Mag­ne­ti­nis re­zo­nan­sas – ne ra­jo­no li­go­ni­nės no­siai?

Si­ma Ka­za­rian
2024-07-12
Ra­jo­no ly­gio li­go­ni­nė ne­ga­li teik­ti mag­ne­ti­nio re­zo­nan­so ty­ri­mo – tai ne jos no­siai. Li­go­nių ka­sos ne­pa­si­ra­šy­tų su­tar­ties. Bet Plun­gei ši pa­slau­ga rei­ka­lin­ga. Įstai­ga su­ma­nė pa­si­nau­do­ti jau pra­min­tu ke­liu, kaip už­tik­rin­ti pa­cien­tams bran­gų ty­ri­mą.
Mag­ne­ti­nis re­zo­nan­sas – ne ra­jo­no li­go­ni­nės no­siai?
Net jei ir išgalėtų nusipirkti brangų magnetinio rezonanso aparatą, pagal dabartinį reguliavimą rajoninio lygmens ligoninė negalėtų gauti leidimo šiai paslaugai teikti bei sudaryti sutarties su ligonių kasa, nes yra per smulki

Tu­rė­ti vis­ką
 
Plun­gės li­go­ni­nė in­ves­tuo­ja į diag­nos­ti­ką. Jos di­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka sa­ko, kad čia jau yra vis­kas, ką ga­li tu­rė­ti ra­jo­ni­nio lyg­mens li­go­ni­nė. Prieš po­rą me­tų įsi­gi­jo kom­piu­te­ri­nį to­mog­ra­fą, tuoj įdar­bins nau­jau­sią pir­ki­nį – mo­der­nų ma­mog­ra­fą, o da­bar žen­gia dar to­liau: ieš­ko ga­li­my­bių bran­duo­li­niam mag­ne­ti­niam re­zo­nan­sui įsi­gy­ti.
 
„Šis ty­ri­mas ne­pa­kei­čia­mas nu­sta­tant su stu­bu­ru su­si­ju­sius ne­ga­la­vi­mus, on­ko­lo­gi­nes li­gas, trau­mas, gel­bė­tų skaus­mo kli­ni­kos spe­cia­lis­tams, neu­ro­lo­gams“, – pri­va­lu­mus var­di­jo R.Ma­žei­ka. Spar­tė­tų ir pa­gal­ba pa­cien­tui: iš­ty­rus vie­to­je, bū­tų ga­li­ma ne­del­siant gy­dy­ti ar­ba siųs­ti į tre­ti­nį ly­gį.

„At­si­žvel­gę į gy­ven­to­jų, pa­cien­tų skai­čių, pa­slau­gų spek­trą in­ves­tuo­to­jai ma­no, kad apa­ra­tas (mag­ne­ti­nio re­zo­nan­so – red. past.) ap­si­mo­kė­tų“, – sa­ko Plun­gės li­go­ni­nės di­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka ir pri­du­ria, jog tiks­lus no­rin­čių­jų teik­ti pa­slau­gą skai­čius bus aiš­kus vie­šo­jo pir­ki­mo me­tu.
 
Ne pas­ku­ti­nė­je vie­to­je ir pa­trauk­lių dar­bo są­ly­gų me­di­kams kū­ri­mas. Stip­rė­jant pa­slau­goms, di­dė­tų pa­cien­tų srau­tas, o su juo ir pa­ja­mos.
 

Lai­min­ga ato­maz­ga Kre­tin­go­je
 
Kaip ži­no­ma, bran­gūs ty­ri­mai ma­žes­nė­se vie­šo­siose įstai­go­se – opi te­ma. Kre­tin­gos li­go­ni­nės di­rek­to­rius Ro­mal­das Sa­ka­laus­kas il­gai ko­vo­jo dėl kom­piu­te­ri­nės to­mog­ra­fi­jos. Jau bu­vo nu­pirk­tas apa­ra­tas ir įstai­ga tei­kė pa­slau­gas sa­vo lė­šo­mis, lū­ku­riuo­da­ma su­tar­ties su li­go­nių ka­sa, kai Klai­pė­dos TLK pa­reiš­kė jos ne­pa­si­ra­šy­sian­ti.
 
Bu­vo aiš­ki­na­ma, kad šių pa­slau­gų re­gio­ne per­tek­lius – esą li­go­ni­nės pa­cien­tai ga­li va­žiuo­ti tir­tis į Klai­pė­dą. Prie­ši­no­si tiek li­go­nių ka­sos, tiek Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja – tuo­me­ti­nė vi­ce­mi­nist­rė Dan­guo­lė Jan­kaus­kie­nė da­rė spau­di­mą Kre­tin­gai Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­te, ne­pai­sant R.Sa­ka­laus­ko ar­gu­men­tų, jog li­go­ni­nei šis ty­ri­mas bū­ti­nas kas­die­niam dar­bui.
 
Nors R.Sa­ka­laus­kas jau bu­vo be­pra­ran­dąs vil­tį, ga­liau­siai pri­im­tas spren­di­mas li­go­ni­nės nau­dai ir nuo sau­sio li­go­nių ka­sos kom­pen­suo­ja pa­slau­gą. „Per die­ną ty­ri­mą at­lie­ka­me 15-16 pa­cien­tų. Ne ma­žiau nei mies­te – Klai­pė­do­je ar Pa­ne­vė­žy­je“, – skai­čia­vo R.Sa­ka­laus­kas.
 
Kaip pa­vy­ko?
 
„Sma­gu dėl re­zul­ta­to, tik gai­la, kad rei­kė­jo per kan­čias lip­ti į tas žvaigž­des. Me­tus tę­sė­si ma­ka­ly­nė. Liū­di­na, kad no­ras su­teik­ti ge­res­nę pa­slau­gą su­lau­kia to­kio pa­si­prie­ši­ni­mo“, – kon­sta­tuo­ja li­go­ni­nės va­do­vas.
 
„Mag­ne­ti­nis re­zo­nan­sas nė­ra ne­pa­sie­kia­mas, koks  bu­vo prieš 10-15 me­tų. Ta­čiau es­mė,  kad rei­kia juo ne pa­si­pui­kuo­ti, bet kad bū­tų in­fra­struk­tū­ra, ku­ri ga­ran­tuos ty­ri­mus: neu­ro­lo­gi­ja, gan ne­ma­ža trau­ma­to­lo­gi­ja, kad pa­cien­tai bū­tų siun­čia­mi į tą ka­bi­ne­tą“, – tei­gia Kre­tin­gos li­go­ni­nės va­do­vas Ro­mal­das Sa­ka­laus­kas.

Kas lė­mė, kad spren­di­mų pri­ėmė­jai per­si­gal­vo­jo ir Kre­tin­gai už­de­gė ža­lią švie­są? „Gal svei­ka­tos va­dy­bi­nin­kai Vil­niu­je su­pra­to, kad šis drau­di­mas yra idio­tiš­kas?.. – svars­to R.Sa­ka­laus­kas. – Jei įstai­ga tu­ri li­cen­ci­ją, tei­kia pa­slau­gas, tu­ri tai da­ry­ti ko­ky­biš­kai – čia ne žais­las, ku­rį so­de pa­si­sta­tai... Kom­piu­te­ri­nis to­mog­ra­fas mū­sų li­go­ni­nei – ne pra­ban­ga, o bū­ti­ny­bė. Ki­ta ver­tus, o gal tai pri­va­čios struk­tū­ros rei­ka­lai? Nuo šie­met ypač pa­dau­gė­jo šios pa­slau­gos pri­va­čia­me sek­to­riu­je ir dau­gė­ja to­liau. Gal jau pa­si­da­rė tie­siog ne­gra­žu draus­ti vals­ty­bi­nė­se li­go­ni­nė­se?“
 
Ne­pirks
 
Bet grįž­ki­me prie mag­ne­ti­nio re­zo­nan­so. Klai­pė­dos re­gio­ne šie ty­ri­mai at­lie­ka­mi dau­giau­siai pri­va­čio­se įstai­go­se – še­ši ver­slai pa­slau­gas tei­kia 17-oje uos­ta­mies­čio vie­tų. Vie­nas pri­va­tus pa­slau­gos tei­kė­jas yra Tau­ra­gė­je. Ty­ri­mą, ži­no­ma, at­lie­ka ir Klai­pė­dos uni­ver­si­te­to (5 vie­to­se) bei Res­pub­li­ki­nė Klai­pė­dos (10 vie­tų) li­go­ni­nės.
 
Pa­ti Plun­gės li­go­ni­nė apie 1,5 mln. eu­rų kai­nuo­jan­čio apa­ra­to pirk­ti ne­ke­ti­na – įstai­gai per bran­gu. To­dėl vie­šo­jo kon­kur­so bū­du ji nuo­mos pa­tal­pą in­ves­tuo­to­jui.

 
„Prak­ti­ka, kai trūks­tant in­ves­ti­ci­jų bran­giai įran­gai su­tei­kia­mos pa­tal­pos in­ves­tuo­to­jams, pra­dė­jo for­muo­tis kai ku­rio­se di­džio­sio­se Lie­tu­vos li­go­ni­nė­se, – pri­si­me­na R.Ma­žei­ka. – Šiuo me­tu ste­bi­me, kad pa­na­šaus dy­džio ra­jo­nuo­se pri­va­tūs in­ves­tuo­to­jai tei­kia bran­duo­li­nio mag­ne­ti­nio re­zo­nan­so ty­ri­mus. Pas­ku­ti­nis toks at­ve­jis bu­vo Tau­ra­gė­je.“
 
Plun­gės ra­jo­ne gy­ve­na 40 tūkst. gy­ven­to­jų. Kol kas di­rek­to­rius ne­prog­no­zuo­ja, koks ga­li bū­ti tiks­lus pa­slau­gų po­rei­kis per die­ną čia. „Ma­no­me, kad svar­biau­sia tai įver­tin­ti ga­li­miems in­ves­tuo­to­jams. Jie pri­si­ims ri­zi­kas“, – kon­sta­ta­vo R.Ma­žei­ka.
 
Li­go­ni­nei pirk­ti ne­leis­tų
 
Net jei Plun­gė ir iš­ga­lė­tų nu­si­pirk­ti šį bran­gų apa­ra­tą, tai – ne kom­piu­te­ri­nis to­mog­ra­fas. Pa­gal da­bar­ti­nį re­gu­lia­vi­mą vie­šo­ji įstai­ga – ra­jo­ni­nio lyg­mens li­go­ni­nė – net ne­ga­lė­tų gau­ti lei­di­mo šiai pa­slau­gai teik­ti bei su­da­ry­ti su­tar­ties su li­go­nių ka­sa, nes yra per smul­ki.
 
Ta­čiau R.Ma­žei­ka tei­gia, kad pa­skel­bus pa­siū­ly­mą in­ves­tuo­to­jai su­si­do­mė­jo. „At­si­žvel­gę į gy­ven­to­jų, pa­cien­tų skai­čių, pa­slau­gų spek­trą jie ma­no, kad apa­ra­tas ap­si­mo­kė­tų“, – sa­ko jis ir pri­du­ria, jog tiks­lus no­rin­čių teik­ti pa­slau­gą skai­čius bus aiš­kus vie­šo­jo pir­ki­mo me­tu.

 
Vis dėl­to pa­ti įstai­ga ne­pirk­tų apa­ra­to sa­vo lė­šo­mis net jei re­gu­lia­vi­mas leis­tų. „Tai yra bran­gio­sios tech­no­lo­gi­jos. In­ves­ti­ci­jos tu­rė­tų bū­ti sa­vi­val­dy­bės. Taip pat tu­rė­tu­me pri­si­im­ti ri­zi­kas dėl įran­gos at­si­per­ka­mu­mo, per­so­na­lo pri­trau­ki­mo ir taip to­liau“, – var­di­jo R.Ma­žei­ka.
 
Yra są­ly­gų
 
Tie­sa, R.Ma­žei­ka bū­si­mam in­ves­tuo­to­jui ke­lia są­ly­gas: įran­ga tu­ri bū­ti aukš­čiau­sios kla­sės ir su­tar­tis su li­go­nių ka­sa, kad pa­cien­tams ši pa­slau­ga ne­kai­nuo­tų.
 
Taip pat Plun­gės li­go­ni­nė no­ri sta­cio­na­re gy­do­miems pa­cien­tams 20 ty­ri­mų kas mė­ne­sį už sim­bo­li­nį 1 eu­rą.
„Am­bu­la­to­ri­nės bran­duo­li­nio mag­ne­ti­nio re­zo­nan­so pa­slau­gos ap­mo­ka­mos iš PSDF pa­gal su­tar­tį su TLK, tai­gi pa­cien­tams mo­kė­ti ne­rei­kės. Ta­čiau už ty­ri­mus be­si­gy­dan­tiems sta­cio­na­re pa­cien­tams mo­kė­ti teks li­go­ni­nei. Mū­sų tiks­las, kad mo­kė­ti reik­tų kuo ma­žiau. Ka­dan­gi vie­no ty­ri­mo kai­na – 124-157 eu­rai, gau­da­ma 20 ty­ri­mų li­go­ni­nė kas mė­ne­sį su­tau­py­tų apie 3 tūks­tan­čius eu­rų, o per me­tus – apie 30 tūks­tan­čių“, – skai­čia­vo R.Ma­žei­ka.
 
Iš­ori­nio tei­kė­jo pliu­sai ir mi­nu­sai
 
R.Sa­ka­laus­ko nuo­mo­ne, iš­ori­nis pa­slau­gos tei­kė­jas ap­si­mo­ka kraš­tu­ti­niu at­ve­ju, kai apar­ato ne­ga­li įsi­gy­ti pa­ti gy­dy­mo įstai­ga. „Taip, li­go­ni­nė ga­li juo pa­si­nau­do­ti, bet kar­tu tai – pa­pil­do­mos iš­lai­dos, ku­rių nie­kas ne­den­gia. Tai ne­abe­jo­ti­na nau­da pa­cien­tui, bet ne li­go­ni­nei“, – kon­sta­tuo­ja jis ir pri­si­me­na, kad va­do­vau­da­mas Res­pub­li­ki­nei Klai­pė­dos li­go­ni­nei, ne­pai­sant su­dė­tin­gos eko­no­mi­nės si­tu­a­ci­jos, ry­žo­si pirk­ti mag­ne­ti­nį re­zo­nan­są li­zin­gu, nors pri­va­čios fir­mos ak­ty­viai siū­lė pa­slau­gas.
 
„Spren­di­mas pa­si­tei­si­no šim­tu su vir­šum pro­cen­tų. Li­go­ni­nė įga­vo pa­grei­tį, pa­pil­do­mų lė­šų ir po dve­jų me­tų pra­dė­jo­me pa­deng­ti li­zin­go są­nau­das bei ga­vo­me be­veik dvi­gu­bai dau­giau pa­ja­mų iš li­go­nių ka­sų. Įsi­gi­jo­me ir kom­piu­te­rį, ir mag­ne­tą pus­an­tros, tri­jų tes­lų. Tai – įstai­gos nuo­sa­vy­bė, pel­nas, ku­ris lie­ka jos in­fra­struk­tū­rai ge­rin­ti“, – apie Res­pub­li­ki­nę Klai­pė­dos li­go­ni­nę kal­bė­jo R.Sa­ka­laus­kas.
 
Ar ver­ta ra­jo­ne?
 
O ar mag­ne­ti­nis re­zo­nan­sas ra­jo­nui per bran­gu? „Kre­tin­go­je ne­ma­tau jo­kių pro­ble­mų – mag­ne­ti­nis re­zo­nan­sas nė­ra ne­pa­sie­kia­mas, koks bu­vo prieš 10-15 me­tų, – sa­ko pa­šne­ko­vas. – Ta­čiau es­mė, kad rei­kia juo ne pa­si­pui­kuo­ti, bet kad bū­tų in­fra­struk­tū­ra, ku­ri ga­ran­tuos ty­ri­mus: neu­ro­lo­gi­ja, gan ne­ma­ža trau­ma­to­lo­gi­ja, kad pa­cien­tai bū­tų siun­čia­mi į tą ka­bi­ne­tą. Na, o va­dy­bi­ne pras­me – ri­zi­kin­ga, nes Klai­pė­dos Tai­kos pros­pektas vir­to me­di­ci­nos pros­pektu, pri­va­čios įstai­gos tu­ri mag­ne­ti­nius re­zo­nan­sus, kon­ku­ren­ci­ja da­ro­si nuos­to­lin­ga. Ir klau­si­mas, ar ji rei­ka­lin­ga“, – svars­tė R.Sa­ka­laus­kas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    D.Mačiulienė: vėžiui nėra „per jauno“ amžiaus

    D.Mačiulienė: vėžiui nėra „per jauno“ amžiaus

    „Onkologija yra viena labiausiai mitizuotų medicinos sričių ir viena sparčiausiai besivystančių gydymo galimybėmis bei pasie...
    K.Mateikaitė-Pipirienė: patirti kalnų magiją verta

    K.Mateikaitė-Pipirienė: patirti kalnų magiją verta

    Kalnų gydytoja. Tokią Lietuvoje neįprastą specializaciją įgijusi nefrologė Kastė Mateikaitė-Pipirienė puikiai žino, kokie reikalai...

    Budinti vaistinė


    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...
    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Nors šalies vaistinių tinklas yra vienas tankiausių Europoje, o vaistininkų skaičius, tenkantis gyventojams, viršija...

    razinka


    Sveika šeima


    Į šiltus namus taikosi ligas platinantys graužikai

    Šąlant orams, šilumos ir maisto pristigusios pelės bei kiti graužikai prieglobsčio ieško žmonių namuose, ūkiniuose pastatuose. Nors daugeliui graužikai atrodo nekalti, iš tiesų jie kelia rimtą grėsmę mūsų sveikatai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai įspėja, kad graužikai yra užkr...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Menopauzė: juodaodės moterys diskriminuojamos

    „Daug juodaodžių moterų pasakoja, kad atėjusios pas gydytoją jaučiasi atstumtos ar neišklausytos, jų simptomai dažnai būna neteisingai suprantami arba ignoruojami“, – teigia organizacijos „Black Women In Menopause“ įkūrėja Nina Kuypers. Pasak jos, baltaodės daug lengviau gauna prieigą prie pakaiti...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Keletas nejuokingų anekdotų
    Henrikas Vaitiekūnas Keletas nejuokingų anekdotų
    Statistika: tikėjimas ir pasitikėjimas
    Henrikas Vaitiekūnas Statistika: tikėjimas ir pasitikėjimas
    Pabėgti nuo alopecijos
    Henrikas Vaitiekūnas Pabėgti nuo alopecijos

    Naujas numeris