Gytis Andrulionis: „Noriu ką nors gero padaryti valstybei“

Evelina Machova
2019-08-19
„Mano vertinimu, tai - pirmas politiškai stabilus periodas sveikatos apsaugos sistemoje, kai, galvojant apie pacientą, galima realiai daryti pertvarkas“, – įsitikinęs Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gytis Andrulionis (41 m.).
Gytis Andrulionis: „Noriu ką nors gero padaryti valstybei“
„Turbūt sutiksite, kad kai į rinką ateina penki tai pačiai indikacijai gydyti skirti vaistai, valstybė turi išsirinkti, kuris geriausias, nors visų poveikis panašus, saugumas vienodas, tik vieni jų tris kartus brangesni“, - sako Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gytis Andrulionis.

- Kaip jaučiatės vienintelis sveikatos apsaugos sistemoje vadinamas viršininku?
- Man pavadinimas labai nepatinka, bet tai - ankstesnių laikų palikimas, kurį tikiuosi pavyks pakeisti.

- Jums tapus tarnybos vadovu SAM iniciavo auditą. Tuomet ministras Aurelijus Veryga minėjo, jog kilo nerimas dėl buvusio vadovo sprendimų. Būta ir istorijų dėl ekspertų. Kaip sekasi su šiuo palikimu tvarkytis?
- Istorijų buvo visokių. Jas galima įvairiai interpretuoti, o palikimas įdomus. Tarkim, darbo užmokesčio fondo deficitas išaugo dėl ankstesnio vadovo priimtų sprendimų. Darbuotojai buvo puikiai įvertinti, atlyginimai padidinti, bet jų nėra iš ko mokėti. Toks tas palikimas. Istorija apie ekspertus - paini. Tačiau vienas mano prioritetų - tobulinti Lietuvos interesų atstovavimą ir darbų organizavimą su Europos vaistų agentūra. Vaistus galima registruoti nacionaliniu mastu arba per šią agentūrą, tuomet įgyjama teisė medikamentais prekiauti visoje Europoje. Tačiau agentūra yra tik administratorius. Ji pasirašiusi sutartis su visų šalių vaistų kontrolės tarnybomis ir kviečia ekspertus atlikti vertinimą. Turėjau du darbinius susitikimus su agentūra, spręstinų klausimų netrūksta. Galėtume įsijungti į tris kartus daugiau vertinimų, bet privalome susitvarkyti savo kiemą.


- Ką turite omenyje?
- Turėtume į procesą įtraukti visus ekspertus. Žinoma, formaliai jų sąrašas yra, bet vertino tik keli ekspertai. Apsiriboję tik jais pralaimime, nes agentūra yra įsipareigojusi apmokyti ir, jei reikia, perkvalifikuoti ekspertus, taip šie įgyja papildomas kompetencijas. Žinoma, tai gerai apmokamas darbas, bet kol kas tik keliems ekspertams. Šiuo metu šią sritį pertvarkome.

- Farmacijos srityje pokyčių nemažai: pasikeitė vaistų kompensavimo tvarka, kainynas. Tačiau vis pasigirsta kalbų, kad dėl to padažnėjo vaistų tiekimo sutrikimų. Tiesa? 
- Tokių duomenų neturime. Ilgametė vaistų tiekimo sutrikimų statistika nekinta, bet norint situaciją galima išpūsti. Beje, kaip viena dažniausių nurodoma komercinė priežastis. Kartais šios problemos išsprendžiamos greitai, kai sutrikimą lemia logistikos problemos. Sudėtingesni atvejai, kai sutrinka tam tikros vaistinės medžiagos gamyba. Tuomet vaisto pritrūksta ne vienos šalies rinkoje. Sutinku, kad anksčiau buvo daug neaiškumo, improvizacijų. Valstybinė ligonių kasa priimdavo šiek tiek kitokius sprendimus nei tarnybos ekspertai. Bet, tikiuosi, kad rudens pradžioje ministro įsakymu bus patvirtinta vaistų sutrikimų stebėsenos ir valdymo tvarka. Tuomet visiems bus aiškiau. 

- Kas keisis?
- Nelauksime, kol atsiras nuliukai likučiuose. Matydami vaistų likučių mažėjimą prieš savaitę informuosime ligonių kasas, kad jos pradėtų kainyno pakeitimą, kompensuojant antrą vaisto pasirinkimą. Pacientai trūkumo nepajus. Žinoma, prieš tai kontaktuosime su didmenininkais, kodėl stringa tiekimas.

- Slaptų vaistinių pirkėjų atsiradimas kėlė pyktį: vaistininkai pasijuto įžeisti, kad jų darbu esą nepasitikima. Kiek buvo tų patikrinimų ir kokios išvados padarytos?

- Pasipiktinimas kilo, nes žmonės buvo įpratę nesilaikyti taisyklių, nors jos galiojo dešimtmetį. Tai, kad pernai buvo surengti du, o šiemet - penki patikrinimai, manau, rodo, jog mechanizmas veikia. Jis nėra represinis ir niekada nebuvo nukreiptas į baudžiamąjį persekiojimą. Ir ateity to nebus. Per tuos metus iš visų gautų skundų buvo vienas atvejis, kai vaistininkė pardavė be recepto, tačiau pripažino kaltę, gailėjosi, tad skirta minimali bauda – penkiolika eurų.

- Nuo liepos įsigaliojo nauja vaistų vertinimo tvarka. Modelis pripažįstamas kaip labai reikalingas, kita vertus, specialistai baiminasi, jog onkologiniams pacientams dalis naujų vaistų bus neprieinami, tiksliau, jie nebus kompensuojami. 
- Priešingai, dėl pastaruoju metu vykstančių pokyčių pradedami kompensuoti nauji vaistai, ypač daug onkologiniams pacientams, nes valstybė efektyviau tvarkosi su finansais. Turbūt sutiksite, kad kai į rinką ateina penki tai pačiai indikacijai gydyti skirti vaistai, valstybė turi išsirinkti, kuris geriausias, nors visų poveikis panašus, saugumas vienodas, tik vieni jų tris kartus brangesni. Naujoje tvarkoje aiškiai sudėliojome procedūras, kaip turi būti atliekami vertinimai, kaip į juos gali įsijungti pacientų organizacijos, gydytojų asociacijos. Rėmėmės Škotijoje veikiančiu modeliu. Susitvarkę šioje srityje galėsime kalbėti apie šimtaprocentinę vaistų kompensaciją senjorams. Pasaulio sveikatos organizacija ne kartą nurodė, jog išlaidos ambulatoriniam gydymui skirtiems vaistams yra dažniausia priežastis, kada namų ūkiai Lietuvoje patiria nepakeliamas išlaidas su sveikatos priežiūra susijusiose srityse.

Esate teisininkas, dirbęs ministro patarėju korupcijos klausimais, taip pat ir kultūros viceministru. Kas pastūmėjo dalyvauti konkurse į VVKT vadovus? Farmacijos sektoriaus dalyviai nevengia pažerti kritikos tarnybos darbui...
- Didžiausias nepasitenkinimas, manau, kildavo, nes nebuvo diskutuojama su rinkos dalyviais. Dalis jų buvo negirdimi, kai kurie neturėjo galimybių tinkamai dalyvauti priimant sprendimus. O kalbant apie mane, patirčių turėjau įvairių ir, tiesą sakant, šiek tiek pavargau nuo skirtingų sektorių. Šiuo atveju grįžau prie to, nuo ko pradėjau. Mano disertacija - iš asmens sveikatos srities, dvylika metų dėsčiau universitete apie sveikatos sektorių. Man tai nėra nauja sritis. Norėjosi šiek tiek stabilesnio laikotarpio, padaryti ką nors gero valstybei.

 
Dosjė
Vilniaus universiteto Medicinos fakultete dėstė asmens, visuomenės sveikatos teisę, medicinos ekonomiką, vykdė mokslinius tyrimus. Taip pat dėstė Mykolo Romerio universiteto Teisės fakultete.
Buvęs kultūros viceministras, kuravęs tarptautinių projektų, Europos Sąjungos (ES) paramos įgyvendinimą, Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinės paramos planavimą. Taip pat dirbo teisingumo viceministru, buvo atsakingas už kovą su korupcija, struktūrines reformas.
2006 m. MRU apgynė teisės krypties disertaciją tema „Asmens autonomija sveikatos teisėje“
Yra vadovavęs Vilniaus regioninio biomedicininių tyrimų etikos komitetui, buvo atsakingas už biomedicininių tyrimų priežiūros vykdymą, išvadų bei rekomendacijų dėl klinikinių vaistinių preparatų registraciją ir reguliavimą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica