Į Seimo Sveikatos reikalų komitetą grįš diskusijos dėl pagalbinio apvaisinimo

Evelina Machova
2016-12-01
Vakar, trečiadienį, Seimo Sveikatos reikalų komitete, svarstant rudens sesijos darbus, komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė, siūlė grįžti prie diskusijų dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo. Siūlymui prieštaravo konservatorius Antanas Matulas, teigdamas, jog pradėjus vėl aptarinėti jau priimtą įstatymą bus užkirstas kelias gimti tūkstančiui vaikų. Komiteto narių balsams pasiskirsčius po lygiai – penkiems - už, ir penkiems - prieš bei vienam susilaikius – sprendimą, ar bus tęsiamos diskusijos, turės priimti komiteto pirmininkė.
Į Seimo Sveikatos reikalų komitetą grįš diskusijos dėl pagalbinio apvaisinimo
„Tiek organų donorams, tiek kraujo donorams niekas nekompensuoja kelionės ar kitų išlaidų. Savo ruožtu lytinių ląstelių donorystė gyvybės negelbsti ir nemanau, kad kompensacijos už kelionės išlaidas yra socialiai atsakinga“, - sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Irena Degutienė teigė nesuprantanti, kam gi tos diskusijos reikalingos, jei Pagalbinio apvaisinimo įstatymas iš principo yra priimtas ir įsigalioti turės iš karto po Naujųjų metų. „Kyla klausimas, kas naujajame Pagalbinio įstatymo projekte įrašyta, lyginant jau su priimtu, kad jį reikia iš naujo svarstyti?“ - teiravosi I.Degutienė.
 
A.Matulas, argumentuodamas, kodėl šis klausimas turėtų būti apskritai išbrauktas iš komiteto darbotvarkės, teigė, jog bet kokie bandymai atidėti Pagalbinio apvaisinimo įstatymo įsigaliojimą pasės tik sąmyšį visuomenėje ir nė per nago juodymą neprisidės prie visų bendro prioriteto - demografinės situacijos gerinimo. Juolab kad tam ir Sveikatos apsaugos ministerija, ir Valstybinė ligonių kasa yra numačiusios finansavimą.

Savo ruožtu Seimo naujokai teigė, kad priimtame įstatyme yra nemažai klaustukų, kuriuos būtina išspręsti. Pasak Seimo narės, ilgametės Nacionalinio transplantacijos biuro vadovės gydytojos Astos Kubilienės, įstatyme numatytos kompensacijos donorams prieštarauja visai donorystės įdėjai. „Šiems donorams yra įstatyme numatytos kompensacijos, nors iki šiol nei kraujo donorams, nei inkstų, nei kitiems tokios kompensacijos nenumatytos. Kodėl išskiriame vieną sritį?“, - klausė A.Kubilienė.

 
Prezidentės patarėjos sveikatos klausimais Airos Mečėjienės teigimu, šiuo klausimu nemažai diskutuota ir su buvusiu komitetu. Didžiausia problema, kad netinkamai suprantama, kokia gi kompensacija donorams yra numatyta įstatyme. „Įstatyme labai aiškiai yra pasakyta, kad bet kokia komercinė veikla ar atlygis donorams yra draudžiami. Kompensacijos yra numatytos donorams tik kompensuojant kelionės išlaidas, tačiau tai nereiškia, kad donorui bus mokama už lytines ląsteles“, - teigė A.Mečėjienė.


Interviu
Kilus diskusijoms komitete dėl Pagalbinio pavaisinimo įstatymo „Lietuvos sveikata“ pasiteiravo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės, kuo gi blogas priimtasis Pagalbinio apvaisinimo įstatymas.

- Dėl jūsų siūlymo atnaujinti diskusijas dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo tarp kolegų kilo nemenkas pasipiktinimas. Kokiuos keistinus dalykus matote priimtajame įstatyme?
Pirmiausia kompensacijos donorams, nes iš tikrųjų visose donorystės srityse keliaujame prie nemokamos. Čia gi matome kompensaciją, nors Europos Sąjungos parlamentas priėmė rezoliuciją dėl prekybos kiaušialąstėmis ir atkreipė dėmesį į Rytų valstybes, kad nesukurtume sąlygų po kompensacijomis paslėpti prekybos lytinėmis ląstelėmis. Kiaušialąstės sunkiai paimamos, pati procedūra kelia riziką moters sveikatai, todėl neturėtume šios rizikos skatinti finansinėmis priemonėmis. 

- Nemaža dalis Pagalbinio įstatymo pakeitimų buvo inicijuoti prezidentės, ir kaip teigia jos patarėja Aira Mečėjienė apie pinigines kompensacijas už donorines ląsteles niekas nekalba. Kas gi su kuo čia nesusikalba?
- Man sunku ir atsakyti, kas su kuo nesusikalba. Bet tiek organų, tiek kraujo donorams niekas nekompensuoja kelionės ar kitų išlaidų. Nors tai - gyvybę gelbstinčios priemonės. Žmonės tai daro savo iniciatyva. Savo ruožtu lytinių ląstelių donorystė gyvybės negelbsti ir nemanau, kad kompensacijos už kelionės išlaidas yra socialiai atsakinga. Tokiu atveju turėtume galvoti apie kompleksinį visų grupių donorų peržiūrėjimą, kad jie būtų traktuojami vienodai. 


Na, gerai kelionės išlaidų kompensavimas - vienas taisytinų įstatymo objektų. Ar jų yra ir daugiau?
- Kitas dalykas, kurį aš įvardinčiau kaip probleminį, kad nebuvo išspręstas embriono ir lytinių ląstelių vežimas per sieną. Normalios transplantacijos atveju išvežti organus, audinius ar kamienines ląsteles reikia leidimo. O praėjusio Seimo priimtas sprendimas, kad lytinėms ląstelėms ir embrionams vežti leidimų nereikia. Tad norit išvengti piktnaudžiavimo būtų išmintinga padaryti tam tikrus įstatymo saugiklius. Kitose šalyse išvežimo ir įvežimo kontrolė lytinėms ląstelėms yra tokia pati kaip ir visiems kitiems organams, audiniams ar ląstelėms.

- Iš principo tai, ką sakote, suprantu, kad įstatymas kardinaliai nesikeis, tik siūlote įdiegti papildomų saugiklių?

- Mano nuomone, tai - reikalingi pakeitimai, galbūt vėliau reikės kalbėti apie Civilinio kodekso pakeitimus. Matau vieną gana didelę problemą, su kuria susidurs šeimos.
 
Dabartiniame Pagalbinio apvaisinimo įstatyme yra numatyta leisti panaudoti mirusio žmogaus lytines ląsteles. Ištiesta ranka onkologiniams ligoniams, kai vyro sperma išsaugoma. Jei vyras miršta, moteris net ir po jo mirties gali susilaukti vaiko. Pačiai idėjai neprieštarauju, tačiau Seimas nepadarė Civilinio kodekso pataisų.
 
Problema ta, kad jei gimsta vaikas po tėvo mirties, pagal dabartinį Civilinį kodeksą metrikacijos biure tėvystė turi būti registruojama per metus. O pagal pagalbinio apvaisinimo įstatymą panaudoti lytines ląsteles galima nors ir po dvejų metų. Deja, tokiu atveju, registruojant vaiką metrikacijos biure, teks nurodyti, kad tėvas nėra žinomas, nors realiai kaip ir žinomas.

- Jei bus pradėtos šios diskusijos, ar gali nutikti taip, jog Pagalbinio apvaisinimo įstatymo įsigaliojimas bus atidėtas?
- Nematau priežasčių, kodėl taip turėtų nutikti. Tikslas - tik uždengti ankstesnio Seimo paliktas spragas.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris