Kalėjimų medikai apžergę kelias vietas?

Deimantė Gruodė
2019-08-05
Po laisvės atėmimo vietose dirbančių medikų streiko Kalėjimų departamentas drauge su Teisingumo ministerija užsimojo atlikti medicinos tarnybų pataisos įstaigose veiklos auditą. Jų akiratyje atsidūrė darbuotojų krūviai bei apmokėjimo už darbą tvarka. Kaip nustatė auditoriai, daugiau nei pusė kalėjimuose dirbančių medikų turi daugiau nei vieną darbovietę. Nurodytas ir toks atvejis, kai medikas darbo santykiais yra susiraizgęs su dešimt juridinių asmenų.
Kalėjimų medikai apžergę kelias vietas?
Kalėjimų departamento pateiktos analizės matyti, kad iš 275 pataisos įstaigų sveikatos priežiūros skyriuose dirbusių darbuotojų beveik pusė jų darbo santykiais susiję su dviem ir daugiau juridinių asmenų.

Dirba per kelias darbovietes
„Auditas buvo pradėtas Laisvės atėmimo vietų ligoninėje. Jo metu vertinant darbo organizavimo klausimus pamatėme, kad gali pasitaikyti situacijų, kuomet įkalinimo įstaigose dirbantys medikai turi kelias darbovietes ir fiziškai gali nesuspėti į visas nuvykti nustatytu laiku. Dėlto persikėlėme į visas įkalinimo įstaigas, kuriose yra medicinos tarnybos ar sveikatos priežiūros skyriai“, - sako Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėja Dorita Visalgienė.
 
Kalėjimų departamento pateikta analizė rodo, kad iš 275 pataisos įstaigų sveikatos priežiūros skyriuose dirbusių darbuotojų beveik pusė jų darbo santykiais susiję su dviem ir daugiau juridinių asmenų. Nustatytas atvejis, kai medikas darbo santykiais susirišęs su dešimt juridinių asmenų ir dar turi individualios veiklos pažymą, arba žmogus dirba dvejose bausmių vykdymo sistemos įstaigose po pilną darbo dieną (t. y. užima du etatinius vienetus). Kilus abejonėms, ar tinkamai laikomasi Darbo kodekso nuostatų dėl maksimalaus darbo laiko ir minimalaus poilsio laiko reikalavimų, pasak D.Visalgienės, buvo nuspręsta kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją.
 

„Negalime pasakyti, kokį etatinį vienetą šie darbuotojai užima. Tokių duomenų neturime. Įkalinimo įstaigose patikrinti informaciją galiu, bet kai jie darbo santykius užmezga su kitais juridiniais asmenimis, tokių įgaliojimų jau nebeturiu. Darbo inspekcija šiuo požiūriu turi platesnius įgaliojimus ir gali patikrinti, ar nebus tokių atvejų, kad medikas keliose darbovietėse po pilną etatinį vienetą užima ir tada jau valandų paroje jam nebeužtenka“, - sako Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėja Dorita Visalgienė.

 

Pasak jos, netikslus darbo santykių įforminimas sudaro prielaidas reikalauti iš darbuotojų ne atlikti pagal pareigas numatytas funkcijas, o „atbūti“ laiką tam tikroje vietoje, nors poreikis atlikti realius darbus yra mažesnis.
„Mums iškilo klausimas, ar iš tikrųjų darbo organizavimas pagal standartines darbo sutartis yra tinkamas, nes tuomet atsiranda teisė administracijai, vadovams reikalauti, kad medikas, nors ir neturi viso užimtumo krūvio, pas jį neateina tiek pacientų - tai specifinės srities medikas, bet iš jo reikalaujama „atbūti“ tą laiką, kai jis efektyviai panaudoti savo įgūdžius, kvalifikaciją galėtų per kelias darbovietes“, - sako ministerijos atstovė, patikindama, kad artimiausiu metu auditas turėtų būti baigtas.
 
Auditas nustebino profsąjungas
Savo ruožtu profesinės sąjungos piktinasi, jog nebuvo supažindintos su minėto audito išvadomis. „Kaip suprantu, turima omenyje konsultantus, kurie konsultuoja Laisvės atėmimo vietų ligoninėje arba tardymo izoliatoriuose. Kai kalbama apie turinčiuos dešimt darboviečių, tai tikrai negali būti gydytojas, dirbantis pataisos įstaigoje“, - nusistebėjo profesinių sąjungų atstovė Vita Subačiutė, dar gerai nesusipažinusi su pranešime pateiktomis išvadomis.
Kaip pažymima, bausmių vykdymo sistemos įstaigose yra daugiau kaip 40 skirtingų sveikatos priežiūros sričiai priskiriamų pareigybių, tačiau ne visos jos yra užimtos.
 
„Įkalinimo įstaigose yra darbo sąlygos specifinės, nes dirbama su nuteistaisiais, kurie yra pavojingi visuomenėje. O medikai turi su jais tiesiogiai kontaktuoti. Paprastai visame pasaulyje kalėjimų medikams mokama daugiau nei laisvėje esančiose įstaigose. Anksčiau taip ir buvo, kad jiems mokėdavo penkiasdešimt, šešiasdešimt procentų daugiau. Bet taip atsitiko, kad laisvėje esančiose įstaigose atlyginimai darbuotojams buvo palaipsniui didinami, o kalėjimų medikams - ne. Dar pernai mes į tai atkreipėme dėmesį, kad medikai nustos dirbti kalėjimuose ir įsidarbins laisvėje esančiose įstaigose“, - įspėja Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius Ričardas Garuolis.
 
Ruošiasi reformai
Pagal numatytą pertvarką nuo spalio 1 dienos įkalinimo įstaigų medicinos tarnybos perduodamos Laisvės atėmimo vietų ligoninės pavaldumui. Kartu svarstomas ir tolesnis pertvarkos etapas – visą nuteistųjų sveikatos priežiūrą perduoti Sveikatos apsaugos ministerijai – įtraukti į bendrą nacionalinę sveikatos apsaugos sistemą.

„Kaip bebūtų, pertvarka papildomų lėšų, kiek reikia kelti algoms, neduos. Metams reikia dviejų milijonų trijų šimtų šešiasdešimt tūkstančių eurų, kad tie atlyginimai būtų konkurencingi su laisvėje esančių medikų atlyginimais. Galiausiai išeis taip, kad dalis darbuotojų bus apkrauti darbais. Tarkime, kaip tik papuolė, kad mūsų profesinės sąjungos tarybos nariams pasiūlė dirbti trijų keturių asmenų darbą, kas pagal įstatymus nelabai suderinama. Ir net nesiūlant koks bus atlyginimas“, - sako profesinės sąjungos atstovas R.Garuolis.
 
Anot jo, situacija dėl įkalinimo įstaigose dirbančių medikų neatvėso, tačiau klausimo sprendimas pakilo į vyriausybinį lygį.
„Anksčiau sprendė tik Teisingumo ministerija ir siūlė ieškoti pinigų iš vidinių rezervų, tai yra optimizuojant, kas mūsų akimis žiūrint, yra neįmanoma, nes visa sistema paskendusi skolose ir ten darbuotojų trūksta. Po įspėjamo streiko buvo duoti skubūs nurodymai Sveikatos apsaugos ir Teisingumo ministerijoms paruošti reikiamus dokumentus, kad ši problema būtų išspręsta.
Mūsų duomenimis, bandoma visus šiuos medikus atiduoti Sveikatos apsaugos ministerijos pavaldumui ir bandyti dalį algų finansuoti iš PSDF. Jie kol kas finansuojami tiesiai iš biudžeto. Vakar (antradienį – red.) kaip tik buvo Vyriausybės posėdis ir penktadienį mums pažadėjo, kad mus pakvies apsvarstyti visus pasiūlymus“, - sako Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius R.Garuolis.


 
Komentaras
Premjero patarėjas sveikatos klausimais Paulius Gradeckas:

- Šiandien (trečiadienį) teisingumo ministro įsakymu yra sudaryta darbo grupė, kuri ir spręs įkalimo įstaigose dirbančių medikų ir apskritai sveikatos priežiūros šioje sistemoje tolesnį likimą. Tad šių medikų reikalavimus žinome, ant mano stalo guli profesinės sąjungos „Solidarumas“ raštas, į dalį dalykų esame linkę atsižvelgti, bet kol kas yra daugiau klaustukų. Neužtenka vien pasakyti, kad mums reikia didesnių atlyginimų. Suprantama, esant bendrai tendencijai, kuomet visų medicinos darbuotojų atlyginimai kyla, įkalinimo įstaigose dirbantys asmenys tam tikra prasme liko nuskriausti turėdami biudžetinį finansavimą.
 
Bet iš kitos pusės kalėjimų sistemoje matome ir daug blogybių, susijusių su sveikatos priežiūra, - turime nepavydėtinus ŽIV infekuotųjų, sergančiųjų hepatitu C ir tuberkulioze skaičius. Iš vienos pusės tai yra nepageidautina situacija, nes per kelias vietas dirbantys medikai dažnai negali koncentruotis į jam paskirtų užduočių atlikimą. Bet iš kitos pusės mes patys juos įstūmėme į tokią situaciją, kai jie renkasi važinėti po kelias darbovietes. Tačiau kuomet medikas turi dešimt darboviečių ir visur dirba po kelias valandas – turbūt ir pats nesijaučia laimingas, nes jam tenka apvažiuoti vos ne visas įstaigas. Be abejo, sprendžiant šią problemą, mes tikrai netoleruosime tokių atvejų ir medikai turės pasirinkti – už adekvatų atlyginimą jie galės dirbti vienoje, maksimum dviejose, gal trejose vietose.
 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris