„Padėka“ medikui gali kainuoti ir septynerius laisvės metus

www.lsveikata.lt
2019-01-10
Nedaugelis žino, jog simbolinė „padėka“ gydytojui gali užtraukti laisvės atėmimo bausmę iki septynerių, o didesnis kyšis net iki aštuonerių metų. Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse yra numatyta, kad asmuo, kuris paėmė kyšį gali būti baudžiamas bauda, areštu ar laisvės atėmimu iki aštuonerių metų, o duodantis kyšį – gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu, laisvės atėmimu iki septynerių metų. Antikorupcijos ekspertai pabrėžia, nors griežčiau baudžiamas asmuo, imantis kyšį, nusikalstamą veiką daro ir kyšį duodantis. Todėl į abu reiškinius nereiktų žiūrėti atsainiai.
„Padėka“ medikui gali kainuoti ir septynerius laisvės metus

Bauda didesnė už kyšį 
Kasmet Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) sulaukia daugiau nei 100 kreipimųsi dėl įvairių korupcijos apraiškų sveikatos sektoriuje. Specialistai pastebi, jog pareiškimų skaičius kasmet didėja, vadinasi, Lietuvos gyventojai tampa vis mažiau pakantūs korupcijai.
Lietuvos teismų praktikoje galima rasti pavyzdžių, kai baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukti asmenys, davę kyšius gydytojams. Pavyzdžiui, už bandymą papirkti Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytoją oftolmologę, duodant jai 27 eurų vertės kyšį, asmeniui skirta 1482 eurų bauda, pripažinus kaltę ji trečdaliu sumažinta. Toje pačioje klinikoje pacientui, davusiam gydytojui anesteziologui–reanimatologui 200 eurų kyšį, buvo skirta 19 kartų didesnė bauda – 3766 eurų.

 
Ar padėka yra kyšis?

Korupcija  – tai piktnaudžiavimas įgaliojimais, kai siekiama naudos sau ar kitam asmeniui. „Sveikatos priežiūros sektoriuje pacientai dažnai yra linkę atsidėkoti už planuojamą arba jau suteiktą gydytojo paslaugą, pavyzdžiui, siuntimą gydytis, išrašytą vaistų receptą ir panašiai. Visos padėkos formos, net ir neturinčios ekonominės vertės rinkoje, yra prilyginamos kyšiui“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja Eglė Tamošiūnienė.

 
Daugelis lietuvių dar iki šiol mano, jog „atsidėkodami“ saldainiais, kava ar vokeliu su grynaisiais pinigais po atliktų procedūrų ar kitų veiksmų tiesiog išreiškia pagarbą ir padėkoja medikui, o ne duoda kyšį. Vis dėlto tai nėra tiesa. Nesvarbu, ar kyšis duodamas prieš ar po procedūros, tokie žmogaus veiksmai gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę.
 
Dažniausios korupcijos formos
Anot SAM Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėjos, korupcija skirstoma į smulkiąją ir stambiąją. Sveikatos sistemoje smulkiajai korupcijai priskiriamas kyšininkavimas tarp gydytojų ir pacientų, piktnaudžiavimas turimais įgaliojimais. Stambiajai korupcijai dažniausiai priskiriami įvairūs susitarimai, korupciniai ryšiai tarp gydymo įstaigų vadovų ir įvairių medicininėmis reikmėmis prekiaujančių kompanijų bei kiti veiksmai, kuriais padaroma žala, didesnė nei 250 MGL.  

Korupcija gali pasireikšti ir dėl farmacijos bendrovių atstovų gydytojams teikiamų įvairių neformalių paslaugų siekiant, kad jų gaminami arba platinami vaistai ar vaistiniai preparatai, būtų skiriami pacientams, o taip pat pacientų sumokėtų priemokų už papildomas ligoninėje gautas paslaugas, kurios neįtraukiamos į apskaitą, fiktyvių nedarbingumo pažymėjimų išdavimo ir kt.
 
Ar galima atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės?
Nuo baudžiamosios atsakomybės gali būti atleistas asmuo, jeigu iš jo buvo reikalaujama arba jis buvo provokuojamas duoti kyšį ir jį pasiūlė, pažadėjo duoti arba davė, tačiau nedelsiant, per trumpiausią įmanomą laiką, kol pats netapo įtariamuoju, apie tai pranešė teisėsaugos institucijoms, taip pat jeigu kyšį jis pažadėjo duoti ar davė su teisėsaugos institucijos žinia.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina  Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“. 

                              


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nekrozuojantis fascitas: mėsą ėdanti bakterija

  Nekrozuojantis fascitas: mėsą ėdanti bakterija

  Monika (50 m.) gyveno saugų gyvenimą, kol vieną dieną nesusirgo mirtina liga, kurios per stebuklą ir juodą gydytojų darbą pavyko a...
  Iš pirmų lūpų: ką reiškia būti pacientu ir gydytoju Švedijoje

  Iš pirmų lūpų: ką reiškia būti pacientu ir gydytoju Švedijoje

  „Kartais atrodo, kad čia daug kas palikta natūraliai atrankai. Kita vertus, kai būklė rimta, reaguojama greitai“, &nda...

  Budinti vaistinė


  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Vasaros laikas neatskiriamas nuo išvykų ir atostogų. Visai nesvarbu ar renkamės ilgesnę kelionę, ar savaitgalio poilsį pajū...
  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...

  Sveika šeima


  Aktyvių pramogų priešas – mėšlungis

  Karštos vasaros dienos, aktyvus sportas ar mėgavimasis vandens telkinių teikiamais malonumais gali pasižymėti ne tik smagiomis akimirkomis, bet taip pat ir veriančiu raumenų skausmu – mėšlungiu. Jis gali surakinti šlaunis, blauzdas, pėdas, kaklą, rankas, plaštakas, pilvą ir net raumenis ties šonkauliais. BENU vaistinės ekspert...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Narkotikai karo lauke: visi kaltina visus

  Dar gegužės mėnesį Ukrainos saugumo tarnyba paskelbė perėmusi intriguojantį rusų kario skambutį namo, kuriame jis prašė atsiųsti narkotikų. Tiesa, visomis įmanomomis nuodėmėmis priešus kaltina abiejų kovojančių šalių propagandos.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Diena, nepanaši į kitas
  Henrikas Vaitiekūnas Diena, nepanaši į kitas
  Egzistencija, pagrindžianti realybę
  Henrikas Vaitiekūnas Egzistencija, pagrindžianti realybę

  Naujas numeris