ne.
 
- Pasigirsta nuomonių, jog visuotinio karantino, kuris buvo pavasarį, nevertėjo atšaukti, jog tai buvo klaida...
Nemanau, kad tai buvo klaida. Pažvelgus į tai, kas vyko kitose šalyse, tarkim, Vokietijoje ribojimai faktiškai išliko visą vasarą, Prancūzijoje panašiai. Man teko tuo metu ten keliauti, mačiau, kokia ten situacija. Tačiau šiandien šios šalys yra panašioje padėtyje kaip ir Lietuva. Vasarą turėjome Palangą, tačiau jokio užsikrėtimų bumo nepastebėjome. Virusas vaikšto mums nepavaldžiai. Dabar prioritetas, kaip ir sakau, sustyguoti resursus, kuriuos turime.
 
- Kokiuose komitetuose pageidaujate dirbti?
- Na, yra trys. Prioriteto tvarka švietimo, sveikatos ir žmogaus teisių. Pažiūrėsim, kur partija deleguos.
 
- Kad jau paminėjote, jog norite dirbti Žmogaus teisių komitete, koks jūsų požiūris į tos pačios lyties porų partnerystės įstatymą, kuris beveik neabejotinai jau netolimoje ateityje bus svarstomas?
- Nematau čia jokios problemos. Tai - žmogaus teisė. Tokia yra šių žmonių dalia gyvenime ir ne valstybės reikalas yra kištis į jos piliečių lovas bei asmeninius gyvenimus.

Seimo narys Viktoras Pranckietis:

- Su kokiais esminiais iššūkiais, jūsų manymu, susidūrė Vyriausybė ir Seimas užgriuvus COVID-19 krizei?
- Na, kadangi nesu šios srities specialistas, man būtų gana sunku ką nors profesionaliai pakomentuoti šia tema. Tačiau manau, jog nežinomybė, kaip elgtis tokioje situacijoje, be abejo, privedė prie to, jog buvo padaryta klaidų. Pradžioje vis dėlto nežinota, kokių veiksmų vertėtų imtis, su tuo dar nebuvome susidūrę ir įtampa kilo visose šalyse. Manau, gerai, jog pirmosios bangos metu žmonės išsigando, izoliavosi ir viskas praėjo ganėtinai ramiai. Vėliau atsipalaidavome ir, matyt, per vėlai ėmėmės kontroliuoti situaciją.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...
    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...

    Budinti vaistinė


    „Gintarinė vaistinė“: teismo sprendimas rodo, kad esame teisūs

    „Gintarinė vaistinė“: teismo sprendimas rodo, kad esame teisūs

    Regionų administracinio teismo Šiaulių rūmai priėmė sprendimą panaikinti 2022 m. gruodžio 9 d. Konkurencijos tarybos nutarimą ir j...
    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...

    razinka


    Sveika šeima


    Pogimdyvinės depresijos skyrius? Kodėl gi ne!

    Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) pateikė siūlymą Sveikatos apsaugos ministerijai steigti skyrius, neatskiriančius psichologines problemas patiriančios mamos ir naujagimio. „Sunkiausiose situacijose reikia pritaikytų sąlygų, paruoštų specialistų ir papildomo laiko. Vien skyriaus įsteigimas problemos nei&scaro...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Vienas kraujo lašas atskleis, kiek liko gyventi

    Naujas tyrimas rodo, kad paprastas kraujo ar seilių testas gali padėti nustatyti tikėtiną gyvenimo trukmę. „Medical News Today“ skelbia, kad šis tyrimas atveria naujas galimybes ankstyvai diagnostikai ir tikslinėms intervencijoms, padedančioms išlaikyti gerą žmogaus sveikatą amžėjant.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris