Greitieji testai atsidūrė FNTT taikinyje

Margarita Meškaitė
2020-06-25
„Tyrimas vyksta intensyviai. Galime pasakyti tik tiek, kad įtarimai yra pareikšti penkiems asmenims“, - sakė FNTT atstovė, po to, kai Sveikatos apsaugos ministerijoje dėl greitųjų COVID-19 testų įsigijimo buvo atliktos kratos.
Greitieji testai atsidūrė FNTT taikinyje
Joninių išvakarėse apskriejo žinia, jog Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba dėl greitųjų COVID-19 testų pirkimo krečia Sveikatos apsaugos ministeriją.

Įtarimai – penktam asmeniui
Joninių išvakarėse apskriejo žinia, jog Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) dėl greitųjų COVID-19 testų pirkimo krečia Sveikatos apsaugos ministeriją. Kratos atliktos ir viceministrės Linos Jaruševičienės kabinete. Paklausus, ar pareigūnai įkėlė kojas ir į ministro Aurelijaus Verygos kabinetą, FNTT atstovė nebuvo linkusi detalizuoti.
„Apskritai Sveikatos apsaugos ministerijoje vyko procesiniai veiksmai“, - tik tiek galėjo pasakyti tarnybos atstovė spaudai Modesta Zdanauskaitė.
 
Kaip skelbiama, įtarimai ikiteisminiame tyrime pateikti penktam asmeniui, tačiau kas jis, tyrimą atliekanti FNTT saugo po devyniais užraktais.

„Šiame ikiteisminiame tyrime daugiau detalių atskleisti negalima. Galime pasakyti tik tiek, kad tyrimas vyksta intensyviai, įtarimai pareikšti penkiems asmenims“, - sakė tarnybos atstovė.
Paklausus, ar įtarimai pareikšti ir SAM darbuotojams, M.Zdanauskaitė teigė, kad to pasakyti negali, nes tai yra ikiteisminio tyrimo duomenys.
 
Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė patikino, jog SAM darbuotojams įtarimai nepareikšti. „Mūsų žiniomis, pareigūnai aiškinasi aplinkybes, vykusias jau pasibaigus viešajam pirkimui, kurio metu įsigyti greitieji testai. Birželio 9 d. pavakare į SAM atvyko Finansinių tyrimų nusikaltimų tarnybos pareigūnai, kurie atliko nustatytus procesinius veiksmus. SAM bendradarbiaus su teisėsauga, atliekant ikiteisminį tyrimą, teiks reikiamą informaciją, atsakys į rūpimus klausimus. Siekiant nepakenkti tyrimo sėkmei, detalesnė informacija apie atliekamą ikiteisminį tyrimą šiuo metu neteikiama“, - komentavo L.Bušinskaitė.
Ministro patarėja teigė, kad greitieji testai yra kokybiški, tad jie bus ir toliau naudojami, kaip ir buvo planuota. „Nėra keliama klausimų dėl jų kokybės – į šiuos klausimus jau atsakė specialiai pasitelkti ekspertai, kurie vertino ir ekspertines išvadas pateikė neatlygintinai“, - atsakė ministro patarėja.
 
Sutarties vertė – 6 milijonai
Kaip birželio 10 -ąją skelbė FNTT, tarnybos Specialiųjų užduočių valdyba pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo sukčiavimo, dokumentų klastojimo, neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimo ir, įtariama, piktnaudžiavimo sudarant greitųjų testų, skirtų COVID-19 virusui nustatyti, pirkimo sutartį.
Pastarosios vertė siekia 6 mln. eurų. Atliekant ikiteisminį tyrimą, kaip toliau rašoma pranešime, atliktos kratos, iš susijusių įstaigų ir asmenų paimti tyrimui reikšmingi dokumentai, keturi asmenys sulaikyti, jiems pareikšti įtarimai.
 
Ikiteisminis tyrimas, kurį organizuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai, buvo pradėtas gavus informacijos apie Lietuvoje registruotos įmonės, manoma, įtartinas finansines operacijas. Lėšos, kuriomis įmonė bandė disponuoti, buvo gautos po viešojo pirkimo sudarius greitųjų COVID-19 testų pardavimo sutartį su Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.
 

Tyrimo duomenimis, sudarydama 6 mln. eurų vertės sutartį dėl greitųjų COVID-19 viruso nustatymo testų pirkimo, įmonė galimai klastojo dokumentus ir pirkėjui pateikė melagingus duomenis apie greitųjų testų gamintoją. Įtariama, kad pirkėjas buvo suklaidintas, prieš sudarant sutartį galimai neatliko rinkos tyrimo bei neįvertino perkamos prekės kainos ir rinkos sąlygų. Sudarius sutartį lėšos buvo pervestos testų tiekėjui. Šias galbūt apgaule įgytas lėšas vėliau buvo bandoma legalizuoti pervedant susijusiems asmenims ir į lengvatinio apmokestinimo zonoje registruotos bendrovės sąskaitas.
 
Deramai nepasiruošė pandemijai

„Koronaviruso atgarsiai dabar mus pasieks įvairiomis bylomis. Akivaizdu, jog kas nors galėjo bandyti pasipelnyti iš šios nelaimės. Tik nereikia skubėti nuteisti be teismo. Bet man atrodo, kad Sveikatos apsaugos ministerija pati turėtų būti suinteresuota maksimaliai suteikti informaciją apie tai, kas vyksta. Jeigu yra nutylėjimai, tada atsiranda galimybės sklisti gandams“, - sakė specialiosiose tarnybose anksčiau dirbęs Seimo narys Povilas Urbšys.

 
Jo nuomone, viena pagrindinių priežasčių, kodėl dabar gali sprogti vieni ar kiti neskaidrūs burbulai, yra tai, kad būtent Sveikatos apsaugos ministerija ir apskritai valdžia deramai nepasiruošė koronaviruso pandemijai.
„Nepamirškime, medikai pas mus buvo metami pliki prieš koronavirusą ir izoliuotų asmenų skaičius vienu metu siekė per tūkstantį du šimtus. Apsikrėtusiųjų skaičius procentaliai net prilygo tokioms valstybėms, kur koronavirusas gyventojams padarė žymiai daugiau žalos.

 
O kai reikia skubėti ir nekontroliuojama kas, ką ir už kiek tiekia, susidaro terpė įsisukti galbūt neskaidriems sandėriams. Tik keista, kad sveikatos apsaugos ministras, kiek atsimenu, sveikatos įstaigų vadovams grasino baudžiamuoju persekiojimu, jeigu, neduok Dieve, dėl apsaugos priemonių trūkumo kils koronaviruso židinys. Pasirodo, kad toks židinys ar jo apraiškos, ko gero, aptiktos galimai neskaidriuose SAM veiksmuose“, - sakė Seimo narys.
Paklaustas, kaip, jo manymu, pasibaigs šis tyrimas, P.Urbšys nusijuokia: „Sunku pasakyti. Viskas priklausys nuo to, kokie yra surinkti įrodymai. Bet, kaip rodo praktika, kuo aukštesnės pareigos, tuo akivarai yra gilesni. Ir neretai teisėsauga nesugeba pasiekti jų dugno.“

 
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas:

- Seniai laukiau, kad tokie įvykiai turėtų prasidėti ministerijoje ir jai pavaldžiose įstaigose. Dėlto, kad kiek mums yra žinoma, naudojantis esama padėtimi yra pripirkta įvairių testų, kurie netinkami naudoti. Tie pirkimai tikrai kėlė įtarimą pirmiausiai dėl aukštų kainų. Turiu kelias sutartis dėl plaučių ventiliavimo aparatų pirkimo, bandžiau aiškintis su Užsienio reikalų ministerija, koks buvo pasiūlymas ir per kiek laiko juos pristatytų. Kaina, mano manymu, iki 30 procentų per didelė. Ir pristatymas, remiantis pasirašytomis sutartimis, per tris keturis mėnesius. Taigi, jeigu buvo pasirašytos sutartys gegužės gale – birželio mėnesį, įsivaizduojate, kada tuos aparatus gausime.
Tikrai matau daug piktnaudžiavimo, dėl ko išleisti milžiniški pinigai. Dėl testų pirkimų, dėl apsaugos priemonių. Nemaža dalis, kiek žinau, netinkami naudoti. Kaip ir pats ministras sakė, tada jas naudosime žemesnio lygio apsaugai. Nors buvo sumokėta kaip už didesnio lygio apsaugą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

  Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica