Mažos dovanėlės gali likti tik gražia svajone

Evelina Machova
2020-08-03
Dovana medikams – 200 eurų subsidija atostogoms Lietuvoje. Mintis - nebloga, tik laikas pasirinktas toks įdomesnis – ruduo, kuomet prognozuojama antra viruso banga. Medikai sako vargu, ar tuomet bus atostogos galvoje, nes teks dirbti.
Mažos dovanėlės gali likti tik gražia svajone
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atostogų subsidija taikoma tik vieną kartą ir tik vienam žmogui, kuris būtinai turi būti medikas.

Entuziazmu netrykšta
Medikai neslepia, jog darbas pandemijos metu pareikalavo nemažai nervų. Bet priduria, kad, nepaisant to, jie tiesiog dirbo savo darbą. Tačiau, kaip sakoma, rinkimų metais geri darbai pro skvarbią politikų akį taip lengvai nepraslysta. Ekonomikos ir inovacijų ministerija pranešė džiugią žinią – norėdami atsidėkoti medikams už pasiaukojimą, skyrė 10 mln. eurų, kuriuos medikai galės išleisti atostogoms. 200 eurų kompensacija vieną kartą galės pasinaudoti 50 tūkst. šalies medikų.
 
Tiesa, pastarieji, panašu, entuziazmu netrykšta. Pasak Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos vadovės Aldonos Baublytės, ši iš pažiūros gera idėja sukėlė nemažai pasipiktinimo: „Pradėkime nuo to, kad iš pradžių į šią priemonę buvo įtraukti tik licencijuoti specialistai. Kad būtų aiškiau, nei paramedikai, nei slaugytojų padėjėjos ir daugelis kitų specialistų, kurie dirbo, tokios padėkos nenusipelnė. Po kelių mūsų raštų situacija pasikeitė. Dabar savivaldybės siunčia nelicencijuotų medikų sąrašus, kad šie galėtų pasinaudoti tokia galimybe. Absurdas, šiuo metu mes turime kur kas rimtesnių problemų. Daliai medikų už darbą pandemijos metu vis dar neišmokėti priedai.“

 

„Mano galva, tai priemonė, kuri šiandien neatitinka realybės. Jau ir dabar medikai skundžiasi, kad darbdaviai nelabai nori jų leisti ilgesnių atostogų. Nes paslaugų poreikis didžiulis, eilės didelės ir šioje vietoje, manau, labiausiai nukentėję yra pacientai. Suprantu, kad norėjo kaip geriau, bet išėjo pinigų taškymas“, - sako Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos vadovė Aldona Baublytė.

 
Skelbiama, kad subsidija galintys pasinaudoti medikai bus įtraukti į VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ elektroninę duomenų bazę. Licencijuotų medikų sąrašai bus gauti iš Sveikatos apsaugos ministerijos, o nelicencijuotų medicinos darbuotojų (paramedikų, slaugytojų padėjėjų, laborantų ir kt.) sąrašus iki rugpjūčio 3 dienos turi pateikti savivaldybės.
 

L.S. skaičius
50
- tiek tūkst. medikų galės vieną kartą pasinaudoti 200 eurų atostogų kompensacija.

 
Mažos dovanėlės
Lietuvos medikų sąjūdžio vadovo pavaduotoja Jurgita Sejonienė sako rugsėjį planuojanti atostogas, tiesa, subsidija naudotis neketina. Mat pirmiausia norėtų iš valdžios pažadų įgyvendinimo šimtu procentu tiek dėl apsaugos priemonių, kurioms įsigyti skirti keli šimtai milijonų, tiek ir dėl savaitę neveikusios e.sveikatos, kuria kaip puikiu įrankiu buvo itin raginami naudotis, bei daugelio kitų. „Suprantu, kodėl turėčiau palaikyti Lietuvos turizmo sektorių, bet ši priemonė - gal ne pats tinkamiausias pasirinkimas. Tikrai tikiu, jog atsiras medikų, kurie naudosis šia subsidija ir džiaugsis tuo. Kaip, beje, ir išdalintais medaliais. Atrodė, piktintasi, kam to reikia, bet paaiškėjo, kad labai norėjo, o negavę net ir nusiminė. Nėra čia nieko smerktino, bet iš valdžios norėtųsi, kad pirma būtų įgyvendinami visi pažadai ir tik po to, taip sakant, mažomis dovanėlėmis galima stiprinti draugystę“, - sako J.Sejonienė.
 
Kaip pristatymo metu teigė ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius, šios programos tikslas - atsidėkoti medikams ir suteikti galimybę rudenį šiek tiek pailsėti. Kartu bus paskatintas ir karantino metu stipriai nukentėjęs turizmo sektorius. A.Baublytė klausia, kodėl tiesiai šviesiai nesakoma, kad čia pagalba turizmo sektoriui?
„Klausimas, kiek bus atostogaujančiųjų. Nes karantino metu dalis gydytojų, kad neprarastų pajamų, buvo pasiėmę kasmetines atostogas. Tad klausimas, kiek jų bus likę, kad galėtų dar pailsėti ir rudenį“, - svarsto J.Sejonienė. Tiesa, reikia nepamiršti ir dar vieno fakto. Ekspertai prognozuoja, jog būtent rudenį sulauksime dar vienos koronaviruso bangos. Taigi ar tos subsidijos neliks tik gražia atostogų svajone?

 
Persvarstys priemonę
Ekonomikos ir inovacijų ministro patarėja Vitalija Jankauskienė-Milčiuvienė teigė, jog jei jau nutiks taip, kad kils antra viruso banga ir medikams teks tuo metu dirbti, reikės iš naujo persvarstyti šios priemonės galimybes. Sakyčiau, gana praktinis patarimas medikams, imkit atostogas kuo anksčiau rudenį, kad dar spėtumėte pasinaudoti šia subsidija.
Pasak Ekonomikos ir inovacijų ministerijos komunikacijos skyriaus vedėjos Ievos Jonilienės, savivaldybės aktyviai siunčia nelicencijuotų medikų sąrašus, kurie galėtų pasinaudoti šia subsidija. Specialistė pabrėžia, jog subsidija taikoma tik vieną kartą ir tik vienam žmogui, kuris būtinai turi būti medikas: „Jei nuspręsite atostogauti su šeima, už likusius jos narius reikės sumokėti. Primokėti teks ir tais atvejais, jei norėsite daugiau paslaugų, kurios viršys dviejų šimtų eurų sumą.“
 

Ministro teigimu, medikai tiesiogiai išmokos į sąskaitas negaus – jie turės registruotis. „Pinigų į savo sąskaitą negaus. Jie pasirinks įstaigą, kurioje norės praleist laiką, elektroniniu būdu registruosis. Įstaigos konkuruos, kurios pasiūlys geriausią paketą“, - spaudos konferencijoje dėstė ministras.
Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų, norinčių pasinaudoti valstybės kompensuojamomis turizmo paslaugomis, bus prašoma su savimi turėti ir teikėjui pateikti profesinį pažymėjimą ir jo kopiją ar galiojančios licencijos numerį, taip pat asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir jo kopiją.


Tarp kitko
Kol vieni medikai piktinasi, kad tokios subsidijos nereikalingos, kiti kelia klausimą, kas išeina už 200 eurų? To paklausėme kelionių organizatoriaus Rimvydo Širvinsko. 

- Sulaukiame nemažai užklausimų iš medikų, kokius subsidijuojamų atostogų paketus siūlome. Pasiūlymų tokiai sumai išties nemažai. Ruduo nėra toks intensyvus turizmo atžvilgiu, todėl ir kainos dažniausiai būna šiek tiek mažesnės nei piko metu. Į kainą įskaičiuota ne tik nakvynė, bet ir tam tikros SPA procedūros. Pasiūlymų iki dviejų šimtų eurų tikrai yra, juolab kad šiuo atveju nėra ribojamas kambario dydis. Vadinasi, atostogauti Lietuvoje galima su visa šeima, tiesa, už kitus šeimos narius primokant. Jau dabar pradėti domėtis ir rezervuoti vietas, nes, tarkim, savaitgaliai įvairiuose SPA centruose yra itin paklausūs. Tad reikėtų nesnausti.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris