Pabėgėliai taikiai izoliuojasi, tačiau skiepytis nenori

Sima Kazarian
2021-06-10
Į Lietuvą kasdien per Baltarusijos sieną plūstantys migrantai jau skaičiuojami šimtais. Pasieniečiai jiems dalija kaukes, yra aiškinamos COVID-19 atsargumo priemonės ir siūloma skiepytis. Trečiųjų šalių piliečiai nuolankiai priima žaidimo taisykles, tačiau skiepytis nesutinka.
Pabėgėliai taikiai izoliuojasi, tačiau skiepytis nenori
Pirmadienį pasieniečiai sulaikė dar tris neteisėtai iš Baltarusijos bandžiusias patekti migrantų grupes. Pirminiais duomenimis, tai gali būti Šri Lankos ir Irako piliečiai, pranešė VSAT.

Atvejai pavieniai
Tarp migrantų atvykusių į Lietuvą per sieną su Baltarusija kol kas nustatomi pavieniai COVID-19 susirgimų atvejai.
Nacionalinio visuomenės centro atstovė Justina Petravičienė teigia, kad visų kirtusių sieną ir turinčių teigimą COVID-19 testo atsakymą asmenų ėminiai siunčiami sekoskaitai, siekiant nustatyti viruso atmainą.
Sergantys koronavirusu nelegaliai kirtę sieną asmenys turi izoliuotis Abromiškių reabilitacinėje ligoninėje. Šiuo metu čia karantinuojasi ir migrantas, kuriam pirmadienį buvo nustatytas teigiamas COVID-19 testo rezultatas.
 

Abromiškių reabilitacinės ligoninės direktorius Vitalijus Glamba teigė, kad jo vadovaujamoje įstaigoje yra skirtos 24 lovos besiizoliuojantiems lengva forma sergantiems COVID-19 pacientams. Kol kas iš jų užimta tik pora, o jei poreikis dėl nelegalių migrantų padidėtų, direktorius mato galimybę surasti dar apie 20 papildomų vietų.
 
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovai teigia, kad koronaviruso protrūkio tarp migrantų grėsmė šiuo metu nedidelė. „Testavimo rezultatai rodo, kad kol kas nėra didelės problemos, jog migrantai būtų masiškai užsikrėtę“, – tvirtino VSAT patarėjas Giedrius Mišutis.
Jis patikino, kad pasieniečiai vadovaujasi visomis Sveikatos apsaugos ministerijos rekomenduojamomis griežto saugumo priemonėmis.
 
„Tai yra žmonės, kurie paklūsta“
G.Mišučio teigimu, sulaikant kontrabandininkus būna ir gaudynių, ir pasipriešinimo, tačiau migrantų sulaikymai vyksta gana ramiai, fiziniai kontaktai yra minimalūs. Su nelegaliai sieną kirtusiais asmenimis dirba tik kaukes dėvintys, vakcinuoti ir imunitetą turintys pareigūnai.
 

„Pasieniečiai sulaikytiems migrantams iš karto duoda kaukes ir veža į užkardas, kur jie izoliuojami. Daugelyje naujų užkardų yra specialios patalpos neteisėtiems migrantams, ten jie ir gyvena“, – kalbėjo VSAT patarėjas Giedrius Mišutis.

 
Pasak VSAT patarėjo, didžioji dauguma nelegaliai kertančių Lietuvos sieną asmenų yra be dokumentų. Jie neskiepyti (arba nėra apie tai duomenų) ir turi minimalų suvokimą apie apsaugos nuo COVID-19 infekcijos priemones.
 

„Tai yra kitos kultūros, kitų tradicijų žmonės, su kuriais viskas pradedama nuo nulio. Tačiau nuolaidos netaikomos – jie privalo laikytis tokių pandeminių reikalavimų, kokie yra pas mus. Šie žmonės paklūsta, jie nėra priešiški, ten būna ir šeimų, mažų vaikų. Nepastebime kokių nors elgesio problemų, pasipriešinimo. Aišku, migrantams gal keistokai atrodo mūsų taisyklės, tačiau pretenzijų jie nereiškia“, – teigė G.Mišutis.
 
Skiepytis nesutiko nė vienas
Sulaikyti migrantai izoliuojasi ir kol paaiškėja jų testo rezultatai su pasieniečiais kontaktuoja minimaliai. „Kai tik gaunami COVID-19 atsakymai, kurie didžiąja dalimi yra neigiami, įsijungia visos formaliosios procedūros dėl prieglobsčio, ikiteisminio tyrimo ir panašiai“, – pasakojo G.Mišutis.
 

Migrantų buvimo laikas šalyje gali užsitęsti nuo kelių mėnesių iki metų ir ilgiau, nes didžioji dauguma prašosi prieglobsčio, kurio svarstymas užtrunka. Todėl svarbus nelegaliai kirtusių sieną asmenų vakcinavimo klausimas.
 
Migrantams siūloma skiepytis, su jais dirba ir kalbasi socialiniai darbuotojai. „Tačiau kol kas neatsirado nė vieno pageidaujančio skiepų. Buvo apie vienuolika asmenų lyg ir pareiškusių norą, tačiau atėjus laikui skiepytis visi atsisakė. Taigi, tokia situacija. Skiepytis ar ne, yra jų savanoriškas apsisprendimas, prievarta čia taikoma būti negali“, – teigė pašnekovas.
 
Paruošta bomba
Prof. Vytautas Kasiulevičius feisbuko paskyroje antradienį rašė, kad baltarusių valdžios skatinamas migrantų iš Azijos šalių judėjimas per sieną su Lietuva gresia epidemiologine krize. „Būtent Azijos šalyse smarkiai išplitusi indiškoji arba delta SARS-CoV-2 atmaina“, – įspėjo profesorius.
 
Jis teigia, kad ne naujiena, kai pabėgėlių stovyklos tampa sunkiai valdomais pandemijos židiniais, todėl pabėgėliai turi būti testuojami atliekant atmainų genetinę analizę. „Šiandien tai šalies prioritetas, jeigu nenorime patys susprogdinti mums paruoštos bombos“, – įsitikinęs V.Kasiulevičius.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado pavaduotojas Vidas Mačaitis BNS informavo, kad lėktuvų reisai iš Bagdado ir Stambulo į Minską padidina migrantų srautus. Vienas toks reisas buvo antradienį, kitas – ketvirtadienį.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica