Jei esate nedraustas privalomuoju sveikatos draudimu, galite turėti problemų

www.lsveikata.lt
2015-05-19
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad draustumas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) garantuoja nemokamą gydymą susirgus: apdraustiesiems mokėti nereikia, nes Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis už gydymą sumoka ligonių kasos. Savo ruožtu nedraustiesiems tenka sumokėti iš savo kišenės, jiems nemokamai teikiama tik būtinoji medicinos pagalba.
Jei esate nedraustas privalomuoju sveikatos draudimu, galite turėti problemų
Nedirbančioms ir besilaukiančioms moterims žinotina, kad nuo 28 nėštumo savaitės iki gimdymo ir 56 dienos po gimdymo, jos yra draudžiamos valstybės lėšomis, todėl pastarosios turi pateikti TLK asmens sveikatos priežiūros įstaigos pažymą.

Daugelis žino, kokius stebuklus daro medikai, naudodami ir įprastas, ir naujas, neretai brangias technologijas, reikalingas tyrimams, procedūroms ar operacijoms; žino, kad gydymui skiriami vaistai ir medicinos pagalbos priemonės (MPP). O už visa tai sumokama PSDF pinigais.  
 
PSDF – tai fondas, kuriame pinigai kaupiami iš PSD įmokų: jas moka veiklą vykdantys ir pajamas gaunantys gyventojai, o už tuos, kurie draudžiamų ar jokių pajamų negauna, taip pat kitais įstatymu nustatytais atvejais, įmokas sumoka valstybė. Visi fonde sukaupti pinigai panaudojami jau minėtoms reikmėms – gydymo įstaigoms sumokama už gydymą, vaistų ir MPP tiekėjams – už kompensuojamuosius vaistus ir pan.

 
Regis paprasta – jei įmokos sumokėtos, žmogus apdraustas, už jo gydymą moka ligonių kasos. Jei įmokos nesumokėtos ir žmogus nedraustas – gali teikti susimokėti pačiam. O kadangi PSD įmokas mokėti privaloma, iš tokio žmogaus gali būti pareikalauta ir sumokėti už gydymą, ir sumokėti įmokas. Be to, jei už nedrausto asmens gydymą sumokėta PSDF lėšomis, ši suma gali būti iš jo išieškoma. Nors šios taisyklės yra žinomos, vis tiek atsiranda pamirštančių pasirūpinti savo draustumu.
Draustumo ir PSD įmokų mokėjimo klausimų nekyla, jei žmogus dirba pagal darbo sutartį – tokio žmogaus įmokas apskaičiuoja ir tvarko „Sodra“. Bėdų dėl draustumo nebūna tiems, kuriems medikų pagalba reikalinga dažniausiai – nedirbantiems pensininkams, vaikams iki 18 metų – už juos nustatytas įmokas moka valstybė.
 
Problemų kyla tuomet, kai pasikeičia vadinamasis draudžiamojo statusas ir (arba) nutrūksta draustumas. Taip atsitinka tuomet, kai žmogus nustoja mokėti PSD įmokas arba už jį nustojama mokėti įmokas arba sumoka per mažą įmoką ir nesidomi tol, kol prireikus pagalbos gydymo įstaigoje paaiškėja, kad jis yra nedraustas.
 
Dažniausiai pasitaikantis pavyzdys – kai žmogus išeina iš darbo, nedirba ir nesiregistruoja darbo biržoje. Toks žmogus yra draustas iki išėjimo iš darbo mėnesio pabaigos, nes visa to mėnesio PSD įmoka išskaičiuojama iš atlyginimo išeinant iš darbo. Tačiau kitą mėnesį, jei žmogus nedirba ir nesiregistruoja darbo biržoje, jis gali gauti sveikatos priežiūros paslaugas, bet privalo pats (arba už jį kitas asmuo) iki mėnesio pabaigos sumokėti PSD įmoką. Nesumokėjus laiku, draustumas nutrūksta, todėl patartina nedelsiant sumokėti PSD į Valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitą.
 

Antras dažniausiai pasitaikantis draustumo neaiškumų atvejis – kuomet šeimoje gimus vaikui tėvai ligonių kasai nepraneša, kuris iš tėvų bus draudžiamas PSD valstybės lėšomis. Kadangi valstybės lėšomis draudžiami ne tik vaikai, bet ir vienas iš nedirbančių tėvų (įtėvių) arba vaikus globojantys asmenys (labai dažnai tai seneliai ar artimi giminės vaikų, kurių tėvai yra išvykę iš Lietuvos) iki vaikui sukaks 8 metai (arba jei šeimoje auga arba globojami 2 ir daugiau nepilnamečių vaikų), atvykus į teritorinę ligonių kasą (TLK) reikia pranešti apie pasirinkimą. Pranešant, kuris suaugusiųjų bus draudžiamas valstybės lėšomis, reikia pateikti savo ir vaiko asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus arba dokumentus su duomenimis apie pripažinimą globėju ir globos laikotarpiais.  
 
Pasitaiko nežinančių, kad valstybės lėšomis gali būti draudžiami daugiau kaip 30 metų socialinio draudimo stažą turintys asmenys. Ši nuostata taikoma tik nedirbantiems ir negaunantiems draudžiamųjų pajamų. Šiems žmonėms svarbu žinoti, kad jų socialinio draudimo stažo patvirtinimo duomenis turi pateikti „Sodra“, todėl jiems reikia nuvykti į „Sodros“ teritorinį skyrių, kuriame stažas apskaičiuojamas. Tik „Sodrai“ apskaičiavus ir patvirtinus 30 metų ar ilgesnį socialinio draudimo stažą ir įvedus šiuos duomenis į draudžiamųjų registrą, šie asmenys, jei nedirba ir negauna pajamų, nebemoka įmokų, nes juos draudžia valstybė.  
 
Vis rečiau pasitaiko iš užsienio sugrįžusių į Lietuvą ir  nustebusių, kad nutrūko jų sveikatos draudimas.  Jei toks žmogus deklaravo išvykimą iš Lietuvos, gyveno ir dirbo vienoje iš ES šalių, ten mokėjo nustatytus mokesčius, joje buvo draustas sveikatos draudimu, Lietuvoje tereikia deklaruoti atvykimą, ir sveikatos draudimas įsigalioja, jei įmokos pradedamos mokėti deklaravus parvykimą.
 
Nedirbančioms ir besilaukiančioms moterims žinotina, kad nuo 28 nėštumo savaitės iki gimdymo ir 56 dienos po gimdymo, jos yra draudžiamos valstybės lėšomis, todėl pastarosios turi pateikti TLK asmens sveikatos priežiūros įstaigos pažymą.
 
Savarankiškai besidraudžiantys asmenys, vykdantys individualią veiklą, paprastai žino, kokią sumą ir kokiu kodu reikia mokėti į VMI arba „Sodros“ sąskaitą. Tiesa, pasitaiko, kad pasikeitus įmokos dydžiui ir nesumokėjus visos sumos, draustumas nutrūksta. Tuomet jis atstatomas sumokėjus visą sumą, o dėl draustumo nustatymo reikia kreiptis į TLK.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris