„Padėka“ medikui gali kainuoti ir septynerius laisvės metus

www.lsveikata.lt
2019-01-10
Nedaugelis žino, jog simbolinė „padėka“ gydytojui gali užtraukti laisvės atėmimo bausmę iki septynerių, o didesnis kyšis net iki aštuonerių metų. Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse yra numatyta, kad asmuo, kuris paėmė kyšį gali būti baudžiamas bauda, areštu ar laisvės atėmimu iki aštuonerių metų, o duodantis kyšį – gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu, laisvės atėmimu iki septynerių metų. Antikorupcijos ekspertai pabrėžia, nors griežčiau baudžiamas asmuo, imantis kyšį, nusikalstamą veiką daro ir kyšį duodantis. Todėl į abu reiškinius nereiktų žiūrėti atsainiai.
„Padėka“ medikui gali kainuoti ir septynerius laisvės metus

Bauda didesnė už kyšį 
Kasmet Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) sulaukia daugiau nei 100 kreipimųsi dėl įvairių korupcijos apraiškų sveikatos sektoriuje. Specialistai pastebi, jog pareiškimų skaičius kasmet didėja, vadinasi, Lietuvos gyventojai tampa vis mažiau pakantūs korupcijai.
Lietuvos teismų praktikoje galima rasti pavyzdžių, kai baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukti asmenys, davę kyšius gydytojams. Pavyzdžiui, už bandymą papirkti Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytoją oftolmologę, duodant jai 27 eurų vertės kyšį, asmeniui skirta 1482 eurų bauda, pripažinus kaltę ji trečdaliu sumažinta. Toje pačioje klinikoje pacientui, davusiam gydytojui anesteziologui–reanimatologui 200 eurų kyšį, buvo skirta 19 kartų didesnė bauda – 3766 eurų.

 
Ar padėka yra kyšis?

Korupcija  – tai piktnaudžiavimas įgaliojimais, kai siekiama naudos sau ar kitam asmeniui. „Sveikatos priežiūros sektoriuje pacientai dažnai yra linkę atsidėkoti už planuojamą arba jau suteiktą gydytojo paslaugą, pavyzdžiui, siuntimą gydytis, išrašytą vaistų receptą ir panašiai. Visos padėkos formos, net ir neturinčios ekonominės vertės rinkoje, yra prilyginamos kyšiui“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja Eglė Tamošiūnienė.

 
Daugelis lietuvių dar iki šiol mano, jog „atsidėkodami“ saldainiais, kava ar vokeliu su grynaisiais pinigais po atliktų procedūrų ar kitų veiksmų tiesiog išreiškia pagarbą ir padėkoja medikui, o ne duoda kyšį. Vis dėlto tai nėra tiesa. Nesvarbu, ar kyšis duodamas prieš ar po procedūros, tokie žmogaus veiksmai gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę.
 
Dažniausios korupcijos formos
Anot SAM Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėjos, korupcija skirstoma į smulkiąją ir stambiąją. Sveikatos sistemoje smulkiajai korupcijai priskiriamas kyšininkavimas tarp gydytojų ir pacientų, piktnaudžiavimas turimais įgaliojimais. Stambiajai korupcijai dažniausiai priskiriami įvairūs susitarimai, korupciniai ryšiai tarp gydymo įstaigų vadovų ir įvairių medicininėmis reikmėmis prekiaujančių kompanijų bei kiti veiksmai, kuriais padaroma žala, didesnė nei 250 MGL.  

Korupcija gali pasireikšti ir dėl farmacijos bendrovių atstovų gydytojams teikiamų įvairių neformalių paslaugų siekiant, kad jų gaminami arba platinami vaistai ar vaistiniai preparatai, būtų skiriami pacientams, o taip pat pacientų sumokėtų priemokų už papildomas ligoninėje gautas paslaugas, kurios neįtraukiamos į apskaitą, fiktyvių nedarbingumo pažymėjimų išdavimo ir kt.
 
Ar galima atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės?
Nuo baudžiamosios atsakomybės gali būti atleistas asmuo, jeigu iš jo buvo reikalaujama arba jis buvo provokuojamas duoti kyšį ir jį pasiūlė, pažadėjo duoti arba davė, tačiau nedelsiant, per trumpiausią įmanomą laiką, kol pats netapo įtariamuoju, apie tai pranešė teisėsaugos institucijoms, taip pat jeigu kyšį jis pažadėjo duoti ar davė su teisėsaugos institucijos žinia.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina  Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“. 

                              


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Sėklidžių vėžys išlieka labai aktuali tema, svarbi tai amžiaus grupei, kai tikrai dar negalvojama apie jokias ligas, juo la...
  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  „Vilniaus narkotinių medžiagų rinkos tendencijos panašios į Europos rinkos. Vyrauja sintetiniai kanabinoidai ir sinte...

  Budinti vaistinė


  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...
  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Pasibaigus pandemijai daugelis šalių susidūrė su vaistų trūkumu. Ir nors pamažu galima atsikvėpti, nes gamybai susireguliuo...

  razinka


  Sveika šeima


  Kai terapeutas – miškas

  Sąmoningas buvimas miške mažina stresą, gerina nuotaiką ir atkuria psichologinę būseną, sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriai, vieninteliai Lietuvoje siūlantys podiplomines Miško terapijos studijas. Tuo metu Miško terapijos seansų dalyviai kviečiami visais sensoriniais pojūčiais – r...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Stop internetui ar „skrolinam“ toliau?

  Antraštėse paprastai internetas piešiamas neigiama spalva: kelia depresiją, nerimą, trikdo miegą. Tačiau naujausias tyrimas rodo, kad viskas gali būti priešingai, o asmenų, besinaudojančių internetu, gerovės lygis aukštesnis už tų, kurie internetu nesinaudoja.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Henrikas Vaitiekūnas Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Henrikas Vaitiekūnas Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Sparnuotieji spąstai
  Henrikas Vaitiekūnas Sparnuotieji spąstai

  Naujas numeris