Laukiantiems naujo vėžio gydymo metodo minsiterija – tarsi klampi pelkė

Gintarė Kaminskienė
2016-02-12
Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Onkourologijos skyriuje jau keleri metai taikomas naujas prostatos ir inkstų navikų gydymo metodas – krioabliacija, arba vėžinių ląstelių naikinimas šalčiu. Deja, šiuo metu procedūros laukiantys pacientai turi du pasirinkimus: mokėti miližinišką sumą iš savo kišenės arba laukti, kol baigsis įkainio nustatymo procesas. Pasak pacientų organizacijų atstovų, procedūros akreditavo procesas užtruko apie pusantrų metų, tad toks Sveikatos apsaugos minsiterijos vilkinimas – glumina.
Laukiantiems naujo vėžio gydymo metodo minsiterija – tarsi klampi pelkė
Krioabliacija jau gana plačiai taikomas JAV ir Vakarų Europoje. Atliekant šią procedūrą naudojama nauja technologija, kai adatoje sumaišius argono ir helio dujas pasiekiama minus 60 laipsnių Celsijaus. Šalčio adata veikiamas navikas sunaikinamas, mažiausiai pažeidžiant sveikus audinius.

Laukia pusšimtis

Krioabliacija jau gana plačiai taikomas JAV ir Vakarų Europoje. Atliekant šią procedūrą naudojama nauja technologija, kai adatoje sumaišius argono ir helio dujas pasiekiama minus 60 laipsnių Celsijaus. Šalčio adata veikiamas navikas sunaikinamas, mažiausiai pažeidžiant sveikus audinius. Ši procedūra, ko gero, vienintelė priimtiniausia radikalaus gydymo alternatyva pacientams, kuriems liga atsinaujina po spindulinio prostatos vėžio gydymo.
 
Nors teigiama, kad ilgainiui investicija atsipirktų, krioabliacijos metodo pritaikymą Lietuvoje kol kas riboja procedūros kaina bei apmokėjimas. Brangiausiai kainuoja krioabliacinės adatos su termo davikliais komplektas. Atsižvelgiant į naviko dydį, vienam kartui gali tekti pakloti arti penkių tūkstančių eurų.

 
Skaičiuojama, kad per metus NVI būtų atliekama apie 30 prostatos ir apie 20 inkstų navikų krioabliacijos procedūrų. Tam panaudotos lėšos turėtų atsipirkti, nes negydant prostatos vėžio atkryčių radikaliomis priemonėmis, nuolat reikia taikyti hormonų terapiją, vėliau chemoterapiją ir paliatyviąją terapiją, kurios yra daug brangesnės.
Pasak Sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos vadovo Gedimino Žižio, šiuo metu tokios procedūros laukia apie 50 asmenų.
 
Įvardijo atsakingus už vilkinimą
Praėjusią savaitę Seime vykusioje konferencijoje, skirtoje Tarptautinės kovos su vėžiu dienos progai paminėti, G.Žižys kalbėjo, kad jį stebina tokia situacija, kai ne vienoje pasaulio šalyje taikomas metodas Lietuvoje testuotas taip ilgai ir galutinio rezultato dar nematyti. „Kriobliacijos procedūra buvo testuojama pusantrų metų, aiškintasi, ar ji nekensminga, nenuodinga. Galų gale pateiktos trys blogos išvados. Jos dar tris kartus perdarinėtos, kol galų gale akreditacija šiaip ne taip baigėsi“, – kalbėjo Sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos vadovas.
 
Pasak jo, be Seimo Sveikatos komiteto pirmininkės D.Mikutienės, organizacinių ir biurokratinių procesų, ko gero, paskubinti nepavyks. „Matyt, kažkas yra, kad šią procedūrą reikėjo siųsti akredituoti į Austriją. Negi Lietuvoje neturime specialistų?“ – pasipiktinimo neslėpė pacientų organizacijos vadovas.
 
D.Mikutienė sutiko, kad situacija dėl vėžinių ląstelių naikinimo šalčiu metodo yra nepatenkinama. „Kriobliacijos įteisinimo atvejį matyčiau kaip tiesioginį klausimo vilkinimą. Situacija turbūt kaip ir su inovatyviais vaistais. <...> Dėl kriobliacijos kas mėnesį ar kas porą skambindavau į ministeriją ir teiraudavausi, kaip gi yra su ta procedūra. Vis sulaukdavau pažadų, kad „tuoj bus padaryta“. Ministerija – kaip klampi pelkė gūdžioje girioje. Praeisi ją - išgyvensi, nepraeisi – nuskęsi. Dėl šios situacijos matau visus povandeninius dalykus ir tiesioginę viceministrės Laimutės Vaidelienės atsakomybę. Viską buvo galima padaryti daug greičiau ir efektyviau“, – rėžė D.Mikutienė.
 

Pasak Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės, situacija, kai Valstybinė ligonių kasa dar nėra pateikusi procedūros įkainio, ją piktina, mat tai buvo galima daryti paraleliai akreditacijos procesui. „Viliuosi, kad per porą savaičių šitą situaciją išspręsime, nes toks vilkinimas netoleruotinas“, – pridūrė D.Mikutienė.

 
Komentarai
Sveikatos apsaugos viceministrė Laimutė Vaidelienė:

- Pas mus gi niekuomet nebūna taip, kad visi susitelktų ir dirbtų kartu. Visuomet svarbiausia ką nors apkaltinti. Iš tikrųjų ta komisija, kuriai aš vadovauju, atliko gydymo procedūros vertinimą. Taip, galbūt tai užtruko ilgai, tačiau iškilo daug klausimų, todėl reikėjo viską išdiskutuoti.
Vertinimas atliktas, nuspręsta, kad procedūra yra tinkama. Įkainius įvertinti turi Valstybinė ligonių kasa, tad mano darbas padarytas ir perduotas tolesniems veiksmams. Paslaugos įkainio apskaičiavimas visuomet užtrunka. Nereikėtų daryti skubotų išvadų ir pulti kaltinti, nesigilinant į problemą.
 
Nesvarbu, kiek šalių procedūrą taiko, svarbiausia, kiek ji yra efektyvi. Galbūt mūsų kitos taikomos procedūros yra tokios pat efektyvios ir pigesnės. Patikėkite, tikrai ne visos siūlomos ir vertinamos metodikos būna veiksmingos, kartais net nuostolingos finansiškai.

 
Valstybinės ligonių kasos komentaras
Vasario 11 dieną Sveikatos apsaugos ministerijoje organizuotas Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisijos posėdis, šios komisijos pirmininkas viceministras Valentin Gavrilov, kuriame svarstytas krioabliacijos kompensavimo klausimas. Po šio posėdžio paaiškės, ar komisija siūlys įtraukti krioabliacijos priemones į Centralizuotai apmokamų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašą.
 
Jei komisija siūlys įtraukti minėtas priemones į šį sąrašą ir bus priimti būtini teisės aktai, jos bus kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    K.Mateikaitė-Pipirienė: patirti kalnų magiją verta

    K.Mateikaitė-Pipirienė: patirti kalnų magiją verta

    Kalnų gydytoja. Tokią Lietuvoje neįprastą specializaciją įgijusi nefrologė Kastė Mateikaitė-Pipirienė puikiai žino, kokie reikalai...
    P.Aldakauskaitė: sunku pasakyti: „padarėme viską, ką galėjome...“

    P.Aldakauskaitė: sunku pasakyti: „padarėme viską, ką galėjome...“

    „Medicina – dinamiška sritis, kurioje niekada negali sustoti. Būdami šios specialybės atstovai, kiekvieną dieną išgyvename ...

    Budinti vaistinė


    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...
    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Nors šalies vaistinių tinklas yra vienas tankiausių Europoje, o vaistininkų skaičius, tenkantis gyventojams, viršija...

    razinka


    Sveika šeima


    Tatuiruočių žaizdos – skaudžios pasekmės laukia nesirūpinančiųjų

    „Visų pirma svarbu suprasti, kad nauja tatuiruotė prilygsta žaizdai – jei į ją patenka bakterijos, gali prasidėti infekcija“, – įspėja vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Asta Krušnienė. Ji priminė, kad atsakomybę už kokybišką rezultatą prisiima ne tik paslaugos tiekėjas, bet ir kl...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Brazilijos policijoje – savižudybių epidemija

    Šokiruojanti statistika atskleidžia, kad savižudybės tapo dažniausia Brazilijos teisėsaugos pareigūnų mirties priežastimi, aplenkdamos žūtis susišaudymuose ar nusikaltėlių išpuoliuose: kas antrą dieną vienas policininkas žūsta pakėlęs prieš save ranką. Ekspertai teigia, kad šią tragišką tende...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Statistika: tikėjimas ir pasitikėjimas
    Henrikas Vaitiekūnas Statistika: tikėjimas ir pasitikėjimas
    Pabėgti nuo alopecijos
    Henrikas Vaitiekūnas Pabėgti nuo alopecijos
    Erzelynė: galvose ir kitur
    Henrikas Vaitiekūnas Erzelynė: galvose ir kitur

    Naujas numeris