Galimybių pasą riboja ne tik antikūnai, bet ir garbus amžius

Sima Kazarian
2021-08-20
Atokiame kaime gyvenanti Jadvyga (75 m.) nesinaudoja e. bankininkyste, todėl atsiimti Galimybių paso vyks į Registrų centrą. Apie tokią galimybę jai pasakė anūkė. „Mūsų kaime autobusas važiuoja vieną kartą per savaitę ir po valandos grįžta atgal. Bijau, kad per tą laiką nespėsiu susitvarkyti reikalų, todėl iki Registrų centro mane nuveš kaimynas. Jis dažnai veža aplinkinių kaimų gyventojus į polikliniką, turgų, banką. Aišku, ne už dyką“, – pridūrė 20 eurų už pavėžėjimo paslaugą pasiruošusi sumokėti senjorė.
Galimybių pasą riboja ne tik antikūnai, bet ir garbus amžius
Šiuo metu žmonės, nesinaudojantys elektronine bankininkyste ar neturintys elektroninės prieigos, popierinį paso variantą gali gauti Registrų centro teritoriniuose padaliniuose. Jų šalyje yra 50.

Faktas
Pernai metais internetu asmeniniais tikslais naudojosi 31,1 proc. vyresnio amžiaus (65-74 m.) žmonių Internetinės bankininkystės paslaugomis šioje amžiaus grupėje naudojosi dar mažiau - 23,8 proc. Daugumą jų sudaro turintys aukštesnį išsilavinimą, mieste gyvenantys asmenys.


Žino ne visi
Kaune gyvenantis Rimas nustebo sužinojęs, kad galimybių pasą senjorai gali atsiimti Registrų centre. Jis pasakoja apie sunkumus, su kuriais susidūrė, kai jo mama paprašė padėti išsiimti Galimybių pasą. „Ji nesugebėjo savarankiškai prisijungti prie e.valdžios vartų, todėl nusprendžiau viską atlikti per savo kompiuterį. Aišku, nežinojau mamos prisijungimo duomenų prie elektroninės bankininkystė.
 

Paprašiau, kad surastų, tačiau visur apieškojusi ji jų taip ir neaptiko. Manau, kad galimybių paso išsiėmimas senjorams turėtų būti supaprastintas, nes kaimiškose vietovėse gyvena nemažai vyresnio amžiaus asmenų, kurių žinios apie technologijas minimalios“, – mano kaunietis.
 
Senjorai skirtingi
Paklausta apie Galimybių paso prieinamumą vyresniems gyventojams Lietuvos „Bočių“ valdybos narė Irena Kriščiukaitienė teigė, kad senjorai yra nelygūs senjorams: „Tie, kurie yra pozityvūs, jiems nėra problemų. Aš pati esu dirbanti senjorė ir nesusidūriau su sunkumais išsiimdama Galimybių pasą – ten nieko sudėtingo nėra. Kitiems vyresnio amžiaus žmonėms padeda vaikai – taigi taip pat nėra problemų.“
 
Panašios nuomonės yra ir Liberalų sąjūdžio frakcijai priklausantis Seimo narys Viktoras Pranckietis: „Nė vienas žmogus iš mano apygardos nėra pasiskundęs dėl Galimybių paso prieinamumo, tačiau norint gauti objektyvius duomenis reikėtų atlikti apklausą. Kiek žinau, žmonės dėl paso kreipiasi ir į seniūnijas, kurių darbuotojai yra geranoriški ir niekada neatsisako padėti.“
 
Vis dėlto „Bočių“ valdybos narė pripažįsta, kad yra ir priešiškai prieš šį dokumentą nusiteikusių senolių, kurie turi neigiamą nuomonę ir apie skiepus. Anot I.Kriščiukaitienės, senjorams, kurie neturi išmaniųjų įrenginių, kompiuterio, nelabai tas Galimybių pasas ir reikalingas – jie linkę būti namuose, mažai kur eina.
 
Kasdien po tūkstantį klientų
Šiuo metu žmonės, nesinaudojantys elektronine bankininkyste ar neturintys elektroninės prieigos, popierinį paso variantą gali gauti Registrų centro teritoriniuose padaliniuose. Jų šalyje yra 50.
Nuo Galimybių paso veikimo pradžios Registrų centro klientų aptarnavimo padaliniuose gyventojams jis išduotas 20,5 tūkst. kartų. Klientų srautas pastebimai išaugo pastarosiomis savaitėmis – iki tol per dieną dėl šios paslaugos vidutiniškai kreipdavosi apie 200 klientų, tačiau nuo rugpjūčio pradžios skaičius perkopė tūkstantį.

 
Registrų centras pastebi ir skambučių srauto bei internetinių užklausų kiekio padidėjimą. „Skambinantys dažniausiai teiraujasi, kaip gauti Galimybių pasą, kiek jis galioja, ar jis reikalingas vaikams ir kiti susiję klausimai“, – sako Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus.
 
Registrų centras kartu su kitomis institucijomis ieško galimybių, kaip išplėsti Galimybių paso spausdinimo vietų skaičių šalyje. Šiuo metu kalbamasi su vaistinėmis ir Lietuvos paštu.
„Ketinama susisiekti su nutolusiomis savivaldybėmis, kuriose nėra Registrų centro padalinių, ir jas aplankyti siūlant nemokamai spausdinti Galimybių pasus elektroninių priemonių neturintiems savivaldybių gyventojams“, – teigia Ekonomikos ir inovacijų ministerija.
 

Siūlo pagalbą
Per 2 tūkst. prekybos taškų Lietuvoje turintis „Perlo“ terminalų tinklas siūlo nemokamai atspausdinti galimybių pasus gyventojams, nesinaudojantiems interneto bankininkyste ir elektroniniu parašu.
 
„Esame pasirengę padėti tiek savo klientams, tiek valstybei. Mūsų tinkle teikiamomis paslaugomis reguliariai naudojasi didelė dalis Lietuvos gyventojų – visiems jiems galime užtikrinti nemokamą galimybių paso pateikimą“, – sakė Mindaugas Marcinkevičius, terminalų tinklą valdančios bendrovės „Perlas Network“ direktorius. Skaičiuojama, kad „Perlo“ terminalų tinkle kas mėnesį apie 0,5 mln. gyventojų apmoka maždaug 1,5 mln. sąskaitų. Valstybei pritarus iniciatyvai, galimybių pasus „Perlo“ terminalų tinkle būtų galima išduoti nuo rugsėjo. Įmonės IT komandai pakaktų 2 savaičių sukurti integraciją su e. sveikatos sistema.

 
Verta žinoti
Šiuo metu pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintas taisykles, asmenys vietoj Galimybių paso gali naudoti vieną iš medicininių dokumentų iš e.sveikatos sistemos: ES skaitmeninį Covid-19 sertifikatą, vakcinacijos išrašą, dokumentą, įrodantį, kad persirgta COVID-19 liga, ar neigiamo testo rezultato išrašą. Šiuos dokumentus, negalintiems prisijungti patiems, gali išduoti jų sveikatos priežiūros įstaiga. 
 
Atspausdintą Galimybių pasą gali gauti visi atvykę į Registrų centro klientų aptarnavimo padaliniuos. Tiesa, tai daryti raginami tie asmenys, kurie neturi galimybių jo gauti internetinėje svetainėje gpasas.lt, t.y. nesinaudojantys e. bankininkyste ar e. parašu.
 
Atsiimti Galimybių pasą Registrų centro klientų aptarnavimo padaliniuose išankstinė registracija nereikalinga. Galimybių paso išdavimas Registrų centro klientų aptarnavimo padaliniuose trunka vos kelias minutes, kol patikrinama asmens tapatybė ir atspausdinamas dokumentas, tad klientams ilgai laukti netenka.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Sveika šeima


      Kodėl mes viską skaičiuojame?

      „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris