Išvengti nemalonaus „copy paste“: Ukrainos medicinos pamokos

Sima Kazarian
2022-08-05
„Sunkumai gabenant sužeistuosius iš karo lauko, nesidalinančios resursais ligoninės, išsibėgiojęs personalas ir chaosas – tokios realijos, jei prasidėtų karas, laukia ir Lietuvos, jeigu neišsisklaidys saugumo iliuzijos ir nepradėsime ruoštis galimoms karinėms grėsmėms“, – Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje kalbėjo karininkas ir gydytojas Nedas Jasinskas, nuo pirmųjų karo dienų teikęs pagalbą Ukrainoje.
Išvengti nemalonaus „copy paste“: Ukrainos medicinos pamokos
Karo medikas Nedas Jasinskas tvirtina, kad pirmosiomis karo dienomis Ukrainoje buvo galima pamatyti, kas dėtųsi pas mus: „Tai yra visiškas copy paste. Kodėl? Nes tas pats priešas, panašus medicininis mentalitetas ir pasirengimas grėsmėms arba, kitaip tariant, jų ignoravimo lygis, kuris Lietuvoje gal net didesnis.“

Ką pamatė Ukrainoje?

„Mano rankos įmerktos į kraują – esu praktikas, ne teoretikas“, – prisistato Nedas Jasinskas, dvidešimt metų dirbęs traumų centre, aktyvus Lietuvos kariuomenės rezervo karininkas, LSMU Ekstremaliosios katedros darbuotojas, tarptautinių traumos kursų instruktorius. Prasidėjus karui Ukrainoje N.Jasinskas kovo 6 dieną jau buvo ten ir su pertraukomis darbavosi netoli Bučos, Zaporižės, Dnipro srityse.

 
Jis tvirtina, kad pirmosiomis karo dienomis Ukrainoje buvo galima pamatyti, kas dėtųsi pas mus. „Tai yra visiškas copy paste. Kodėl? Nes tas pats priešas, panašus medicininis mentalitetas ir pasirengimas grėsmėms arba, kitaip tariant, jų ignoravimo lygis, kuris Lietuvoje gal net didesnis“, – paaiškino N.Jasinskas.
 
N.Jasinskas pažymėjo, kad fronto linija plati, apšaudymų daug, sužeistų vienu metu taip pat daug ir pirmiausiai į akis krenta nevaldomos medicinos pajėgos, komunikacijos tarp ligoninių, greitosios medicinos pagalbos ir karinių vienetų stoka. „Nežinai, kas vyksta už ligoninės sienų. Gal ten chaosas, bet man svarbiausia ligoninę valdyti, – administracijos mąstyseną perteikė medikas. – Kiekviena ligoninė „žaidžia“ už save. Karinės ligoninės turi ventiliacijos aparatų, kitos skalpelių. Jei šiais ištekliais būtų pasidalinę, būtų išgelbėta daugiau gyvybių.“
 

Dėl force majeure negalioja sutartys, plano nėra, dalis personalo išsibėgioję, o likę laukia nurodymo iš viršaus. Dėl nežinios stengiamasi daug kaupti. „Milžiniškos fūros stovi, krūvos dalykų kurių nereikia, beprasmis kaupimas“, – konstatavo N.Jasinskas, greitai supratęs, kad ligoninėje jam ne vieta.
 
Medicina karo sąlygomis
„Nusprendžiau taikyti gerą mediciną blogose vietose, kurios neatitinka higienos normų, bet yra arčiausiai paciento“, – sakė vyriškis, radęs apleistą ligoninę, subūręs padėti norinčių vietinių komandą, susidedančią iš naujagimių slaugytojos, akušerės ginekologės, studento. Apmokęs žmones dirbo, bet rusai pamatė važinėjant greitąją pagalbą, paleido septynias raketas ir pastato išorinių sienų nebeliko. Galiausiai nusprendė keisti strategiją ir įsikūrė smirdinčiame bomžų namelyje su žiurkėmis, kurį išsivalė, apklijavo plėvelėmis, kad neužkliūtų dronams, kurie seka ir šilumos signalus. Sulaukdavo apie 100 pacientų per savaitę.
 
N.Jasinskas akcentuoja, kad svarbiausia turėti rinkinių rezervą, kur būtų svarbiausios medicininės priemonės (anesteziologo įranga, ultragarsas, kraujo perpylimo, nuskausminimo priemonės ir kt.). „Kažkokie neaiškūs švirkštai stelažuose, atsitiktiniai radiniai nepadės, – sakė pašnekovas ir aiškino, kad galima įjungti įrangą nuo automobilio, o esant reikalui tuoj pat dingti priešui iš akių. – Taip galima teikti pagalbą ir Mažvydo bibliotekos rūsyje. Turi būti lankstus, plastiškas. Bet tam reikia ruoštis, o dabar to trūksta.“
 
N.Jasinskas rodo sumaitotų kūnų nuotraukas, medicinos tikslams naudojamus vamzdelius, kokius galima gauti statybinių prekių parduotuvėse: „Tai nebus graži medicina, asistentai, sterilumas, aprūpinimas, logistika...“ Jis atkreipė dėmesį, kad medicininis personalas taip pat turi būti aprūpintas šalmais, neperšaunamomis liemenėmis – medikų žūtys karo vietose nėra retas dalykas. „Raudonasis Kryžius žymi tave kaip taikinį, o ne apsaugo.“
 
N.Jasinskas apibendrino, kad karinio konflikto metu svarbu realiu laiku turėti standartizuotą informaciją, nes negali kontroliuoti to, ko nežinai. Taip pat turi būti užtikrintas valdymas ir vadovavimas. Jis akcentavo, kad iš anksto reikia apgalvoti ir logistiką. „Kas bus, kai neliks klinikų, kas tieks, aprūpins žmones, veš nukentėjusiuosius, – vardijo jis ir pridūrė, kad, be kita ko, turi būti investuojama ir į žmonių apmokymą. – Lietuvoje karys kariui neperpiltų kraujo, bet to reikia.“
 

N.Jasinskas kritikavo dabartinius mokymus, kuriuose neva imituojamos ekstremalios situacijos: „Klinikos turėjo mokymus, kur atvežti du radiacijos pažeisti žmonės. Ar tai realu? Ne, nes jie atvažiuos šeštadienį trečią valandą nakties, kai niekas neveiks, viskas bus išjungta, niekas neatsiliepinės telefonais. Nebus pasiruošimo su tokiais mokymais. Už neišmoktas pamokas teks mokėti karo metu, ką dabar daro ukrainiečiai savo žmonių gyvybėmis. Bet mes dar turime laiko tai pakeisti.“

 
Nuomonės
Seimo narys Saulius Skvernelis:

- Situacija paprasta: gydymo įstaigos perka medikamentus ar įrangą, kuri gelbėtų žmones čia ir dabar – taikos sąlygomis. Jei ateityje sveikatos priežiūros įstaigoms bus palikta iš savo biudžeto pasirūpinti priemonėmis, skirtoms ekstremalioms situacijoms, nieko nebus, nes jų prioritetas žmonių gelbėjimas šiandien: kai sistema neturi pinigų inovatyviems vaistams, nieko nebus be specialaus fondo, kuris aprūpins institucijas, nesusijusias su karo reikalais.

 
SAM Visuomenės sveikatos departemento direktorius Audrius Ščeponavičius:

- Mes girdime, kas sakoma, vyksta pasitarimai dėl ryšio sistemų, kuro, generatorių, šiuo metu esame išsiaiškinę realią situaciją ir poreikius, toliau dirbsime su jais. Vyksta rezervų decentralizacija, lokalizacijos pakeitimas, atnaujinimai, geresnis valdymas – perkama ekstremalių situacijų valdymo informacinė sistema (ESVIS), kuri padės realiu laiku žinoti įstaigų resursus, atsiras pavėžėjimo modelis, bus inventorizuotos visos transporto priemonės. Aktualu, kad būtų automatizuoti pranešimai realiu laiku, standartizuotos žinutės, reagavimo modeliai vienos ar kitos situacijos sąlygomis. Tikrai svarbus pastebėjimas apie medicininės įrangos rinkinius ir į tai atkreipsime dėmesį.
 
Fotožurnalistas, žurnalistinio tyrimo apie gydymo įstaigų pasiruošimą ekstremalioms situacijoms autorius Vidmantas Balkūnas:

- Sveikatos apsaugos sistema neparuošta ekstremalioms situacijoms. Kaip joms ruošiasi įstaigos, beveik nekontroliuojama. Tam nėra nei motyvavimo, nei baudų sistemos, nei atskiros finansavimo eilutės. Visos pratybos feikinės, rimčiau žvelgia tik Kauno GMP. Valstybės rezervas – mistinis dalykas, apie kurį niekas nieko nežino, net medikai, kurie atsakingi už ekstremalias situacijas, todėl planuojasi veiksmus, lyg jo nebūtų. Šaltiniai rodo, kad rezerve greičiausiai trūksta pagrindinių dalykų karinėje pirmosios pagalbos vaistinėlėje. Dalis rezervo bus kaupiama ne realiai, o per sutartis, kad tiekimo įmonės rezervuotų reikiamą dalį sandėliuose. Taikos sąlygomis puiku, bet kas bus atėjus dienai X?
Ligoninėse yra elektros generatoriai, bet tik Varėna turi kuro atsargų keliems mėnesiams užtikrinti jų veikimui, kitos užtektų kelioms valandoms. Neapsvarstyta, kas būtų, jei nutrūktų centrinis vandens tiekimas, neveiktų kanalizacija, dingtų centrinis šildymas, telefono ryšys. Pastaruoju atveju veiktų tik GMP. Nėra šalmų, šarvinių liemenių GMP darbuotojams nors paramedikams tai labai svarbu.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Velykiniai troškimai: ir pavalgyti, ir sulieknėti

    Šv. Velykų pusryčiai – laukiamiausia šventės akimirka ar stresas, vien pamąsčius apie valgiais nukrautą stalą? Mitybos specialistų teigimu, giliai įsišaknijusios „dėkis dar“ ir naujosios „dietų“ kultūros sandūra turi skaudžių pasekmių: abiem atvejais formuojasi blogi mitybos įpročiai...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris