Mieli medikai, neskaičiuokit procenčiukų...

Evelina Machova
2020-05-08
Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje Valstybinės ligonių kasos (VLK) direktorius Gintaras Kacevičius ragino politikus ir medikų profsąjungas, kalbant apie medikų atlyginimų kėlimą, koncentruotis ne į procentus, o į tikslą - kokių atlyginimų siekiame. Bet kaip gi be procentų? Juk premjeras Saulius Skverelis žadėjo, kad medikų atlyginimai didės 18 procentų. Bet pagal VLK vadovą nepanašu.
Mieli medikai, neskaičiuokit procenčiukų...
Žadėta, kad dar šiemet gydytojų atlyginimai turėtų pasiekti tris vidutinius atlyginimus, slaugytojų – 1,5. Paprastai kalbant, gydytojai turėtų gauti 3250 eurų, o slaugytojos – 1625.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas vykdydamas parlamentinę kontrolę išklausė Valstybinės ligonių kasos pristatymą apie medikų atlyginimus. Žvelgiant į skaidres, situacija gerėja: atlyginimai kyla, tik gal ne taip sparčiai ir ne tokiais procentais, kaip norėtųsi. Bet G.Kacevičius ragino nesikoncentruoti į procentus, juk turime tikslą – 2020 metais gydytojų atlyginimai turėtų pasiekti tris vidutinius atlyginimus, slaugytojų – 1,5. Paprastai kalbant, gydytojai turėtų gauti 3250 eurų, o slaugytojos – 1625. Nors dabar atlyginimai gal ir nepakils tiek, kiek žadėjo premjeras, bet tikslas aiškus ir jo bus siekiama. Anot G.Kacevičius, realiai, kokiu procentu kils medikų atlyginimai, priklausys nuo gydymo įstaigų vadovų, kaip jie sugebės tai išspręsti.VLK ekonomikos departamento direktorė Simona Adamkevičiūtė teigė, jog pateikti duomenys rodo, kad medikų atlyginimai auga. Mat jau penkerius metus iš eilės yra didinami paslaugų įkainiai, paslaugų finansavimas. Tiesa, šiemet buvo numatyta atlyginimus kelti rudenį, tačiau padidėjimo sulaukta blandį. Pirmaisiais kartais atlyginimai didinti fiksuotais dydžiais, o nuo 2018 m. įkainiai didinami diferencijuotai, kad gydymo įstaigos, atsižvelgiant į jų sąnaudų struktūrą, kuri yra skirtinga, proporcingiau gautų papildomas lėšas. Taigi, 2018 m. įkainiai diferencijuotai didinti nuo 10 proc., 2019 – nuo 7 proc., o šiemet nuo 9 iki 12 proc.
Pasak specialistės, norint užtikrinti įkainių didėjimo tęstinumą, kitiems metams papildomai reikės 173 mln. eurų. Komitetą penktadienį turėtų pasiekti ir išsamesnė kiekvienos gydymo įstaigos informacija, kur bus nurodomi konkretūs atlyginimų vidurkiai.Posėdžio metu gydymo įstaigų vadovams pradėjus kelti klausimus dėl finansavimo tvarumo, G.Kacevičius tikino, jog tai - labai svarbi tema. „Jau dabar žinome, kiek informavo Finansų ministerija, PSDF kitąmet neteks, nes nebus surinkta, dviejų šimtų milijonų eurų. Rezervas taip pat bus mažesnis, todėl jį naudoti teks rezervuotai. Taigi priimant sprendimus reikia galvoti ne tik apie šiuos, bet ir apie kitus metus. Gydytojų vadovų sąjungos vardu kalbėjęs Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovas Darius Steponkus politikus ragino nežaisti medikų jausmais, keliant per didelius jų lūkesčius dėl atlyginimų. Atsižvelgiant į dabartinę situaciją, paskelbtą karantiną ir žinant, kad gydymo įstaigos suteiks gerokai mažiau paslaugų, pasak D.Steponkaus, labai svarbu išlaikyti finansinį tvarumą ir neįstumti gydymo įstaigų į sudėtingą situaciją.
Lietuvos medikų sąjūdis žada kaip ir kasmet vykdyti medikų apklausas, kiek augo jų atlyginimai. Mat jau dabar medikai socialiniuose tinkle tikina, kad atlyginimų pakėlimus jie mato kaip savo ausis.


Tarp kitko
Savaitės pradžioje dvi didžiosios šalies gydymo įstaigos - Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos ir Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos - paskelbė, jog padidino medikams atlyginimus. Iš viso nuo balandžio 1-osios bendras darbo užmokestis Kauno klinikų gydytojams padidėjo 18 proc., slaugytojams – 14 proc., gydytojams rezidentams -15 proc., kitam medicininiam personalui – 10 proc. Keitėsi ir mokslinį laipsnį turintiems darbuotojams išmokami priedai. Kaip ir anksčiau, darbuotojams, turintiems daktaro laipsnį, mokamas iki 10 proc. priedas, o habilituotiems mokslo daktarams – 20 proc. priedas. „Vyriausybė tęsia pažadus didinti medikų atlyginimus, – teigia Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius. – Pastaraisiais mėnesiais, kovojant su koronavirusu COVID-19 iššūkiu, tik dar labiau įsitikinome, kad mūsų medikai tikrai to verti: neįprastos darbo sąlygos, kova priešakinėse linijose, prisitaikymas prie besikeičiančios situacijos – su šiais išbandymais mūsų medicinos darbuotojai susidorojo didvyriškai. Mes tai matome ir labai vertiname“, - teigė R.Jurkevičius.
Atlyginimai Santaros klinikų medikams, kaip pranešama, padidės 15 proc.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica