Į sveikatos apsaugos ministrus – visuomenės sveikatos profesionalė

Greta Vanagienė
2024-11-29
Prezidentas Gitanas Nausėda pamažu susitinka su kandidatais į ministrus. Bene ilgiausiai paslaptyje buvo laikoma kandidato į sveikatos apsaugos ministrus pavardė. Šią savaitę pagaliau patvirtinus kandidatūrą, visuomenės sveikatos srityje dirbančiai VU Medicinos fakulteto mokslininkei doc. dr. Marijai Jakubauskienei iš bendruomenės – palaikymo žodžiai. Tiesa, politikos rykliai įspėja: nepatyrusią politikoje – puls.
Į sveikatos apsaugos ministrus – visuomenės sveikatos profesionalė
Nuostolis Vilniaus universitetui, galimybė – sveikatos apsaugos sistemai. Taip kalbama apie kandidatę į sveikatos apsaugos ministrus, nuo spalio VU Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto direktorės pareigas pradėjusią eiti mokslininkę doc. dr. Mariją Jakubauskienę.

Geriausios dėstytojos titulas
 
Nuostolis Vilniaus universitetui, galimybė – sveikatos apsaugos sistemai. Taip kalbama apie kandidatę į sveikatos apsaugos ministrus, nuo spalio VU Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto direktorės pareigas pradėjusią eiti mokslininkę doc. dr. Mariją Jakubauskienę. 
 
Kokia yra M.Jakubauskienė, pirmiausia pasiteiravome kolegų, dirbančių institute. 
„Marijai Jakubauskienei atėjus dirbti į instituto direktorės pareigas jau matome proveržį. Ji mus pakėlė į žymiai aukštesnį lygmenį. Nors mums būtų labai gerai, jei ji toliau liktų direktorė, jos kandidatūrą į ministrus palaikome. Patys tęsime jos pradėtus darbus“, – sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Rimantas Stukas, kartu dirbantis toje pačioje katedroje.
 
Jo manymu, M.Jakubauskienė sveikatos sistemai – ypač gera kandidatė, nes turi platų matymą ir viziją tiek asmens sveikatos, tiek visuomenės sveikatos srityse. Žavi ir asmeninės savybės – aštrus protas, logika.
 

„Įgimta lyderė, kuri veda pirmyn. Sugeba motyvuoti, suburti komandą. Jos gebėjimas be jokio spaudimo išgauti reikiamą rezultatą stebina. Kas svarbiausia – jos visi klauso, bet į kolegas docentė žiūri kaip į partnerius, o ne iš aukšto“, – teigia Vilniaus universiteto profesorius Rimantas Stukas.

 
„Turi asmeninę, racionalią savo nuomonę, kuri visuomet yra pagrįsta, o ne paremta emocijomis. Su ja galima drąsiai kalbėtis visomis temomis, nes moka išklausyti ir patarti, randa patį geriausią sprendimą“, – tęsia profesorius.
 
Anot pašnekovo, į ministrus siūloma kandidatė ir akademinėje bendruomenėje užima aukštas pozicijas. Ją ypač vertina studentai, kurie jau ne kartą yra išrinkę M.Jakubauskienę geriausia dėstytoja. 
 
„Ji moka motyvuoti ne tik studentus, bet ir dėstytojus, darbuotojus. Yra aktualios kartos atstovė, galinti priimti sprendimus, atitinkančius šiandienos realijas, ir imtis veiksmų, kurie duotų rezultatą. Ji drąsiai eina į priekį ir tikrai gali padaryti proveržį“, – pagyrimų kolegei negaili R.Stukas.
 
Anot pašnekovo, docentė sveikatos apsaugos sistemą mato globaliu mastu, turi užmezgusi glaudžius ryšius su Europos visuomenės sveikatos organizacijomis, eina Europos visuomenės sveikatos asociacijos Psichikos sveikatos sekcijos prezidento pareigas, yra mokslo komiteto pirmininkė, tad mato ir Lietuvos visuomenės sveikatos perspektyvą Europoje. 
 
Nors politika dažnai neapsieina be užkulisinių žaidimų, R.Stukas tiki, jog M.Jakubauskienė atremtų ir tai.
 
„Ji turi tvirtą stuburą ir aštrų protą, aiškų matymą, o kai žino, ką daro, – apie pirštą neapsuksi. Ji puikiai perpranta žmones. Jos neapgausi, nes turi patirties. Manau, jog oponentai, pamatę, kandidatės norą padaryti teigiamus pokyčius sveikatos sistemoje, norės padėti, o ne trukdyti“, – M.Jakubauskienės sėkme ministrės kėdėje įsitikinęs profesorius.
 
Akademinei bendruomenei – praradimas
 
Ne tik profesiniame kelyje turėjęs bendrų reikalų, bet ir M.Jakubauskienę asmeniškai pažįstantis VU Medicinos fakulteto profesorius Algirdas Utkus jai taip pat adresuoja tik geriausius žodžius.
 
„Lengva atskleisti savybes ir ypatumus, kai žmogų pažįsti asmeniškai. Ji tikrai būtų tinkama kandidatė į šį postą, nes tai, ką parodė dirbdama Medicinos fakultete visuomenės sveikatos, ypač psichikos sveikatos, srityje, rodo, kad žmogus yra kompetentingas, darbštus, pareigingas – visos savybės, kurios būtinos sveikatos apsaugos ministrui. Mačiau, kaip ji dirba, kaip elgiasi, todėl palaikau jos kandidatūrą“, – sakė profesorius.
 
Tiesa, M.Jakubauskienei tapus ministre, pasak A.Utkaus, universitetui tai būtų didelis praradimas. Mat turėti tokios aukštos kvalifikacijos specialistą akademinei bendruomenei – vertybė. 
 
„Kita vertus, žmogus turi aukštesnių siekių, o ministro postas yra įvertinimas. Be to, tikiu toli nuo universiteto ji neatsitrauks. Sugrįš į namus po kurio laiko toliau tęsti veiklos. Nors skaudu atiduoti tokį žmogų, bet ir smagu, kad tarp mūsų yra kas gali užimti ministro poziciją“, – kalbėjo A.Utkus.
 
Išgirdusi M.Jakubauskienės pavardę būsimų ministrų sąraše pripažįsta apsidžiaugusi ir LSMU MA Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos vadybos katedros vedėja profesorė Ramunė Kalėdienė: „Mariją pažįstu seniai. Dar nuo tų laikų, kai kartu važiuodavome į stažuotes Švedijoje. Ji – puiki specialistė ne tik visuomenės sveikatos, bet ir bioetikos srityje. Jei ministerijai vadovautų žmogus atėjęs iš visuomenės sveikatos, turintis platų požiūrį ir suprantantis kas yra visuomenės sveikata, tai būtų išlošis sistemai.“
 
Be to, pasak R.Kalėdienės, M.Jakubauskienė pasižymi ne tik aukštomis mokslininkės kompetencijomis, bet yra tiesiog puikus žmogus, turintis itin gerus bendravimo įgūdžius.
 
„Bus didelis praradimas Vilniaus universitetui, bet gal universitetas sutiks ir ją deleguos į tokį svarbų postą...“ – svarsto ji.
 
Dirbti bus nelengva
 
Nors kolegos M.Jakubauskienei pagyrimų negaili, politikoje pasikaustęs „Nemuno aušros“ lyderis, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Remigijus Žemaitaitis perspėja, kad kandidatė, nebūdama politinė, gali sulaukti puolimo.
 

„Sveikatos apsaugos sistema – itin sudėtinga sritis, kurioje daug politinių srovių. Jau buvęs ministras Arūnas Dulkys savo pavyzdžiu parodė, kad anksčiau nedalyvavęs politikoje sulaukė puolimo iš aplinkos. Sulauks ir Marija. Ko gero, iš konservatorių, iš ligonių kasų. Jai reikės paramos. Žinoma, viena nedirbs. Kaip seksis laviruoti, priklausys nuo komandos, kurią suburs. Paramos sulauks ir iš Seimo Sveikatos reikalų komiteto“, – žadėjo Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Remigijus Žemaitaitis.

 
Anot jo, ypač daug iššūkių būsimam ministrui sukels Valstybinės ligonių kasos pertvarka, kompensuojamųjų vaistų tvarkos pokyčiai, taip pat privataus ir viešojo sveikatos priežiūros įstaigų sektoriaus vaidmenų pasiskirstymas.
 
Kad bus nelengva dirbti, šešias reformas išgyvenančioje sveikatos apsaugos sistemoje įsitikinusi ir Greitosios medicinos pagalbos tarnybos atstovė. Darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ vadovė Jolanta Keburienė antrina – į pagalbą būsimam ministrui turėtų ateiti suburta komanda: „Nėra nė vieno specialisto, kuris nusimanytų visose srityse. Ministro postas – komandinis, o ne vieno žmogaus darbas. Kokia komanda susirinks, ir kaip kvalifikuotai ji dirbs, kaip ministras įsiklausys į komandos patarimus ir kaip išnaudos visuomenines bei pacientų organizacijas, priklausys tiek ministrės darbo sėkmė, tiek ir pati sveikatos sistema.“
 
Anot J.Keburienės, aukštus postus užimantys ministerijos tarnautojai dažnai neįsiklauso į dirbančiųjų sveikatos apsaugos sistemoje nuomones, manydami, jog ministerija žino geriau.
 
Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Kęstutis Štaras įsitikinęs – nesvarbu, kokiomis asmeninėmis savybėmis ir kompetencijomis pasižymėtų ministras, susikalbėti teks visiems.
 

„Tiek vadovams, tiek politikams, tiek politikos įgyvendintojams bus nelengva. Šiandien sveikatos apsaugos sistemoje iššūkių ypač daug: trišalė sutartis, kuria remiantis turime didinti gydytojams atlyginimus, laisvų dienų darbuotojams lengvatos dėl sveikatos patikros, tobulinimosi dienos... Visa tai vyksta, kai tiek periferijoje, tiek didžiosiose ligoninėse taip trūksta darbuotojų, be to, didėja konkurencija tarp viešųjų sveikatos priežiūros įstaigų ir privataus sektoriaus. O kur dar paslaugų prieinamumo gerinimas! Reikės vengti skubotų veiksmų, kad tai nepablogintų sektoriaus darbo“, – kokie iššūkiai laukia sveikatos apsaugos ministro, pasakoja Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Kęstutis Štaras.

 
Kelia lūkestį auginti slaugytojo specialybę
 
„Tai – strategiškai mąstantis žmogus, nuoširdžiai sveikatos sistemoje norintis teigiamų pokyčių, tad jų tikrai galime sulaukti“, – viliasi neseniai M.Jakubauskienei Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto direktorės vietą užleidusi ir jos pavaldine tapusi profesorė dr. Natalja Istomina. Ji sako M.Jakubauskienę vertinanti už drąsą: „Sutikti būti ministru tikrai yra drąsu. Jai taip ir pasakiau, kad tai – drąsus sprendimas.“
 
Be to, teigiamai pašnekovė vertina ir tą faktą, kad kandidatė būtų pirmoji sveikatos apsaugos ministrė dirbusi visuomenės sveikatos srityje. N.Istominos nuomone, tai yra pranašumas prieš teisininkus, ekonomistus ar gydytojus: „Buvę ministrai paprastai gilinosi tik į siaurą sritį. Nors tarptautinės patirties turėjo – globalumo nebuvo. O M.Jakubauskienės tarptautinė patirtis Lietuvoje leidžia taikyti inovacijas sveikatos sistemoje. Mariją matau su dideliu tarptautiškumu, puikiais lyderystės gebėjimais.“
Jei M.Jakubauskienė bus paskirta į ministro postą, N.Istomina jai turi ir lūkesčių: „Aktualu visi su slauga ir slaugytojais susiję sprendimai. Šalyje esant didžiuliam jų trūkumui, mano lūkestis – drąsūs sprendimai, kurie paskatintų rinktis šią profesiją, o jau dirbančius slaugytojus to nepamesti.“
 
Be to, M.Jakubauskienė pereidama iš mokslininkės ir dėstytojos kategorijos į politikos formuotojos vaidmenį, pasak N.Istominos, turėtų siekti, kad mokslininkai, kurie politikams turi rekomendacijų, būtų išgirsti.
 
Ar M.Jakubauskienė taps ministre, paaiškės po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda.

Tarp kitko
2019 m. VU Verslo mokykloje M.Jakubauskienė baigė Verslo administravimo (MBA) Antreprenerystės  studijų programą.
Parašė disertaciją apie psichikos negalią turinčių žmonių integraciją Lietuvoje.
Kartu su Medicinos fakulteto mokslininkais dalyvavo sveikatos inovacijų ir giliųjų technologijų (angl. deep tech) inkubavimo ir akceleravimo programose.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    Šiemet gabi Vilniaus universiteto vientisųjų medicinos studijų šešto kurso studentė Kamilė Čeponytė pelnė VU ...
    Artėjant Pasaulinei anksčiau laiko gimusių naujagimių dienai, gydytojos ir mamos priminimas: vien medikų ir įrangos neužtenka

    Artėjant Pasaulinei anksčiau laiko gimusių naujagimių dienai, gydytojos ir mamos priminimas: vien medikų ir įrangos neužtenka

    Lapkričio 17 d. minima Pasaulinė anksčiau laiko gimusių naujagimių diena, skirta atkreipti dėmesį į šiems mažyliams ir jų t...

    Budinti vaistinė


    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...
    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik...

    razinka


    Sveika šeima


    Rūpestį kelia Lenkijoje aptiktas pavojingas virusas

    „Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina visas šalis išlikti budrias dėl įvežtinės poliomielito rizikos, vykdyti epidemiologinę priežiūrą bei stiprinti laboratorinę diagnostiką ir kontrolę“, – sako NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Balaišienė.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Viltis retomis ligomis sergantiems vaikams

    Mokslo proveržis genetikoje atveria naujas galimybes šeimoms, kurių vaikai serga retomis ligomis. Barselonos mokslininkai sukūrė pažangią diagnostinę platformą, kuri jau padėjo išsiaiškinti 23 vaikų neuroraumeninių ligų kilmę.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Atpildas vis vien ateis
    Henrikas Vaitiekūnas Atpildas vis vien ateis
    Žaidžiantys pasitikėjimu
    Paulius Skruibis Žaidžiantys pasitikėjimu
    Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?
    Vilija Targamadzė Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?

    Naujas numeris