Ministras odontologams parodė... špygą

Deimantė Gruodė
2019-06-03
Dienų klausimas, kada Seime bus pristatomi sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos stumiami Odontologinės praktikos įstatymo pakeitimai. Jais siekiama odontologų licencijavimą perduoti ministerijai pavaldžiai Akreditavimo tarnybai. „Odontologams parodė špygą“, - ironizavo liberalas Eugenijus Gentvilas, įsitikinęs, kad ministro teikiamo įstatymo vienintelis tikslas - likviduoti Odontologų rūmus.
Ministras odontologams parodė... špygą

Prireiks aštuoniolikos naujų etatų?

„Ministras kaip tikras socialistas nori viską sutelkti į ministerijos rankas, nepaisant to, kad valstybės biudžetui tai kainuos papildomai, atsiras nauji etatai ir visa kita. Bet ministras vis tiek nori atimti licencijavimo teisę iš nevyriausybinio sektoriaus – odontologų savivaldos. Nors „valstiečiai“ deklaruoja, kad turi būti socialinis dialogas su partneriais, pastariesiems – Odontologų rūmams - parodė špygą, iš jų bandydami atimti licencijavimo teisę ir perduodami ministerijai pavaldžiai įstaigai – Akreditavimo tarnybai. Nors yra nusistovėjusi praktika, kad odontologai šią funkciją puikiai atlieka ir tai valstybei nieko nekainuoja. Bet ne! Tipiškas socialistas viską nori perimti į savo rankas ir padengti biudžeto pinigais“, - įsiaudrinęs kalbėjo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas.

 
Parlamentaras sutinka, kad Odontologinės praktikos įstatyme yra keistinų vietų, pavyzdžiui, reikia tobulinti licencijos atsisakymo ir jos netekimo tvarką. „Esminis dalykas, kad ministerijai tobulinant tvarką iš vonios išpilamas ne tik vanduo, bet ir kūdikis. Dėl to ir tobulina, kad išmestų tą kūdikį – tai yra atimtų iš Odontologų rūmų licencijavimo teisę ir ją perimtų ministerija“, - teigia parlamentaras.
Kas pasikeistų, jei Akreditavimo tarnyba perimtų odontologų licencijavimą? Parlamentaro teigimu, perėmus kontrolę į SAM rankas nebus užtikrinta geresnė paslaugų kokybė.
„Perdavus licencijavimo funkciją Akreditavimo tarnybai, kaip siūlo ministras, teks sukurti bent aštuoniolika naujų darbo vietų, o pati tarnyba neturės kompetencijos vykdyti šių funkcijų“, - skeptiškai vertindamas A.Verygos siūlymus sako E.Gentvilas.
 
Odontologai širsta

„Nesuvokiama, kada tarnyba, kuri penkiolika metų dirba be jokių investicijų iš valstybės biudžeto, yra naikinama. Juolab sveikatos apsaugai dabar itin trūksta lėšų tiek medikų algoms, tiek naujai įrangai įsigyti, tiek elementarioms priemonėms. Pagal Odontologų rūmų skaičiavimus, per penkiolika metų jie sutaupė valstybei 45 milijonus eurų! Tad iš kur ministerija žada paimti tokią didžiulę pinigų sumą? Tai – itin neatsakingas žingsnis“, - sako Nacionalinio vėžio instituto gydytoja odontologė Auristida Gerliakienė.
Pasak jos, Sveikatos apsaugos ministerija taip ir neįvardijo nei tikslo, nei argumentų, kodėl reikia griauti gerai veikiančią odontologų licencijavimo sistemą. Medikė iš sveikatos politikų pasigenda ir abiejų tarnybų – tiek Odontologų rūmų, tiek Akreditavimo tarnybos – lyginamosios analizės.
 
„Odontologų rūmuose visą darbą atlieka keturi specialistai, aptarnaujantys aštuonis su puse tūkstančio gydytojų, per tūkstantį įstaigų. Akreditavimo tarnyboje aptarnaujama 22 tūkstančiai gydytojų, taip pat apie tūkstantį įstaigų. Pastarojoje be administracijos dirba 54 žmonės ir jų atlyginimai kiekvienais metais siekia septynis šimtus penkiasdešimt tūkstančių eurų iš valstybės biudžeto. Kuomet Odontologų rūmai išsilaiko patys absoliučiai nieko negaudami iš valstybės ir vykdydami jos deleguotas funkcijas“, - sako gydytoja odontologė.
Be to, baiminamasi, jog iš Odontologų rūmų atėmus pagrindines funkcijas, stipriai nukentės ir gydytojų kvalifikacijos kėlimas.
„Odontologų rūmų organizuojami renginiai tikrai pigūs, vyksta visuose regionuose. Nežinau, ar ministerija suteikia gydytojams tokią paslaugą. Mano žiniomis, bendrosios medicinos gydytojams kelti kvalifikaciją – didžiulė problema. Jie tai turi daryti atostogų sąskaita. Be to, nėra sistemos, kuri įvertintų rengiamų kursų kokybę. O Rūmai griežtai reglamentuoja, kad paskaitų neskaitytų bet koks prašalaitis“, - sako A.Gerliakienė.
 
Privatų kabinetą turintis odontologas Valentinas Drozd irgi stebisi gresiančiomis permainomis:
„Kiek metų galų gale normaliai gyvename, visą informaciją gauname. Nežinau nė vieno iš pažįstamų odontologų, kuriam Rūmai nepatinka. Atsimenu tą laiką, kada Odontologų rūmų nebuvo ir viską tvarkė ministerija – buvo visiškas bardakas. Nenoriu, kad vėl sugrįžtume į tuos laikus.“
Medikai atkreipia dėmesį ir į Rūmuose dirbančių specialistų nuolatos patiriamą įtampą dėl ateities.
„Teroras be jokių argumentų, kitaip nepavadinsi, iš ministerijos ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto tęsiasi jau keletą metų. Tai veikia darbuotojų emocijas bei sveikatą. Kas atsakys už tiems žmonėms be reikalo sukeltą stresą? Darbuotojai jaučiasi blogai, nes gyvena nuolatinėje nežinioje“, - sako A.Gerliakienė.
 
Seime registravo alternatyvų projektą
Matydamas, kokia situacija, parlamentaras E.Gentvilas yra parengęs A.Verygos įstatymo pakeitimams alternatyvų projektą ir jau spėjo praėjusį penktadienį jį registruoti Seime.

Parlamentaras siūlo įstatymu koreguoti tik licencijavimo tvarkas, paliekant teisę licencijas išduoti Odontologų rūmams.
„Kaip jau sakiau, esamą licencijavimo tvarką keisti reikia, tačiau ne tokiais būdais, kaip siūlo SAM. Šiuo metu galiojanti ir jau penkiolika metų veikianti odontologų licencijavimo tvarka yra efektyvi, atitinka valstybės strategiją ir Europos šalių praktiką profesinės savivaldos srityje, todėl likviduoti Odontologų rūmus pagrįsto tikslo nematau.
Aiškinamajame rašte pažymėjome, kad šis įstatymo projektas parengtas bendradarbiaujant su Odontologų rūmais. Mano registruota alternatyva bei Verygos projektas Seime turės būti svarstomi lygiagrečiai“, - sakė liberalas.
Parlamentaras įsitikinęs, kad A.Veryga siūlomu įstatymo projektu siekia monopolizuoti odontologijos sritį ir sutelkti visą sektorių po SAM stogu. Negana to, ministro įstatymo projektas pažeidžia savireguliacijos ir savivaldos principus.
 
„Ne be reikalo paminėjau Susisiekimo ministeriją ir „Linavą“, kuri išduoda leidimus užsikabinti netaršaus, netriukšmingo automobilio ženklą. Patikrinimus atlieka nevyriausybinė organizacija – Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija („Linava“). O anksčiau, prieš dvidešimt penkerius metus, - ministerija. Pastaroji susiprato. Tik ne ministras A.Veryga. Matome kitas jo socialistines iniciatyvas. Valstybinių vaistinių tinklą. Kas čia? Socializmas! Akivaizdu! Savivaldybių sveikatos priežiūros įstaigos. Juk savivaldybės turtas yra atskirtas nuo valstybės turto konstituciškai. Bet ne... ministerija, kaip valstybės institucija, bando įkišti ranką į savivaldybių sveikatos priežiūros įstaigas. Gerai, prezidentė vetavo įstatymą, Veryga bandė patobulinti, bet vėlgi, atrodo, nė į tvorą, nė į mietą. Kol kas tyla“, - sako parlamentaras.
Dabar atėjo eilė ir Odontologų rūmams...

„Tai – praeities šešėlių žaismas pro Sveikatos ministerijos langus. Gaila, kad jaunas, šiaip progresyvus žmogus Veryga tuo užsiima. Na, tai kurk jaunųjų komunistų partiją ir tada bus aišku, dabar dangstosi Valstiečių - žaliųjų partija ir vykdo komunistines reformas. Vieni jų deklaruoja, kad labai vertina socialinius partnerius ir dialogą, o kiti tuos partnerius norėtų sunaikinti, kad nereikėtų su jais derintis.
Tikiuosi, kad ministrą sustabdysime. Todėl ir registravau Seime alternatyvųjį projektą“, - sako parlamentaras.

 
Komentaras 
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Odontologijos fakulteto dekanas prof. habil. dr. Ričardas Kubilius:

- Odontologų licencijavimo sistemos jokiu būdu nereikia ardyti. Tai – nusikaltimas prieš odontologų bendruomenę. Praėjusį šeštadienį Druskininkuose vyko kongresas, buvo priimta rezoliucija, kurią pasirašė daug odontologų. Visi buvo sutrikę dėl žinios, kad netrukus viskas baigsis. Odontologų bendruomenė yra prieš tokį sprendimą.
Kainų nei ministerija, nei Rūmai, nei kita organizacija nesprendžia. Pastarosios yra nereguliuojamos, rinka – laisva. Kaina priklauso nuo to, kur odontologijos kabinetai ar klinikos įsikūrę, aparatūros, nuomos, medžiagų kaštų ir taip toliau. Manau, kad šis sprendimas nepakeis kainų ir neišspręs kitų problemų. Odontologų rūmai dėl kainų kaip tik buvo kreipęsi į Konkurencijos tarnybą ir gavo atsakymą, kad negalima jų reguliuoti ir kaip nors kitaip paveikti. O dėl skundų, žinoma, odontologai patys kovoja, kad paslauga būtų kokybiška, kad būtų kuo mažiau skundų, kad gydytojas su žmonėmis nekonfliktuotų arba visas konfliktines situacijas išspręstų vietoje.

 
Tarp kitko
Akreditavimo tarnybos prie SAM direktorė Nora Ribokienė sako, kad tarnyba pasiruošusi perimti odontologų licencijavimą, tiek specialistų, tiek įstaigų:
„Akreditavimo tarnybos specialistai dirba Odontologų rūmų licencijavimo komisijose. Taigi šiuo metu Odontologų rūmai licencijavimo funkcijų savarankiškai nevykdo – šiame procese dalyvauja valstybinės institucijos.
Akreditavimo tarnybai papildomai reikėtų tik 2 pareigybių: vienos odontologų specialistų licencijavimui ir vienos odontologinių įstaigų licencijavimui. Tam reikėtų papildomai 47,7 tūkst. eurų per metus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   In­sul­tą pa­ty­ru­si Ele­na: ne­ga­li­ma sė­dė­ti ant so­fos ir ieš­ko­ti li­gų

   In­sul­tą pa­ty­ru­si Ele­na: ne­ga­li­ma sė­dė­ti ant so­fos ir ieš­ko­ti li­gų

   „Iki in­sul­to ma­no na­muo­se ne­bu­vo nei krau­jo spau­di­mo apa­ra­to, ne...
   V.Luk­mi­nie­nė: kal­tas ne­bū­ti­nai mė­nu­lis

   V.Luk­mi­nie­nė: kal­tas ne­bū­ti­nai mė­nu­lis

   Tris de­šim­tis Res­pub­li­ki­nės Pa­ne­vė­žio li­go­ni­nės Psi­chiat&s...

   Budinti vaistinė


   Nėra paso – nebus ir vaistų

   Nėra paso – nebus ir vaistų

   Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...
   Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

   Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

   Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...

   razinka


   Sveika šeima


   Lina No­se­vič: kiek­vie­nas ku­ror­tas yra uni­ka­lus

   „At­ėjus aš­tuo­nias­de­šimt­me­čiui su­si­grą­žin­ti jau­nys­tės jau ne­be­pa­vyks“, – sa­ko Na­cio­na­li­nės sa­na­to­ri­jų ir re­a­bi­li­ta­ci­jos įstai­gų aso­cia­...

   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Is­pa­ni­jo­je ma­žy­lės kur­tu­mą gy­do ge­nų te­ra­pi­ja

   Ti­ki­ma­si, kad pir­mai­siais gy­ve­ni­mo mė­ne­siais klau­sos ne­te­ku­si pen­kio­li­kos mė­ne­sių Ab­ril jau ne­tru­kus iš­girs tė­vų bal­sus. Is­pa­ni­jo­je pir­mą kar­tą iš­mė­gin­...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Nesisteminis revizionizmas
   Henrikas Vaitiekūnas Nesisteminis revizionizmas
   Pseudomokslas apie makalienę
   Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę
   Apie ponią Frustraciją Mortenson
   Henrikas Vaitiekūnas Apie ponią Frustraciją Mortenson

   Naujas numeris