Giedrius Vanagas, LSMU epidemiologas. Puikus tekstas. Pagaliau epidemiologai išeina iš tylos. Pirmas. Sveikinimai. Patarčiau SAM vadovams išgirsti bent jau savo universiteto mokslininkus. Ir daryti tai, ką jie sako“, - feisbuke pasidalinęs kolegos informacija rašo profesorius Vytautas Kasiulevičius.
"/>

LSMU epidemiologas: kokio masto epidemija bus, paaiškės per artimiausią mėnesį

www.lsveikata.lt
2020-03-17
Giedrius Vanagas, LSMU epidemiologas. Puikus tekstas. Pagaliau epidemiologai išeina iš tylos. Pirmas. Sveikinimai. Patarčiau SAM vadovams išgirsti bent jau savo universiteto mokslininkus. Ir daryti tai, ką jie sako“, - feisbuke pasidalinęs kolegos informacija rašo profesorius Vytautas Kasiulevičius.
LSMU epidemiologas: kokio masto epidemija bus, paaiškės per artimiausią mėnesį

Pateikiame visą tekstą:
Kaip plinta COVID-19 Lietuvoje arba kodėl šiandien Lietuvoje taikomos priemonės nepadės išvengti epidemijos?
Pabandykime modeliuoti situaciją:
Grįžo vyras iš komandiruotės rizikos zonoje. Grįžus jam buvo liepta izoliuotis ir 14 dienų vengti bet kokių kontaktų su kitais asmenimis.
Kaip ir viskas logiška. Tačiau.
Kaip manote, kiek iš mūsų tautiečių turi namus, kuriuose galėtų užtikrinti sąlygas karantinui? Net jei ir šeima gyvena 2 kambarių bute: vienas kambarys karantinui, kitas šeimai - lieka: bendras koridorius, tualetas, vonia (per 14 d. tikrai norėsis nusiprausti ir į tualetą nueiti) - taigi, visa ši šeima patenka į rizikos grupę užsikrėsti, tačiau to vyro žmona ir vaikai nėra laikomi rizikos grupės asmenimis Lietuvoje, nėra karantinuoti. Atsižvelgiant į patvirtintas rekomendacijas, vyrui negalima niekur išeiti, o žmona gali rūpintis maistu ir kitais būtinais šeimos reikalais - ji eina į darbą, į parduotuvę apsipirkti, stovi eilėse su kitais piliečiais, susitinka su draugėmis, giminėmis ar kaimynais. Aš čia nekalbu apie tuos atvejus kai pats grįžęs asmuo nesilaiko karantino sąlygų.
Taigi, COVID-19 jau šalia mūsų. Ir plinta.

 
Noriu pabrėžti, kad tai yra tik mano prielaidos, paremtos 15 metų epidemiologijos (tame tarpe ir infekcinių ligų epidemiologijos) LSMU dėstymo patirtimi. Ši nuomonė gali nesutapti su oficialia pozicija šiuo klausimu.

Kodėl mažai registruota atvejų?
1. Todėl, kad niekas netestuoja rizikos grupėje esančių asmenų. Lietuvoje pagal SAM duomenis (kovo 15 d) per visą laikotarpį ištirta tik 520 mėginių, tad 9 registruoti atvejai yra logiškas skaičius. Tuo tarpu, rizikos grupėje yra virš 9000 asmenų, kurie grįžo iš užsienio ir nebuvo ištirti. Ši skaičių manau reiktų dvigubinti ar trigubinti jei įtrauktume visus kartu gyvenančius asmenis.
2. Todėl, kad dauguma COVID-19 perserga lengva forma ir manytina, užregistruojami kaip ūmūs virusiniai kvėpavimo takų susirgimai arba gripas. Remiantis šia prielaida, tikėtina, šiemet bus daugiau registruotų susirgimų ir mirčių nuo gripo (dar pakartosiu, nes COVID-19 kol kas netiriamas).
 
Kodėl tokios saviizoliacijos nepakanka?
Saviizoliacija būtų tinkamas būdas, jei visi rizikos grupės asmenys jos laikytųsi, tačiau čia kalbame apie tai, kad izoliacijos nauda dalies žmonių nėra suvokiama, nes tai jų sveikatos būklei neturi įtakos. Todėl, tikėtina, dalis jų iš dalies nesilaiko taisyklių. Kiek nesilaiko, galima būtų spręsti pagal kitų Lietuvoje vykdom profilaktikos programų apimtis, kuriose dalyvauja iki 50% visų tikslinės grupės asmenų. 14 dienų išsėdėti namie aktyviam žmogui yra sunku, tad manyčiau besilaikančių karantino sąlygų skaičiai turėtų būti panašūs arba net mažesni. Kita vertus, Lietuvoje rizikos grupės asmenimis nelaikomi kiti šeimos nariai, todėl liga turi visas galimybes plisti, jie turi visas galimybes lankytis viešose vietose ir užkrėsti kitus imlius asmenis, jei patys užsikrėtė nuo savo šeimos nario.
 
Kodėl netestuojama?
Netestuojama, nes testai atliekami pagal SAM patvirtintą tvarką, kurioje yra apibrėžta, kada testas turi būti atliekamas, t.y. tik pasireiškus simptomatikai ir asmenims grįžusiems iš rizikos zonų arba turėjusiems kontaktą su sergančiu asmeniu. Simptomai gali ir nepasireikšti, arba jie būti nesunkūs. Lietuvoje žmonės žino kokius vaistus gerti sukarščiavus, o perspektyva gulėti ligoninėje (prisiminkine moterį Šiaulių ligoninėje ir jos norą greičiau namo) retą kurį džiugina. Taigi, galimo atvejo apibrėžimas testui atlikti yra ydingas, netestuodami rizikos grupės asmenų nežinome kiek buvo tokių atvejų ir visų jų kontaktų. Tiesa, testavimo pajėgumai yra riboti, bet šiai dienai ir jie neišnaudojami pilnai.
 
Kaip tinkamai suvaldyti ligą?

Kalbant apie COVID-19 iš mokslo pozicijų infekcinėms ligoms yra būdinga vadinamoji epidemiologinė triada: užkrato šaltinis, perdavimo būdas ir imlus organizmas. Atitinkamai, reikia taikyti priemones visiems šiems elementams. Tačiau, vakcinos nėra, tad paveikti imlumo ligai negalime. Tačiau, galime paveikti nustatant užkrato šaltinį (rizikos asmenų testavimas) ir mažinant ligos perdavimo galimybes.
Šiai dienai Lietuvoje yra rekomenduojamos tik priemonės skirtos ligos perdavimui stabdyti (saviizoliacija, viešų renginių, kelionių draudimas, parduotuvių uždarymas ir pan.). Testavimo mąstai, siekiant nustatyti užkrato šaltinį, yra nepakankami.
 
Ar bus COVID-19 epidemija Lietuvoje?
Pagal tai kaip viskas vystosi ir kaip valdoma situacija, tikėtina, epidemija bus, kokio masto paaiškės per artimiausią mėnesį. Reikia, taip pat įvertinti ir antros infekcijos bangos galimybę.
Noriu pabrėžti, kad tai yra tik mano prielaidos, paremtos 15 metų epidemiologijos (tame tarpe ir infekcinių ligų epidemiologijos) LSMU dėstymo patirtimi. Ši nuomonė gali nesutapti su oficialia pozicija šiuo klausimu.
 

Apibendrinimai arba ką darome gerai ir kur reikėtų peržiūrėti savo veiksmus.
Apibendrinant, kas yra gerai:
- Visos priemonės skirtos sumažinti ligos perdavimą yra reikalingos ir svarbios.
- Visuomenės susirūpinimas ir dėmesys yra gerai, padeda susitelkti problemos sprendimui.
 
Kas yra nepakankamai atlikta:
-Netinkamas galimo ligos atvejo apibrėžimas ir dėl to nepakankamas COVID-19 testavimas.
-rizikos asmenys yra ne tik grįžę iš užsienio, bet ir jų šeimos nariai. Jiems taip pat turi būti taikomos visos karantino ar izoliacijos priemonės. Rizikos grupės asmenų šeimos nariai taip pat turi nevykti į darbą ir karantinuotis.
-Nepakankamas medikų aprūpinimas apsaugos priemonėmis. Jie taip pat gali užsikrėsti ir platinti ligą. Jų sveikata turi būti mūsų visų prioritetas.
-Gydymo įstaigų aprūpinimas ir pasirengimas priimti pacientus turėtų būti įvertintas per nevaldomo epideminio plitimo scenarijų, dar turime laiko tam pasiruošti.
-Visuomenės informavimas turėtų būti sutelktas ne į panikos ir baimės sėjimą, o į išaiškinimą ir priemones kaip suvaldyti infekciją, kaip tinkamai pasiruošti galimam epideminiam ligos plitimui.

 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica