Naujoji Alytaus poliklinika: daug pilkųjų zonų

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2024-08-29
Apie naują Alytaus poliklinikos pastatą gyvai diskutavo politikai, projektuotojai ir miesto visuomenė. Nors projektiniai pasiūlymai sulaukė susidomėjimo, kilo daug nuogąstavimų, kaip šis projektas paveiks miesto infrastruktūrą ir ateities kartas.
Naujoji Alytaus poliklinika: daug pilkųjų zonų
Antradienio vakarą Alytaus miesto savivaldybės tarybos salėje visuomenei buvo pristatyti naujo Alytaus poliklinikos pastato, kurį planuojama statyti Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės teritorijoje, statybos projektiniai pasiūlymai.

Sulaukė architektų pastabų
 
Antradienio vakarą Alytaus miesto savivaldybės tarybos salėje visuomenei buvo pristatyti naujo Alytaus poliklinikos pastato, kurį planuojama statyti Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės teritorijoje, statybos projektiniai pasiūlymai. Projekto vadovas ir architektas Virginijus Juozaitis atsakė į aktualiausius visuomenei bei Alytaus architektų tarybai kilusius klausimus.
 
„Sulaukiau daugybės įvairių būgštavimų. Kas darysis ligoninės kieme? Dabar, pažiūrėjus į ligoninės teritoriją, matome visišką netvarką: kas nori įvažiuoja, išvažiuoja, dviejose didžiulėse parkavimo aikštelėse daugiausiai stovi gyventojų automobiliai, kranai, mikroautobusai – bet kas. Taip negali būti. Kai bus ribojamas eismas, į teritoriją galės patekti tik pacientai, tuomet čia nebus tokios transporto apkrovos“, – įsitikinęs projekto vadovas.

 
Anot patyrusio, devynias ligonines suprojektavusio architekto, pastabų sulaukė ir naujosios poliklinikos dizainas. „Kiek yra architektų, tiek yra nuomonių. Projektiniai siūlymai ir skirti, kad būtų galima pamatyti, kas tai per daiktas, kaip atitinka lūkesčius. Neimame iškart ir nestatome. O daugelis į tokius projektus žiūri kaip į galutinį variantą ir griebiasi už galvos. Vienam langai nepatinka, kitam – stilius, trečiam koridoriai per ilgi, dar kiti reikalauja unikalios architektūros. Bet ko gali tikėtis, kai biudžetas yra vos sukrapštytas“, – pastebi V.Juozaitis.
 
Architektas sulaukė pastebėjimų, kad, atsiradus naujam pastatui, reikės perplanuoti aplinkines gatves. Taip pat buvo svarstoma, ar išties reikalingas naujas pastatas. „Klausia manęs, kokio velnio reikalinga nauja ligoninė, jei sena gera? Bet juk tai –ne mano reikalas. Alytaus architektai turėtų kreiptis ir siūlyti sprendimus savo valdžiai, ne man, – sako V.Juozaitis. – Mano nuomone, senas namas yra velnioniškai nuostolingas. Stovi jis ten nuo sovietinių laikų. Nemąstyta nei apie akustiką, nei apie žmones su negalia. O parkavimo išvis nėra. Aš tuos projektinius sprendinius pateikiau ir tarybai, ir administracijai, ir ligoninei. Jie narstė, išnarstė. Pozicija ir opozicija ten tarpusavyje pešasi... Aš tik žiūriu, kaip gyvam išlikti.“
 
Lieka atvirų klausimų
 
Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys Povilas Labukas teigė laukęs susitikimo su projektuotojais ir savivaldybės atstovais – tikėjosi išgirsti išsamią ekspertinę analizę ir visuomenės balsą. „Deja, liko daug pilkųjų zonų. Ir toliau lieka neaišku, kokia galutinė projekto sąmata, viskas preliminaru. Statyboms bus skiriama šimtai tūkstančių valstybės lėšų, dar milijonai bus paimti paskolos pagrindu. Laisva ranka ateities kartoms užkraunama tokia našta.“
„Ar nebūtų geriau pinigus panaudoti šimtaprocentiniam miesto ligoninės, kuri šalyje yra viena prioritetinių, paruošimui ekstremalioms situacijoms?“ – klausė Sveikatos reikalų komiteto narys Linas Slušnys.
Anot P.Labuko, neatsakyta ir į klausimą, kaip bus organizuojamas eismas aplinkinėse miesto gatvėse: „Puikiai žinome, kad prie S.Kudirkos ligoninės eismas sudėtingas. O mums, tarybos nariams, buvo aiškiai pasakyta, kad srautų ir pralaidumo niekas nevertino, kalbama tik apie pastato projektą. Mums pasirodė keista, nes nepamatuoti sprendimai gali nulemti didelius kamščius ir dar galybę iš to kylančių problemų.“
 
Žinią paskelbė socialiniame tinkle

Apie planus statyti naują poliklinikos pastatą miesto meras Nerijus Cesiulis paskelbė socialiniuose tinkluose ir kvietė gyventojus diskutuoti: „Ar jau atėjo laikas statyti naują polikliniką Alytuje? <...> Senojo poliklinikos pastato renovacija atsieitų apie 5 mln. eurų. Ar verta į jį investuoti? Alytaus miesto savivaldybė planuoja statyti naują, modernią polikliniką Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės vidiniame kieme. Čia įsikurs medicinos miestelis, pritaikytas pacientų bei medikų patogumui – viskas vietoje, laiku ir greitai.“
 
Pirminiais skaičiavimais, anot mero, naujos poliklinikos statybos miestui atsipirktų per 12-14 metų. Pastačius naują polikliniką būtų koreguojami ir miesto viešojo transporto maršrutai: autobusiukai įvažiuotų į medicinos miestelio teritoriją ir atvežtų gyventojus iki pat gydymo įstaigos durų. Taip pat planuojama praplėsti ir automobilių parkavimo vietų skaičių.
 
P.Labukas atkreipia dėmesį, kad senajame Alytaus poliklinikos pastate įsikūrusios ir kitos medicinos įstaigos, verslai, vaistinės, kurių darbas glaudžiai susijęs su čia esančia poliklinika. „Jeigu poliklinika išsikrausto, pastatas lieka praktiškai neeksploatuojamas. Argi galima miesto centre palikti pastatą vaiduoklį?“ – klausia politikas.

 

Komentaras

Vadovą pokyčiai džiugina

Alytaus poliklinikos vadovas Marius Jasaitis
Vadovas primena, kad paslaugos šiandien miesto gyventojams teikiamos beveik penkiasdešimties metų senumo pastate, tiek pat metų nesulaukiama jokių išorinių investicijų. „Natūraliai pribrendo tas klausimas: ką toliau darysime? Naujas pastatas visiems – ir vadovui, ir pacientui – yra džiugus sprendimas“, – projektą teigiamai vertina M.Jasaitis.
 
„Kol kas per stogą nebėga, bet visi norime sutaupyti ir už šilumą mokėti mažiau. Pagrindinės problemos susijusios su infrastruktūra ir energetika, nerimą senajame pastate kelia inžineriniai tinklai: vamzdynai, elektra, – sako poliklinikos vadovas. – Pastato langai orientuoti į pietinę pusę. Kondicionierių įrengti negalime, nes sena elektros instaliacija, kuri tiesiog „nepaveža“, ir gali kilti gaisras. Be to, pastato pamatus po kiekvieno lietaus vis semia, reikia galvoti, kaip ištraukti vandenį. Planuojame ir gydytojų plėtrą, bet jiems tiesiog nėra kur sėdėti.“
 
Kad pastatą ketinama statyti Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės teritorijoje, M.Jasaitis vertina palankiai. „Didžiųjų miestų praktika, pavyzdžiui, Kauno klinikų, rodo, kad tai pasiteisina. Alytus nėra toks didelis miestas, bet kartais pacientams tikrai prireikia paslaugų, kurių Alytaus poliklinika neteikia. Viskas būtų vietoje ir patogu“, – įsitikinęs poliklinikos vadovas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

    Gydytojas ir pacientas


    E.Juozaitytė: spindulinė terapija – galingas ginklas

    E.Juozaitytė: spindulinė terapija – galingas ginklas

    „Spindulinė terapija yra galingas ginklas: jeigu vėžys diagnozuojamas anksti, aparatu galima išgydyti apie pusę pacie...
    Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę

    Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę

    Rugpjūčio pabaiga ir rugsėjis šeimos gydytojams – itin intensyvus laikotarpis. Į kabinetą plūsta ne tik įvairiomis ūminėmis...

    Budinti vaistinė


    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...
    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Nors šalies vaistinių tinklas yra vienas tankiausių Europoje, o vaistininkų skaičius, tenkantis gyventojams, viršija...

    razinka


    Sveika šeima


    Žindymo kelionėje koją kiša nerimas

    Sveikatos ekspertai sutaria: žindymas yra geriausia investicija į kūdikio ir mamos sveikatą. Nors dėl fiziologinių priežasčių žindyti negali iki 2 proc. pasaulio moterų, kūdikio krūtimi nemaitinančių moterų dalis kur kas didesnė. Priežastys – informacijos trūkumas, mitai ir pogimdyviniai psichologiniai sunkumai.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ateitis be plaučių vėžio: testuojama nauja vakcina

    „Kartu su dabartiniu standartiniu gydymu – imunoterapija ir chemoterapija – galėsime suteikti papildomą imuninį impulsą“, – BBC programai „Today“ sakė tyrimo vadovas prof. Siow Ming Lee. Jungtinėje Karalystėje pradėta testuoti vakcina nuo plaučių vėžio gali atverti kelią naujiems gydymo būdam...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Miško maudynės su ponia Apolonija
    Henrikas Vaitiekūnas Miško maudynės su ponia Apolonija
    Dėl visko kalta kontroversija
    Henrikas Vaitiekūnas Dėl visko kalta kontroversija
    El Nino, La Nina ir kiti
    Henrikas Vaitiekūnas El Nino, La Nina ir kiti

    Naujas numeris