Neįgaliųjų reikalams – naujas žaidėjas

Deimantė Gruodė
2022-01-24
Kiekvienoje savivaldybėje, nepriklausomai didelėje ar mažoje, – galėtų atsirasti po neįgaliųjų užtarėją – koordinatorių, atsakingą už visus negaliesiems rūpimus klausimus. To siekia grupė parlamentarų. Dalis merų tokį žingsnį vertina gana skeptiškai: savivaldoje atsiras dar vienas biurokratas, ir tiek. O jeigu bus mokami nedideli atlyginimai, stebuklų nesitiki ir neįgaliųjų atstovai.
Neįgaliųjų reikalams – naujas žaidėjas
Grupė parlamentarų siekia įtesinti neįgaliųjų reikalų koordinatoriaus pareigybę kiekvienoje savivaldybėje.

Siūlo naują pareigybę
Minėtą projektą registravo Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos vadovė, Laisvės partijos atstovė Monika Ošmianskienė bei kiti parlamentarai iš skirtingų frakcijų. Toks koordinatorius, kuris būtų tiesiogiai pavaldus savivaldybės administracijos direktoriui, rengtų neįgaliųjų integracijos programas, užtikrintų, kad savivaldybėje statomi statiniai būtų pritaikyti neįgaliesiems, tiesiogiai priimtų ir konsultuotų neįgalius asmenis.
 
Kaip aiškina įstatymo pataisas teikiantys parlamentarai, atsiradus minėtiems specialistams būtų įgyvendinta Europos Komisijos patvirtinta 2021–2030 metų neįgaliųjų teisių strategija.
 
Pasak aiškinamojo rašto, siekiant tinkamos neįgaliųjų interesų apsaugos būtina įtvirtinti neįgaliųjų reikalų koordinatoriaus pareigybę kiekvienoje savivaldybėje. Šios pareigybės tam tikrose savivaldybėse galėtų virsti administracijos padaliniu, atsižvelgiant į gyventojų skaičių. Koordinatorius būtų savivaldybės administracijos direktoriui tiesiogiai pavaldus valstybės tarnautojas. Siūloma, kad šios pataisos įsigaliotų nuo kitų metų.

 
„Tegul neįgaliųjų reikalams skiria papildomų lėšų, o ne dar vieną valdininką. Tiesiog atsiras dar vienas biurokratas, ir tiek. Tai daugiau deklaratyvus ir valdiškas požiūris: etatą įsteigei ir iš karto reikalai pajudėjo į priekį“, – tokią iniciatyvą atsargiai vertina Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas, abejodamas, jog uždėjus prievolę turėti dar vieną valdininką stipriai pagerės neįgaliųjų situacija.
 
Pasvalio rajono savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas svarsto, kad didesniuose miestuose, savivaldybėse, kur gyvena šimtas tūkstančių gyventojų, tokios pareigybės sukūrimas būtų racionalus. Bet mažesnėse, turinčioje apie dvidešimt tūkstančių gyventojų, sprendimas, vargu, ar pasiteisins.
 
„Negi dabar kiekvienai problemai spręsti steigsime po atskirą žmogų savivaldybėje? Jeigu tai būtų valstybės deleguota funkcija ir numatytas atskiras finansavimas, kitas dalykas. Bet paprastai numatoma, jog valstybės deleguotos funkcijos finansavimas dalinis, o paskui jūs, savivaldybės, sukitės iš turimų asignavimų kaip išmanote“, – sako G.Gegužinskas.
 
Alga neblizgės

„Iš Lietuvos savivaldybių asociacijos kaip tik atėjo raštas, prašant įvertinti, ar tokia pareigybė būtų reikalinga. Mano nuomone, tai – perteklinis dalykas. Kadangi yra įstatymai, yra NVO, kurios aktyviai dalyvauja ir prižiūri, kaip jų laikomasi. Motyvų, kodėl prireikė naujos pareigybės, nežinau. Ar mes, savivalda, blogai prižiūrime neįgaliųjų reikalus? Man atrodo, kad tikrai atsižvelgiame į visus reikalavimus ir rekomendacijas, ypač dabar, statant naujus objektus. Ar tas vienas žmogus, kuriam būtų pavesti neįgaliųjų klausimai, nuveiktų ką nors daugiau?“, – abejoja Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas.

 
Paklaustas, ar būtų sunku rasti žmogų, kuris gerai išmanytų neįgaliųjų klausimus ir norėtų pretenduoti į tokią poziciją, meras spėja, kad jis ateitų iš nevyriausybininkų gretų. Visgi, daug kas priklausys nuo koordinatoriaus atlyginimo, kuris greičiausiai neblizgės, kaip ir daugumos kitų savivaldybėse dirbančių specialistų, bei kitokių motyvacijos priemonių. „Pagal mūsų situaciją, mažiausias koeficientas valstybės tarnybai- 7,4. Dėlto pritrūkstame darbuotojų tokioms specifinėms sritims“, – konstatuoja meras.
 
Negi blogai dirbame?
Anot Jurbarko rajono savivaldybės mero Skirmanto Mockevičiaus, idėja iš principo yra gera, bet jos realizavimas sukelia daug klausimų.

„Koordinatoriai pasidarė itin populiarūs. Manau, kad neįgaliųjų klausimams pakanka esamos komandos, kuri dirba savivaldybėje. O jeigu kas nors negerai, valstybė turėtų aiškiai konstatuoti, kad šioje srityje ko nors trūksta. Manau, kad turimais pajėgumais ir esamais finansiniais resursais galima išspręsti problemas, žinoma, jeigu tokios kyla.
 
Dabar gi staiga sakoma, kad turėsite dar vieną žaidėją, kuris jums padės. Bet gal žaidimas sekasi neblogai ir mums visai nereikia to naujojo žaidėjo?“ – svarsto meras.
Anot jo, socialinės paramos skyrius su vedėju ir yra tie koordinatoriai, kurie atsakingi už lėšų, skirtų socialinei paramai, paskirstymą savivaldybės gyventojams. Kaip pasakoja, dažniausiai įtampos kyla dėlto, kai yra pateikiami prašymai dėl vienkartinių pašalpų, – jos niekada nebūna šimta procentų patenkinamos.
 
„Nereikia dar vieno koordinatorių koordinatoriaus, nes visą socialinių paslaugų spektrą jau dabar koordinuoja savivaldybė su Socialinių paslaugų skyriumi“, – sako Jurbarko rajono savivaldybės meras, pridurdamas, jog dabar tarsi konstatuojama, jog savivaldybės ko nors nepadaro neįgaliųjų labui.

 
Priešingos nuomonės laikosi Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis, sakydamas, jog neįgaliesiems aktualių klausimų pakankamai daug. Pradedant infrastruktūra, gyvenamųjų plotų pritaikymu bei paslaugų užtikrinimu neįgaliųjų poreikiams.
„Dabar gi vieni specialistai žino vieną dalyką, kiti – kitą. Juk neįgaliesiems, pavyzdžiui, turintiems judėjimo negalią, reikia vienų priemonių, o šeimoms, auginančioms vaikus autistus – visai kitokių. Tad jeigu būtų žmogus, kuris turi kompetenciją, išmano įstatymus ir žino, ką konkrečiai reikia keisti neįgaliųjų gyvenime, būtų ne pats blogiausias dalykas“, – sako N.Cesiulis.

 
Komentaras
Lietuvos žmonių su negalia sąjungos prezidentė Rasa Kavaliauskaitė:

- Gal ir nebloga iniciatyva. Kadangi yra jaunimo reikalų koordinatoriai, gal būtų pravartu turėti neįgaliųjų reikalų koordinatorių. Jis būtų laidininkas tarp nevyriausybinių organizacijų ir savivaldybės, mat neįgaliųjų klausimai itin platūs. Tai yra tik projektas, reikia žiūrėti, kokias funkcijas jis konkrečiai atliktų.
Tiesa, jeigu bus maži atlyginimai, stiprių specialistų tikrai tikėtis neverta. Įdomu, kaip yra su jaunimo reikalų koordinatoriais? Girdėjau, kad ne visose savivaldybėse šios pareigybės yra užimtos. Turbūt dėlto, kad tai nėra patraukli pozicija, o ir atlyginimas nemotyvuoja.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Šios istorijos nebūtų, jei penkiasdešimtmetis uteniškis Andrius nebūtų šiek tiek linkęs į hipochondrij...
  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Gegužės pradžioje grįžo tradiciniai Nusipelniusio Lietuvos gydytojo apdovanojimai. Tarp garbės ženklu apdovanotųjų – V&scaro...

  Budinti vaistinė


  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

  Sveika šeima


  Socialinių tinklų magija

  Keli mygtukų paspaudimai ir žiūrėk, ekrane galima pamatyti širdžiai mielą veidą. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai laiškai nuo vienos šalies iki kitos nekeliauja kelis mėnesius, galima santykius palaikyti per atstumą. Ir nors socialiniai tinklai įneša į kasdienį gyvenimą nemažai naudos, kartu gali ir pa...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Moterų teisės vyrų politiniame žaidime

  Šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos siūbuoja ant lyno, nuo kurio nukritus nukentės pusė šalies populiacijos. Penki šalies teisėjai, iš kurių net keturi vyrai, pareiškė, kad 1973 m. abortus legalizavęs „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo teismo sprendimas tikėtina, kad bus panaikintas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Cigarečių istorijos
  Biocheminė meilė
  Henrikas Vaitiekūnas Biocheminė meilė

  Naujas numeris