„Padėka“ medikui gali kainuoti ir septynerius laisvės metus

www.lsveikata.lt
2019-01-10
Nedaugelis žino, jog simbolinė „padėka“ gydytojui gali užtraukti laisvės atėmimo bausmę iki septynerių, o didesnis kyšis net iki aštuonerių metų. Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse yra numatyta, kad asmuo, kuris paėmė kyšį gali būti baudžiamas bauda, areštu ar laisvės atėmimu iki aštuonerių metų, o duodantis kyšį – gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu, laisvės atėmimu iki septynerių metų. Antikorupcijos ekspertai pabrėžia, nors griežčiau baudžiamas asmuo, imantis kyšį, nusikalstamą veiką daro ir kyšį duodantis. Todėl į abu reiškinius nereiktų žiūrėti atsainiai.
„Padėka“ medikui gali kainuoti ir septynerius laisvės metus

Bauda didesnė už kyšį 
Kasmet Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) sulaukia daugiau nei 100 kreipimųsi dėl įvairių korupcijos apraiškų sveikatos sektoriuje. Specialistai pastebi, jog pareiškimų skaičius kasmet didėja, vadinasi, Lietuvos gyventojai tampa vis mažiau pakantūs korupcijai.
Lietuvos teismų praktikoje galima rasti pavyzdžių, kai baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukti asmenys, davę kyšius gydytojams. Pavyzdžiui, už bandymą papirkti Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytoją oftolmologę, duodant jai 27 eurų vertės kyšį, asmeniui skirta 1482 eurų bauda, pripažinus kaltę ji trečdaliu sumažinta. Toje pačioje klinikoje pacientui, davusiam gydytojui anesteziologui–reanimatologui 200 eurų kyšį, buvo skirta 19 kartų didesnė bauda – 3766 eurų.

 
Ar padėka yra kyšis?

Korupcija  – tai piktnaudžiavimas įgaliojimais, kai siekiama naudos sau ar kitam asmeniui. „Sveikatos priežiūros sektoriuje pacientai dažnai yra linkę atsidėkoti už planuojamą arba jau suteiktą gydytojo paslaugą, pavyzdžiui, siuntimą gydytis, išrašytą vaistų receptą ir panašiai. Visos padėkos formos, net ir neturinčios ekonominės vertės rinkoje, yra prilyginamos kyšiui“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja Eglė Tamošiūnienė.

 
Daugelis lietuvių dar iki šiol mano, jog „atsidėkodami“ saldainiais, kava ar vokeliu su grynaisiais pinigais po atliktų procedūrų ar kitų veiksmų tiesiog išreiškia pagarbą ir padėkoja medikui, o ne duoda kyšį. Vis dėlto tai nėra tiesa. Nesvarbu, ar kyšis duodamas prieš ar po procedūros, tokie žmogaus veiksmai gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę.
 
Dažniausios korupcijos formos
Anot SAM Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėjos, korupcija skirstoma į smulkiąją ir stambiąją. Sveikatos sistemoje smulkiajai korupcijai priskiriamas kyšininkavimas tarp gydytojų ir pacientų, piktnaudžiavimas turimais įgaliojimais. Stambiajai korupcijai dažniausiai priskiriami įvairūs susitarimai, korupciniai ryšiai tarp gydymo įstaigų vadovų ir įvairių medicininėmis reikmėmis prekiaujančių kompanijų bei kiti veiksmai, kuriais padaroma žala, didesnė nei 250 MGL.  

Korupcija gali pasireikšti ir dėl farmacijos bendrovių atstovų gydytojams teikiamų įvairių neformalių paslaugų siekiant, kad jų gaminami arba platinami vaistai ar vaistiniai preparatai, būtų skiriami pacientams, o taip pat pacientų sumokėtų priemokų už papildomas ligoninėje gautas paslaugas, kurios neįtraukiamos į apskaitą, fiktyvių nedarbingumo pažymėjimų išdavimo ir kt.
 
Ar galima atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės?
Nuo baudžiamosios atsakomybės gali būti atleistas asmuo, jeigu iš jo buvo reikalaujama arba jis buvo provokuojamas duoti kyšį ir jį pasiūlė, pažadėjo duoti arba davė, tačiau nedelsiant, per trumpiausią įmanomą laiką, kol pats netapo įtariamuoju, apie tai pranešė teisėsaugos institucijoms, taip pat jeigu kyšį jis pažadėjo duoti ar davė su teisėsaugos institucijos žinia.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina  Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“. 

                              


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  21-osios chromosomos žmonės

  21-osios chromosomos žmonės

  Vienas iš 700 pasaulio kūdikių gimsta su Dauno sindromu. Šie 0,14 proc. Žemės gyventojų vis dar apipinti ginčais dėl...
  Vaikų chirurgams daug nerimo sukėlęs negaluojantis paauglys įveikė naują klastingą ligą

  Vaikų chirurgams daug nerimo sukėlęs negaluojantis paauglys įveikė naują klastingą ligą

  Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro vaikų chirur...

  Budinti vaistinė


  Greitieji COVID-19 testai: kaip atlikti ir kokios galimos klaidos?

  Greitieji COVID-19 testai: kaip atlikti ir kokios galimos klaidos?

  Šalyje sparčiai augant užsikrėtimų COVID-19 virusu skaičiui, dažnas savikontrolės testus renkasi atlikti namuose. Tam yra n...
  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vyriausybės sprendimu galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus išduodamas vaikams nuo 12 metų, o nebe nuo 16-kos, kaip buvo i...

  razinka


  Sveika šeima


  Toksiški santykiai: kaip vėl jų neužmegzti?

  Atsikratę toksiškų santykių, kuriuose trūko pagarbos ir supratimo, žmonės neretai ir naujuose įbrenda į tą pačią balą. Psichoterapeutė Kaytee Gillis pastebi, kad patyrusieji traumų ankstesniuose santykiuose sunkiai įžvelgia „raudonas vėliavas“ ir ateityje. Ji pateikia penkis dalykus, kurie tokiems žmonėms atrodo no...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Australija neišlaikė omikron testo

  Beveik dvejus metus – tiek Australija buvo atsiribojusi nuo išorinio pasaulio. Pernai gruodį atidariusi sienas ji pasitiko omikron atmainą, kuri sparčiai išplito šalyje. Vietiniai žmonės išsigandę, medikai nespėja susitvarkyti, o politikai nežino, kokius sprendimus priimti.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar narcizas lietuviška gėlė?
  Henrikas Vaitiekūnas Ar narcizas lietuviška gėlė?
  Pasiūlymas naujam verslui
  Henrikas Vaitiekūnas Pasiūlymas naujam verslui
  Apie vieną nuogą ir tris apsirengusius karalius
  Henrikas Vaitiekūnas Apie vieną nuogą ir tris apsirengusius karalius

  Naujas numeris