„Padėka“ medikui gali kainuoti ir septynerius laisvės metus

www.lsveikata.lt
2019-01-10
Nedaugelis žino, jog simbolinė „padėka“ gydytojui gali užtraukti laisvės atėmimo bausmę iki septynerių, o didesnis kyšis net iki aštuonerių metų. Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse yra numatyta, kad asmuo, kuris paėmė kyšį gali būti baudžiamas bauda, areštu ar laisvės atėmimu iki aštuonerių metų, o duodantis kyšį – gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu, laisvės atėmimu iki septynerių metų. Antikorupcijos ekspertai pabrėžia, nors griežčiau baudžiamas asmuo, imantis kyšį, nusikalstamą veiką daro ir kyšį duodantis. Todėl į abu reiškinius nereiktų žiūrėti atsainiai.
„Padėka“ medikui gali kainuoti ir septynerius laisvės metus

Bauda didesnė už kyšį 
Kasmet Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) sulaukia daugiau nei 100 kreipimųsi dėl įvairių korupcijos apraiškų sveikatos sektoriuje. Specialistai pastebi, jog pareiškimų skaičius kasmet didėja, vadinasi, Lietuvos gyventojai tampa vis mažiau pakantūs korupcijai.
Lietuvos teismų praktikoje galima rasti pavyzdžių, kai baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukti asmenys, davę kyšius gydytojams. Pavyzdžiui, už bandymą papirkti Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytoją oftolmologę, duodant jai 27 eurų vertės kyšį, asmeniui skirta 1482 eurų bauda, pripažinus kaltę ji trečdaliu sumažinta. Toje pačioje klinikoje pacientui, davusiam gydytojui anesteziologui–reanimatologui 200 eurų kyšį, buvo skirta 19 kartų didesnė bauda – 3766 eurų.

 
Ar padėka yra kyšis?

Korupcija  – tai piktnaudžiavimas įgaliojimais, kai siekiama naudos sau ar kitam asmeniui. „Sveikatos priežiūros sektoriuje pacientai dažnai yra linkę atsidėkoti už planuojamą arba jau suteiktą gydytojo paslaugą, pavyzdžiui, siuntimą gydytis, išrašytą vaistų receptą ir panašiai. Visos padėkos formos, net ir neturinčios ekonominės vertės rinkoje, yra prilyginamos kyšiui“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja Eglė Tamošiūnienė.

 
Daugelis lietuvių dar iki šiol mano, jog „atsidėkodami“ saldainiais, kava ar vokeliu su grynaisiais pinigais po atliktų procedūrų ar kitų veiksmų tiesiog išreiškia pagarbą ir padėkoja medikui, o ne duoda kyšį. Vis dėlto tai nėra tiesa. Nesvarbu, ar kyšis duodamas prieš ar po procedūros, tokie žmogaus veiksmai gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę.
 
Dažniausios korupcijos formos
Anot SAM Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėjos, korupcija skirstoma į smulkiąją ir stambiąją. Sveikatos sistemoje smulkiajai korupcijai priskiriamas kyšininkavimas tarp gydytojų ir pacientų, piktnaudžiavimas turimais įgaliojimais. Stambiajai korupcijai dažniausiai priskiriami įvairūs susitarimai, korupciniai ryšiai tarp gydymo įstaigų vadovų ir įvairių medicininėmis reikmėmis prekiaujančių kompanijų bei kiti veiksmai, kuriais padaroma žala, didesnė nei 250 MGL.  

Korupcija gali pasireikšti ir dėl farmacijos bendrovių atstovų gydytojams teikiamų įvairių neformalių paslaugų siekiant, kad jų gaminami arba platinami vaistai ar vaistiniai preparatai, būtų skiriami pacientams, o taip pat pacientų sumokėtų priemokų už papildomas ligoninėje gautas paslaugas, kurios neįtraukiamos į apskaitą, fiktyvių nedarbingumo pažymėjimų išdavimo ir kt.
 
Ar galima atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės?
Nuo baudžiamosios atsakomybės gali būti atleistas asmuo, jeigu iš jo buvo reikalaujama arba jis buvo provokuojamas duoti kyšį ir jį pasiūlė, pažadėjo duoti arba davė, tačiau nedelsiant, per trumpiausią įmanomą laiką, kol pats netapo įtariamuoju, apie tai pranešė teisėsaugos institucijoms, taip pat jeigu kyšį jis pažadėjo duoti ar davė su teisėsaugos institucijos žinia.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina  Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“. 

                              


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Demencija sergantys žmonės tapo aktoriais

    Demencija sergantys žmonės tapo aktoriais

    Organizacijos „Raudonos nosys Gydytojai klounai“ aktoriai sukūrė varjetė spektaklį „Saliono kabaretas“, ku...
    Ne­ap­si­ken­tė li­gų: te­ko bėg­ti į Is­pa­ni­ją

    Ne­ap­si­ken­tė li­gų: te­ko bėg­ti į Is­pa­ni­ją

    Va­sa­ra vai­kams – sma­giau­sias šėl­smo me­tas. Ta­čiau sep­ty­ne­rių J...

    Budinti vaistinė


    Mobiliosios vaistinės: pseudo priemonė ar naudinga iniciatyva?

    Mobiliosios vaistinės: pseudo priemonė ar naudinga iniciatyva?

    Apie tai, kad gyventojams yra sudėtinga atvykti įsigyti vaistų, yra kalbama ne vienerius metus. Vienas pasiūlymų – mobiliųjų...
    Nėra paso – nebus ir vaistų

    Nėra paso – nebus ir vaistų

    Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...

    razinka


    Sveika šeima


    Implantams – reikalavimai, tamponams – jokių?

    Naujas tyrimas atskleidė, kad tamponuose yra toksiškų metalų, įskaitant šviną ir chromą, tad milijonai moterų galimai patyrė neigiamą poveikį sveikatai. Lietuvos akušeriai ginekologai teigia nusivylę tiek gamintojais, tiek šalies institucijų darbu: „Įvairiausiems dantų implantams taikomi tam tikri re...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tyrėjai: sapnas, galintis virsti realybe

    Kolumbijos universiteto mokslininkai testuoja vaistą, kuris, remiantis ankstyvaisiais tyrimais, gali pratęsti moterų vaisingumą penkeriais metais ir padėti joms gyventi ilgiau bei sveikiau. „Kiaušidžių senėjimas yra pagrindinis moterų senėjimo veiksnys. Šio tyrimo rezultatai – pirmieji žmonijos istorijoje &n...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ko­lek­ty­vi­nis pro­tas ar ban­dos jaus­mas?
    Henrikas Vaitiekūnas Ko­lek­ty­vi­nis pro­tas ar ban­dos jaus­mas?
    Nesisteminis revizionizmas
    Henrikas Vaitiekūnas Nesisteminis revizionizmas
    Pseudomokslas apie makalienę
    Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę

    Naujas numeris