Naujasis ministras – medikas ar vadybininkas?

Greta Vanagienė, Ringailė Gvildė
2020-09-11
Pasigirsta kalbų, kad partijų atstovai jau skirsto ir būsimos vyriausybė ministrų portfelius. Kuluaruose minimos ir pavardės. L.S. kandidatų į Seimą klausia, kokį jie norėtų matyti sveikatos apsaugos ministrą?
Naujasis ministras – medikas ar vadybininkas?

LVŽS
Seimo narė Agnė Širinskienė (44 m.), sąrašo Nr. 7

- Esu suskaičiavusi, kad ankstesnių kadencijų sveikatos apsaugos ministrai šiame poste vidutiniškai dirbdavo vos pusantrų metų. Ministerijai dėl to labai reikėjo stabilumo. Dažna vadovų kaita tikrai nėra naudinga. Kitas sveikatos apsaugos ministras, tikiuosi, vėl bus Aurelijus Veryga. Jam palinkėčiau dirbti lygiai taip pat stabiliai ir nuosekliai. Ypač dabar, kai sveikatos apsaugos sistema susiduria su milžiniškais iššūkiais – tokių šimtmečius neturėjome.
Jei galėčiau už nuveiktus darbus rašyti jam pažymį, jei ne dešimt, devynis tikrai. Tik jis - mano „suolo draugas“ Seime... Interesų konfliktas gali kilti. (Juokiasi.)

Klaidų daro visi, netikslumų darbe būna, bet vertinant tai, kaip baigdavosi ankstesnių ministrų politinės karjeros ir kaip buvo nesusitvarkoma, šiuo atveju sveikatos sistemos stabilumas ir pokyčiai yra akivaizdūs.
 
Nemanau, kad ministras tiek ilgai išbuvęs kadencijoje aplink save buria komandą, kuri nedirbtų ar siektų kažkokių tikslų. Žmones, kurie dirba su ministru, puikiai pažįstu – jie visą laiką tarnavo valstybei, bet nė vienas jų nėra įsitvėręs kėdės, manau, net mielai grįžtu į akademinį darbą ar kitas veiklas, suprasdami, kad ateina kita ministerijos vadovybė.
Bet aš turiu nuojautą, kad mes galbūt turėsime tą patį ministrą dar šiek tiek ilgiau.

 
Liberalų sąjūdis:
Seimo narė Viktorija Čmilytė-Nielsen (37 m.), sąrašo Nr. 1

- Manau viena aišku, kad po rinkimų turėsime naujas jėgas koalicijoje. O Veryga šiame poste taip ilgai yra ne be reikalo - juk yra Valstiečių žaliųjų partijos vienas lyderių.
Sveikatos apsaugos ministro kėdė yra karšta, ypač šiuo įtemptu metu. Tačiau norėtųsi, kad naujas ministras, kad ir koks puikus savo srities ekspertas būtų, įsiklausytų į kitų nuomones, jo sprendimai nebūtų autokratiniai, nesiimtų kaltinti kitų, o padaręs klaidą prisiimtų atsakomybę.
 
Atstovaudama opozicijai sveikatos sektoriuje matau nemažai bėdų. Atsakas į pandemiją buvo ganėtinai chaotiškas ir ne visada teisingas – kai kur imtasi per daug griežtų priemonių, o kai kur atvirkščiai - per daug delsta, neapsižiūrėta. Pavyzdžiui tai, kad mūsų šalyje iškart nebuvo imtasi testavimo, nors tarptautinės organizacijos jau seniai kalbėjo, kad tai daryti būtina. Mes kažkodėl delsėme.

Nors COVID-19 susirgimų ir mirčių turėjome palyginti nedaug, pamiršome, kiek tai kainavo kitų žmonių sveikatai. Pandemijos suvaldymo kaina atsiėjo per daug brangiai tiems, kas sirgo ir serga lėtinėmis ligomis, nes jie laiku negavo pagalbos. Dėl to kalti tikrai ne medicinos įstaigų vadovai ar patys pacientai, neva nėję laiku gydytis, kaip ministras yra teigęs.
 
LSDP
Seimo narys Julius Sabatauskas (60 m.) sąrašo Nr. 6

- Bet koks ministras pirmiausia yra politikas, ir visai nesvarbu, pagal išsilavinimą jis yra medikas ar vadybininkas. Esame šiame poste matę ir vienų, ir kitų. Palyginti juos gana sunku. „Valstiečiai“, žinoma, įsivaizduoja, kad dabartinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga yra absoliučiai nepamainomas, tačiau tokių nėra. Politikai, kurie įsivaizduoja, kad tik jie gali tas pareigas užimti, klysta, nes atėjus naujam žmogui matai, kad jis yra daug geresnis ar bent jau niekuo neprastesnis. Tiesa, kas bus mūsų siūlomas sveikatos apsaugos ministras, kol kas nepasakysiu, bet kandidatus esame numatę, ir net ne vieną.

 
Dabartinis ministras kažkodėl yra nusiteikęs prieš žmones. O kaip kitaip galima paaiškinti norą mažinti arba naikinti mažąsias rajonų ligonines ir palikti pacientus likimo valiai? Juk tokiu būdu nuo žmonių atitolinama ir apsunkinama galimybė greitai, laiku, efektyviai gauti jiems reikalingas sveikatos paslaugas. Kitas ministras turėtų būti toks, kuris sveikatos apsaugos sistemą matytų kaip centrą, kuriame sveikatos priežiūros įstaigos viena kitą papildytų. Pagrindinis prioritetas visuomet turi būti pacientai. Galiausiai turi būti skiriama pakankamai dėmesio ne tik gydymo paslaugoms plačiąja prasme, bet ir sveiko gyvenimo būdo skatinimui, profilaktikai, kad žmonės mažiau sirgtų ir jiems apskritai reikėtų mažiau gydymo.


TS-LKD
Jurbarko rajono savivaldybės vicemeras Daivaras Rybakovas (43 m.), sąrašo Nr. 94

- Sakyčiau, kad į sveikatos ministro kėdę labiausiai tiktų toks žmogus, kuris neturėtų noro uždarinėti rajonines ligonines. Jeigu bet kuris, siekiantis šio posto, pasakys, jog nori ir toliau tęsti rajoninių ligoninių uždarinėjimą, vadinamąjį optimizavimą, man jo kandidatūra nėra priimtina. Tiesa, mano galva, į sveikatos ministro kėdę labiau tiktų geras vadybininkas nei medikas. Pats esu atėjęs iš verslo ir žinau, kad nėra būtinybės būti mediku, norint vadovauti ministerijai. Tai yra komandos darbas, o geras vadybininkas kartais daug efektyviau sudėlioja procesus ir jų valdymą. Ta pati taisyklė galioja ir ligoninėse – jos vadovas tikrai neprivalo būti gydytojas, tačiau jis privalo būti puikus vadybininkas.
 
Kitas ministras, atėjęs į SAM, manau, turėtų sutvarkyti sveikatos apsaugos sistemą taip, kad medikai galėtų dirbti tiesioginį darbą, gydyti, o ne rašinėti dokumentus vos pakeldami akis į pacientą. Tai turėtų būti vienas prioritetų. Nemažiau svarbu stiprinti tam tikras medicinos paslaugų grandis regionuose, ką mums parodė ir COVID-19 pandemija. Iki jos ligoninės buvo gerokai apleistos, o joms vis tiek greituoju būdu buvo nurodyta pasiruošti pandemijos valdymui. Kai kurios turėjo susipirkti naują įrangą, įrengti deguonies bei plaučių ventiliavimo sistemas. Tokie sprendimai turi būti numatomi iš anksto ir daromi ne per akimirką. Kai visko reikia čia ir dabar, išauga ir medicininės aparatūros kaina, ir įrengimas. Ministras tam ir sėdi viršuje, kad gebėtų reaguoti į situaciją laiku, o ne po to, kai jau pandemija įsibėgėjusi. Jis privalo sekti tendencijas, pasaulines praktikas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris