Nauji R.Karbauskio siūlymai dėl vaiko teisių: ilgesnis laiko tarpas taisytis tėvams

Milena Andrukaitytė, BNS
2019-03-07
„Valstiečių“ seniūnas Ramūnas Karbauskis priėmimo stadijai registravo naujų pasiūlymų vaiko teisių apsaugos sistemai.
Nauji R.Karbauskio siūlymai dėl vaiko teisių: ilgesnis laiko tarpas taisytis tėvams
R.Karbauskis

Pagal juos, tėvams būtų suteiktas ilgesnis terminas koreguoti savo elgesį, vaikus iki 6 metų leidžiama trumpam palikti su jaunesniais nei 14 metų asmenimis, o vaiko paėmimo pagrindu įrašytas realus pavojus fiziniam ar psichiniam saugumui, sveikatai ar gyvybei papildomas dar viena sąlyga – galintis sukelti reikšmingą žalą vaiko sveikatai ir gyvybei.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovė „valstietė“ Agnė Širinskienė sako, kad šie siūlymai „didžiąja dalimi registruoti tėvų iniciatyva, siekiant numalšinti visuomenėje dėl įvairių įstatymo interpretacijų kylantį nerimą“.
Įstatymo nuostatose, apibrėžiančiose situacijas, kuomet vaikas gali būti paimamas iš tėvų, šalia dabartinės svarstomos sąlygos, jog kyla realus pavojus vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, sveikatai ar gyvybei šeimoje, keliose vietose įrašoma – „galintis sukelti reikšmingą žalą vaiko sveikai ar gyvybei“.
 

Taip pat siūloma nuostata, kad vaikas 30 dienų galėtų būti laikinojoje priežiūroje, t. y. perduotas giminaičiams, kitiems su vaiku socialinius ryšius turinčiais asmenims, papildyti galimybe šį laikotarpį pratęsti iki 60 dienų.
Anot A.Širinskienės, taip atsiranda „papildomų galimybių tėvams, kurie turi problemų su elgesiu, tą elgesį koreguoti“.
„Iki šiol per 30 dienų, jei korekcinės priemonės nepakankamos, kreipiamasi į teismą dėl vaiko paėmimo, siūloma terminą pratęsti papildomai 60 dienų, kad tais atvejais, kada matoma, kad tėvai linkę taisyti savo elgesį, jie turėtų papildomą laikotarpį lankyti įvairias korekcines programas“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime pasiūlymus komentavo A.Širinskienė.
 
Įstatyme šiuo metu numatyta, kad vaiko tėvai turi pasirūpinti, jog be objektyvios būtinybės vaikas iki 6 metų neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.
R.Karbauskis siūlo nuostatą papildyti, kad palikimu be priežiūros nelaikomas trumpalaikis vaiko iki 6 metų palikimas saugioje aplinkoje su asmenimis, kurie pagal amžių ir brandą yra pajėgūs esamoje situacijoje juo pasirūpinti.
„Tėvams kyla įvairių interpretacijų, jei jie trumpam išbėgtų į koridorių šiukšles išnešti ar kaime padžiauti drabužius, nes pagal dabartinę tvarką vaikų, kurie jaunesni nei 6 metai, negalima palikti be priežiūros asmenų, kurie turi 14 metų. Daugiavaikės šeimos, kurios turi jaunesnių kaip 14 metų vaikų, galėtų palikti mažamečius trumpam laikui, kol išbėga trumpam sutvarkyti reikalų ar nupirkti pieno į parduotuvę“, – aiškino A.Širinskienė.
 

Taip pat būtų įrašyta, kad tuo atveju, kai vaiko teisių apsaugos institucijos renka bet kokius su vaiku ar jo šeima susijusius duomenis, prieš duomenų rinkimą vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą yra informuojami.
Socialdemokratų atstovas Algirdas Sysas kritikuoja pasiūlymus sakydamas, kad taip įstatymas tampa nebe vaiko teisių apsaugos, o nesikišimo į šeimą, ir šeimos interesas iškeliamas virš vaiko.
„Įstatymas vadinasi Vaiko teisių apsaugos pagrindų, dabar visos pataisos beveik dėl šeimos – kad kažkas nesikištų, kad kažkas nepaimtų vaikų, kad kažkas nerinktų duomenų. Ko gero, reikėtų keisti pavadinimą įstatymo į Šeimos apsaugojimo ar nesikišimo, nes mes nutolstam nuo pagrindinės minties, kodėl atsirado šitas įstatymas“, – žurnalistams Seime sakė A.Sysas.
A.Sysas taip pat kritikavo, kad pasiūlymai yra registruoti paskutinei – priėmimo – stadijai.
 
Seimas per pratęstą rudens sesiją apsvarstė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus.
Daugiausiai diskusijų kėlė saugumo sąvoką, kurią dalis parlamentarų siūlė iš viso braukti iš įstatymo. Seimas paliko šią sąvoką, bet ją apibrėžė siauriau – kaip fizinį ir psichinį saugumą.
Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų variantas buvo parengtas sujungus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei „valstiečių“ lyderio R. Karbauskio registruotus projektus.
Projektai buvo pateikti reaguojant į kilusį rezonansą dėl vaikų paėmimo iš šeimos atvejo Kaune.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris