Jonavos ligoninė – šalies gydymo įstaigų ketvirtuke

Greta Vanagienė
2024-08-30
„Jonavos ligoninės Dienos chirurgijos skyriaus paslaugos vertinamos ketvirtąja vieta tarp visų Lietuvos gydymo įstaigų“, – pasidžiaugia nauju suteiktu įvertinimu pasipuošusios ligoninės vadovas Gediminas Ramanauskas, paslaugų kokybe prilygstant, o kai kur ir pralenkiant didžiąsias šalies gydymo įstaigas. Ligoninės stiprybę rodo dar viena iškalbinga žinutė – gydymo įstaiga liko vienintelė, kuri turi Akušerijos ir ginekologijos skyrių. Vadovas įsitikinęs, kad toks skyrius rajono gyventojams turėtų būti bazinių paslaugų Top penketuke.
Jonavos ligoninė – šalies gydymo įstaigų ketvirtuke
Akušerijos ir ginekologijos skyriaus reanimacijoje specializuotai pagalbai, naujagimio būklės stabilizavimui užtikrinti yra net trys modernūs inkubatoriai, deguonies aparatai, gyvybinių funkcijų monitoravimimas. Čia visą pararą budi gydytojai neonatologai. Jų įstaiga turi net penkis. „Nejaugi toks skyrius neturi ateities? Kiek dar mirčių turi įvykti, kad minsiterijai atsivertų akys?“ – klausia įstaigos direktorius G.Ramanauskas.

Pagal vertinimo rodiklius – ketvirta šalyje
 
Valstybinė ligonių kasa (VLK) kartu su LR sveikatos apsaugos ministerija pristatė stacionarines aktyviojo gydymo paslaugas teikiančių įstaigų (ASPĮ) 2023 m. paslaugų kokybės ir efektyvumo vertinimo rodiklių rezultatus.
 
Jonavos ligoninė vertinama šalia kitų dešimties regiono lygmens ligoninių ir yra pasiekusi daugiausiai kokybės ir efektyvumo rodiklių, o ligoninės Dienos chirurgijos skyriaus paslaugos vertinamos ketvirtoje vietoje tarp visų Lietuvos gydymo įstaigų.
 
Toks VLK tyrimas atliekamas kasmet, vertinant įvairius kriterijus, nustatytus laikantis Europos Sąjungos ir pasaulinių standartų. Visos ASPĮ vertinamos suskirsčius jas į respublikines, regiono ir rajono lygmens.
 
Jonavos ligoninė priskiriama prie regiono lygmens ligoninių. Įstaigos vertinamų rodiklių skaičius yra 23, pasiektų rodiklių skaičius – 17. Tai yra beveik 74 proc. pasiektų rodiklių – aukščiausias įvertinimas tarp visų regiono lygmens ligoninių.
Įstaigos direktorius G.Ramanauskas aiškina, kad daugiausiai vertinimo rodiklių (18) VLK randa ASPĮ Dienos chirurgijos skyrių paslaugose, kur dienos chirurgijos atvejų dalis palyginama su visais planiniais atvejais.
 
Jonavos ligoninė šioje kategorijoje atsidūrė aukštoje ketvirtoje vietoje tarp visų Lietuvos gydymo įstaigų.
 

„Džiaugiamės matydami tokius mūsų ligoninės vertinimus, ypač dienos chirurgijos paslaugų, kurių plėtrai pastaruoju metu skyrėme daug pastangų ir investicijų. Moderniai įrengtas naujas skyrius su vienvietėmis palatomis bei aukščiausios kokybės įranga šiandien į Jonavą pritraukia pacientus ir iš tolimesnių miestų, nes leidžia aplenkti eiles didmiesčių ligoninėse. Šių ir kitų ligoninėje teigiamų paslaugų aukštas vertinimas pasiektas visų mūsų gydytojų ir personalo bendromis pastangomis, padedant ir investuojant Jonavos rajono savivaldybei“, – sako Jonavos ligoninės direktorius Gediminas Ramanauskas.

 
VLK teigimu, palyginti 2021 m ir 2023 m. šalies ASPĮ rodiklių rezultatus, pagerėjo 31 iš 35 rodiklių reikšmės.
 
„Matome gerėjančią sveikatos priežiūros paslaugų kokybę: pagerėjo visų mirštamumo rodiklių rezultatai, didėja dienos chirurgijos atvejų dalis, palyginti su visomis planinėmis tos rūšies operacijomis. Tačiau vis dar matome nemažus skirtumus atskirose įstaigose, pavyzdžiui, kai kuriose po tonzilektomijos, artroskopinių operacijų 100 proc. pacientų išrašomi tą pačią dieną, o kitose įstaigose – nė vieno“, – skelbia tyrimo autoriai.

 
Jų teigimu, įstaigų veiklos monitoravimas ir rezultatų viešinimas skatina įstaigas tinkamai organizuoti veiklą ir pasiekti geresnių veiklos efektyvumo ir kokybės rezultatų.


 
Prieš akis – kompiuterinis tomografas
 
Ligoninė neseniai įsigijo ir įdiegė naują radiologinių vaizdų peržiūros bei archyvavimo sistemą „MedDream“. Tikimasi ši reikšmingai pagerins ligų diagnostiką ir padės ligoninės specialistams greičiau priimti gydymo sprendimus.
 
Šiuolaikinės įrangos pagalba visi radiologinės diagnostikos įrenginiai bus sujungti į vientisą sistemą – specialistai bet kuriame skyriuje galės peržiūrėti radiologinius skaitmenizuotus vaizdus, juos išdidinti, perkelti ir sudubliuoti su ankstesniais vaizdais. Prireikus, vaizdus galima konvertuoti į kitus formatus, iškirpti, invertuoti vaizdą.
 
Ligoninės įsigyta sistema padės pagrindus tolesnei radiologijos paslaugų plėtrai įstaigoje, leis sujungti papildomus įrenginius, tokius kaip kompiuterinis tomografas ar magnetinis rezonansas.
 
Radiologinių vaizdų peržiūros ir archyvavimo sistema taip pat sudarys galimybes dirbtinio intelekto technologijų diegimui ligoninėje.
 
Dar vienas ne mažiau svarbus pirkinys, netrukus dar aukščiau pakelsiantis gydymo įstaigos kartelę, – kompiuterinis tomografas. Šis ligoninėje žadamas būti „užkurtas“ jau rugsėjį.
 
Skyrių uždarymo pasekmės
 
Jonavos ligoninė stiprybę rodo išsaugojusi Akušerijos ir ginekologijos skyrių. Iš 60 šalies savivaldybių tokius skyrius turi vos 12 regionų. Per metus ligoninė skaičiuoja 480 gimdymų. Tiesa, šiuo metu parengtame Vyriausybės nutarimo projekte dėl PSDF lėšomis apmokamų paslaugų sąlygų numatomas reikalavimas ligoninei turėti 600 gimdymų per metus bent vienais iš dvejų paskutinių paeiliui einančių metų. Jei nutarimas bus priimtas, už akušerijos ir ginekologijos išlikimą kovojanti Jonavos ligoninė atsidurs ant išlikimo ribos. G.Ramanauskas sako, jog pasiekti Sveikatos apsaugos ministerijos iškeltą 600 gimdymų kartelę – nerealu. Be to, skaičiai, anot jo, tėra politinis pramanas, nepagrįstas jokia logika.
 
„Tai – dirbtinas skaičius, sukurtas, kad rajonuose būtų uždaryti akušerijos skyriai. O žmonės čia gauna geras paslaugas, superinę priežiūrą. Dabar norima sunaikinti tai, kas sunkiai sukurta“, – sako G.Ramanauskas, įsitikinęs Akušerijos ir ginekologijos skyriaus rajone svarba. Anot jo, tai – rajono gyventojams privaloma bazinė paslauga, kaip ir chirurgija, traumatologija, terapija, kad šie jaustųsi orūs, saugūs ir visaverčiai piliečiai.
 
„Vis dėlto savaime nepasidaro niekas. Akušerijos ir ginekologijos skyriaus sėkmė – didelių pastangų rezultatas“, – patikina G.Ramanauskas, pakvietęs iš arčiau susipažinti su skyriumi.
 
Šiemet čia pasitinkamas jau 313-as naujagimis. Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėja Indrė Grušaitė Vanagienė pritaria direktoriui, sakydama, kad 600-ų skaičiaus kartelė – it nuleista iš dangaus.
 

„Pernai turėdami 482 gimdymus per metus buvome geriausiai pagal gimdymo skaičius atrodanti ligoninė. Net toks didelis miestas kaip Alytus neturėjo 400 gimdymų, tad 600 kartelė – genocidas visoms rajoninėms ligoninėms“, – įsitikinusi Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėja Indrė Grušaitė Vanagienė, apgailestaujanti, kad dėl to nukenčia ne gydymo įstaiga, o rajono gyventojai.

 
„Gydytojai ras darbą, jei skyrius užsidarys, bet kaip gi žmonės? 30 minučių, per kurias galbūt spėjama pasiekti gretimo miesto gydymo įstaigą, gali būti lemtingos“, – sako skyrius vedėja. Ji pateikia neseniai įvykusį skaudų atvejį.
 
„Moteris iš Kėdainių per trisdešimt penkias minutes atvyko atšokus placentai. Dėl vidinio kraujavimo skubėjome gelbėti jos gyvybę, o nebe naujagimio. Nebebuvo ką gelbėti. 26 savaičių vaikutis jau buvo miręs“, – retais, bet be galo skaudžiais įvykiais ligoninėje dalinasi pašnekovė. Placentos atšokos atvejais lemiamos tampa dešimt minučių.
 
„Ką jau kalbėti apie moteris, kurios pagimdo namuose ar greitosios pagalbos automobilyje. Pernai tokių turėjome tris. Tokios moterys atvyksta be galo išsigandusios. Gimdyti automobilyje stovint kažkur kelkraštyje yra šokas. Gimdymą priima ne akušeriai. Gerai, kai viskas gerai baigiasi, o jei reikia specializuotos pagalbos? Greitosios medicinos pagalbos automobilių gydymo įstaigos, kurios neturi Akušerijos ir ginekologijos skyriaus, jų net nepriima. Žmonės būna tiesiog išvaromi. Keturiasdešimties minučių kelionė iki reikiamos gydymo įstaigos jiems yra košmariška. Sėdintiems valdžioje ir priimantiems naujas tvarkas, kai neturi tokių sveikatos paslaugų poreikio, atrodo kas gi čia tokio…“, – apmaudą liejo I.Grušaitė Vanagienė.


 
Pacientai ieško ramybės ir dėmesio
 
Tądien, kai lankėmės Jonavos ligoninėje, Akušerijos ir ginekologijos skyrius skaičiavo 14 gimdyvių. Čia dirbantis personalas įsitikinęs, kad toks pacientų skaičius yra optimalus, kad skyrius veiktų sklandžiai, tačiau netaptų „konvejeriu“. Tad kam gi vietinėms gimdyvėms važiuoti gimdyti į šalies didmiesčius, kuriuose gimdymo skyriai nuo krūvio braška per siūles?
 
„Pacientai ieško ramybės, saugios aplinkos ir kokybiškos paslaugos. Paskaito apie gydymo įstaigą atsiliepimų ir apsisprendžia, kur jiems geriausia. Jiems svarbu, kad būtų suteikta maksimali priežiūra, dėmesingai prižiūrimas gimdymas“, – ko pageidauja pacientės, pasakoja skyriaus vedėja.
 
Kai kurių sveikatos politikų formuojama nuomonė, esą rajonuose dėl menko gimdymo skaičiaus gimdyti tampa nesaugu, mat čia dirbantis personalas dėl menko krūvio praranda įgūdžius, medikei kelia šypsnį.
„Gydytojai, kurie dirba čia, taip pat dirba ir Kauno ar Panevėžio didžiosiose ligoninėse. Negi mano kompetencija Panevėžyje gera, o kai atvykstu dirbti į Jonavą, staiga suprastėja? Per vieną naktį tampu bloga gydytoja? Juokinga...“ – sako I.Grušaitė Vanagienė.
 
Jonavos ligoninės sukurtos infrastruktūros stiprybė – galimybė ginekologijos paslaugas gauti be didelių eilių.
 
„Nėščiųjų dienos stacionare gimdyvės gauna visą kokybišką priežiūrą nesėdėdamos priimamajame valandų valandas, – apie ginekologinę priežiūrą, operacijas kalba skyriaus vedėja, pridurdama, kad šių paslaugų pacientės atvyksta iš Kėdainių, Ukmergės. – Iš kitų miestų naktį atvykusios išsigandusios gimdyvės visos lyg susitarusios kartoja tą patį: kam gi reikėjo skyrius uždaryti savame mieste? Kalbame pacientų lūpomis, nes tai girdime kasdien. Joms stacionaras savame mieste yra be galo svarbus ir reikalingas. Dažnos pasakoja, kad mieliau renkasi Jonavos ligoninę nei didžiuosius miestus dėl ten susidarančių eilių. Mat kai laukdamasi vaikelio patenki į sudėtingą situaciją, kiekviena nerimo ir skausmo minutė – lyg amžinybė.“
 
Ką tik sūnelio Vyčio susilaukusi Rūta gimdyti į Jonavą atvyko iš Kauno. Šią ligoninę sako pasirinko perskaičiusi gerų atsiliepimų.
 
„Kur gimdyti, rinkausi atsakingai. Rinkausi tarp Kauno ir Jonavos. Kadangi čia lankiausi ir pas akušerę ginekologę, kuri paliko gerą įspūdį, abejonių neliko. Jonavos ligoninė išsiskiria tuo, kad čia gimdyvėms suteikia daug dėmesio: puikiai įrengtos didelės personalinės palatos, kuriose yra visi namų patogumai, net kondicionierius. Čia tikrai nereikės su kažkuo spaustis vienoje palatoje – privatumas garantuotas. Nesigailiu. Verta rinktis gimdyti rajone, nors nemažai kas gali klaidinga pamanyti, kad rajone prasta personalo kompetencija. Smarkiai tam prieštarauju – čia surinkti geriausi profesionalai, nes jie taip pat dirba ir didžiuosiuose miestuose. Tokio dėmesio, kokį gavome čia, esu tikra, nebūtume gavę jokiame didmiestyje.“

 
I.Grušaitė Vanagienė priduria: į skyriaus aplinką investuoja išties daug dėmesio. Gydymo įstaigos personalas siekia, kad ligoninė primintų namų aplinką, o gimdyvės turėtų visus patogumus: nuo šaldytuvo iki mikrobangų krosnelės, indų, ar televizoriaus. Mama Rūta pajuokauja, kad trūko tik lentynėlės... dušo kabinoje.
Dar viena svarbi dedamoji, skatinanti gimdyves rinktis Jonavos ligoninę, anot Rūtos, – akušerių-ginekologių dėmesys po gimdymo padedant žindyti.
I.Grušaitė Vanagienė pabrėžia, kad tai ypač svarbu pirmą kartą pagimdžiusioms mamoms.
 
„Teorija dažnai prasilenkia su praktika, todėl įgauti reikiamų žindyti įgūdžių – neįkainojamas pamatas motinystės kelyje. Personalas ne tik parodo, bet ir palaiko emociškai, padrąsina. Moteris po gimdymo veikia hormonų kaita, tad ir skirtingos emocijos dažnai ima viršų. Padedame nurimti, susikoncentruoti. Mūsų personalo dėmesys – išties išskirtinis. O būna ir taip, kad mamos gimdyti atvyksta vienos, vyras būna, tarkime, užsienyje, tad tampame palaikymo komanda, kad jos nesijaustų vienišos, – privalumus vardija skyriaus vedėja I.Grušaitė Vanagienė ir priduria, kad specialistai žinias tobulina specialiuose kvalifikacijos kėlimo kursuose, kur mokosi, kaip atpažinti pogimdyvinės depresijos ženklus, kaip mamoms padėti, kad šios nesijaustų vienišos. – Darome viską, kad mūsų paslaugos būtų kuo kokybiškesnės, sekame pacientų atsiliepimus socialiniuose tinkluose ir ieškome, ką gi reikėtų dar patobulinti.“
 
Malonia smulkmena tampa iš personalo tuoj po gimdymo įteikta šeimos nuotrauka su ką tik gimusi mažyliu. „Malonios smulkmenos – lyg vyšnia ant torto. Jos vis dėlto suteikia empatijos ir šilumos“, – įvertina mama Rūta.
 
Personalui dirbti aplinkoje, kai nereikia verstis per galvą, taip pat malonu.
„Pati dirbusi didelėse klinikose galiu palyginti darbo kokybę. Dažnai norėdavau parodyt didesnį dėmesį gimdyvėms, su jomis pabendrauti ir nuraminti, tačiau fiziškai to padaryti tiesiog nepajėgdavai, nes tekdavo apibėgti didelį skaičių šeimų. Jautiesi bejėgis“, – pasakoja I.Grušaitė Vanagienė.
 
Jonavos ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriuje dienomis dirba trys gydytojai, dvi akušerės, kurios suteikia maksimalią priežiūrą.
 
Maža to, gimdyvės gauna ir finansinį paskatinimą. Jonavos rajono taryba, skatindama gimdymus Jonavoje, dar 2022 m. pavasarį priėmė sprendimą skirti gimdyvėms vienkartinę išmoką. Šiuo metu ji siekia 176 eurus ir mokama visiems Jonavos ligoninėje gimusių kūdikių tėveliams, nesvarbu, kur jie gyventų ar deklaruotų gyvenamąją vietą.
 
„Tai – padėka už tai, jog pasitiki Jonavos savivaldybe ir pasirenka mūsų ligoninę. Taip pat dovanų krepšelyje – kuponas su mažyliu apsilankyti moderniame Jonavos baseine, kuriame dirba profesionalūs kineziterapeutai. Taigi mamytės su naujagimiu turi galimybę atsilankyti specialiose mankštelėse“, – aiškina specialistė.
 
Be to, šių metų pradžioje Jonavos ligoninė visoms gimdyvėms pasiūlė naujovę – kūdikio susilaukti čia galima tarsi spalvotame sapne. Tokį pojūtį sukuria ligoninėje pradėta taikyti spalvų terapija, kai gimdymas vyksta įvairiomis spalvomis apšviestoje erdvėje.
 


Mama Vesta, sūpuojanti naujagimę Tėją-Elžbietą, išbandė šią atsipalaidavimo techniką. Moteris sako, kad jai tai padėjo sumažinti gimdymo skausmą ir jaudulį.
„Padėjo susikoncentruoti. Galėjau net pailsėti. Koks ramus ir sklandus gimdymas – tokia ir tolesnė pažinti su mažyle. Čia šeimoms sukurta ramybė ir komfortas“, – sako ukmergiškė, apie gydyto įstaigą girdėjusi daug teigiamų atsiliepimų iš aplinkos. Patyrusi, ką reiškia geros sąlygos, žada ir antrą vaikelį taip pat gimdytų Jonavoje. Moteriai gerą įspūdį paliko ligoninės kolektyvas, suteikęs dar ir daug žinių.
 
Moterys Jonavoje gimdo atnaujintose palatose su funkcinėmis lovomis, naujais baldais, kondicionieriais. Gimdyvės naudojasi bevieliu internetu, žiūri televiziją, klausosi muzikos, mėgaujasi aromaterapija.
 
Ligoninės vadovas G.Ramanauskas reziumuoja, jog gydymo įstaigoje gimdymų skaičius išlieka toks pats ir beveik nesikeičia, nors Lietuvos mastu gimdymų mažėja. Jo teigimu, skirtumas matyti, palyginant 2023 m. ir 2022 m. – kuomet bendras gimdymų skaičius mažėjo, o Jonavos ligoninėje augo: nuo 418 iki 480 gimdymų per metus.
 
Akušerijos ir ginekologijos skyriaus stiprybę ligoninės personalas netrukus įamžins specialiai motinystei ir kūdikystei dedikuotu originaliu meno kūriniu. Skyriaus siena pasipuoš profesionalaus ir talentingo dailininko, kraštiečio Remigijaus Januškevičiaus piešiniu. Kad piešinys atsirastų, norėjo patys jonaviečiai – dalyvaujamojo biudžeto programos metu už šią idėją buvo atiduota daugiausiai balsų.
 
„Nekantru ir smalsu, koks bus galutinis rezultatas. Bet laukti verta, juolab kad toks kūrinys ant sienos mūsų mieste bus, jei atmintis neapgauna, pirmas“, – sako direktorius.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    E.Juozaitytė: spindulinė terapija – galingas ginklas

    E.Juozaitytė: spindulinė terapija – galingas ginklas

    „Spindulinė terapija yra galingas ginklas: jeigu vėžys diagnozuojamas anksti, aparatu galima išgydyti apie pusę pacie...
    Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę

    Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę

    Rugpjūčio pabaiga ir rugsėjis šeimos gydytojams – itin intensyvus laikotarpis. Į kabinetą plūsta ne tik įvairiomis ūminėmis...

    Budinti vaistinė


    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...
    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Nors šalies vaistinių tinklas yra vienas tankiausių Europoje, o vaistininkų skaičius, tenkantis gyventojams, viršija...

    razinka


    Sveika šeima


    Žindymo kelionėje koją kiša nerimas

    Sveikatos ekspertai sutaria: žindymas yra geriausia investicija į kūdikio ir mamos sveikatą. Nors dėl fiziologinių priežasčių žindyti negali iki 2 proc. pasaulio moterų, kūdikio krūtimi nemaitinančių moterų dalis kur kas didesnė. Priežastys – informacijos trūkumas, mitai ir pogimdyviniai psichologiniai sunkumai.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ateitis be plaučių vėžio: testuojama nauja vakcina

    „Kartu su dabartiniu standartiniu gydymu – imunoterapija ir chemoterapija – galėsime suteikti papildomą imuninį impulsą“, – BBC programai „Today“ sakė tyrimo vadovas prof. Siow Ming Lee. Jungtinėje Karalystėje pradėta testuoti vakcina nuo plaučių vėžio gali atverti kelią naujiems gydymo būdam...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Miško maudynės su ponia Apolonija
    Henrikas Vaitiekūnas Miško maudynės su ponia Apolonija
    Dėl visko kalta kontroversija
    Henrikas Vaitiekūnas Dėl visko kalta kontroversija
    El Nino, La Nina ir kiti
    Henrikas Vaitiekūnas El Nino, La Nina ir kiti

    Naujas numeris