Nenurims: kodėl turime mokėti dėl neveikiančios sistemos?

Sima Kazarian
2022-09-16
Odontologai pro truputį jungiasi prie e.sveikatos, bet susitaikyti su nauja prievole nenori. Jau teikiamas raštas Seimo kontrolieriui, neatsisakoma minčių kreiptis į teismą. Pagrindinė priežastis ta pati – e.sveikata nepritaikyta odontologams. Taip, privačių įmonių siūlomos posistemės palengvintų gyvenimą, bet odontologai nesupranta, kodėl turėtų už tai mokėti.
Nenurims: kodėl turime mokėti dėl neveikiančios sistemos?
Dėl rugsėjį sveikatos apsaugos ministro įsakymu atsiradusios prievolės naudotis nefunkcionalia e.sveikata jau teikiamas skundas Seimo kontrolieriui, neatsisakoma minčių eiti teisminiu keliu.

Priešinimasis rodo interesų konfliktą?

„Odontologai, kaip minėta ne kartą, verčiami pildyti šeimos gydytojams skirtą formą, – sako Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė, odontologė Auristida Gerliakienė. – Dabar jie mokosi ir pratinasi, bet vis dar sunkiai sekasi, nes į šią sistemą nėra įvestas pakankamas kodų kiekis. Tiksliau, kažkada įvesti kodai yra pritaikyti odontologams, dirbantiems viešajame sektoriuje, atliekantiems siauros apimties procedūras.“

 
Ji informavo, kad dėl rugsėjį ministro įsakymu atsiradusios prievolės naudotis nefunkcionalia e.sveikata jau teikiamas skundas Seimo kontrolieriui, neatsisakoma minčių eiti teisminiu keliu.
 
Anot A.Gerliakienės, odontologija per 30 metų Lietuvoje pasiekė pasaulinį lygį: čia atliekamos procedūros nenusileidžia likusiam vakarų pasauliui: „Tik negalime jų įvardinti e.sistemoje ir įvedant trūksta kodų. Net tie, kurie yra, dažnai neregistruoti. Tai sukelia daug painiavos. Jei pirminio atvykimo metu pacientui diagnozuojamas lėtinis uždegimas, sistema išmeta, kad uždegimas lėtinis negali būti, nes pirmą kartą neregistruotas ūmus. Suprantu, kad plaučių uždegimas prasideda nuo ūmios būklės, o vėliau perauga į lėtinį, tačiau odontologijoje tai neveikia.“ Susidūrusi su tokiais nesusiprasimais odontologe dirbanti Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė kaskart atlieka skrynšotą, kad turėtų įrodymus, jog viskas vyksta teisėtai, bet pagal galimybes.  
 

Ji pabrėžia, kad šias problemas galima išspręsti, tiesiog reikia sukurti odontologijai skirtą posistemę, o gal nupirkti iš estų, nes jų programą su džiaugsmu naudoja ir kitos šalys. „Nežinau, kodėl tam priešinasi SAM. Tiek investuota į neveikiančią, šlubą sistemą, kad tai – ne finansų, o kam tie finansai klius, klausimas“, – mano A.Gerliakienė. Paklausta, kas būtų interesų konflikto dalyviai, ji teigia, kad konflikte dažniausiai dalyvauja tas, kas priešinasi: „Kadangi SAM priešinasi labiausiai, matyt, ten interesų konfliktas ir yra.“
 
SAM į diskusijas dėl interesų konfliktų nesivelia, tiesiog informuoja, jog yra suplanavusi pirkimus, kuriais bus tobulinama e.sveikata. Jie numatyti 2023 m. Vyks viešosios konsultacijos, kurių metu visuomenė, įskaitant ir odontologus ar jų atstovus, galės pateikti pastabas, kaip pagerinti e.sveikatos funkcionalumus ir jų apimtis.
 
Kai kurie jau naudoja posistemes
Daugelis viešųjų ir privačių įstaigų naudoja įvairias e.sveikatos posistemes, tačiau Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė mano, kad jei projektas valstybinis, turi būti taip paruoštas, kad bet kuri gydymo įstaiga galėtų naudoti be posistemių. „Kodėl turiu papildomai, be jokių subsidijų investuoti į posistemę? Ar advokatams, verslininkams galima būtų primesti tokias sąlygas ir jie nuolankiai taip ir padarytų? Be to, odontologai dirba privačiai ir nedidele apimtimi, po vieną du kabinetus, tad jiems dėl to padidėtų administracinė ir finansinė našta“, – aiškino pašnekovė ir paklausta apie konkrečius skaičius tikina posistemių kainomis nesidomėjusi. – Bet kad finansinės išlaidos būtų, akivaizdu. Ir tokias pirkti labiau apsimoka klinikoms, kur daug darbo vietų, specialistų. Jei vienas ar du gydytojai, nežinau, ar posistemė geras pasirinkamas.“
 
Su e.sveikatos posistemėmis dirbanti UAB „Medsystem“ teigia, kad jos paslaugomis naudojasi ir odontologų klinikos. Įmonės atstovas prasitarė, kad kainų įvardinti nenorėtų, tačiau tikina, kad jos įkandamos, nes tarp klientų turi ir mažesnių odontologijos įmonių – net ir kelis kabinetus turinčioms klinikoms šia paslauga galima pasinaudoti. 
 
Liūdna, kai darbas sunkėja

Teresa Milto jau trisdešimt metų verčiasi privačia odontologine praktika. Kaip pati teigia, mažame kabinete pati yra ir direktorė, ir gydytoja, ir valytoja, todėl atsiradusi prievolė dirbti su e.sveikata nepradžiugino. Moteriai tai kainavo papildomai laiko, pastangų ir pinigų, mat teko samdyti, kas padėtų prisijungti prie e.sveikatos.
 
T.Milto buvo tikrai neramu, kai rugsėjo pradžioje prie e.sveikatos pavyko prisijungti tik prieš aštuonias vakaro, nes ji neveikė. „Įsivaizduokite, jei po darbo reikėtų kas kartą šitiek laukti. Bet galbūt buvo tokia diena, visko pasitaiko“, – nenorėjo nieko kaltinti pašnekovė.
 
Ji pridūrė, kad poliklinikose gydytojai ne tik turi didesnę komandą, apmokymo galimybes bei gali daugiau laiko skirti darbui su kompiuteriu. „Aš negaliu samdyti dar vieno žmogaus, kuris administruotų e.sveikatą, taigi viskas gula ant mano pačios pečių ir dėl to man yra labai liūdna. Kad darbas ne lengvėja, o tik sunkėja dėl tų popierinių, kompiuterinių dalykų“, – konstatavo T.Milto.

 
Tris dešimtmečius dirbanti specialistė jau turi nusistovėjusią darbo tvarką ir klientų ratą: „Retai, kas eina pas kitus gydytojus, todėl ta e.sveikata mums nereikalinga, nes nebus kam į ją žiūrėti. Jei jau koks pacientas išeitų, įteiksiu jam visą ligos istoriją į rankas, svarbiausia, kad žmogui būtų patogu. Mes pamirštame apie žmogų, kuris tiesiog ateina pagalbos, – įsitikinusi T.Milto. – Norisi skirti daugiau laiko žmogui, o ne vis daugiau jo praleisti prie kompiuterio, kas vyksta dabar.“

 
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Aurelijus Veryga:

- Jei odontologai skundžiasi dėl e.sveikatos kokybės, nežinau, kodėl skundas adresuojamas Seimo kontrolieriui. Ar jis kokybę pagerins? Visos sveikatos apsaugos sistemos dalys, o odontologija yra tos sistemos dalis, turėtų būti prijungtos prie e.sveikatos. Argumentų tam daugiau nei pakankama: tai ir skaidrumas, ir atskaitomybė, ir apsikeitimas duomenimis tarp specialistų. Keistas odontologų noras būti valstybe valstybėje, turėti savo licencijavimą, patiems jį prižiūrėti, neprisijungti prie sistemos. Man noras būti iškritus iš sistemos atrodo netikęs ir nesuprantamas. Tada visi turėkime savo sistemas, licencijuokimės atskirai... Bet Lietuva kitą kelią pasirinkusi.
 
Dėl sistemos, ar ji šiuo metu yra pritaikyta odontologams, nelabai galiu atsakyti, nes praėjo dveji metai, kai nesu ministras. Tačiau žinau, kad ankstesnė versija neturėjo odontologams reikalingų funkcionalumų. Bet odontologija – ne vienintelė, kuri nori posistemių – tokia turi atsirasti ir psichikos sveikatai. Natūralu, kad odontologai kaip ir psichikos sveikatos specialistai turi savų poreikių ir sutinku, kad reikalaujant prisijungti, sistema turi būti pritaikyta. Ar taip yra? Žinau Registrų centro gebėjimus plėtoti e.sveikatos pajėgumus ir nenustebčiau, kad iki šiol ji pritaikyta nėra. Jai taip, prisijungimo terminas turi būti atidedamas, kol tai bus padaryta.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Bevaikė savo valia: ne viskas prieinama

   Bevaikė savo valia: ne viskas prieinama

   Yra šalių, kuriose neprieinamas net ankstyvasis abortas. Jų gyventojos, siekdamos realizuoti reprodukcinį apsisprendimą, vi...
   Miokardo infarktas: pirmoji pagalba gelbėja gyvybę

   Miokardo infarktas: pirmoji pagalba gelbėja gyvybę

   Aleksejui 47 metai, jis dirba IT srityje, triskart per savaitę sportuoja, sveikai maitinasi ir laiko save palyginti sveiku žmogumi...

   Budinti vaistinė


   Dažniausi nusiskundimai, dėl kurių skuba į vaistinę persirgę COVID-19: ką pataria vaistininkai?

   Dažniausi nusiskundimai, dėl kurių skuba į vaistinę persirgę COVID-19: ką pataria vaistininkai?

   Dėl šalyje plintančios COVID-19 infekcijos daugėja užsikrėtusių asmenų, o kartu ir patiriančių liekamuosius reiškini...
   Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

   Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

   Vasaros laikas neatskiriamas nuo išvykų ir atostogų. Visai nesvarbu ar renkamės ilgesnę kelionę, ar savaitgalio poilsį pajū...

   Sveika šeima


   Dėl nykstančio įdegio šerpetoja oda? Padės pilingas

   Apie kūno odos šveitimą daugelis gali prisiminti, kai rudenį tenka atsisveikinti su vasarišku įdegiu. Pilingas išties gelbsti norint sulyginti dėl nykstančio įdegio šerpetojančią odą, tačiau „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė atskleidžia – odos šveitima...

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Karolis III – vienas žymiausių alternatyviosios terapijos šalininkų

   „Praėjusį vakarą, keturiolika minučių po dešimtos, jos karališkoji didenybė princesė Elizabeth, Edinburgo hercogienė, saugiai pagimdė princą“, – šitaip apie naujojo Jungtinės Karalystės karaliaus Karolio III gimimą 1948 m. lapkričio 15 d. paskelbė „The London Gazette“.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Ginkluotas ir labai pavojingas
   Henrikas Vaitiekūnas Ginkluotas ir labai pavojingas
   Tikrasis Angelas Sargas
   Henrikas Vaitiekūnas Tikrasis Angelas Sargas
   Gyvenimas rudenį (hibernacija)
   Henrikas Vaitiekūnas Gyvenimas rudenį (hibernacija)

   Naujas numeris