Pabėgėlius traukia iš palapinių

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2024-01-19
Geopolitinė įtampa verčia ruoštis įvairiems ateities scenarijams. Augant migracijos srautams į Lietuvą, ieškoma būdų užtikrinti, kad pabėgėliams netektų miegoti palapinėse. Tikimasi, jog Europos Komisijos skirti 10 milijonų Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) projektui padės užtikrinti saugias ir orias priėmimo bei apgyvendinimo sąlygas.
Pabėgėlius traukia iš palapinių
Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje, Naujininkų ir Girionių pabėgėlių stovyklose parama teikiama 320 užsieniečių, iš kurių 240 – Ukrainos piliečiai. Kiti asmenys atvykę iš Rusijos, Baltarusijos, Tadžikistano, Irako, Kongo ir kitų valstybių. 75 proc. visų gyventojų sudaro moterys ir vaikai.

Geresnės sąlygos pabėgėliams
SADM kartu su partneriais – Pabėgėlių priėmimo centru, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Tauragės rajono ir Panevėžio miesto savivaldybių administracijomis – laimėjo Europos Komisijos skelbtą projektų atranką. Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo nacionalinė 2021-2027 m. programa bus papildyta beveik 10 milijonų eurų. Siekiama sustiprinti Europos Sąjungos išorinės sienos pajėgumus, užtikrinti priėmimo ir apgyvendinimo sąlygas atvykstantiems pabėgėliams.
 

„Migracijos situacija Lietuvoje per pastaruosius metus pakito iš esmės – susiduriame su iki šiol mūsų priėmimo sistemai nepatirtais iššūkiais. Dar 2021-ųjų rudenį Lietuvos institucijos įvertino sistemai kylančius iššūkius ir parengė reformos projektą, kuriam įgyvendinti būtini įstatymų keitimai jau svarstomi Seime. Europos Komisijos skiriamos papildomos investicijos yra itin svarbios ne tik sustiprinti Europos Sąjungos išorinės sienos pajėgumus, bet ir sukurti orias sąlygas prieglobsčio ieškantiems asmenims. Lietuva turi jiems išlikti atvira ir saugi“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė.

 
Ministerijos atstovų teigimu, projektu siekiama užkirsti kelią ankstesnių metų patirčiai, kai žmonės, tarp jų ir maži vaikai, turėjo gyventi palapinėse.
Investicijomis bus siekiama atnaujinti prieglobsčio prašytojų apgyvendinimui skirtą infrastruktūrą Pabėgėlių priėmimo centre ir Valstybės sienos apsaugos tarnyboje. Papildomai bus investuojama į Kybartų užsieniečių registracijos centro atnaujinimą, kad priėmimo sąlygos atitiktų galimai augančius migracijos srautus. Siekiant stiprinti migracijos krizių valdymą ir įgalinti Pabėgėlių priėmimo centrą aprūpinti savivaldybes humanitarine pagalba bei laikinam apgyvendinimui reikalingomis priemonėmis, Pabėgėlių priėmimo centro Ruklos padalinyje planuojama išplėsti sandėliavimo ir transportavimo infrastruktūrą.

 
Pagalbai telkiasi ir savivaldybės
Šiandien Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje, Naujininkų ir Girionių pabėgėlių stovyklose parama teikiama 320 užsieniečių, iš kurių 240 – Ukrainos piliečiai. Kiti asmenys atvykę iš Rusijos, Baltarusijos, Tadžikistano, Irako, Kongo ir kitų valstybių. 75 proc. visų gyventojų sudaro moterys ir vaikai.
 
Pabėgėlių priėmimo centre pabėgėliams teikiamos socialinės, apgyvendinimo, aprūpinimo paslaugos ir valstybės parama integracijai. Užsieniečiams suteikiama nemokama gyvenamoji vieta, teikiami drabužiai ir avalynė, buitinė technika, namų apyvokos reikmenys. Taip pat socialinio darbuotojo paslaugos: konsultavimas, tarpininkavimas, palydėjimas, informavimas. Centras sudaro sąlygas gauti sveikatos priežiūros paslaugas: pirminę apžiūrą, siuntimus pas specialistus, skiepus vaikams, profilaktinius patikrinimus. Teikiamos individualios ir grupinės psichologo konsultacijos, organizuojamos švietimo, laisvalaikio ir užimtumo, vertimo, teisinės paslaugos. 
 
„Šiuo metu esame sudarę bendradarbiavimo sutartis su 22 Lietuvos savivaldybėmis, kurios užtikrintų ukrainiečiams kokybiškas priėmimo ir apgyvendinimo sąlygas savivaldybės teritorijose. Šiose savivaldybėse galėtume apgyvendinti iki 2,8 tūkstančio karo pabėgėlių. Išplėsta sandėliavimo ir transportavimo infrastruktūra Rukloje, esant poreikiui, leis efektyviau aprūpinti savivaldybes būtinomis priemonėmis apgyvendinat užsieniečius įvairiose Lietuvos savivaldybėse“, – teigia Pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė Bernotienė.
 
Prie projekto prisijungė Panevėžio miesto ir Tauragės rajono savivaldybių administracijos. Jose bus papildomai investuojama į vietų sukūrimą laikinam nuo karo ir kitų grėsmių prieglobsčio Lietuvoje ieškančių asmenų apgyvendinimui.
Projektą planuojama pradėti įgyvendinti šiemet.

 

Komentarai
Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna:

- Prasidėjus karui Ukrainoje ir išaugus nuo karo į Lietuvą bėgančių žmonių skaičiui, Panevėžys susidūrė su problema – trūko patalpų priimti ir apgyvendinti žmones. Buvo priimtas sprendimas juos laikinai apgyvendinti laisvuose bendrabučiuose, mokyklose. Bent minimalias sąlygas priimti pabėgėlius sudarėme buvusioje „Aušros“ progimnazijoje. Ir šiuo metu minėtose patalpose asmenis būtų galima apgyvendinti tik trumpam laikui, neradus gyvenamosios vietos kitur. Buvusios mokyklos klasėse tėra pastatytos lovos, sanitarinėse patalpose įrengtas dušas, nupirkta skalbimo mašina ir šaldytuvas. Tai nėra gyvenamosios patalpos ir jos neatitinka būtinųjų higienos normų.
 
Apie tai, kad neturime tinkamų patalpų, informavome Pabėgėlių priėmimo centrą ir tapome partneriais, ieškant galimybių pagerinti pabėgėlių priėmimo bei laikino apgyvendinimo sąlygas.

Patalpų Panevėžio mieste sutvarkymui prašoma 1 450 000 eurų – Panevėžio miesto savivaldybės administracijos projekte įgyvendinamoms veikloms.
Rekonstravus šiuo metu nenaudojamą buvusios Panevėžio „Aušros“ progimnazijos pastato korpusą, būtų suformuotos gyvenamosios bei bendrojo naudojimo patalpos, kuriose vienu metu būtų galima apgyvendinti iki 70 asmenų.

 
Tauragės rajono savivaldybės mero patarėja Soneta Blankaitė:

- Padėti nuo karo, priespaudos, gamtos stichijų ar kitų nekontroliuojamų aplinkos veiksnių bėgantiems žmonėms, mūsų manymu, yra itin svarbu. Visuomenės požiūris, jog atvykstantys pabėgėliai yra neintelektualūs, beraščiai, siekia tik pašalpų ir nemokamo apgyvendinimo – klaidinga.
 
Atvykėliai dažnai atsiveža su savimi ir kultūrinius skirtumus, kurie praturtina, stiprina mūsų nacionalinę pasaulėžiūrą. Atvyksta ir naujos kompetencijos, žinios, darbo jėga. Reikia nepamiršti, kad jie savo namus paliko ne savo noru, jie turėjo darbus, santaupas, išsilavinimą, verslą, laisvalaikį... Mūsų visų tikslas turėtų būti, kad pabėgėliai greitai ir lengvai integruotųsi į visuomenę, išsaugodami savo tapatumą.
Papildomos investicijos gali pasitarnauti kuriant integracijai palankią aplinką, kurioje atvykusieji į Lietuvą galėtų jaustis kaip namuose.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. M.Kliučinskas: moterų požiūris į skausmą keičiasi

    Prof. M.Kliučinskas: moterų požiūris į skausmą keičiasi

    „Moterų požiūris į skausmą gimdymo metu keičiasi: vis daugiau jų neatsisako medikamentinių skausmo malšinimo būdų, no...
    A.Utkus: mūsų genai atsparesni, nei galvojame

    A.Utkus: mūsų genai atsparesni, nei galvojame

    „Žmogus, kaip biologinė rūšis, gerai prisitaiko prie aplinkos – jis kaip tarakonas“, – su šy...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

    Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

    Tadas Žvirinskis įrodo, kad ribos tarp profesijų ir pašaukimų gali būti kur kas lankstesnės. Jo pasaulyje vaistininko recep...
    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Netylant kalboms apie inovatyvių vaistų trūkumą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išplatino pranešimą, esą didelė...

    razinka


    Sveika šeima


    Impulsyvaus pirkimo pandemija

    Naujausi tyrimai atskleidžia, kad pasaulyje daugėja impulsyvių pirkimų, o jautrumas kainoms mažėja. „Impulsyvus pirkimas tampa vis didesne problema, kartais net liga, kurią būtina gydyti“, – teigia ekspertai. Anot jų, neturintiems kritinio mąstymo ir negebantiems atsakingai planuoti išlaidų šis rei&sca...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Operacija, kelianti šiurpą, bet grąžinanti regą

    „Tai – reta operacija, apie kurią nėra girdėję net ir nemažai akių chirurgų“, – sako oftalmologas ir chirurgas iš „Mount Saint Joseph“ ligoninės Vankuveryje (Kanada) Gregas Moloney.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Saulius Čaplinskas Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Planuoto elgesio teorija
    Henrikas Vaitiekūnas Planuoto elgesio teorija
    Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje

    Naujas numeris