Naujasis ministras – medikas ar vadybininkas?

Greta Vanagienė, Ringailė Gvildė
2020-09-11
Pasigirsta kalbų, kad partijų atstovai jau skirsto ir būsimos vyriausybė ministrų portfelius. Kuluaruose minimos ir pavardės. L.S. kandidatų į Seimą klausia, kokį jie norėtų matyti sveikatos apsaugos ministrą?
Naujasis ministras – medikas ar vadybininkas?

LVŽS
Seimo narė Agnė Širinskienė (44 m.), sąrašo Nr. 7

- Esu suskaičiavusi, kad ankstesnių kadencijų sveikatos apsaugos ministrai šiame poste vidutiniškai dirbdavo vos pusantrų metų. Ministerijai dėl to labai reikėjo stabilumo. Dažna vadovų kaita tikrai nėra naudinga. Kitas sveikatos apsaugos ministras, tikiuosi, vėl bus Aurelijus Veryga. Jam palinkėčiau dirbti lygiai taip pat stabiliai ir nuosekliai. Ypač dabar, kai sveikatos apsaugos sistema susiduria su milžiniškais iššūkiais – tokių šimtmečius neturėjome.
Jei galėčiau už nuveiktus darbus rašyti jam pažymį, jei ne dešimt, devynis tikrai. Tik jis - mano „suolo draugas“ Seime... Interesų konfliktas gali kilti. (Juokiasi.)

Klaidų daro visi, netikslumų darbe būna, bet vertinant tai, kaip baigdavosi ankstesnių ministrų politinės karjeros ir kaip buvo nesusitvarkoma, šiuo atveju sveikatos sistemos stabilumas ir pokyčiai yra akivaizdūs.
 
Nemanau, kad ministras tiek ilgai išbuvęs kadencijoje aplink save buria komandą, kuri nedirbtų ar siektų kažkokių tikslų. Žmones, kurie dirba su ministru, puikiai pažįstu – jie visą laiką tarnavo valstybei, bet nė vienas jų nėra įsitvėręs kėdės, manau, net mielai grįžtu į akademinį darbą ar kitas veiklas, suprasdami, kad ateina kita ministerijos vadovybė.
Bet aš turiu nuojautą, kad mes galbūt turėsime tą patį ministrą dar šiek tiek ilgiau.

 
Liberalų sąjūdis:
Seimo narė Viktorija Čmilytė-Nielsen (37 m.), sąrašo Nr. 1

- Manau viena aišku, kad po rinkimų turėsime naujas jėgas koalicijoje. O Veryga šiame poste taip ilgai yra ne be reikalo - juk yra Valstiečių žaliųjų partijos vienas lyderių.
Sveikatos apsaugos ministro kėdė yra karšta, ypač šiuo įtemptu metu. Tačiau norėtųsi, kad naujas ministras, kad ir koks puikus savo srities ekspertas būtų, įsiklausytų į kitų nuomones, jo sprendimai nebūtų autokratiniai, nesiimtų kaltinti kitų, o padaręs klaidą prisiimtų atsakomybę.
 
Atstovaudama opozicijai sveikatos sektoriuje matau nemažai bėdų. Atsakas į pandemiją buvo ganėtinai chaotiškas ir ne visada teisingas – kai kur imtasi per daug griežtų priemonių, o kai kur atvirkščiai - per daug delsta, neapsižiūrėta. Pavyzdžiui tai, kad mūsų šalyje iškart nebuvo imtasi testavimo, nors tarptautinės organizacijos jau seniai kalbėjo, kad tai daryti būtina. Mes kažkodėl delsėme.

Nors COVID-19 susirgimų ir mirčių turėjome palyginti nedaug, pamiršome, kiek tai kainavo kitų žmonių sveikatai. Pandemijos suvaldymo kaina atsiėjo per daug brangiai tiems, kas sirgo ir serga lėtinėmis ligomis, nes jie laiku negavo pagalbos. Dėl to kalti tikrai ne medicinos įstaigų vadovai ar patys pacientai, neva nėję laiku gydytis, kaip ministras yra teigęs.
 
LSDP
Seimo narys Julius Sabatauskas (60 m.) sąrašo Nr. 6

- Bet koks ministras pirmiausia yra politikas, ir visai nesvarbu, pagal išsilavinimą jis yra medikas ar vadybininkas. Esame šiame poste matę ir vienų, ir kitų. Palyginti juos gana sunku. „Valstiečiai“, žinoma, įsivaizduoja, kad dabartinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga yra absoliučiai nepamainomas, tačiau tokių nėra. Politikai, kurie įsivaizduoja, kad tik jie gali tas pareigas užimti, klysta, nes atėjus naujam žmogui matai, kad jis yra daug geresnis ar bent jau niekuo neprastesnis. Tiesa, kas bus mūsų siūlomas sveikatos apsaugos ministras, kol kas nepasakysiu, bet kandidatus esame numatę, ir net ne vieną.

 
Dabartinis ministras kažkodėl yra nusiteikęs prieš žmones. O kaip kitaip galima paaiškinti norą mažinti arba naikinti mažąsias rajonų ligonines ir palikti pacientus likimo valiai? Juk tokiu būdu nuo žmonių atitolinama ir apsunkinama galimybė greitai, laiku, efektyviai gauti jiems reikalingas sveikatos paslaugas. Kitas ministras turėtų būti toks, kuris sveikatos apsaugos sistemą matytų kaip centrą, kuriame sveikatos priežiūros įstaigos viena kitą papildytų. Pagrindinis prioritetas visuomet turi būti pacientai. Galiausiai turi būti skiriama pakankamai dėmesio ne tik gydymo paslaugoms plačiąja prasme, bet ir sveiko gyvenimo būdo skatinimui, profilaktikai, kad žmonės mažiau sirgtų ir jiems apskritai reikėtų mažiau gydymo.


TS-LKD
Jurbarko rajono savivaldybės vicemeras Daivaras Rybakovas (43 m.), sąrašo Nr. 94

- Sakyčiau, kad į sveikatos ministro kėdę labiausiai tiktų toks žmogus, kuris neturėtų noro uždarinėti rajonines ligonines. Jeigu bet kuris, siekiantis šio posto, pasakys, jog nori ir toliau tęsti rajoninių ligoninių uždarinėjimą, vadinamąjį optimizavimą, man jo kandidatūra nėra priimtina. Tiesa, mano galva, į sveikatos ministro kėdę labiau tiktų geras vadybininkas nei medikas. Pats esu atėjęs iš verslo ir žinau, kad nėra būtinybės būti mediku, norint vadovauti ministerijai. Tai yra komandos darbas, o geras vadybininkas kartais daug efektyviau sudėlioja procesus ir jų valdymą. Ta pati taisyklė galioja ir ligoninėse – jos vadovas tikrai neprivalo būti gydytojas, tačiau jis privalo būti puikus vadybininkas.
 
Kitas ministras, atėjęs į SAM, manau, turėtų sutvarkyti sveikatos apsaugos sistemą taip, kad medikai galėtų dirbti tiesioginį darbą, gydyti, o ne rašinėti dokumentus vos pakeldami akis į pacientą. Tai turėtų būti vienas prioritetų. Nemažiau svarbu stiprinti tam tikras medicinos paslaugų grandis regionuose, ką mums parodė ir COVID-19 pandemija. Iki jos ligoninės buvo gerokai apleistos, o joms vis tiek greituoju būdu buvo nurodyta pasiruošti pandemijos valdymui. Kai kurios turėjo susipirkti naują įrangą, įrengti deguonies bei plaučių ventiliavimo sistemas. Tokie sprendimai turi būti numatomi iš anksto ir daromi ne per akimirką. Kai visko reikia čia ir dabar, išauga ir medicininės aparatūros kaina, ir įrengimas. Ministras tam ir sėdi viršuje, kad gebėtų reaguoti į situaciją laiku, o ne po to, kai jau pandemija įsibėgėjusi. Jis privalo sekti tendencijas, pasaulines praktikas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica