Į reabilitaciją Lietuvoje – per procedūrų jūrą

Mantas Jusis
2022-09-26
Lietuvos parama Ukrainai yra visokeriopa. Nuo ginkluotės ar apmokymų kariams, iki knygų ar dviračių čia atvykusiems pabėgėlių vaikams. Parama teikiama tiek privačia iniciatyva per specialiai įsteigtus fondus, tiek ir instituciniu lygmeniu. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) yra viena kertinių institucijų, kurių dėka Ukrainos kariai ir pareigūnai į mūsų šalį gali atvykti reabilitacijos.
Į reabilitaciją Lietuvoje – per procedūrų jūrą
Lietuva nuo vasario 24 dienos reabilitacijos priėmė 110 Ukrainos karių ir pareigūnų. Tai trečioji pagal dydį parama (šia forma) Europoje, po Vokietijos (459) ir Ispanijos (179).

 
Pagal suteiktą pagalbą – trečioje vietoje
Pasakojimą norėtųsi pradėti nuo skaičių, kurie kelia pasididžiavimą. Lietuva nuo vasario 24 dienos reabilitacijos priėmė 110 Ukrainos karių ir pareigūnų. Tai trečioji pagal dydį parama (šia forma) Europoje, po Vokietijos (459) ir Ispanijos (179).
Tad, jei matuotume šią paramą, įkalkuliuodami ir šalies didį ar gyventojų skaičių, būtume nepralenkiami lyderiai, ir lyderiai ne simboliškai, o kartais! Taigi, gera prisiminti patarlę, jog ne ūgis, bet smūgis yra svarbiausia.
 
Ilgas kelias iki Lietuvos

Karių atvežimas nuo Lenkijos ir Ukrainos sienos yra kompleksinė procedūra, į kurią įtraukta ne viena žinyba Lietuvoje, taip pat ir šalyse partnerėse.
Kaip vyksta tarpinstitucinis bendradarbiavimas, teiraujamės SAM kanclerės Jurgitos Grebenkovienės ir Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) Ekstremalių situacijų koordinavimo skyriaus vyriausiojo specialisto Roberto Jakimonio.
 
„Karių atvykimo ir priėmimo procese veikia „MedEvac“ – medicininės evakuacijos – algoritmas, kuris prasideda Ukrainoje. ES narės naudojasi bendrąja Ekstremalių situacijų ir informacijos sistema „Cesis“, per ją gauna įvairius pagalbos prašymus. Toliau vyksta bendradarbiavimas su Ukrainos Sveikatos apsaugos ministerijos Medicininio perkėlimo ir evakavimo koordinavimo grupe, kurie atsakingi už pacientų sąrašų sudarymą ir ryšių palaikymą su Ukrainos sveikatos priežiūros įstaigomis.
Taip pat naudojama ir ankstyvojo perspėjimo bei reagavimo sistemos platforma. Į ją įkeliami ir mums perduodami pacientų medicininiai duomenys bei keičiamasi aktualia informacija apie pacientą. Kol kas viskas vyko Ukrainos pusėje.
 
Kalbant apie Lietuvos pusę irgi dalyvauja daug institucijų. Gydymo įstaigos, bendradarbiaujama su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos, kuri tuos duomenis įregistruoja.
Organizuoti pacientų transportavimą padeda Susisiekimo ministerija. Transportavimas, jei vykdomas kelių transportu, galimas pavienių asmenų ir grupėmis. Jei transportuojamas vienas pacientas, jį pervežti galima ir greitos pagalbos automobiliu. Grupėms dažniausiai organizuojami autobusai. Dar reikia atsižvelgti, ar pacientai patys gali judėti, sėdėti ar jiems galbūt būtina gulima padėtis“, – pasakoja Robertas Jakimonis.
 
Susisiekimo ministro patarėja Gabrielė Vasiliauskaitė patvirtino, kad ministerijos funkcija yra organizuoti Ukrainos kovotojų atvežimą iš Ukrainos į Lietuvą: „Turime sutartį su keleivių vežimo įmone, kurios pagalba vežame asmenis iš Ukrainos. Sveikatos apsaugos ministerija koordinuoja, iš kur ir į kur bus vykdomi vežimai. Dėl efektyvaus planavimo ir geros koordinacijos vežimai vyksta sklandžiai. Susisiekimo ministerija dar organizuoja ir koordinuoja humanitarinės pagalbos pristatymą į Ukrainą. Nuo karo pradžios Ukrainą jau pasiekė 125 vilkikai su įvairiomis prekėmis, kurias surinko įvairios organizacijos.“
 
Atvykti sutrukdo ir formalumui
Pasak pašnekovo, karių, esančių SAM sistemoje, dėl kurių atvykimo jau suderinta, ir fiziškai atvykusių karių skaičiai nežymiai skiriasi. „Tam įtakos turi įvairios formalios procedūros, pavyzdžiui, netinkami dokumentai kertant Ukrainos ir Lenkijos sieną, tad ne visi priimti ir pareiškę norą gydytis kariai pasiekia Lietuvą. Šį skaičių dar padidina ir kariai, kurie neatvyko į sutartą paėmimo vietą.

 
„Paskutinėje, nesenai į Lietuvą vykusioje grupėje, per pasienį buvo nepraleista net 11 asmenų, o ankstesnėje grupėje tokių karių buvo tik du. Iš pirmosios grupės du asmenys atsisakė gydymo paslaugų, tad jie nebeatvyks. Asmenims, kurie nebuvo praleisti per pasienį ar neatvyko į surinkimo punktus, kol kas tebegalioja pasiūlymas atvykti reabilituotis į Lietuvą. Procedūros dėl jų atvykimo yra tęsiamos“, – sakė R.Jakimonis.
Pagrindinis ir pirminis kriterijus, pagal kurį sprendžiamas priskyrimas konkrečiai reabilitacijos ar gydymo įstaigai, – sužeidimų pobūdis. Pagal tai asmenys ir yra skirstomi. Toliau vyksta derinimas su pačiomis įstaigomis.
 

„Visos įstaigos, į kurias ministerija kreipėsi sutiko priimti karius gydymui arba reabilitacijai“, – teigė Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Jurgita Grebenkovienė.
Kariai ir pareigūnai gydomi Palangoje, Birštone, Abromiškėse, Druskininkuose. Iš esmės visose įstaigose, kurios Lietuvoje gali teikti tokio profilio paslaugas.
 

Padėti galime kiekvienas

Kartu su sužeistais kariais gali atvykti ir jį lydintys asmenys. Jei karys bus lydimas, apie tai iš karto praneša siunčiančioji šalis kartu su medicininės evakuacijos prašymu. Lydintiems asmenins, kaip ir kitiems nuo karo bėgantiems Ukrainos piliečiams, yra ieškomas būstas tiek privačiose, tiek ir valstybės ar savivaldybės turimose patalpose.
 
„Tikrai turime paklausimų, kai privačios arba viešosios organizacijos yra surinkusios tam tikrą pinigų sumą ir nori ją skirti (karių – aut.) reabilitacijai ar gydymui. Jos kreipiasi į SAM veikiančią darbo grupę ir joms yra suteikiama informacija, ką toliau reikėtų daryti. Tiesa, tokie atvejai nėra dažni.
 
Problemų kyla nebent dėl lydinčiųjų asmenų apgyvendinimo. Lietuvoje turime apie 65 tūkst. pabėgėlių iš Ukrainos, tad viešojo turto, skirto apgyvendinimui, turime ribotai, tad gyventojai tikrai galėtų prisidėti suteikdami laikiną apgyvendinimą, kol kariai gydomi, bei tada, kai tarp gydymo kursų tenka daryti pertraukas, kurios užtrunka apie dvi savaites. Tuo laikotarpiu turime surasti laikiną apgyvendinimo vietą tiek pacientui, tiek jo šeimos nariams. Parama tokia forma būtų tikrai reikalinga bei sumažintų įtampą ieškant apgyvendinimo vietos“, – teigė SAM kanclerė.
 
Apibendrinimui
Karas už savaitės, turbūt nė už mėnesio nesibaigs. Tad susitelkti, padėti, o svarbiausia nepavargti ir netapti abejingiems pastangų mums visiems dar tikrai prireiks. Ir tikrai ne dėl statistinių rungtynių, kas daugiau padėjo. O pirmiausia dėl mūsų visų saugumo ir solidarumo.
 
Šiuo metu kalbama, jog karas gali trukti iki kitos vasaros ar net žiemos. Šios prognozės, be abejo, reliatyvios ir keisis dar daugybę kartų. Tik norėtųsi šiuo atveju ir klysti, ir išgirsti, jog klydo ekspertai, ir karas baigtųsi anksčiau. Bet vėlgi ne bet kaip, o tik Ukrainai pačiu naudingiausiu ir pačiu geriausiu būdu.
Do Peremogi! arba iki Pergalės!

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  J.Čelutkienė: užaugau iki kitos pozicijos

  J.Čelutkienė: užaugau iki kitos pozicijos

  Vadovauti Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centrui, kuriame dirbantiems medikams tenka gydyti...
  Plaučių vėžiu susirgusi p. Adelė: „Maniau, kad tai vyksta ne su manimi“

  Plaučių vėžiu susirgusi p. Adelė: „Maniau, kad tai vyksta ne su manimi“

  Tai, kad serga plaučių vėžiu, 70-metė p. Adelė sužinojo tada, kai pajuto skausmą nugaroje. Šiandien moteris gydoma ir sako ...

  Budinti vaistinė


  Vaistinės siūlo sprendimus skubiai ieškantiems vaistų

  Vaistinės siūlo sprendimus skubiai ieškantiems vaistų

  Skubantiems ir po ilgos darbo dienos pavargusiems žmonėms kiekvienas laukimas eilėje prie kasos ar konkretaus vaisto ieškoj...
  Apklausa: 9 iš 10 žmonių svarbu, kad bent viena vaistinė veiktų šalia namų

  Apklausa: 9 iš 10 žmonių svarbu, kad bent viena vaistinė veiktų šalia namų

  Atšalus orams, vis daugiau žmonių ima varstyti vaistinių duris. Vaistininkai pastebi, kad lapkritį išaugus sergamumu...

  Sveika šeima


  „Swe­et lo­ve“: ro­ži­nės nuo­tai­kos ka­vi­nai­tė

  Kar­ma­zi­nų pi­lia­kal­nio Vil­niaus ra­jo­ne pa­pė­dė. Sau­lė­ta ru­dens po­pie­tė. Ke­lios šei­mos, ke­lios po­ros, ke­li šu­nys. Ir di­de­lis, iš to­li ma­to­mas raus­vas kios­ke­lis. Ke­...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Pasaulio futbolo čempionato prabanga ir skurdas

  Pirmą kartą istorijoje FIFA pasaulio čempionatą rengia Kataras – 11 581 km² ploto turinti šalis Artimuosiuose Rytuose tarp Saudo Arabijos ir Persijos įlankos. Pirmosios grupių etapo rungtynės įvyko šią savaitę.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Vita non dolce
  Henrikas Vaitiekūnas Vita non dolce
  Visi operatoriai užimti
  Henrikas Vaitiekūnas Visi operatoriai užimti
  Apie santuoką iki mirtis išskirs
  Palmira Rudalevičienė Apie santuoką iki mirtis išskirs

  Naujas numeris