Interpeliacija – tik politinis šou

Sima Kazarian
2021-11-25
2017 m. gruodžio 14 dieną subliuško iškelta interpeliacija tuometiniam sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai. Veikiausiai panašiu metu tas pats nutiks ir su dabartinio ministro Arūno Dulkio interpeliacija, kurią pasirašė ir registravo 43 opozicijos atstovai iš 67. Viešųjų ryšių ekspertas Arūnas Armalis teigia neprisimenantis pavykusios interpeliacijos.
Interpeliacija – tik politinis šou
Viešųjų ryšių ekspertas Arūnas Armalis atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje beveik 100 procentų interpeliacijų yra politinis šou, skirtas parodyti, kad opozicija gyva, nes nesvarbu, kas joje būtų: socialdemokratai, valstiečiai ar konservatoriai – jie visada parengia interpeliaciją.

Penkiolika neaiškumų
Praėjus metams, kai A.Veryga pradėjo eiti ministro pareigas, lapkričio pabaigoje jam buvo iškelta interpeliacija, kurioje opozicija priekaištavo dėl receptinių vaistų skyrimo tvarkos, spaudimo SAM pavaldžių įstaigų vadovams trauktis iš pareigų įdarbinant politinio pasitikėjimo asmenis bei sprendimo nuo sausio 1 dienos nedidinti medikų atlyginimų, nors biudžete buvo tam galimybės.
 
Algos – amžina interpeliacijų klasika. Tarp 15 klausimų, užvakar pažertų sveikatos apsaugos ministrui, priekaištaujama, kad kitąmet medikų algas žadama didinti tik 6 proc., nes šį augimą „suvalgys“ infliacija. Daug klausimų susiję su pandemijos valdymu, abejojant dėl pasirinktų priemonių.

 
Kaip praneša BNS, opozicijos atstovai teiraujasi dėl pasirinktos „iš esmės prievartinės vakcinacijos strategijos“. Jiems neaišku, kuo remiantis vasarą buvo atšauktas kaukių dėvėjimas uždarose patalpose asmenims, kurie yra pasiskiepiję ir turi galimybių pasą. Nekantraujama sužinoti, kodėl nukeltas infekcinių ligų klasterio kūrimas, o „didelė dalis įstaigų yra destabilizuotos ir toliau lieka be vadovų. Opozicijai atrodo, kad kai kurie vadovai atleidžiami abejotinomis aplinkybėmis“. Pasigendama ir SAM veiksmų mažinant vaistų kainas.
 
„Iki šiol nėra atgaivintas mechanizmas dėl bendrų brangių vaistų pirkimų su Višegrado šalimis... neveikia nuotolinė receptinių kompensuojamųjų vaistų nuotolinės prekybos platforma“, – rašoma interpeliacijoje.
 
Laiko gaišinimas sunkiu metu
Viešųjų ryšių ekspertas Arūnas Armalis atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje beveik 100 procentų interpeliacijų yra politinis šou, skirtas parodyti, kad opozicija gyva, nes nesvarbu, kas joje būtų: socialdemokratai, valstiečiai ar konservatoriai – jie visada parengia interpeliaciją.
 
„Tai yra politinis žaidimas, kurio metu opozicija stengiasi parodyti, kad jai ne vis vien, kas vyksta šalyje ir turi didesnę kvalifikaciją sprendžiant tam tikrus klausimus, nei išrinktos valdžios atstovai, – sakė A.Armalis ir pridūrė, kad dabar tų interpeliacijų palyginti nedaug. – 2008-2012 metais jų buvo tiek, kad ministrai juokaudavo tarpusavyje, kuris bus kitas.“

 
Viešųjų ryšių ekspertas pažymi, kad krizių metu tokie reiškiniai nestebina, nes susiduriama su dideliais iššūkiais bei nesutarimais, kaip juos spręsti. „Tačiau ši krizė neeilinė tuo, kad tai visiškai nauja pasauliui situacija, kurios valdymo pavyzdžių negalima pasisemti nei iš ankstesnės patirties, nei iš vadovėlių“, – skirtumą įvardijo A.Armalis.
 
Anot pašnekovo, dėl to ši interpeliacija išskirtinė komunikacine prasme. „Tokius žaidimus galima žaisti taikos metu. Tačiau kai ministerija dirba be savaitgalių, o atsakymai į klausimus reiškia dar papildomas laiko sąnaudas, tai jau yra darbo trukdymas. Opozicijos „rūpestis Lietuva“ man atrodo kaip papildomo darbo sukūrimas vienoje kertinių ministerijų šiuo sunkiu metu“, – neslėpė A.Armalis.
Jis pastebi, kad interpeliacijoje iškeltus klausimus buvo galima aptarti įvairiais kitais būdais per Vyriausybės valandas ir pan. „Ministerija nėra uždara“, – sakė pašnekovas.

 
Ar iš tiesų pandemija valdoma taip blogai? „Manau ne. Esame lyderiai pagal vakcinacijos tempus Rytų ir Vidurio Europoje, na, o dėl mirtingumo kaltinti sveikatos apsaugos ministrą jau būtų ciniška. Tas pats pasakytina ir apie komunikaciją – jei mūsų vakcinacijos tempai tarp panašų mentalitetą turinčių šalių yra vieni geriausių, vadinasi, komunikuoti pavyko geriau nei kitiems“, – sakė viešųjų ryšių ekspertas.
 
Anot jo, interpeliacija yra plataus spektaklio dalis, kurio kituose veiksmuose dalyvavo Sveikatos teisės institutas, Šeimų maršas, o už viso to stovi ir „valstiečiai“. „Tas spektaklis visada kėlė destrukciją ir stengėsi mažinti pasitikėjimą vakcinacijos politika. Kai skiri dėmesio, kad trukdytum valdyti pandemiją, o paskui keli interpeliaciją, tai jau dvigubai ciniška“, – įsitikinęs A.Armalis.

 
Tarp kitko
Interpeliacija - yra natūralus procesas demokratinėje valstybėje“, – teigia A.Dulkys.  Neseniai apie santykius su opozicija kalbintas ministras L.S. svarstė, kad opozicijoje esančius parlamentarus gali neraminti dabartinės vyriausybės ryžtas imtis sveikatos sistemos reformos. „Ne paslaptis, ateidamas dirbti į SAM buvau įspėtas, jog sveikatos apsaugos srityje yra tam tikros interesų grupės ir gana stiprios. Gal kuriai nors grupei nepatinku... Tik keistas laiko sutapimas – interpeliaciją pateikti ketinama COVID-19 piko metu, kai norima išnaudoti visuomenės pandeminį nuovargį. Bet kokiu atveju interpeliacija yra demokratinis mechanizmas ir man bus įdomu sulaukti konkrečių klausimų, į kuriuos turėsiu atsakyti. Yra sena tiesa: prieš klausdamas gerai pagalvok, ar pats esi pasiruošęs išgirsti atsakymą. Ir dar – man patinka konkretūs klausimai, nes pati klausimo konstrukcija kartais pasako daugiau apie patį klausiantįjį. Tiesa, keista, kad Vyriausybės valandoje opozicija manęs nieko neklausinėja...“, – kalbėjo ministras.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  J.Čelutkienė: užaugau iki kitos pozicijos

  J.Čelutkienė: užaugau iki kitos pozicijos

  Vadovauti Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centrui, kuriame dirbantiems medikams tenka gydyti...
  Plaučių vėžiu susirgusi p. Adelė: „Maniau, kad tai vyksta ne su manimi“

  Plaučių vėžiu susirgusi p. Adelė: „Maniau, kad tai vyksta ne su manimi“

  Tai, kad serga plaučių vėžiu, 70-metė p. Adelė sužinojo tada, kai pajuto skausmą nugaroje. Šiandien moteris gydoma ir sako ...

  Budinti vaistinė


  Vaistinės siūlo sprendimus skubiai ieškantiems vaistų

  Vaistinės siūlo sprendimus skubiai ieškantiems vaistų

  Skubantiems ir po ilgos darbo dienos pavargusiems žmonėms kiekvienas laukimas eilėje prie kasos ar konkretaus vaisto ieškoj...
  Apklausa: 9 iš 10 žmonių svarbu, kad bent viena vaistinė veiktų šalia namų

  Apklausa: 9 iš 10 žmonių svarbu, kad bent viena vaistinė veiktų šalia namų

  Atšalus orams, vis daugiau žmonių ima varstyti vaistinių duris. Vaistininkai pastebi, kad lapkritį išaugus sergamumu...

  Sveika šeima


  „Swe­et lo­ve“: ro­ži­nės nuo­tai­kos ka­vi­nai­tė

  Kar­ma­zi­nų pi­lia­kal­nio Vil­niaus ra­jo­ne pa­pė­dė. Sau­lė­ta ru­dens po­pie­tė. Ke­lios šei­mos, ke­lios po­ros, ke­li šu­nys. Ir di­de­lis, iš to­li ma­to­mas raus­vas kios­ke­lis. Ke­...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Pasaulio futbolo čempionato prabanga ir skurdas

  Pirmą kartą istorijoje FIFA pasaulio čempionatą rengia Kataras – 11 581 km² ploto turinti šalis Artimuosiuose Rytuose tarp Saudo Arabijos ir Persijos įlankos. Pirmosios grupių etapo rungtynės įvyko šią savaitę.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Vita non dolce
  Henrikas Vaitiekūnas Vita non dolce
  Visi operatoriai užimti
  Henrikas Vaitiekūnas Visi operatoriai užimti
  Apie santuoką iki mirtis išskirs
  Palmira Rudalevičienė Apie santuoką iki mirtis išskirs

  Naujas numeris