„Iš slaugytojų padėjėjų atimtos Kalėdos“, – sako slaugos politikos ekspertas Marius Čiurlionis apie ketinimą 22,5 proc. sumažinti slaugytojų padėjėjų darbo įkainį už ambulatorinę paliatyviąją priežiūrą namuose. Kitiems kartu dirbantiems komandos nariams įkainis didinamas. Slaugytojų padėjėjai sako: neprašome didinti – bent nemažinkite.
Nors nauji paliatyviosios pagalbos, kurią namuose teikia gydytojas, slaugytojas, socialinis darbuotojas, kineziterapeutas, medicinos psichologas įkainiai didėja, vienas specialistas – slaugytojo padėjėjas – šiame sąraše lieka išskirtas (blogąja prasme). Jo suteikiamų paslaugų kaina mažėja nuo 18,32 iki 14,21 eurų, tai yra 22,5 procento.
Sveikatos apsaugos ministro parašo laukia nauji paliatyviosios pagalbos įkainiai. Džiugu, kad jie didėja tiek stacionare, tiek ambulatorines paliatyviosios priežiūros paslaugas namuose teikiantiems specialistams – gydytojui, slaugytojui, socialiniam darbuotojui, kineziterapeutui, medicinos psichologui. Vis dėlto nors bendras finansavimas auga, vienas specialistas šiame sąraše lieka išskirtas – slaugytojo padėjėjas. Jo suteikiamų paslaugų kaina mažėja nuo 18,32 iki 14,21 eurų, tai yra 22,5 procento.
Ekspertai tame įžvelgia rizikų. Ypač turint omenyje Vyriausybės strateginės analizės centro atnaujintą prognozę, kuri rodo, jog 2032 m. Lietuvoje trūks 2 355 slaugytojų padėjėjų.
Šaukštas deguto...
„Pusantro šaukšto deguto medaus statinėje ar iš slaugytojų padėjėjų atimtos Kalėdos – nežinau, kuris pavadinimas tiksliau nusakytų naujausią Valstybinės ligonių kasos (VLK) sprendimą sumažinti slaugytojo padėjėjo įkainį teikiant paliatyviąsias paslaugas namuose“, – savo socialinio tinklo paskyroje rašė Europos paliatyviosios asociacijos valdybos narys, Baltijos paliatyviosios pagalbos asociacijos prezidentas, SAM Slaugos ir ilgalaikės priežiūros skyriaus patarėjas Marius Čiurlionis.
Jis skaičiuoja, kad per vieną dieną padėjėjas gali aplankyti 4-6 pacientus, taigi geriausiu atveju gali uždirbti apie 85 eurus per dieną ir 1876 per mėnesį. „Minusavus transporto išlaidas, medicinos priemones, administracines išlaidas lieka apie 1500 eurų, į rankas – 990“, – teigia M.Čiurlionis.
Jis mano, kad tokia suma ne tik nemotyvuos, bet ir lems, jog paslaugų teikėjams, kurie balansuoja ties išlikimo riba, bus sunku rast galimybių kelti algas ir pritraukti šiuos specialistus.
Dirba sunkiai
Kaip žinoma, slaugytojų padėjėjai nudirba bene patį sunkiausią darbą su paliatyviosios priežiūros reikalaujančiu pacientu. M.Čiurlionis patvirtina, kad slaugytojų padėjėjų vaidmuo dirbant su sunkiais, mirštančiais pacientais – nenuginčijamas.
„Visų pirma asmens higiena, maitinimas, pagalba buityje apsirengiant, persikeliant iš lovos į vežimėlį ar atliekant elementarų pacientų vartymą. Padėjėjų atliekamas darbas ne tik yra didžiulė pagalba pacientui ir jo artimiesiems, bet kartu tai yra viena didžiausių prevencinių priemonių, saugančių sunkiai sergantį pacientą nuo didesnių komplikacijų“, – teigė M.Čiurlionis.
Nepatikėjo
„Gal čia kokia klaida įsivėlė? – paprašyta pakomentuoti situaciją nesuprato Lietuvos slaugos specialistų organizacijos prezidentė Aušra Volodkaitė ir pripažino, kad ši naujiena jai prasprūdo pro akis. – Būtų tikrai neteisinga, tiesiog sunku patikėti... Kiek tenka kalbėti, šis įkainis ir taip jau neadekvačiai įvertintas, nes dirbti paciento namuose tikrai kainuoja daugiau, o čia dar grupei žmonių sumažinama?!“
Pasidomėjusi šiuo klausimu ji teigė, kad ligonių kasos įkainį apskaičiavo remiantis realiomis išlaidomis, tačiau nepakeitė nuomonės, kad galutinis sprendimas yra netoliaregiškas. „Greičiausiai įstaigos slaugytojo padėjėjui moka mažiausiai, todėl bendroje sumoje tokie skaičiai ir susidaro... – konstatavo pašnekovė. – Vis dėlto jie nepamąstė, kad ateityje įstaigoms reikės ieškoti daugiau šių specialistų. Be to, ar jiems tikrai jų ir dabar pakanka? Abejočiau. Todėl užmokestis turėtų būti didinamas.“
Svarsto, kodėl taip nutiko
Vilniaus Centro poliklinikos direktorei Laimai Skrickienei tai irgi naujiena – kol kas apie įkainio mažinimą pranešimo ji negavo, tad su komentarais nenori užbėgti įvykiams už akių.
„Visgi manau, kad esamą įkainį reikėtų bent išlaikyti. Kiekvieno komandos nario pastangos turėtų būti gerbiamos, o slaugytojo padėjėjas dirba itin sunkų, reikalaujantį daug fizinių pastangų darbą“, – neabejoja poliklinikos vadovė.
Ji kaip ir A.Volodkaitė atkreipė dėmesį, kad ligonių kasos įkainius modeliuoja atsižvelgdamos į įstaigų pateiktus technologinius skaičiavimus. „Negaliu pasakyti, pagal kokią formulę nustatomas galutinis variantas, bet gal kažkuri įstaiga atsiuntė itin mažą savikainą ir tai lėmė tokį rezultatą“? – svarstė L.Skrickienė.
„Be to, atliekant technologinį paskaičiavimą reikia įtraukti ne tik darbo užmokestį, bet ir priemones, transportą... Yra daug dedamųjų, nuo kurių tikslaus įvertinimo priklauso kaina. Gal kas nors pražiūrėta, kad nustatytas įkainis ne iki galo atspindi realybę?“ – svarstė pašnekovė.
Paaiškino ligonių kasos
Paprašyta pakomentuoti situaciją Valstybinė ligonių kasa (VLK) primena, kad seniau slaugytojo padėjėjas nebuvo įtrauktas į ambulatorinės paliatyviosios pagalbos komandą. Kai tai nutiko, jo kaina nustatyta tokia pat, kaip komandoje dirbančio slaugytojo, socialinio darbuotojo ir medicinos psichologo.
„Dabar kainos perskaičiuotos, atsižvelgus į įstaigų, teikiančių šias paslaugas, pateiktą informaciją apie sąnaudas. Taip pat vertintas visų specialistų darbo užmokestis, – L.S. aiškino VLK. – Į padėjėjo paslaugos kainą įtrauktas sveikatos priežiūros įstaigos pateiktas jo buvimo pas pacientą darbo laiko vidurkis. Įkainis apskaičiuotas pagal įstaigos pateiktą slaugytojų padėjėjų vidutinį mėnesinį atlyginimą. Prie darbo užmokesčio pridėtas atostoginių koeficientas, kitos įstaigos pateiktos sąnaudos.“
Ne visai sutiko
Anot VLK, slaugytojo padėjėjo atlyginimas nuo įkainių tiesiogiai nepriklauso. Be to, gydymo įstaigos gaus daugiau lėšų, nes kiti įkainiai, susiję su paliatyviąja slauga, didėja.
„Sutikčiau ir nesutikčiau, – į tai sako M.Čiurlionis. – Deja, realybė tokia, kad darbdaviai darbo užmokestį moka atsižvelgdami į būtent į įkainį ir kiek darbuotojas generuoja pajamų per mėnesį.“
Jis pabrėžia, kad visi paslaugų tiekėjai veiklą siekia vykdyti pelningai ar bent ne nuostolingai. „Bet pagrindinis aspektas, kad darbdaviai tiesiog bus priversti mažinti padėjėjų etatų skaičių, neinvestuodami į kitų sprendimų paiešką. O tokio mažo įkainio paslauga negali būti rentabili. Tikėtina, kad galiausiai kentės žmonės, kuriems reikia šių paslaugų ir jie jų negaus. Niekas neprašo didinti įkainio, tiesiog išlaikyti esamą“, – užbaigė M.Čiurlionis.
Vis dėlto L.Skirckienė pavojaus varpais skambinti neskuba – patirtis rodo, kad ligonių kasa esant reikalui atsižvelgia į aplinkybes. Ji prisimena, kad pavyko įrodyti, jog, pavyzdžiui, gydytojo reumatologo konsultacijos įkainis turi būti didesnis.
Daugiau darbo slaugytojoms
A.Volodkaitė teigia, kad paliatyvioje priežiūroje, kur prižiūrimi itin sudėtingų būklių pacientai, slaugytojo padėjėjai yra itin svarbūs.
„Jei jų nėra, pacientų poreikius vis tiek tenka atliepti ir darbą turės padaryti likusi komanda. Vadinasi, krūvis išaugs kitiems“, – teigė A.Volodkaitė. Ir greičiausiai – ne gydytojui, socialiniam darbuotojui ar medicinos psichologui, o būtent slaugytojui? „Tikrai taip. Nors ligonio priežiūra yra komandinis darbas, slaugytojo padėjėjo funkcijas perima būtent slaugytojas“, – patikino pašnekovė.
Neturi atstovų
Beje, LNSS šakos kolektyvinėje sutartyje slaugytojų padėjėjai – labiausiai apleista profesija. Seniau jų ten apskritai nebuvo. Šiemet situacija pasikeitė, jie atsirado dokumento tekste įvedus atlyginimų grindis – 50 proc. nuo gydytojo darbo užmokesčio pastoviosios dalies.
Vis dėlto slaugytojų padėjėjai neturi atskiros jiems atstovaujančios organizacijos. Prieš devyniolika metų registruotos Slaugytojų padėjėjų profesinės sąjungos „Solidarumas“ veikla jau kuris laikas nutraukta. Tai patvirtino buvusi jos vadovė Vida Buividavičienė. O ir Lietuvos slaugos specialistų organizacijos kongresas nubalsavo, kad jie neatstovaus slaugytojų padėjėjams.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: