Ministerijos reputacija – ant Temidės svarstyklių

Eimantas Šaulitis
2020-02-17
Teisėtiems prokurorų reikalavimams toliau nepaklūstama. Klaipėdos universitetinės ligoninės anonimo duomenų sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nepateikia ir atpirkimo ožio ieško kitur. Pasiūlė prokurorams kreiptis į naujienų portalus, kurie taip pat gavo košę užvirusį skundą.
Ministerijos reputacija – ant Temidės svarstyklių

L.S. primena 
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad sausio pradžioje gavo Klaipėdos policijos raštą su prašymu pateikti detalią informaciją apie anoniminį pranešimą dėl Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovo Vinso Janušonio elgesio. Iš ministro reikalaujama pateikti laiško siuntimo laiką, elektroninį paštą, IP adresus. A.Veryga tai padaryti atsisako.

 

Prokuroras žino geriau
„Medikų bendruomenė aktyviai išreiškė poziciją, kad duomenų atskleidimas paskatintų nepasitikėjimą teise į gynybą įgyvendinti konfidencialiai, todėl prašo duomenų teisėsaugai neteikti. Aktyviai ieškoma sprendimų, kaip apsaugoti žmones, kurie kreipėsi pagalbos. Tuo tikslu ir toliau vyksta konsultacijos su ekspertais“, - poziciją dėsto sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė. Akivaizdu, kad ieškoma formulės, kurios dėka ir avys liktų sveikos, ir vilkas sotus būtų. Ko gero, patarėjos minėti ekspertai ir pasiūlė visus velnius sukabinti ant žiniasklaidos ir taip nukreipti teisėsaugos dėmesį nuo ministerijos.
Tačiau teisininkai primena, jog reguliuoti teisėsaugos darbo neverta. „Baudžiamojo proceso kodeksas numato, kad ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja prokuroras. Joks kitas asmuo, įskaitant ministeriją, negali spręsti, kokia ikiteisminio tyrimo taktika yra geresnė. Todėl sveikatos apsaugos ministro siūlymas Prokuratūrai kreiptis į žiniasklaidą yra panašus į varlės siūlymą gandrui susirasti kitą varlę“, - teigia advokatų kontoros „Žlioba & Žlioba“ advokatas Arūnas Žlioba.
O kaip į siūlymą reagavo tyrimą vykdantys pareigūnai? Kol kas įprastu sakiniu: „ikiteisminio tyrimo duomenys neskelbiami“. Vargu ar ant prastai užmaskuoto kabliuko jie užkibo.
 
Žiniasklaida teisme?
Argi gerai atrodys ministerija dėl to, kad jos paakinta žiniasklaida išduos anonimą? Ne, bet ekspertai ministro komandai į ausį pašnibždėjo: „juos apsaugos visuomenės informavimo įstatymas“. Šio 8 straipsnis numato, kad įpareigoti atskleisti informacijos šaltinį gali tik teismas motyvuotu sprendimu, ir tik tada, kai kitomis priemonėmis atskleisti informacijos šaltinį nėra galimybės arba jos jau yra išnaudotos. „Šiuo atveju matyti, kad Prokuratūra anonimo duomenis gali gauti iš Sveikatos apsaugos ministerijos „paprastuoju būdu“, tai yra nesikreipdama į teismą, nes ministerija neturi visuomenės informavimo priemonėms taikomos informacijos šaltinio apsaugos. Jei visgi nutiktų taip, jog Prokuratūrai nepavyktų gauti prašomos informacijos iš Sveikatos apsaugos ministerijos, teisme jai reikėtų įrodyti, kad naujienų portalai 15min.lt ir lrt.lt privalėtų atskleisti informacijos šaltinį dėl gyvybiškai svarbių ar kitų ypač reikšmingų visuomenės interesų, taip pat siekiant užtikrinti, kad būtų apgintos asmenų konstitucinės teisės bei laisvės ir kad būtų vykdomas teisingumas“, - teisines vingrybes paaiškina A.Žlioba.
 

Apsauga nėra absoliuti
Teisininkas primena, kad visuomenės informavimo įstatymas nėra nenuverčiama siena. Jį apkarpęs yra ir Konstitucinis Teismas. Prieš 17 metų priimtame nutarime dėl viešojo asmens privataus gyvenimo apsaugos ir žurnalisto teisės neatskleisti informacijos šaltinio yra nurodęs, kad laisvė ieškoti, gauti ir skleisti informaciją nėra absoliuti.
Pasak A.Žliobos, galimybė įpareigoti žurnalistą atskleisti informacijos šaltinio paslaptį, kai viešasis interesas atskleisti šią paslaptį nusveria viešąjį interesą ją saugoti numatytos ir Europos Tarybos ministrų komiteto rekomendacijoje. „Klausimai, susiję su teisingumo vykdymu ir teisingumo sistemos veikimu, neabejotinai priskirtini viešojo intereso klausimams. Įdomu būtų pažiūrėti, ar teismas, spręsdamas dėl įpareigojimo atskleisti informacijos šaltinį, gydymo įstaigose galimai esančių mobingo praktikų anoniminį atskleidimą laikytų svarbesniu tikslu už siekį apsaugoti gydymo įstaigų vadovus nuo šmeižto“, - teigia teisininkas.
„Tikimės iš teisėsaugos bendradarbiavimo ir socialiai atsakingo požiūrio. Juk kalbame apie sistemines problemas, o ne siaurų interesų atstovavimą“, - sakė L.Bušinskaitė. Panašu, kad visi savų pozicijų laikosi tvirtai įsikibę. Jei tai nepasikeis, tik Temidės svarstyklių parodymai nulems istorijos tęsinį.

 
Tarp kitko 
Anonimiškumą saugo prieš kelerius metus priimtas pranešėjų apsaugos įstatymas. Šiuo teisiniu įrankiu galėjo pasinaudoti ir pranešėjas iš Klaipėdos universitetinės ligoninės. Per pirmuosius metus pranešėjo statusas suteiktas 36 asmenims, nė vienas iš jų negavo piniginio atlygio už pateiktą informaciją, rodo Generalinės prokuratūros duomenys. 80 proc. pranešimų buvo susiję su viešuoju sektoriumi. Suteikta duomenų apie apgaulingą apskaitos tvarkymą, turto pasisavinimą, piktnaudžiavimą, prekybą poveikiu, žalą gamtai ir kt. Pagal pranešėjų pateiktą informaciją šiuo metu atliekami penki ikiteisminiai tyrimai, vienas iš jų jau nukeliavo į teismą, dalis informacijos persiųsta kompetentingoms institucijoms.
Pranešėjų apsaugos įstatymas, skirtas apsaugoti asmenis, pranešusius apie korupciją ar kitokius pažeidimus valstybės įstaigose. Pranešėjus draudžiama atleisti iš darbo, pažeminti pareigose, sumažinti atlyginimą, taip pat bauginti, priekabiauti ar grasinti susidoroti. Be to, sistema numato galimybę pranešėjui likti anonimišku ir gauti už pranešimą pinigų, taip pat kompensaciją už patirtą žalą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica