Interpeliacija – tik politinis šou

Sima Kazarian
2021-11-25
2017 m. gruodžio 14 dieną subliuško iškelta interpeliacija tuometiniam sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai. Veikiausiai panašiu metu tas pats nutiks ir su dabartinio ministro Arūno Dulkio interpeliacija, kurią pasirašė ir registravo 43 opozicijos atstovai iš 67. Viešųjų ryšių ekspertas Arūnas Armalis teigia neprisimenantis pavykusios interpeliacijos.
Interpeliacija – tik politinis šou
Viešųjų ryšių ekspertas Arūnas Armalis atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje beveik 100 procentų interpeliacijų yra politinis šou, skirtas parodyti, kad opozicija gyva, nes nesvarbu, kas joje būtų: socialdemokratai, valstiečiai ar konservatoriai – jie visada parengia interpeliaciją.

Penkiolika neaiškumų
Praėjus metams, kai A.Veryga pradėjo eiti ministro pareigas, lapkričio pabaigoje jam buvo iškelta interpeliacija, kurioje opozicija priekaištavo dėl receptinių vaistų skyrimo tvarkos, spaudimo SAM pavaldžių įstaigų vadovams trauktis iš pareigų įdarbinant politinio pasitikėjimo asmenis bei sprendimo nuo sausio 1 dienos nedidinti medikų atlyginimų, nors biudžete buvo tam galimybės.
 
Algos – amžina interpeliacijų klasika. Tarp 15 klausimų, užvakar pažertų sveikatos apsaugos ministrui, priekaištaujama, kad kitąmet medikų algas žadama didinti tik 6 proc., nes šį augimą „suvalgys“ infliacija. Daug klausimų susiję su pandemijos valdymu, abejojant dėl pasirinktų priemonių.

 
Kaip praneša BNS, opozicijos atstovai teiraujasi dėl pasirinktos „iš esmės prievartinės vakcinacijos strategijos“. Jiems neaišku, kuo remiantis vasarą buvo atšauktas kaukių dėvėjimas uždarose patalpose asmenims, kurie yra pasiskiepiję ir turi galimybių pasą. Nekantraujama sužinoti, kodėl nukeltas infekcinių ligų klasterio kūrimas, o „didelė dalis įstaigų yra destabilizuotos ir toliau lieka be vadovų. Opozicijai atrodo, kad kai kurie vadovai atleidžiami abejotinomis aplinkybėmis“. Pasigendama ir SAM veiksmų mažinant vaistų kainas.
 
„Iki šiol nėra atgaivintas mechanizmas dėl bendrų brangių vaistų pirkimų su Višegrado šalimis... neveikia nuotolinė receptinių kompensuojamųjų vaistų nuotolinės prekybos platforma“, – rašoma interpeliacijoje.
 
Laiko gaišinimas sunkiu metu
Viešųjų ryšių ekspertas Arūnas Armalis atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje beveik 100 procentų interpeliacijų yra politinis šou, skirtas parodyti, kad opozicija gyva, nes nesvarbu, kas joje būtų: socialdemokratai, valstiečiai ar konservatoriai – jie visada parengia interpeliaciją.
 
„Tai yra politinis žaidimas, kurio metu opozicija stengiasi parodyti, kad jai ne vis vien, kas vyksta šalyje ir turi didesnę kvalifikaciją sprendžiant tam tikrus klausimus, nei išrinktos valdžios atstovai, – sakė A.Armalis ir pridūrė, kad dabar tų interpeliacijų palyginti nedaug. – 2008-2012 metais jų buvo tiek, kad ministrai juokaudavo tarpusavyje, kuris bus kitas.“

 
Viešųjų ryšių ekspertas pažymi, kad krizių metu tokie reiškiniai nestebina, nes susiduriama su dideliais iššūkiais bei nesutarimais, kaip juos spręsti. „Tačiau ši krizė neeilinė tuo, kad tai visiškai nauja pasauliui situacija, kurios valdymo pavyzdžių negalima pasisemti nei iš ankstesnės patirties, nei iš vadovėlių“, – skirtumą įvardijo A.Armalis.
 
Anot pašnekovo, dėl to ši interpeliacija išskirtinė komunikacine prasme. „Tokius žaidimus galima žaisti taikos metu. Tačiau kai ministerija dirba be savaitgalių, o atsakymai į klausimus reiškia dar papildomas laiko sąnaudas, tai jau yra darbo trukdymas. Opozicijos „rūpestis Lietuva“ man atrodo kaip papildomo darbo sukūrimas vienoje kertinių ministerijų šiuo sunkiu metu“, – neslėpė A.Armalis.
Jis pastebi, kad interpeliacijoje iškeltus klausimus buvo galima aptarti įvairiais kitais būdais per Vyriausybės valandas ir pan. „Ministerija nėra uždara“, – sakė pašnekovas.

 
Ar iš tiesų pandemija valdoma taip blogai? „Manau ne. Esame lyderiai pagal vakcinacijos tempus Rytų ir Vidurio Europoje, na, o dėl mirtingumo kaltinti sveikatos apsaugos ministrą jau būtų ciniška. Tas pats pasakytina ir apie komunikaciją – jei mūsų vakcinacijos tempai tarp panašų mentalitetą turinčių šalių yra vieni geriausių, vadinasi, komunikuoti pavyko geriau nei kitiems“, – sakė viešųjų ryšių ekspertas.
 
Anot jo, interpeliacija yra plataus spektaklio dalis, kurio kituose veiksmuose dalyvavo Sveikatos teisės institutas, Šeimų maršas, o už viso to stovi ir „valstiečiai“. „Tas spektaklis visada kėlė destrukciją ir stengėsi mažinti pasitikėjimą vakcinacijos politika. Kai skiri dėmesio, kad trukdytum valdyti pandemiją, o paskui keli interpeliaciją, tai jau dvigubai ciniška“, – įsitikinęs A.Armalis.

 
Tarp kitko
Interpeliacija - yra natūralus procesas demokratinėje valstybėje“, – teigia A.Dulkys.  Neseniai apie santykius su opozicija kalbintas ministras L.S. svarstė, kad opozicijoje esančius parlamentarus gali neraminti dabartinės vyriausybės ryžtas imtis sveikatos sistemos reformos. „Ne paslaptis, ateidamas dirbti į SAM buvau įspėtas, jog sveikatos apsaugos srityje yra tam tikros interesų grupės ir gana stiprios. Gal kuriai nors grupei nepatinku... Tik keistas laiko sutapimas – interpeliaciją pateikti ketinama COVID-19 piko metu, kai norima išnaudoti visuomenės pandeminį nuovargį. Bet kokiu atveju interpeliacija yra demokratinis mechanizmas ir man bus įdomu sulaukti konkrečių klausimų, į kuriuos turėsiu atsakyti. Yra sena tiesa: prieš klausdamas gerai pagalvok, ar pats esi pasiruošęs išgirsti atsakymą. Ir dar – man patinka konkretūs klausimai, nes pati klausimo konstrukcija kartais pasako daugiau apie patį klausiantįjį. Tiesa, keista, kad Vyriausybės valandoje opozicija manęs nieko neklausinėja...“, – kalbėjo ministras.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

  Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

  Mildai (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) dabar jau 50, bet Parkinsono liga į jos gyvenimo duris pasibeldė kur kas ank...
  Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

  Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

  Su naujos gyvybės užsimezgimu atsiradusi idėja sukurti socialiniuose tinkluose „Žemiau bambos“ puslapį, išsiplė...

  Budinti vaistinė


  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vyriausybės sprendimu galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus išduodamas vaikams nuo 12 metų, o nebe nuo 16-kos, kaip buvo i...
  Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

  Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

  Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuo penktadienio leido aptarnauti daugiau žmonių.

  Sveika šeima


  Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?

  Dažniausiai vaikystėje išmokę skleisti garsus lankstant piršto sąnarius, žmonės erzina aplinkinius, kurie kaip susitarę kartoja, kad senatvėje pirštai susisuks. Tačiau ar tiesa, kad šis įprotis gali sukelti sveikatos problemų?

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Narkotikai pražudo daugiau žmonių nei ginklai

  JAV Federalinis tyrimų biuras praėjusią savaitę pranešė, kad mirčių nuo perdozavimo, pandemijos metu, skaičiai pasiekė rekordiškas aukštumas. Šios mirtys – prarastos galimybės gydytis, didėjančių psichikos sveikatos problemų ir stiprių narkotinių medžiagų prieinamumo gatvėje pasekmė.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
  Henrikas Vaitiekūnas Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
  Ką renkasi blondinės?
  Henrikas Vaitiekūnas Ką renkasi blondinės?
  Atsargiai: biohakeriai atidunda!
  Henrikas Vaitiekūnas Atsargiai: biohakeriai atidunda!

  Naujas numeris