Naujas Santaros klinikų vadovas žino, kaip kovos su korupcija

www.lsveikata.lt
2019-05-09
Į VUL Santaros klinikas susiruošusiems pacientams naujasis įstaigos vadovas prof. dr. Feliksas Jankevičius primena ateiti tuščiomis. Nuo vasario klinikoms vadovaujantis buvęs Nacionalinio vėžio instituto direktorius įsitikinęs, kad „atsidėkoti“ medikui ar „vokeliu“ sutrumpinti eiles bando vis mažiau žmonių ir pabrėžia skirsiantis ypatingą dėmesį tiek smulkiosios, tiek stambiosios korupcijos užkardymui.
Naujas Santaros klinikų vadovas žino, kaip kovos su korupcija

Tradicijas laužo jaunoji karta

Prof. dr. Feliksas Jankevičius neneigia, kad korupcija sveikatos sektoriuje dar egzistuoja – „ugnies be dūmų nebūna“. Tačiau, jo teigimu, būtent jaunoji medikų karta yra raktas į sveikesnę sistemą. „Kadangi dėstau, daug bendrauju su jaunaisiais medikais. Jie savo darbais ir žodžiais patvirtina, kad korupcinis bendravimo būdas jiems yra nepriimtinas. Daug dirbama su edukavimu, korupcijos prevencija – jaunajai kartai dovanos ar „juodi pinigai“ yra nereikalingi, juos žemina, apsunkina darbą ir bendravimą su pacientu“, – kalbėjo profesorius.


Tiesa, vyresniems pacientams noras „atsidėkoti“ dar yra tradicija, įprotis, kurį įveikti kiek sudėtingiau.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos psichologijos katedros lektorė, sveikatos psichologė Aušra Norė viena pagrindinių priežasčių, skatinančių pacientus duoti kyšį medikams, įvardija jų nerimą ir baimę. Dažnai tai vyresnio amžiaus, žemesnio išsilavinimo, žemesne saviverte pasižymintys žmonės, kurie galvoja, kad jei duos pinigų medikui, bus verti kokybiškos paslaugos. Sveikatos psichologė atkreipia dėmesį į tai, kad medikai dažnai mažai, o kartais ir sudėtingai kalba, todėl žemesnio išsilavinimo žmonėms būna sudėtinga suprasti, dėl to juos aplanko nerimas ir baimė.
Dar viena priežastis skatinanti pacientus nusikalsti – tai noras atsidėkoti. Pasak A.Norės, kai kurie pacientų dėkingumo jausmas – itin stiprus ir mano, kad jam išreikšti puikiai tinka pinigai.

Santaros klinikų direktorius sako, kad žmogui yra natūralu jausti padėką jam padėjusiam, galbūt gyvybę išgelbėjusiam specialistui, tačiau pakanka apsiriboti rankos paspaudimu ar nuoširdžiu žodžiu. „Deja, kartais šis vidinis noras įgauna paradoksalias formas, kai gydytojui vienas po kito pacientai bruka medaus stiklainius ar viešai koridoriuje bučiuoja rankas“, – pastebi Santaros klinikų vadovas.
Pašnekovas pabrėžė suprantantis, kad gydymo įstaigoje atsidūrusiam žmogui yra baisu, nejauku, jį veikia stresas ar net šokas po operacijos, todėl medikai turi nestokoti subtilumo, empatijos ir jautrumo. O tada, įsitikinęs jis, smulkioji korupcija natūraliai išsikvėps. „Galiausiai, medikai, kad čia patektų, įveikia didelę konkurenciją, tad jie vertina darbo vietą ir savo vaidmenį gydant bei šviečiant visuomenę“, – sakė F.Jankevičius.
 
Ieškos priežasčių

Santaros klinikose vykdant anonimines pacientų apklausas siekiama identifikuoti vietas, kuriose pacientai jaučia spaudimą arba norą duoti kyšį. Tada ieškoma būdų, kaip šias skyles užlopyti.
„Prievarta reikalauti kyšio yra neabejotinas nusikaltimas, už kurį reikia bausti, bet tai nėra paplitusi praktika. Analizuojant „tradicinį“ kyšininkavimą, pasireiškiantį dovanomis ir vokeliais medikams, reikia problemą įveikti „nuo šaknų“. Jei identifikuojame, kad žmonės kyšininkauja tose vietose, kur susidaro didesnės eilės, pavyzdžiui, laukiant tyrimų, tada turime stengtis, kad jos trumpėtų ir pacientams nekiltų minčių elgtis nederamai. Jei visi nori patekti pas vieną konkretų gydytoją ir dėl to, tarkime, bando nešti vokelį, mums reikia aiškintis, o kas negerai su kitu tos srities specialistu? Gal jis prastai atlieka savo darbą, gal mums ne pakeliui su juo?“ – vardijo pašnekovas.

Kita naujojo vadovo darbo kryptis – kova su stambiąja korupcija. Klinikose ir dabar dirba už antikorupcinę veiklą atsakingi pareigūnai, kurie padeda identifikuoti rizikingas situacijas, tikrina sutartis, kontroliuoja gautas prekes ir pan.
„Privalome užtikrinti, kad stambiajai korupcijai nebūtų jokių sąlygų. Konkursai turi būti absoliučiai skaidrūs, kad juos laimėtų optimaliausias (ne būtinai pigiausias) paslaugų ar prekių tiekėjas. Mūsų rinka nedidelė, tad viskas tikrai nėra paprasta, tiekėjų ne visada būna daug – mums reikia viešumo veikti principingai, užtikrinant visus saugiklius. Bet, sutinku, tai sudėtingas procesas ir mes kasdien mokomės“, – teigė F.Jankevičius.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina  Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

 
                         

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris