Kovoti su rūkymu mokslo įrodymais

Emilis Jakštys
2023-10-12
„Diskusijos dėl tabako kontrolės turėtų būti paremtos moksliniais argumentais ir klinikiniais duomenimis, atsiribojant nuo asmeninių nuomonių ir emocingų reakcijų. Tai yra vienintelis kelias, jeigu norime pasiekti pažangą kovoje prieš tabaką“, – teigė gydytojas chirurgas onkologas dr. Fernardo Bueno. Tarptautinėje tabako žalos mažinimo konferencijoje, kuri neseniai vyko Graikijoje, diskutavo ir pranešimus skaitė medikai, mokslininkai, visuomenės sveikatos specialistai, psichologai ir kitų sričių atstovai.
Kovoti su rūkymu mokslo įrodymais
Daugelis tarptautinių ekspertų pastebi, kad įprastų cigarečių rūkymo nutraukimas – lyg šventenybė medicinos bendruomenės akyse. Visgi užkopti į švento Olimpo kalno viršūnę – visiškai atsisakyti nikotino – pasiseka retam. Priklausomi asmenys linkę sugrįžti prie įprastų cigarečių vartojimo.

Pasipriešinimas tabako žalos mažinimui
Tarptautinę konferenciją „6th Summit on Tobacco Harm Reduction: Novel products, Research & Policy“ Scientific Summit on Tobacco Harm Reduction“ organizavo SCOHRE (angl. International Association on Smoking Control & Harm Reduction).
 
Organizacijos prezidentas prof. Ignatios Ikonomidis pastebėjo, kad įprastų cigarečių rūkymo nutraukimas – lyg šventenybė medicinos bendruomenės akyse. Visgi užkopti į švento Olimpo kalno viršūnę – visiškai atsisakyti nikotino – pasiseka retam. Priklausomi asmenys linkę sugrįžti prie įprastų cigarečių vartojimo.
 
Gydytojas pulmonologas ir alergologas dr. Fares Mili pabrėžė, kad įprastų cigarečių vartojimas iš pradžių tampa įpročiu, o paskui virsta rimta priklausomybe. Asmeninės motyvacijos nutraukti vartojimą gali nepakakti. Todėl tabako žalos mažinimas skatina mažiau kenksmingų tabako ir nikotino gaminių prieinamumą cigarečių vartotojams, primindamas apie egzistuojančias alternatyvas.   
 
Judant šia kryptimi tabako vartotojai, nenorintys ar negalintys mesti vartoti nikotino gaminių, turi galimybę pasirinkti mažiau kenksmingus nikotino turinčius gaminius. Net pati PSO praėjusį dešimtmetį ataskaitoje dėl tabako teisės aktų mokslinių pagrindų ragino kurti mažiau kenksmingus tabako gaminius bei apsvarstyti politinius metodus, kaip paskatinti rūkalius vartoti mažiau pavojingas nikotino ir tabako formas.

 
Vis dėlto šiuo metu tabako žalos mažinimo krypties nepripažįsta ne tik Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), bet ir daugybė skirtingų valstybių institucijų bei organizacijų. Dėl šios priežasties mažiau žalingi tabako ir nikotino gaminiai visuomenėje yra aplipę daugybe klaidingų įsitikinimų ir nuostatų. Pavyzdžiui, kad „veipų“ ir deginamojo tabako žala (įprastos cigaretės) asmens sveikatai yra identiška. Arba kad asmens sveikatą žaloja ne tabako degimo metu išsiskiriantys kenksmingi toksinai, o pats nikotinas. Pagalius į ratus kiša ir mokslinės metodologijos testo neišlaikančių tyrimų gausa. Tokie tyrimai iš dalies formuoja nepagrįstas nuomones bei teorijas, skatina jų plitimą visuomenėje. 
 
Diskusijų pamatas – pagrįsti argumentai
Teisininkas Timas Philipsas pastebėjo, kad nors alternatyvų paieškų stovykla nėra didelė, ji auga sparčiai. Kad įstatymų kūrėjai, politikos formuotojai atliktų teisingus sprendimus, itin svarbu surinkti patikimų įrodymų, atskleidžiančių mažiau žalingų tabako ir nikotino gaminių naudą kovoje prieš rūkymą. Mokslininkų bendruomenė, pasak teisininko T.Philipso, privalo aktyviau komunikuoti ir informuoti apie atliktų tyrimų rezultatus ne tik politikus, bet ir plačiąją visuomenę. Probleminiai rūkaliai turi teisę žinoti apie galimybę atsikratyti rūkymo, pasitelkiant naujoviškus tabako ir nikotino gaminius. 
 
Gydytojas chirurgas onkologas dr. Fernardo Bueno pabrėžė, kad, kitaip nei dabar, kovos su rūkymu pagrindu turėtų tapti mokslas. „Diskusijos dėl tabako kontrolės turėtų būti paremtos moksliniais argumentais ir klinikiniais duomenimis, atsiribojant nuo asmeninių nuomonių ir emocingų reakcijų. Tai – vienintelis kelias, jeigu norime pasiekti pažangą kovoje prieš tabaką“, – sakė chirurgas onkologas.
 
Dr. F. Bueno renginyje paragino Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO) svarstyti tabako žalos mažinimo metodus remiantis mokslo pasiekimais kovoje su rūkymu.
Jau lapkritį Panamoje vyks dešimtoji PSO Tabako kontrolės pagrindų konvencijos šalių konferencija („The Tenth session of the Conference of the Parties to the WHO Framework Convention on Tobacco Control“ – COP10), kurioje dalyvaus 182 šalių atstovai ir bus paskelbtos rekomendacijos kovai su rūkymu.
 
„Tai puiki proga PSO skatinti atviras diskusijas apie tai, kaip mokslas gali padėti sumažinti rūkančiųjų skaičių, kuris pasaulyje jau viršija vieną milijardą“, – tvirtino F.Bueno.
 

„Šiuo metu žalos mažinimo ekspertai nuogąstauja, kad PSO politika mažina tikimybę, jog COP10 bus atsižvelgta į mokslinius įrodymus apie alternatyvius nikotino gaminius tyrimus. O grėsminga ir nemažėjanti rūkymo statistika primena, kaip gyvybiškai svarbu, kad sprendimai būtų priimami remiantis patikimais įrodymais, bet ne išankstiniais nusistatymais atmetant mokslinius tyrimus“, – sakė gydytojas chirurgas onkologas dr. Fernardo Bueno.

 
Atkreiptas dėmesys, kad siekiant tiesiog apriboti tabako alternatyvas yra ignoruojami jau turimi mokslo duomenys apie mažesnį toksiškumą ir kitus rodiklius. Konferencijos dalyviai sutaria, kad svarbiausiu prioritetu turi būti rūkantis asmuo ir jam prieinama pagalba.
 
Svarbus ir ES balsas  
Švietimo svarbą kovoje su rūkymu pabrėžė ir visuomenės sveikatos specialistė Marewa Glover. Anot jos, kokybiškas visuomenės švietimas, o ne, pavyzdžiui, cigarečių kainų kėlimas gali padėti spręsti globalią rūkymo problemą. M.Glover įsitikinusi, kad kainų didinimas rūkymo žalos nesumažins. Pasak specialistės, pavyzdžiui, Naujoje Zelandijoje dalis gyventojų yra tiesiog priversti ieškoti pigesnių cigarečių juodojoje rinkoje arba pirkti jas maisto „sąskaita“.    

 
Gydytojas kardiologas profesorius Konstantinos Farsalinos įsitikinęs, kad politikai ir mokslininkai turi atviromis akimis pažvelgti į tabako žalos mažinimą ir atsisakyti išankstinių ideologinių nuostatų. Gydytojo kardiologo teigimu, svarbu atsižvelgti į mokslo pasaulio vertinimus, siekiant užtikrinti, kad nebūtų pažeistos žmogaus teisės. Būdų žalai sumažinti ieškantys tyrėjai, pasak profesoriaus, stengiasi kovoti ne tik su rūkančių asmenų sveikatos problemomis, bet ir atliepti įvairias socialines problemas. Pavyzdžiui, nelygybę, stigmatizuojančias nuostatas bei kt. Jo įsitikinimu, cigarečių vartotojai turi teisę žinoti apie egzistuojančias mažiau žalingas alternatyvas.
 
K.Farsalinos taip pat kritikavo Europos Sąjungos politiką nurodydamas, jog ES nepasimokė iš Švedijos pavyzdžio. Skandinavijos šaliai pavyko sumažinti rūkančiųjų skaičių išaugus peroralinio tabako, vadinamojo „snuso“, vartojimui: sumažėjo širdies ir kraujagyslių ligų bei dalis onkologinių ligų. Taigi ES turi pozityvų ir konkretų pavyzdį, tačiau vis tiek uždraudžia kramtomąjį tabaką.
 
Gydytojui kardiologui antrino SCOHRE viceprezidentas socialinių mokslų daktaras, profesorius Heino Stoveris. Pastarojo teigimu, bedūmių nikotino produktų prieinamumas Švedijoje veikiausiai yra pagrindinis veiksnys, kuris ilgainiui sumažino rūkymo problemą.
 
Pabrėžtina, kad elektroninėmis cigaretėmis ir kitais naujoviškais tabako bei nikotino gaminiais žavisi paaugliai. Dėl šios priežasties svarbu, kad mažiau žalingi tabako gaminiai liktų alternatyva rūkaliams, negalintiems susidoroti su priklausomybe, tačiau nepavirstų nauju įpročiu.  

 
Mokslinių tyrimų patikimumas   
XXI a. pradžioje pasirodžiusios elektronines cigaretės teikė daug vilčių. Tikėtasi, kad naujasis produktas padės išspręsti rūkymo epidemijos problemą. Kita vertus, elektroninių cigarečių gamintojai ir entuziastai susidūrė su didžiuliu skirtingų interesų grupių įtarumu, kritika ar net pašaipomis. Elektroninių cigarečių gamintojai buvo apkaltinami siekiais normalizuoti rūkymą ir kt. Paplitusį iškreiptą naujoviškų cigarečių vaizdinį paveikė ir įvairūs mokslinės kritikos neatlaikantys tyrimai.
 

Socialinių mokslų daktarė dr. Renée O‘Leary teigė, jog itin svarbu kritiškai įvertinti kiekvieną informacijos šaltinį: „Neatsakingai patikėdami vieno tyrimų rezultatais rizikuojame būti suklaidinti, o vėliau dezinformaciją perduoti kitiems“.

 
Pranešėja atliko skėtinę mokslinių tyrimų apžvalgą (angl. umbrella review). Apžvalga leido įvertinti skirtingų tyrimų, nagrinėjančių efektyviausius rūkymo atsisakymo metodus, rezultatus.
 
Mokslinių tyrimų autoriai, pasak R.O‘Leary, vertindami atliktų tyrimų rezultatus neretai būna šališki. „Žmonės mėgsta (subjektyviai – red. past.) atsirinkti tyrimo rezultatus. O! Šio tyrimo rezultatai patvirtina mano poziciją! To nepakanka. Turime išsiaiškinti, ar tyrimas yra patikimas. Ar galime apskritai pasitikėti tyrimu“, – kalbėjo mokslininkė, pridurianti, kad kartais autoriai net ignoruoja atlikto mokslinio darbo rezultatus, nes pastarieji jiems nėra palankūs arba tiesiog nepatinka. 
 
Dr. R.O‘Leary atkreipia dėmesį, kad ne tik visuomenės narius, tačiau ir mokslininkus už virvučių tampo asmeniniai įsitikinimai bei emocijos. „Šioje srityje dirbu dešimt metų. Man užtenka pažvelgti į tyrimo autorių pavardes ir galiu suprasti ką jie galvoja apie ENDS (angl. Electronic Nicotine Delivery Systems – red. past). Šitaip netūrėtų būti“, – teigia tyrėja, pridurianti, kaip svarbu atskirti įrodymus ir nuomonę.
 
Tyrimų patikimumas – žmogaus atsakomybė
Šiandien dirbtinis intelektas (DI) (angl. AI) kartais vaizduojamas it visraktis į daugelio globalių problemų sprendimą. Ar DI yra pajėgus išsiaiškinti ir demaskuoti nepatikimus mokslinius tyrimus? Dr. R.O‘Leary nurodo, kad šiuo metu DI niekaip negali konkuruoti su žmogaus galimybėmis atlikti skėtinę sisteminių mokslinių tyrimų apžvalgą. Tabako gaminių vartojimas yra susijęs su vartotojų emociniu gyvenimu, todėl moksliniuose tyrimuose keliami klausimai nėra atsieti ir nuo emocijų suvokimo. Sistema sugeba analizuoti statistinius duomenis, raktinius žodžius, tačiau DI nėra pajėgus įvertinti, pavyzdžiui, kaip ir kokiais žodžiais apibūdinami atlikto tyrimo rezultatai? Arba kokią žinią autorius kužda tarp eilučių? Kitaip sakant, DI nėra itin empatiškas, o kovoje prieš rūkymą ši savybė yra reikalinga. Taigi grumtynės prieš nepatikimus tyrimus lieka mokslininkų atsakomybe.     
 
AMSTAR2 – tai mokslinių tyrimų patikimumo įvertinimo metodas, kurį pasitelkė dr. R.O‘Leary. Pasak specialistės, mokslinio patikimumo įvertinimo įrankiai pateikia konkrečius reikalavimus, kuriuos turi išpildyti tyrimo autoriai. Mokslinė metodologija padeda išvengti subjektyvaus ir neretai į lankas nuvedančio žvilgsnio, vertinančio atliktą darbą paviršutiniškomis (patiko–nepatiko) kategorijomis. Dr. R.O‘Leary atliktos skėtinės apžvalgos metu paaiškėjo, kad vos penki iš septyniolikos tyrimai atitiko AMSTAR2 standartus. Kokią mokslinę tiesą atskleidė šie tyrimai? Pasak pranešėjos, tyrimai parodo, kad elektroninės cigaretės yra beveik dvigubai (161 proc.) efektyvesnės, siekiant nutraukti cigarečių vartojimą, nei tiesiog rūkančio asmens elgesio ir požiūrio modifikavimas. „Mes turime pakankamai įrodymų. Mums nereikia spėlioti“, – teigė pranešėja.
Vis dėlto kardiologijos profesorius Giuseppe Biondi-Zoccai pastebi, kad dėl (elektroninių cigarečių) produktų gausos yra keblu prieiti prie galutinių išvadų, kokią įtaką asmens sveikatai turi šie gaminiai, tačiau skėtinių mokslinių tyrimų apžvalga parodo, kad elektroninės cigaretės yra efektyvesnė rūkymo atsisakymo priemonė, nei, pavyzdžiui, pakaitinė nikotino terapija.  

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris