Mažos dovanėlės gali likti tik gražia svajone

Evelina Machova
2020-08-03
Dovana medikams – 200 eurų subsidija atostogoms Lietuvoje. Mintis - nebloga, tik laikas pasirinktas toks įdomesnis – ruduo, kuomet prognozuojama antra viruso banga. Medikai sako vargu, ar tuomet bus atostogos galvoje, nes teks dirbti.
Mažos dovanėlės gali likti tik gražia svajone
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atostogų subsidija taikoma tik vieną kartą ir tik vienam žmogui, kuris būtinai turi būti medikas.

Entuziazmu netrykšta
Medikai neslepia, jog darbas pandemijos metu pareikalavo nemažai nervų. Bet priduria, kad, nepaisant to, jie tiesiog dirbo savo darbą. Tačiau, kaip sakoma, rinkimų metais geri darbai pro skvarbią politikų akį taip lengvai nepraslysta. Ekonomikos ir inovacijų ministerija pranešė džiugią žinią – norėdami atsidėkoti medikams už pasiaukojimą, skyrė 10 mln. eurų, kuriuos medikai galės išleisti atostogoms. 200 eurų kompensacija vieną kartą galės pasinaudoti 50 tūkst. šalies medikų.
 
Tiesa, pastarieji, panašu, entuziazmu netrykšta. Pasak Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos vadovės Aldonos Baublytės, ši iš pažiūros gera idėja sukėlė nemažai pasipiktinimo: „Pradėkime nuo to, kad iš pradžių į šią priemonę buvo įtraukti tik licencijuoti specialistai. Kad būtų aiškiau, nei paramedikai, nei slaugytojų padėjėjos ir daugelis kitų specialistų, kurie dirbo, tokios padėkos nenusipelnė. Po kelių mūsų raštų situacija pasikeitė. Dabar savivaldybės siunčia nelicencijuotų medikų sąrašus, kad šie galėtų pasinaudoti tokia galimybe. Absurdas, šiuo metu mes turime kur kas rimtesnių problemų. Daliai medikų už darbą pandemijos metu vis dar neišmokėti priedai.“

 

„Mano galva, tai priemonė, kuri šiandien neatitinka realybės. Jau ir dabar medikai skundžiasi, kad darbdaviai nelabai nori jų leisti ilgesnių atostogų. Nes paslaugų poreikis didžiulis, eilės didelės ir šioje vietoje, manau, labiausiai nukentėję yra pacientai. Suprantu, kad norėjo kaip geriau, bet išėjo pinigų taškymas“, - sako Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos vadovė Aldona Baublytė.

 
Skelbiama, kad subsidija galintys pasinaudoti medikai bus įtraukti į VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ elektroninę duomenų bazę. Licencijuotų medikų sąrašai bus gauti iš Sveikatos apsaugos ministerijos, o nelicencijuotų medicinos darbuotojų (paramedikų, slaugytojų padėjėjų, laborantų ir kt.) sąrašus iki rugpjūčio 3 dienos turi pateikti savivaldybės.
 

L.S. skaičius
50
- tiek tūkst. medikų galės vieną kartą pasinaudoti 200 eurų atostogų kompensacija.

 
Mažos dovanėlės
Lietuvos medikų sąjūdžio vadovo pavaduotoja Jurgita Sejonienė sako rugsėjį planuojanti atostogas, tiesa, subsidija naudotis neketina. Mat pirmiausia norėtų iš valdžios pažadų įgyvendinimo šimtu procentu tiek dėl apsaugos priemonių, kurioms įsigyti skirti keli šimtai milijonų, tiek ir dėl savaitę neveikusios e.sveikatos, kuria kaip puikiu įrankiu buvo itin raginami naudotis, bei daugelio kitų. „Suprantu, kodėl turėčiau palaikyti Lietuvos turizmo sektorių, bet ši priemonė - gal ne pats tinkamiausias pasirinkimas. Tikrai tikiu, jog atsiras medikų, kurie naudosis šia subsidija ir džiaugsis tuo. Kaip, beje, ir išdalintais medaliais. Atrodė, piktintasi, kam to reikia, bet paaiškėjo, kad labai norėjo, o negavę net ir nusiminė. Nėra čia nieko smerktino, bet iš valdžios norėtųsi, kad pirma būtų įgyvendinami visi pažadai ir tik po to, taip sakant, mažomis dovanėlėmis galima stiprinti draugystę“, - sako J.Sejonienė.
 
Kaip pristatymo metu teigė ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius, šios programos tikslas - atsidėkoti medikams ir suteikti galimybę rudenį šiek tiek pailsėti. Kartu bus paskatintas ir karantino metu stipriai nukentėjęs turizmo sektorius. A.Baublytė klausia, kodėl tiesiai šviesiai nesakoma, kad čia pagalba turizmo sektoriui?
„Klausimas, kiek bus atostogaujančiųjų. Nes karantino metu dalis gydytojų, kad neprarastų pajamų, buvo pasiėmę kasmetines atostogas. Tad klausimas, kiek jų bus likę, kad galėtų dar pailsėti ir rudenį“, - svarsto J.Sejonienė. Tiesa, reikia nepamiršti ir dar vieno fakto. Ekspertai prognozuoja, jog būtent rudenį sulauksime dar vienos koronaviruso bangos. Taigi ar tos subsidijos neliks tik gražia atostogų svajone?

 
Persvarstys priemonę
Ekonomikos ir inovacijų ministro patarėja Vitalija Jankauskienė-Milčiuvienė teigė, jog jei jau nutiks taip, kad kils antra viruso banga ir medikams teks tuo metu dirbti, reikės iš naujo persvarstyti šios priemonės galimybes. Sakyčiau, gana praktinis patarimas medikams, imkit atostogas kuo anksčiau rudenį, kad dar spėtumėte pasinaudoti šia subsidija.
Pasak Ekonomikos ir inovacijų ministerijos komunikacijos skyriaus vedėjos Ievos Jonilienės, savivaldybės aktyviai siunčia nelicencijuotų medikų sąrašus, kurie galėtų pasinaudoti šia subsidija. Specialistė pabrėžia, jog subsidija taikoma tik vieną kartą ir tik vienam žmogui, kuris būtinai turi būti medikas: „Jei nuspręsite atostogauti su šeima, už likusius jos narius reikės sumokėti. Primokėti teks ir tais atvejais, jei norėsite daugiau paslaugų, kurios viršys dviejų šimtų eurų sumą.“
 

Ministro teigimu, medikai tiesiogiai išmokos į sąskaitas negaus – jie turės registruotis. „Pinigų į savo sąskaitą negaus. Jie pasirinks įstaigą, kurioje norės praleist laiką, elektroniniu būdu registruosis. Įstaigos konkuruos, kurios pasiūlys geriausią paketą“, - spaudos konferencijoje dėstė ministras.
Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų, norinčių pasinaudoti valstybės kompensuojamomis turizmo paslaugomis, bus prašoma su savimi turėti ir teikėjui pateikti profesinį pažymėjimą ir jo kopiją ar galiojančios licencijos numerį, taip pat asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir jo kopiją.


Tarp kitko
Kol vieni medikai piktinasi, kad tokios subsidijos nereikalingos, kiti kelia klausimą, kas išeina už 200 eurų? To paklausėme kelionių organizatoriaus Rimvydo Širvinsko. 

- Sulaukiame nemažai užklausimų iš medikų, kokius subsidijuojamų atostogų paketus siūlome. Pasiūlymų tokiai sumai išties nemažai. Ruduo nėra toks intensyvus turizmo atžvilgiu, todėl ir kainos dažniausiai būna šiek tiek mažesnės nei piko metu. Į kainą įskaičiuota ne tik nakvynė, bet ir tam tikros SPA procedūros. Pasiūlymų iki dviejų šimtų eurų tikrai yra, juolab kad šiuo atveju nėra ribojamas kambario dydis. Vadinasi, atostogauti Lietuvoje galima su visa šeima, tiesa, už kitus šeimos narius primokant. Jau dabar pradėti domėtis ir rezervuoti vietas, nes, tarkim, savaitgaliai įvairiuose SPA centruose yra itin paklausūs. Tad reikėtų nesnausti.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica