Elvinas Jankevičius: kad daugiau tokių klaidų nepasikartotų

Deimantė Gruodė
2020-07-30
„Klaida viena kita, matyt, dar gali pasitaikyti. Bet informatikai dirba, darbo tempas nesumažėjęs“, - apie užlietos e.sveikatos atkūrimo darbus kalbėjo sveikatos apsaugos ministrą pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius (44 m.).
Elvinas Jankevičius: kad daugiau tokių klaidų nepasikartotų
„Tai yra paskutiniai mano metai politikoje. Daugiau nepretenduosiu į jokią ministro poziciją“, - sako sveikatos apsaugos ministrą pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

- Šią savaitę sinoptikai vėl žada liūtis. Nebaisu, kad e.sveikatos sistema ir vėl išeis iš rikiuotės?
- Dėl liūties tikrai neišeis iš rikiuotės, priimtos papildomos apsaugos priemonės. Žinoma, kadangi sistema yra tokia didelė ir sudėtinga, visko gali atsitikti. Bet tikimės, ir informatikai, kurie sistemą sutvarkė, tikisi, kad trikdžių daugiau nebebus. Dabar itin svarbu jos neapkrauti, nes kiekvieną mėnesį vis bandoma dar papildyti duomenų. Sistemą pirmiausiai reikia sutvarkyti, o paskui daryti naujus prisijungimus.
 
- Ar tikrai visi duomenys yra saugiai atkurti?
- Neturiu tikslios informacijos. Registrų centras informavo, kad visi duomenys atkurti. Bet aš, sėdėdamas čia, kabinete, ir neanalizuodamas duomenų bazės, galiu tik pasikliauti jų žodžiais.
 
- Po liūties buvote nuvykęs į Registrų centrą, matėte rūsiuose esančius serverius?
- Viską mačiau. Buvau susitikęs su vadovu pirmadienį Teisingumo ministerijoje, antradienį iš pačio ryto lankiausi Registrų centre, viską apžiūrėjome, kalbėjome su informatikais, priiminėjome sprendimus. Iš esmės tai yra normali apsaugota serverinė. Šalia yra statomas kitas pastatas. Kai buvo kasama duobė ar vyko kiti statybiniai darbai, galbūt pastatas sujudėjo, nes man parodė, kad yra trūkusi siena. Tada lietus serverinę ir užliejo.

 
- Dėl e.sveikatos trikdžių nukentėjo daug pacientų, negalėję laiku sulaukti sveikatos priežiūros paslaugų, įsigyti gyvybiškai svarbių vaistų. Bus ieškoma kaltų?
- Mano užduotis buvo paleisti sistemą. Registrų centro direktorius įvykdė pavedimą: e.sveikata paleista netgi pusdieniu anksčiau, negu buvo numatyta. Nežinau, ar svarbu surasti kaltą. Svarbu, kad taip daugiau nepasikartotų ateityje. Šio registro valdytoja yra Sveikatos apsaugos ministerija, Registrų centras tik administruoja duomenis. Kas yra kaltas: Sveikatos apsaugos ministerija ar Registrų centras – jie turėtų išsiaiškinti tarpusavyje.
Ruošiame papildomas tvarkas. Jeigu tokios klaidos kartotųsi, kaip padaryti, jog vaistų kompensavimo mechanizmas veiktų. Tad Vyriausybėje priimsime sprendimus, kad bent jau tiems žmonėms, kuriems daugiau nei septyniasdešimt penkeri metai, nepriklausomai nuo to, e.sveikata veikia ar ne, nereikėtų mokėti priemokų vaistinėse įsigyjant medikamentus. Paskui su ligonių kasomis išsiaiškintų jau patys vaistininkai.
 
- Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, kurį pavaduojate, planuoja sugrįžti iš atostogų?
- Planuoja. Kiek žinau, penktadienį jau bus ministerijoje. Kaip tik penktadienį baigiasi mano pavadavimas ir ministras perims pareigas. Šiandieną aš taip pat pavaduoju ir vidaus reikalų ministrę, praėjusią savaitę pavadavau švietimo ministrą, o kitą savaitę - užsienio reikalų ministrą.
 
- Epidemiologai kalba apie antrąją koronaviruso bangą. Kokio griežtumo priemonių grąžinimo dėl COVID-19 galime tikėtis? 
- Matome, kad Lietuvoje susirgimų skaičius didėja ir, sakyčiau, drastiškai. Ši tendencija pastebima ir kitose Europos Sąjungos valstybėse, pasaulyje. Dėl mūsų pačių saugumo siūlysime reikalavimą dėvėti kaukes uždarose, viešose prekybos vietose, įskaitant ir prekybos centrus, viešajame transporte . Diskutuosime, ar panašaus reikalavimo reikėtų laikytis paslaugų sektoriuje, ir trečiadienį (liepos 29 d. – red.) priimsime atitinkamus sprendimus. Ar tai yra pirmos bangos šoktelėjimas, ar jau antra banga – kaip pavadinsime, nepagadinsime. Reikia sunerimti, reikia keisti tvarkas, delsti nebegalima.
 
- Medikai nerimauja dėl apsaugos priemonių, ar tikrai jomis bus aprūpinti visi?
- Taip, Sveikatos apsaugos ministerijoje turėjome posėdį, kuriame dalyvavo už rezervo kaupimą atsakingi specialistai. Šioks toks rezervas jau yra sukauptas, taip pat vykdomi pirkimai, sudarinėjamos sutartys. Gydymo įstaigos irgi turi tam tikrą apsaugos priemonių rezervą. Tad galvoju, kad tokios problemos, kokia buvo pavasarį dėl šių priemonių stygiaus, tikrai nebus.
 
- Skundžiamasi, kad dėl ministro įsakymo pirmiau teikti nuotolinę konsultaciją pacientai negali prisibelsti iki medikų...
- Nuotolinės konsultacijos tikrai išliks. Tiesiog jos bus abipusiu mediko ir paciento sutarimu, šiek tiek keisime tvarką, nes norime padidinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą savivaldybėse pas pirminės sveikatos priežiūros specialistus.

Kaip tik vyksta posėdis su Lietuvos savivaldybių asociacija, dalyvauja Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojai, deramės, kalbamės, deriname ministro įsakymą su visuomenininkais, profsąjungomis, Lietuvos medikų sąjūdžiu. Tikiu, kad rasime bendrą sutarimą, nes tikslas yra vienas – kad sveikatos apsaugos paslaugos savivaldybėse būtų prieinamesnės. Tik mums reikės priprasti dirbti su apsaugos priemonėmis, kalbu ne tik apie sveikatos priežiūros įstaigas, o apie visą Lietuvos ekonomiką, verslą. Kadangi tokių viruso bangų, matyt, turėsime ir ateityje. Negalima stabdyti darbo, tiesiog reikia dirbti su apsaugos priemonėmis.
 
- Matėte, kiek šioje srityje degančių gaisrų. Jei gautumėte siūlymą tapti sveikatos apsaugos ministru, sutiktumėte? 
- Patikėkite, ne mažiau ir kiti ministrai turi darbų. O tiesiogiai atsakant į jūsų klausimą, ne, nesutikčiau, nes tai yra paskutiniai mano metai politikoje. Daugiau nepretenduosiu į jokią ministro poziciją. Tiesiog reikia keistis, vietą užleisti kitiems, jau reikia gyvenime naujų pokyčių. Pasaulis yra platus, yra daug galimybių.
 
- Grįšite į verslą?
- Matysime, dar anksti apie tai kalbėti.

 

Dosjė
1997 m. studijavo ekonomiką Eseno universitete. 
2004 m. įgijo Vilniaus pedagoginiame universitete ekonomikos bakalauro laipsnį. 2010 m. ten pat įgijo sociologijos magistro laipsnį.
1998–2000 m. UAB „ID-Baltic“ prekybos vadovas. 2000–2002 m. UAB „Tele 2“ prekybos ir distribucijos vadovas.
2002–2004 m. UAB „Mobilios visatos telekomunikacijos“ prekybos direktorius.
2004–2006 m. UAB „Greito maitinimo tinklas“ direktorius. 
2007–2008 m. UAB „S Projektas“ direktorius.
2008–2009 m. sveikatos apsaugos ministro patarėjas.
2009–2010 m. Lietuvos Respublikos Seimo nario Gedimino Kirkilo padėjėjas. 2010–2011 m. Vilniaus miesto savivaldybės Turto departamento direktoriaus pavaduotojas.
2011–2013 m. Varėnos rajono savivaldybės meras. 2013–2016 m. vidaus reikalų viceministras. Nuo 2017 m. teisingumo ministras.
2011–2015 m. Varėnos rajono savivaldybės tarybos narys.
2009–2013 m. buvo Lietuvos socialdemokratų partijos Varėnos rajono skyriaus pirmininkas.
2013–2016 m. buvo vidaus reikalų viceministras.
Nuo 2018 m. – teisingumo ministras.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Mėnesį laiko trunkantis sausas kosulys, pradėjęs kristi svoris, padidėjęs nuovargis dirbant ir gyvenant tuo pačiu ritmu gali būti ...
  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica