Iš skolų Jonavos ligoninę trauks meras?

Eimantas Šaulitis
2020-01-14
Treti metai iš eilės Jonavos ligoninė gyvena „į minusą“. Ant mero Mindaugo Sinkevičiaus stalo nugulė jo paties suformuotos darbo grupės planas, kaip gydymo įstaigai išsikapanoti iš skolų liūno.
Iš skolų Jonavos ligoninę trauks meras?
Darbo grupė Jonavos ligoninei gelbėti siūlo skirti iki 210 tūkst. eurų. Dotacija - ne skoloms padengti, o įrangai įsigyti, įstaigos teikiamų paslaugų spektrui praplėsti. Finansinė injekcija – tik siūlymas, kuriam dar turi pritarti rajono taryba.

Svarsto dotaciją

„Darbo grupė siūlo įteikti ligoninės vadovams meškerę vietoj jų prašomo kibiro žuvies – visą paketą priemonių, taip pat ir piniginę dotaciją reikalingai įrangai įsigyti ir patalpoms įsirengti. Visa tai siūloma tikintis, kad šios priemonės leis ligoninei užsidirbti daugiau pajamų, pasiekti teigiamą finansinę situaciją, pritraukti jaunų specialistų ir teikti kokybiškas paslaugas gyventojams“, - sako rajono meras Mindaugas Sinkevičius.

 
Meškerė ne pati pigiausia. Darbo grupė Jonavos ligoninei gelbėti siūlo skirti iki 210 tūkst. eurų. Dotacija - ne skoloms padengti, o įstaigos pajamoms būtinoms priemonėms didinti: echoskopui, laparoskopui įsigyti, dienos chirurgijos pacientams stacionarizuoti ir pooperaciniam stebėjimui reikalingoms patalpoms įrengti. Tiesa, savivaldos atstovai atkreipia dėmesį, kad finansinė injekcija – tik siūlymas, kurio negalima laikyti numatoma pinigine dotacija tol, kol nepritarė rajono taryba.
 

Kokia žūklė be žvejo? Be nuolatinio vadovo vietinė gydymo įstaiga gyvena devintą mėnesį. Pavasarį konkursą paskelbusi savivalda suskubo jį atšaukti. Esą valdyti esamos būklės ligoninę – atsakomybė per didelė, o be direktoriaus ir gyventi taupiau. Panašu, pribrendo pokyčių laikas. Gruodžio viduryje paskelbtas naujas konkursas vadovo pareigoms eiti. „Gauta ne viena paraiška, šiuo metu jos yra vertinamos. Konkurso laimėtojas paaiškės sausio mėnesį“, - dalyvių pavardžių neišduoda Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktorius Valdas Majauskas.
 
Veržiasi diržus
V.Majausko teigimu, tiksli ligoninės finansinė padėtis savivaldai žinoma nėra: „Kol kas Jonavos ligoninė skelbia tik praėjusių metų pirmų devynių mėnesių finansines ataskaitas. Jų rezultatai ir privertė sunerimti steigėją, nes šio laikotarpio nuostolis viršijo 325 tūkstančius eurų, o sąnaudos darbo užmokesčiui sudarė beveik aštuoniasdešimt šešiais procentus visų pajamų. Šiuo metu turime įstaigos vadovų patikinimus, kad padėtis stabilizuojama, tačiau preliminarius, neaudituotus skaičius pamatysime ne anksčiau kaip vasario mėnesį.“
Diržų veržimosi jau griebėsi laikinasis gydymo įstaigos vadovas Vidas Kačiušis. Jo iniciatyva, prieš pat šventes sutrumpintas ligoninės pareigybių sąrašas. Tiesa, ne itin drastiškai. Su savivaldybės palaiminimu panaikinta 11 pareigybių. Nebereikalingas pasirodė gydytojas psichiatras, keli technologai ir pagalbiniai darbuotojai. Užtat prisireikė dietisto ir paramediko.
 
Tarp darbo grupės rekomendacijų ir didesnis dėmesys personalui: siūloma įpareigoti savivaldybės administraciją parengti ligoninės gydytojams skirtų būstų įsigijimo ir suteikimo tvarkos projektą. Pastebėta, kad menkai pasitelkti svertai naujiems gydytojams privilioti. „Ligoninė 2017-ųjų pavasarį nepasinaudojo ES priemonių galimybėmis pritraukti jaunus specialistus, nors tuomet tai buvo galima padaryti prisidedant prie rezidentų finansavimo vos dvidešimčia procentų steigėjo lėšų“, - pastebi darbo grupės narė, savivaldybės Turto ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Jolita Gumaniukienė. Tačiau tuometė Jonavos ligoninė Aldona Balutienė tokių kaltinimų dabar kratosi. „Septynioliktais metais nebuvo problemų, aš turėjau specialistų. Kokius aliarmus man kelti, kodėl ruoštis daktarus, jeigu tuo metu jų netrūko“, - sprendimą argumentavo ji.
 

Iš kur problemos?

Pasak šešerius metus Jonavos ligoninei vadovavusios Aldonos Balutienės, sklandų gydymo įstaigos darbo ritmą sujaukė visai ne skolos, o staiga atsiradę gandai apie reorganizaciją. „Darbuotojų bėgimas prasidėjo aštuonioliktų metų pabaigoje, kai pasidarė nebeaiškus ligoninės likimas: ar ji lieka regionine, ar virsta slaugos. Tapo neaišku, pavyzdžiui, ar akušerijos-ginekologijos, traumatologijos skyriai išliks. Žmonės pradėjo ieškotis vietų kitur, nelaukdami, kol kurį nors profilį sumažins. Žinot, gydytojai, kurie jauni, žiūri nelaukdami, užsiima vietą kitur, nes bijo likti be pajamų“, - sako A.Balutienė.

 
Jos teigimu, finansinės problemos ligoninės veiklą apsunkino, bet nebuvo pagrindinė kilusio sujudimo priežastis. „Prasidėjo reikalavimas kelti atlyginimus. Finansinių galimybių lyg ir nelabai turėjome, o kada darbuotojų atlygio vidurkis yra žemesnis nei visos respublikos, vis tiek turi motyvuoti, kad jie liktų dirbti. Pakėlus užmokestį aštuonioliktais metais šiek tiek susidarė minusas. Iš to išpūtė baisinį burbulą, kuris tikrai buvo ne vietoj. Politiniai žaidimai prasidėjo. Ir kilo panika. Eiliniam darbuotojui sunku suprasti, kas čia vyksta“, - sakė buvusi vadovė.
 
Su konkursu, A.Balutienės manymu, buvo pavėluota: „Jį reikėjo surengti praėjusiais metais. Dėkui Dievui, konkursą pagaliau paskelbė. Kuo skubiau būtų vadovas rastas, tuo greičiau ligoninės darbas grįžtų į savas vėžes. Laikinas direktorius vis tiek nesiima spręsti jokių rimtų problemų... Gal viskas pasitaisys, nereikia pesimistiškai galvoti. Ateis vadovas suskaičiuos pinigus, nuspręs kokios galimybės, kokias paslaugas didinti. Pagrindas – kiek rajono gyventojams gali suteikti paslaugų. Jeigu atsisakysi specialistų, tada žmonės lėks į Kauną. Užsikerti kelią pasididinti sau pajamas. Čia ne kaimo ligoninė. Teikiamos viso profilio paslaugos.“
A.Balutienės įsitikinimu, būsimam vadovui košės srėbti reikės mažiau nei jai pačiai. „Kai aš atėjau tryliktais metais iššūkiai buvo didesni. Ligoninė turėjo tris su puse milijonų skolos ir buvo beveik užblokuotos banko sąskaitos. Palyginti su ta padėtimi – dabar juokas“, - tikino buvusi Jonavos ligoninės direktorė.

 
Tarp kitko
Pagal Valstybinės ligonių kasos skelbiamus duomenis, vidutinis Jonavos ligoninės gydytojo atlyginimas šių metų sausio–rugsėjo mėnesiais bruto buvo 1976 eurai. Šalies vidurkis – 2497 eurai.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica